Paréza brachiálního plexu - prosím, podělme se o zkušenosti | Moje těhotenství.cz

Paréza brachiálního plexu - prosím, podělme se o zkušenosti

Obrázek uživatele petralinda

Milé maminky a tatínci, opět aktualizuji článek, hlavně z důvodu doplnění informací na našich stánkách o paréze brach. plexu
http://pareza-brachialniho-plexu.mypage.cz/ , kde najdete všechny inormace, které se nám za tři roky podařilo shromáždit.
Snad se mi je trošku podařilo vylepšit a také vložit pár dalších užitečných rad a zkušeností.

Linda koncem roku oslavila svoje třetí narozeniny. Je z ní veliká slečna, začala chodit do školky a moc se jí tam líbí. Na mladší sestřičku Barunku (tři měsíce) nežárlí, má ji moc ráda a občas i s něčím pomůže. Co se týče parézy pravé ručičky, tak je na tom moc dobře, cizí na ní nic nepoznají, trošku vázně zevní rotace a bude z ní levák, ale to je tak asi všecho Smile Největší novinkou asi je, že už nemusíme cvičit Vojtovku. Cvičíme občas jen na balonech a formou hry. Všem přejeme hodně sil do boje s tímto poporodním poraněním.

............................................................

http://pareza-brachialniho-plexu.mypage.cz/
- nově vytvořené webové stránky, které zpřehledňují a slučují informace, které jsme tu za více než rok společně nashromáždili.

Milé maminky, aktualizuji článek. Po několika měsících jsem mezi vás zase zavítala, všem se moc omlouvám, myslela jsem si, že je diskuze ,,mrtvá,, , chodilo mi totiž při každém příspěvku avízo na mail, to mi od té doby nepřišlo, tak jsem si myslela, že se tu nic neděje. Navíc jsme se s naším klubíkem mamin miminek narozených v lednu přestěhovali na facebook...

K mojí holčičce Lindě a její paréze:
Lindě je přesně rok a půl. Na rehabilitace do Olomouce jezdíme jednou za čtrnáct dní, až tři týdny. Cvičíme dvakrát denně. Ručička se moc spravila, odhaduji tak na 80%. Cizí člověk na ní nic nepozná. Dokáže s ní cokoli i ji dát úplně nad hlavu a tak s ní manipulovat (třeba něco podávat... jediné, co nás pořád trápí je, že stále vázně zevní rotace, špatně se jí tak dává ruka do pusy (takže ji při jídle nepoužívá a jí levou, nabírá, a napichuje), maluje taky levou, protože nedokáže pastelku udržet ve správné poloze, točí se jí pořád bokem. Vůbec zdravou ručku častěji upředňostnuje při manipulaci s předměty nebo při jejich podávání. Na druhou stranu, jemná motorika dlaně a prstů ,,nemocné ručky,, je dle mého názoru lepší než té zdravé, je to těžké popsat, ale třeba s ní vybírá hrášky z lusku, šroubuje krém, zdravou si jen drží tubičku... Pak je to vidět trochu při chůzi a vždycky když běží. Zdavá ruka se pohybuje spontálně různě od těla, do boku, dopředu a nemocná jen plandá podél těla a stáčí se do vnitřní rotace. Je to toho určitě ještě spousta, ale v globálu jsem s Lindiným stavem spokojená a věřím, že se to bude nadále zlepšovat, jen už to nepůjde tak rychle jak tomu bylo do jejího 1 roku.
Co se týče celkového psychomorického vývoje, tak je Linda spíš před svými vrstevníky. Krásně mluví umí spoustu slov, odhadem určitě 50 a víc, umí říkat i těžší slova jako mašinka, Pepina, vysloví krásně ,,nůž,, myš,,. Některá slova skloňuje a zdrobňuje a pak i slova spojuje ,, maminko pojť,, Jinak po motorické stránce umí všechno, s jisotou běhá, šplná všude možně, přisune si židli a už je na okně.., dá si nožku až skoro nad hlavu a tak nám vylézá z postýlky... Je to pěkné šídlo a nezbeda, dokáže se pěkně vztekat, ale taky se tulit, mazlit a dávat pusinky. Je šťastné dítko, kterému nic nechybí a s ničím nemá problém, je prostě skvělá a dělá mi velkou radost Smile Já už jsem taky v klidu a v pohodě, a můžu s klidem říct že si konečně plnými doušky užívám bezproblémové mateřství.

Holky přeju vám všem, abyste se svými dětmi také všechno zvládli a nad parézou zvítězili. Pro někoho to bude snadné, pro někoho těžší, ale snad i díky této diskuzi a konzultaci problému s těmi, co mají stejné trápení vám v tom pomůže.

Pokud by mě chtěl někdo kontaktovat osobně, napíšu kontakt, ráda vám poradím, zodpovím otázky a pomůžu překonat těžké období. Ráda se podělím o svoje zkušenosti a všem moc děkuju za jejich příspěvky

Můj e-mail: petr.kovarda@seznam.cz
naše webové album: http://picasaweb.google.cz/petraalindicka

Vaše Petra a LIndička

-------------------------------------------------------------------------------------
Paréza brachiálního plexu - poporodní obrna ručičky
Maminky, chci Vás tímto poprosit o jakékoli informace, rady, příběhy ...
Mám tři a půl měsíční dceru Lindu, která má v důsledku porodu koncem pánevním obrněnou soustavu nervů horního typu na pravé ručce. Od narození jezdíme 1x týdně na rehabilitace a 4x denně cvičeme Vojtovou metodou. Před třemi týdny jsme začali místo do Vyškova jezdit na rehabky do rehabilitačního centra Corpus v Olomouci, protože pod vedením Vyškovské rehab. sestry, která neměla s tímto problémem větší zkušenosti, se hybnost ručky i motorika celého těla nevyvíjela, tak jak má - nebyl tam takový pokrok, jaký by měl být. Můžu říct, že jsem se s tím doposud ještě nějak nevyrovnala a pořád se nemůžu zbavit myšlenek na to co bude s mojí Lindičkou dál, jesli bude mít následky .... Byla bych moc ráda, kdyby se se mnou nějaká dobrá důše podělila o zkušenosti např. kdy vaše miminko začalo ručku zvedat, kdy ohýbat, zda byly problémy s držením hlavičky, posazováním, lezením a chození. Jak jste na tom byly vy psychicky.
Linda už ručku zvedá cca 5 cm nad podložku, jenže při tom hodně používá prsní sval(jestli si to dobře pamatuju, jmenuje se pektoralis) a dává ručku stále hodně do vnítřní rodtace. Od těla ji dá cca 30stupňů. Loket zatím neohne. Měla problémy i s celkovým držením těla a hlavičky, preferovala pořád jednu stranu - té zdavé ručky, byl boj ji donutit spát na druhé straně (to už se nám ale cca měsíc celkem daří) Zvedala hodně postižené ramínko k hlavice ke krku, to už se taky trošku zlepšilo, ale sem tam to dělá pořád. Když si ji položím na podložku, postižené ramínko z ní zvedá neleží jakoby pěkně nacelé ploše zádíček, což by neměla. Ale jinak je osa těla v rovině - to dokáže až od cvičnení v Olomouci.
Budu ráda za každý příspěvek, který sem napíšete.

Obrázek uživatele petralinda

Ahoj holky, strašně dlouho jsem tu nebyla, jsem teď v jednom kole a pořád nestíhám :s: Komu by se to ještě nedoneslo 19.10. se nám narodila Barunka, měřila 45cm a vážila 2700g. Porod byl naproslo úžasný, rodila jsem v Brně na Obilňáku. Malý popis Barborčinýho porodu ... celý den od rána jsem měla lehunce nepříjemné tvrdnutí bříška, to mi tvrdlo intenzivně už cca od 20týdne těhu, tak jsem tomu nepřikládala moc význam, ale všimla jsem si, že tvrdne pravidelně co půl hodinu a byl to takový trošku jiný pocit než obvykle. Na 12:00 jsem byla objednaná do porodnice na monitory a na kontrolu, pro jistotu jsem jela s taškou, kdyby si mě tam nechali. Na monitoru byly kontrakce, nález otevřená na 1cm, doktor řekl, že už je to na spadnutí... a ve 24:00 jsme tam byli znova, to už byly kontrakce po 6ti min. a nález otevřená na 5cm, a konstatování, že prý to bude rychlý. Pak se celkem nic nedělo, intervaly kontrakcí se postupně zkracovaly, poslali mě do sprchy na balon, tam už začaly být bolesti intenzivnější, ale stále v pohodě snesitelné. Jak jsem vylezla ze sprchy, tak mi píchla PA vodu, vůbec jí to nešlo a pak to byl takový gejzír, že to ta miska co po de mě nastražila, vůbec nestihla pobrat. Pak přišlo pár hodně silných kontrakcí na boku a šlo se na to. Barborka byla venku na jednu kontrakci a asi čtyři zatlačení během ní, ramínka jsem tlačila už bez kontrakce, uf nic jednoduchýho, ale Barča měla motlou šňůru kolem krku, tak musela vyjít hned - naštěstí ji neměla nijak utaženou, hned po položení na břicho plakala a byla prostě úžásná. Celou dobu na por. sále jsme ji měli u sebe, když mě šili, tak jsem ji celou dobu držela v náručí a potom jsme zkusili přiložit k prsu a ona malá násoska se k mému údivu nádherně krmila s obou prsou alespoň půl hodiny. Měla jsem porodní plán, kde jsem měla hlavně napsáno, co se stalo při prvním porodu a také, že chci konzultovat nástřih mé zdevastované hráze. S PA jsme se domluvili, že pokud to půjde, tak raději nastřihávat nebudou, aby se jizva znovu nerozjela a PA vždy při vyšetřování a pak i u porodu masírovala hráz, masáž byla celkem dost nepříjemné, ale nakonec mě nastřihnou nemuseli, měla jsem jen dva stehy a hned po porud jsem vesele seděla ... to jsem si po porodu Lindy nesedla kůli šití a modrákům na celém zadku dva měsíce. Byla jsem a jsem tak šťastná, že jsme to zvládli tak bezproblémově a máme krásnou zdravou a šikovnou holčiku, se kterou nemusím cvičit, já jsem schopná fungovat a nemám žádné zdravotní problémy jak po prvním porodu, z toho jsem měla veliký strach. Přála bych každé ženské takový porod, trval cca 3,5 hodinky od příjezdu do porodnice. Když jsem kojila malou na porodním sále a odešla doktorka s PA, tak jsme se s manželem ze všeho radovali a smáli se, on pak vyslovil otázku, zda jdeme do třetího (chce totiž tři děti) a já že jasně a dali jsme si na to ruku :s: Tak uvidíme ... třeba někdy za šest sedm let, jeslti se ještě zadaří :s:

Obrázek uživatele petralinda

Děkujeme :s: Doufám, že vy jste holky také zdravé a spokojené. Sluníčko

Obrázek uživatele terezka23

Ahojky,
taky jsem se dlouho neozvala. Ve středu odjíždíme do Jánských lázní a nemůžu se už dočkat, v hlavě balení, jsem z toho i tak trošku naměkko. Co se týče cvičení. v Ostravě mě odradili od Vojtovky, že je to pro malého velký stres, že mám velký problém ho vůbec udržet a že je Vojtovka pro nás už trápení. Z počátku jsem měla velké výčitky svědomí, ale nakonec jsem polevila. Takže cvičíme na balónu a válci, vyhovuje nám více, i když si myslím, že vojtovka je lepší, ale už od profesionálů, protože mu snad dají více než já. Taky samozřejmě ručičku protahujeme a masírujeme. Co se týče tejpování, v létě se moc nedalo,protože se malý potil a páska nedrží. Ale jinak mi přijde, že to stále svůj smysl má. Taky budeme mít lycrovou ortézku, ale bude se řešit až po příjezdu z lázní. I když první konzultaci máme teď v úterý. Reh. doktorka nám doporučila, aby proměření ručičky a navržení tahů bylo provedeno za asistence sestřičky, u které cvičíme. Proteor spolupracuje s reh. stacionářem, kde cvičíme. Takže naměření se už bohužel nestihne provést před našim odjezdem. Co se týče Jarouškovy packy, s jeho stavem jsem relativně spokojená, ručičku zapojuje velice pěkně, dokáže se sní krmit lžičkou, poškrábat na hlavě, s oporou taky nemá problém, jemná motorika prstíků se taky pořád zlepšuje. Stále vázne supinace, i když asi do poloviny předloktí natočí, ale to už vyskakuje lopatka. Ručičku stále třeba při chůzi vtáčí do pronace. Dalo by se říct, že jsou to jen prkotiny.Ručičku a oblast ramene má chudší. Ne neurologii půjdeme až po lázních, ale předchozí vyšetření moc změn nepřineslo. Reh. doktorka nám nyní říkala, že funkčnost ručky se ještě upraví, ale je ohrožena lopatka a páteř. I když minule nám řekla, že už velké změny ve funkčnosti nemáme čekat. Nevím nevím. Ještě říkala, že nezná parézu, která nejde poznat. To jsem si hned vzpomněla na Honzíčka.
No jinak jsem zvědavá, jak budeme zvládat procedury, malý se nám vybarvil, je takový dominantnější a pěkný vztekloun, začíná i mluvit a dokonce mě bije, když mu něco nechcu dovolit nebo seberu. Ale třeba na rehabce se mi pověsí na krk a nechce spolupracovat. Musíme na něj pomalu, pak už to celkem jde, Už se pomalu zkoušíme posazovat na nočník, ale nevím, jestli to na něj není ještě brzo, ale sedět vydrží, chce to trpělivost.
Holky, mějte se hezky, já se určo ozvu po lázních.
Jinak Jaroušek bude mít v začátkem prosince sestřičku. Papa Terka a Jaroušek

Obrázek uživatele petralinda

Ahoj holky, po delší době Vás s Lindičkou zdravíme Smile V úterý jsme se vrátili z měsíčního pobytu v Boskovické léčebně pohyb. poruch. Linda tam udělala hezký pokrok a zdokonalila hybnost ručičky hlavně v oblasti zevní rotace, v leže na zádech, když upaží, tak narotuje správě předloktí s otevřenou dlaní palcem směrem nahoru. V sedě nebo stoji jí to jde sice trošičku hůře a někdy si pomáhá souhybem páteře, ale taky to zvládně - takovéto upažení a nastavení dlaní nahoru. Ručičku nad hlavu dává už bez problému bez souhybu páteře i třeba v sedě na nestabilním míči Smile Jak jsem psala, tak nás trápilo i zkacování/zatuhnutí v oblasti mezi ramenem a krkem, to se nám taky hezky uvolnilo a zvedání ramínka ... to také alespoň o 80% omezilo. Jsem moc ráda, že se jsme tam byli a do budoucna určitě pojedeme zase i když nevím, jestli to zvládneme už příští rok, když bude mít Linda maličkou sestřičku, no udidíme Smile Jinak nám měřili i kosti, jsetli se ručička nezkracuje a naštěstí je naprosto stejně dlouhá jak ta druhá, do budoucna to tedy vypadá, že pokud budeme cvičit a ručku stále zapojovat, že se ani nezkrátí. Byla tam s námi 5ti letá holčička s parézkou také na pravé ručičce, ale bohužel s horním i dolním typem parézy. Ta měla kosti o několik centimetrů zkrácené a ručičku - dlaň, prstíky moc nepoužívala, v oblasti ramene na tom ale byli dobře, neměli třeba vůbec problém s vnitřní rotací, ale spíše se zevní rotací a to v předloktí. No každá paréza je jiná a kor když se jedná i dolní typ, je to pak o hodně horší Sad

Co se týče režimu a procedur:
Začínali jsme vždy ráno teplým zábalem, potom následovala masáž ručičky, potom cvičení Vojtování, na balonech, skákání na Boosu, chůze po masážních půlmíčkách a cvičení nebo spíš hraní si pomocí jiných pomůcek, kterých je tam opravdu spousta Smile Pak některé dny následoval bazén nebo perličková koupel. Potom elektroléčba nebo laser. Magnetoterapii nám kůli mému těhotenství vypustili. Každé pondělí kolem oběda byla hybpoterapie - jízda na konících, to všechny děti, až snad na některé ty malinkaté, milovali. To je tak asi všechno, každé odpoledne nebo po večeři jsme si pak chodili do cvičeben cvičit sami, jak jsme potřebovali Smile

Režim byl takový, že se ráno v 7:00 vztávalo na snídani, po sedmé většinou chodily sestřičky na minivizitku optat se, jestli něco nepotřebujeme a jsme zdraví. Potom následovaly procedury podle rozpisu, který měl každý naplánovaný individuálně. Většinou bylo všechno hotové už během dopoledně, občas byl odpoledne jen bazén. Oběd byl v 11:00 a po siestě se většinou vyráželo na zahradu, nebo do města. Jediné, co mě moc nedadchlo byla tamní kuchyně, přirovnala bych to k horší školkové, ale ve městě se dá dobře dokrmit a cca 10min cesty od budovy léčebny je pizzerie, kde mají vynikající pizzu Smile Jídlo bylo 4x denně, vizita pak byla jedna ještě večer kolem 19:00 hod. 1x za týden pak na ranní vizitu chodila i paní doktorka, kromě běžného optání se mrkla dětem i do krčku a poslechla je. Pokoje byli pro každou maminku samostatné, měli vlastní sprchu, záchody byli pak společné na chodbě. My jsme měli jediný pokoj, který měl sprchu i záchod, také nejspíš kůli mému těhotenství, asi jim bylo jasné, že se nachodím častěji :-DDD

Fotečky zde: https://picasaweb.google.com/petraalindicka/LecebnaBoskovice77282011

Přejeme všem krásnou druhou polovinu prázdnin a Lindička všem dětem posílá velikou pusinku. Karinko, prosím, pošleš mi na mail podrobnosti o té vaší košilce - kolik stála, jak to bylo hrazené, jaká firma to dělá??? Jste s ní spokojení??? Předem děkuju.

Mějte se krásně
Petra, Lindička a Barunka v bříšku Smile

Obrázek uživatele zuzula

Ažteď čtu tvůj příspěvek. je krásné tvoje těhu. Barunka je moc krásné jméno! Mrzí mě, že stále ještě musíte procházet tím vším s lindičkou. My už se tím vůbec nazybýváme. měli jsem štěstí. asi i v tom, že Honzíkovi ta dr zlomila klíční kost při porodu a tím se zmírnilo to poranění nervů, protože kost ustoupila.. Jak jsem byla na ni naštvaná, tak jsem ji teď vděčná.. Peti, drž se..užívej si těhu pokud to jde a přeju lepší porod než byl ten první. Budeš rodit zas tam, jak minule? Jak to vypadá? Kdy máš termín? Jsem zvědavá, že? Moc ti přeju zdravou krásnou holčičku..Já mám dva kluky..Jak já chtěla holčičku Lol

Obrázek uživatele zuzula

Holky, já už sem ani nechodím..Nestihám z aprvé a za druhé už na ručičku tak nemyslím..spíš se zaměřuju zas na nohy, co máme dost křivé.. Ale jako asi taky se to nějak vyvrbí. Holky, vzpomínám si, jak jsem hledala stále nějaké stimulanty k tomu, aby Honzík zvedal ruce a koupila jsem mu tuto ohrádku. Prodávám ji a říkala jsem si, že vám by někomu třeba pomohla víc, než dětem, co nemají parézu.. Dávám odkaz na MMB, kde ji mám vystavenou. Ptejte se kdyžtak.. http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=47629042&tab=0 Přeji vám všem krásný zbytek léta a hlavně hodně síly a úspěchů, abyste jednou na tom byli jako my a nemuseli cvičit. Sice stále nevím, jestli se to někdy zase neprojeví, ale zatím používá obě ručičky. I jíst se snaží oběma..Přehazuje vidličku nebo lžičku z ruky do ruky a zkouší obě.. Moc vám přeju vyhraný boj!!! Zuzka a Honzík

Obrázek uživatele Radka a Deny

Dlooouho jsem mezi vámi nebyla. U nás nic moc nového. Cvičení je absolutní boj. Rotace stále vázne. Do Jánek odjíždíme 23.6. Není tu náhodou někdo s podobným termínem? Nemám moc času pročíst si to tu. Těším se hrozně moc. Nevím teď, kde mi hlava stojí. Dělají nám novou střechu na baráku, fasádu a zahradu. Šílený bordel, jak jsme v řadovce, máme přístup na zahradu pouze přes chodbu a kuchyň Koulení očima Veškerý materiál, dřevo, písek atd. vozí tudy. Do toho ti dva malí raubíři :€[€: mějte se

Obrázek uživatele strazkova

Ahojky, vidím, že jsem tu naposledy psala já a je to měsíc!!! Matýsek má hotovou lycrovou ortézku, v pátek si pro ni pojedeme, tak dám vědět, co a jak. Jinak cvičíme stále stejně, pokud nejsou dlouhé přestávky,tak prcek neprotestuje, no pořád se mu to nelíbí, ale spíše brble než, že by měl záchvat. Jinak chodíme!!! Taky tancuje, tleská si...vnitřní rotace je však patrná dost, tak snad pomůže ortézka, protože tejp je teď o ničem, jezdíme 2xtýdne na bazén, tak je hned dole. Holky,pisnite,jak se vede, hlavně Jaroušek, jak bojuje v Ostravě? Krásný den, Karina a kluci

Obrázek uživatele petra nováková

ahoj holky tak jsme se vrátili po pěti týdnech z Jánek unaveni vyčerpáni bylo to na honzíčka dost hlavně ten poslední týden byl z toho všeho hodně unavený.naučil se tam chodit vylezli nám naše první čtyři zoubky a hlavně jsme bojovali s ručkou pro mě je úspěch že při pádu nebo stoupání ze země si dá ručku do opory to vůbec nedělal zapojuje ručku při hraní více musíme stále bojovat cvičit cvičit cvičit byli tam i patnáctiletí kluci s tímto problémem je to opravdu běh na dlouhé trati tak se mějte a jak budete mít čas tak písnite

Obrázek uživatele strazkova

Ahojky, to jste toho stihli opravdu dost. My tam byli jen 4 týdny a tačilo,ale byli jsme taky mladší. V září valíme do Boskovic, tam je to jen na 4 týdny. Pořád jste cvičili vojtovku? U koho jsi cvičila? Jaké teď máte cviky? Matýsek mi taky chodí, ručku má pořád zvedlou,jakoby se snažil vyvažovat a jak má ortézku, tak s ní je takovej jistější, dokonce se nám už zlepšuje i rotace, je to asi díky tomu, že už tolik neleze, ale chodí a je nucen tu ručku zapojovat jinak. Ručku však zapojuje pořád, dokonce jsme chodili na plavání a to nebyl poznat rozdíl od zdravého dítěte, ve vodě chci pokračovat, moc nám svědčí. Napiš mi prosím jak a co jste cvičilui. My už po návratu z lázní cvičit vojtu nejspíše nebudeme, aspoň dle pana doktora, tak jsem zvědavá. Cvičení je však docela problematické, to musím přiznat, mám z toho úplně žaludeční neurozu, protože se prcek strašně brání a vymáčknout aspoň trošku už je děs, ale každá troška je lepší než nic. Cvičíme 3xdenně, někdy 2x dokola někdy jen jednou, podle toho jaká je situace, Matýsek někdy chytne úplně amok a to prostě přestávám. No, myslela jsem, že jak budeme chodit bude to horší, že nazatěžuje tolik ručku, ale není, je to lepší, dokonce si tancuje, do toho si tleská, zvedá ručky nad hlavičku - tu nemocnou sice ne tolik, i když jak něco potřebuje tak ji dá krásně vysoko. No prostě už mě trápí jen to cvičení, ručku, co jsme začali chodit tolik neprožívám, protože nevidím to pitomé zapření jako opička v pěst, což dělá jen při lezení, jinak ne. Tak pisni, jsem stráááášně zvědavá. A co jste měli za procedury? Na jakém jsi byla patře?

Obrázek uživatele petra nováková

ještě jsem zapoměla na bazén

Obrázek uživatele petra nováková

ahoj Karin je toho spoustu na povídání tak doufám že mě Honzík aspon chvilku nechá byli jsme na 5b na izolaci úžasné patro u pí doktorky Koudelový vojtovku jsme cvičily 2xdenne u Katky Michaljaničové perfektní byla jsem s ní moc spokojená každý den měl výřivku elektroléčbu cvičení a 2x v týdnu ergo to je forma hraní abychom ho nutili používat tu ručku.My jsme na tom poctatně huře než Matýsek vy nemáte problém v ramínku my dáme pouze ruku do urovni ramen a to opravdu jen když musí jinak máme ručku zvěšenou podél těla ale po tom co jsem viděla v lázních tak si říkám za plat pánbu že je to jenom levá ruka my jsme tam byli za sluníčka zlatíčka úžasný .Naše ručka není kratší ale je o 1cm hubenější.potkala jsem ta spoustu maminek stímto problémem děti po operaci i co teprve budou operováni jestli si vzpomínáš na ten příbeh i Vítkovi tak ten tam byl s náma taky v září ho budou operovat v Německu.my jsme začli dávat ruku do opory konečně a jak píšeš že máte ručku v pěst já jsem zato ráda že tu ručku aspon při stoupání v prostoru tam strčí a opřese aspon o tu pěst cvičení je opravdu moooc těžké zatím mě řekli pokud to pujde tak vojtit co nejdele cvičíme závěs cvik na břichu boky záda a kolena řekli mě že jsem dobře zacvičená z Brna tak se dá říct že u nás moc změn neproběhlo jen to vychytat a udržet ho to je problém pořád stále u toho hrozně pláče říkali nám tam že jsme nejsilnejší článek v pláči.Doma to kluci zvládli perfektně tak pokud to pujde tak zase z jara pojedem do Janek budu v Lednu žádat tak uvidím paní doktorka se mě ptala jestli chceme ještě letos jednou ale já nikam už na zimu nepojedu a dříve bychom je stejně nedostali dnes jedeme na neurologii tak jsem zvědavá naposled nás nepochválili ale na nás je to znatelně znát že máme parézu doufám že se nám to ještě zlepší jinak se měj krásně pa pa

Obrázek uživatele strazkova

Jo a pokud chcete jet už z jara do lázní, tak žádej už na podzim, v lednu je pozdě!My teď volíme Boskovice, že můžu být na víkendy doma, je to jen hodina cesty a navíc si myslím, že už v Jankách není nic navíc, co by nám mohli nabídnout, že Boskovice stačí, prostě uvidím a pak se rozhodnu,kam příště, i když snad už nebudeme muset.

Obrázek uživatele strazkova

Ahojky, my byli také na pětce u stejné doktorky,ta je úžasná a taky na izolaci na té pravé straně. Byla jsem tam s Matýskem od ukončeného sedmého měsíce,tak byl opravdu nejmladší člen celých lázní a prý snad i rvní,co tam měli s parézou. Naše ramínko je možná díky tomu také na tom tak dobře, protože jsme tam jeli v věku,kdy se dalo mnohé zachránit, Matýsek se teprve jen kutálel, až po lázních začal se plazit. Počkej tak 14 dní, kdy si tělíčko přivykne na změnu a přijde nečekaný pokrok, pak dej schválně vědět! S tím, že máte ručku o centimetr tenší se netrap, my taky!! Ale ona to dožene. Stejně je ten svět maklý, žes tam potkala toho Vítka. A když jej čeká operace v Německu, jak na tom teď je? Já o tom ze začátku uvažovala taky, sice je to strašná cena, ale člověk by si i ty peníze sehnal,aby měl dítě zdravé. Matýsek má ovšem ručku v hlavičce krásně zapsanou, používá ji, zapojuje bez starostí, když mu něco nejde,najde způsob, jak si pradit, tak si myslím, že i tu rotaci snad nějak zvládneme. Už si umí dát dlaň na pusinku. dudlík si strčí bez zaváhání. Prostě o ručce ví. Strašně by mě zajímalo, jak na tom ten Víteček je. Jinak cvičíš pořád 3x denně? Cviky jak jsem postřehla jsou opravdu stejné,jako cvičím teď. No já jsem tak zvědavá s čím přijedeme z Boskovic, snad se už vojty zbavím, protože to jak vyvádíme, protože už z toho má samozdřejmě rozum je pro mě stákle horší, přiznám se, že je mi i špatně, mám stažený žaludek jako bych šla na potítko, když jsem ještě studovala. Tak se drž, je to strašně náročký, i když věřím, že po návratu z lázní jsi celkem nabuzená, já byla, hlavně to odhodlání, když jsem kolem viděla ty děti, které byli do porodu zdravé, vyvázli jsme ještě moc dobře!!! Jo a máme už obleček, Matýskovi to drží krásně ramínka a má pevnější záda, no snad to pomůže hlavně na tu rotaci. ale ramínko od krčku nám drží skvěle, prostě jsem spokojená a zatím Mates ani neprtestuje obleček mít, jen se vždycky strašně diví, že má jeden rukáv dlouhý a druhý krátky....:-)

Obrázek uživatele petra nováková

píšeš že si myslíš že už do lázní nebudete muset jezdit to mě v jankách řekli zrovna at počítám každý rok neli 2x ale to samozdřejmě já nepodstoupím stačí jedenkrát do roka na 5 týdnu 6týdnu už je pro nás moc opravdu je z toho moc unavený a ne jen Honzík i ty ostatní děti po 5 týdnech mají dost tak já se stím smiřuji že každý rok budeme absolvoval lázně tak se měj a pevné nervy

Obrázek uživatele petra nováková

ahoj Karin určitě to není jen tím že jste jeli v brzkém věku záleží na tom jak moc jsou ty nervy porušený cvičíme od narození poctivě a neudělal takový skok Matýsek je na tom prostě lépe neměl ty nervy asi tak dalece poškozené.Vítek je na tom ještě asi huře než Honzík,protože ruku nezvedne ani k 90 stupnum a prstíky taky nepoužívá .používá snad jen 2 co jsem si všimla ale je šikovnej a snaží se píšeš že máš stažený žaludek ze cvičení já už k tomu mám takový odpor že jsem strašně protivbná jak se blíží cvičení tak je to hotové peklo my pujdeme teprve ted na vyšetření EMG tak jsem zvědavá na neurologii mě tam začala básnit jaká je nová metoda operací ale neuvědomila si že na to my už jsme velcí To mělo Brno řešit v pul roce a ne v roce a pul Janky mě to potvrdili že na operaci je pozdě ale nevím jestli by to bylo uplně nejlepší řešení vyděla jsem chlapečka dvouapul letého po operaci a on má tu ručku pořád jen nataženou vubec ji nepokrčí maminka říkala že neměli co stratit měl parézu horní i dolni zcela nefunkční a když vidím jak si Honza prstíky používá tak bych asi měla strach ho operovat aby to ještě nebylo hirší tu záruku nám nikdo nedá je to těžký třeba si to budu jednou vyčítat že jsem se pro operaci nerozhodla V Jánkách miříkali že pokud bych zase chtěla jet v květnu tak že leden stačí i maminky které jezdí už několik let tak mě to potvrdili jezdí stále na stejné patro a k jedný paní doktorce ale dávají si tento požadavek do žádosti taky bycjh to chtěla zkusit uvidíme jak pochodíme. není matýskovi v tom oblečku ted v léte vedro? kolik ten obleček stál a kolik ti na něho dala pojištovna

Obrázek uživatele strazkova

Ahojky, k oblečku bych ti poslala podrobnosti na mail, pokud nevadí. Tohle jsou veřejné stránky a nevím,jestli bych třeba firmě dělala nechtěnou reklamu. Pisni mi mailovou adresu ju? Ale horkomu není, je to prodyšné, dokonce není ani zapařený nic. Jo tak pokud ti potvrdili, že stačí poslat žádost v lednu pak ano, v Jankách jsou trochu vstřícnější, v Boskovicích se napočítá 6 měsíců od podání žádosti a nikdo se s tebou o dřívějším nástupu nebaví, nám to vyšlo na září, ale to už je za dveřmi,tak si říkám, že to ani nevadí, i když jsem byla psaná jako náhradnice,tak pořád na telefonu a nic. Teď na prázdniny bych už stejně nejela. No a je to tam na 4 týdny,tak mi to vyhovuje, i když musím říci,že na Jánky vzpomínám jen v nejlepším,byla jsem moc spokojená. Dětí s parézou jsem tam moc nepotkala,spíše ty horší verze. Jinak k operaci. Já byla s Matýskem poprvé na emg už v jeho třech měsících v praze, kde se paréza operuje, což je ta novinka, kterou tu Brno prosazuje. V době,kdy jsem s tím přišla mě spíše neuroložka odrazovala, ale to je už jedno. Pak jsme byli v pěti měsících a to došlo k redukci - ve třech měsících jsem měla úplný denervační syndrom - jako úplně bez odezvy a pak v pěti už jen částečný no a dali nám doporučení do lázní....Cvičit poctivě se někdy nedá, však víš, nejsme roboti, i když se přiznám, že jsem usínala s pocitem viny. Pro Matýska jsem udělala maximum a přiznám se, že naší dětské jsem byla snad už i protivná,co vše vymýšlí, lae když mě pak pan doktor v dětské pochválil, že je Matýskova ručička krásně zacvičená,stálo vše zato a přiznám se, že jsem měla snad i chuť trochu polevit, ale zase mi to výčitky nedovolily. Jediné,co bych ráda uvítala je, kdyby byla aspoň nějaká změna. Cvičíme od listopadu pořád to stejné, žádné jiné cviky - ono je problm s Matym spolupracovat - a když si vezmu, že 3x denně a aby toho nebylo málo, tak 2x dokola!! No, řekla jsem mýmu, aby si představil činnost, kterou dělá nerad - třeba deset minut u zubaře - a pak to musel prožít 3x denně. Pořád si připomínám, že jde o cvičení a někdy to zabere, že je to cvičení, zatnu zuby a jde to, ale někdy to prostě nepomáhá, ale když se prostě Mates rve moc, tak ho nechám, necvičím, zacvičím prostě až zase pak, protože on by pak byl do budoucna úplně k neudržení a to sílu docela mám. No sama rehabka naznala, že cvičení s dětmi od roka je těžký. Jinak, pokud ti mohu poradit, projdi si tady zpět diskuse, kdy se mluví o operaci. EMG si určitě nech udělat a v žádném případě,pokud by k operaci dojít mělo se neboj obrátit na docenta Chomiaka, je to špička a parézy už operoval mnohokrát, já ho mám v záloze, ale pevně věřím, že nevyužiju. Lázně zda budu jezdit pravidelně nevím, chtěla bych využít toho, že je prcek maličký a ještě mu hodně pomohou, ale jakmile naznám, že je to zbytečné, ráda ušetřím pojišťovně penízky a pokud schválí, že si lázně bude muset klient hradit sám, pak to už ani nehrozí, protože je to dost vysoká suma. Víš co, buďme rády, že naše parézy byli ještě takové, já se s ní už smířila, rehabka mi řekla, že ať je ručka sebelepší, parézou bude už napořád, ale v životě mu bránit nebude, jsou lidé s cukrovkou a dialýzou a nevím co ještě a žijí plnohodnotný život. Dokonce tu je paní s parézou, co plete a háčkuje - to naši kluci rozhodně nebudou:-) No po stromech polezou, fotbal taky hrát budou na tříkolce taky jezdit budou, neboj, oni si poradí....Jinak u nás jde paréza poznat teď už hlavně když něco nese- má ručku vtočenou dovnitř, jakoby dělal košíček a nebo, když se na něco moc soustředí, to pak má ručku taky jakoby vtočenou, než ji tedy zapojí a když chodíme tak ji má pořád jaksi zvedlou,jakoby byl pořád připravený kdyby padal, ale tak má mírně i tu zdravou a už jsem jej viděla jak ji má krásně podél těla, asi je to jen tím začátkem chůze, nevím. Vím však, že se vše bude neustále zlepšovat, to vidím, je to třeba jen pidi věcička, ale jak budou děti starší a budou ji více potřebovat,pak těch pidivěciček uvidíme více a více. Já jsem hlavně ráda, že není nutné pichat botox, že je ručka krásně uvolněná a pak i věřím tomu, že ten pohyb bude, myslím teď v tom rotování, protože je ručka volná, není to zatuhlé. Jo a zjsti si někde kurz plavání, nám to hodně prospělo a Maty to miloval, naučil se dokonce ručkama oběma plavat jakoby prsa!!! Jo a taky cákat do vody, to dělal vždy jen zdravou a teď cáká oběma, dokonce mi s ručkou už i udělal pápá, mával s ní, uvidíš, bude toho stále více. O tyhle maličké radosti je hodně maminek ochuzeno! Však víš jak to myslím. Pa Karina

Obrázek uživatele petra nováková

díky za rady ty jsi plná elánu a optimismu já už nějak nereaguji moje mailova adresa ap.novakovi@seznam.cz díky moc 21 července jsme objednaní na to EMG ted ještě řeším urologii máme hydrokelu od narození tak taky máme jít po roce na kontrolu co se s tím bude dělat dále čeká nás samozdřejmě operace ale zatím je asi na to malej je toho všeho dost tak jak jsem vubec nemusela navštěvovat lékaře s tím starším tak ted jsme tam vaření pečení Ne tak se měj pekně a pa pa

Obrázek uživatele strazkova

Ahojky, já Jánky vůbec nepodala, jen Boskovice. Zkus zavolat a pokusit se v těch Boskovicích s někým termín prohodit, třeba by někdo zrovna prázdniny - skrz školní věk - uvítal a ty bys mohla jet třeba v červnu. Myslím, že by to tak mohlo jít, zkus se tam domluvit s tou sestrou, když ji třeba řekneš, že jsi těhu....ale neboj, v lázních si spíše odpočineš, já tam tehdy potkala maminku, která byla s dvojčátky a čekala asi za měsíc miminko, byl to pro mě šok, ale ona byla spokojená, odpadli ji domácí práce a to snad uvítá každá maminka....

Obrázek uživatele strazkova

Ahoj holky, tak jsem začala s prckem chodit na kurz plavání a musím říct, že super, nejspíše si přidáme ještě jeden den navíc. Prcek zapojuje ručku úplně jako tu zdraVOU, ona ji voda nadnáší, tak mu to nijak nedělá problémy, má pak ručičku krásně uvolněnou a já jsem nadšená!!!! Cvičíme stále 3x denně, ale když máme bazén tak jen 2x denně, aby na něj toho zase nebylo zbatečně moc. Navíc to cvičení už zdaleka není tak efektivní, jak bylo dříve a to hlavně proto, že už neleží jak placka, ale hledá kdejaký úhybný manévr....Přesto mi však přijde, že je cvičení stále pro nás dost důležité, nemůžu se dočkat ortézy. Peti a co ty, už se ti lázně blíží, co bříško? Doufám, že je těhu v pohodě. A na Zuzču mám taky dotaz, jezdíte cvičit tedy do dětské? začali jste s něčím novým? Pa holky, užívejte skoro-léta.....

Obrázek uživatele zuzula

Holky, staršně dlouho jsem tu nebyla a teda koukám jako blázen, co se tu děje..GRATULUJU OBROVSKY PEŤCE K TĚHU!! A´t Vám vyjde chlapeček a hlavně a´t je zdravé miminko a bez takových problémů, jaké sis zažila s Lindičkou.
Obleček vypadá jako skvělá věc, která by pomohla spoustě dětem i maminkám..Fakt jsem z toho nadšená! Hlavně, aby ta cena teda byla trošku menší, že jo..
My byli na kontrole na rehabce před týdnem a Honzík už ve dveřích nemocnice se začal šprajcovat Sad Pak nechtěl do výtahu, pak do čekárny..Tam se nakonec zabavil hračkama a dětma, ale do cvičebny jsem ho nemohla zaboha dostat!! KATASTROFA!! udělal tam takovou scénu!! Pořád utíkal ven, nahatý se válel po zemi, nechtěl dovnitř ani za nic! Řval a řval, nemohl dýchat..Takže jsme nic rehabce neukázali..My už teda moc necvičíme, jen děláme trakař, most a šlapeme na kole, pak kutálení na míči..On doma cvičí moc rád, ale tam prostě nechtěl vůbec spolupracovat Sad Takže jsme objednaní zase v červnu a uvidím, jestli je to jen období vzdoru. :metal: Moc vám všem držím palce a jsem zvědavá, jak dopadnete v lázních a s oblečkem a Peťko, OPATRUJ SE!! Pápá

Obrázek uživatele strazkova

Ahojky, na obleček jsem strašně zvědavá a docela do něj vkládám velkou naději. Cena bude snad rozumná,uvidíme, zase si říkám, že jsou děti s brýlemi, kteří za ně dají taky slušný ranec....V každém případě pak pošlu fotky a budureferovat,co prcek.

No k tomu tvému čertíkovi - nedivím se, že tak vyvádí, má stále v živé paměti, co se mu na rehabce dělo, taky už tam chodíte méně. Matýsek když cvičí denně, tak sice nadává,ale je odevzdaný a bere to jako nutné zlo, i když teď máme hrozné období se cvičením, udržet jej je děs, dokonce mi už i nafackoval, vypíná se do luku a cvičení na kolínkách je nadlidský výkon, ale chtěla jsem říci, že když cvičí pravidelně, jde to, ale jakmile je byť jen den bez cvičení, další den dělá strašné scény, když má cvičit. Tak se Honzíkovi nediv, bojí se, že to bude zase nanovo. Pořád si říkám, jak vám to cvičení vojty skončilo tak nějak ze dne na den a pořád si musím připomínat, že to tak jednou taky bude i u nás. Prcek má 13 měsíců a já s ním cvičím 3x denně 15 minut - tři cviky 2x dokola. Ta rutina cvičení mě už táááák nebaví. No, teď jsme skončili s elektroléčbou a zapsala jsem Matýska do kurzu plavání, aby měl zase jiný podněty na ručku, docela se těším. Kontrolu na rehab.u doktora máme za 14 dní, tak jsem zvědavá, co mi řekne, tolik toužím po změně, taky si říkám, že by to možná byl přínos i pro Matyho....no uvidíme. Tak holčiny pa Karina

Obrázek uživatele strazkova

Ahojky, po dlouhém pátrání jsem našla článek od nějaké paní o tom oblečku, co nás čeká, tak pro ty, které to zajímá :

Dynamická pohybová/lycrová ortéza (Dynamic Movement Orthoses DMO)

Dynamické lycrové „ortézy“ nyní Dynamické pohybové ortézy (DMO) jsou poměrně novým přístupem, jak zvládnout abnormální tonus a neurologické dysfunkce. Cílem je zlepšit funkční schopnosti s pomocí ortézy, která je navržena tak, aby splnila individuální potřeby a cíle.

Každá ortéza je vyráběná na míru, aby přesně padla, protože zvýšený tlak na určitou svalovou skupinu a zlepšená propriocepce přes těsně padnoucí ortézu vede k lepšímu uvědomění si části těla, na kterou působíme.

Odpor, který je vytvořen dalšími vrstvami zesíleného materiálu, má biomechanický vliv na zlepšení kontroly pohybu. Stejně dobře, jak se zlepší funkce díky lepšímu postavení, tak se zlepší proximální/distální stabilita a sníží se mimovolní pohyby, dalšími výhodami jsou úleva od bolesti, snížení přidružených reakcí a také jednodušší a více kvalitní fyzioterapie (vytěží se ze cvičení více). Postupem času se požadovaný efekt stane zkušeností (zlepšení funkce a kontroly pohybu) i poté, co bude ortéza odložená. Tělo procítilo to, co předtím chybělo.

Obleček by měl stát kolem 20 000 Kč a měl by být častečně hrazen zdravotními pojišťovnami. Zda je to už realita, nevím. To se dozvím 28.9.2010.

Ještě doplním, že jeden obleček mají k vidění ve Rehabilitačním dětském stacionáři v Ostravě. Přednášku tam organizoval ortoped MUDr. Krawczyk.

Obrázek uživatele petralinda

Ahoj Karinko, to je super novinka. Moc si mě potěšila, pořád totiž přemýšlím, že by se nám něco takovýho hodilo, když nemůžeme tejpovat. Ta cena je teda strašná, záleží do jaké míry by to pojišťovna hradila... Jsem moc zvědavá, co zjistíš nového. Moc moc díky za super nové informace Smile

Obrázek uživatele petralinda

JJ, to je pravda, že celý obleček naše děti nepotřebují, snad se pojiťovna pochlapí a buď celou nebo větší část uhradí. Budu se moc těšit na zprávičky Smile

Stránky

konizace - problémy

Tak jsem holky podstoupila tu konizace, asi jako kazda jsem se vnitrne obavala, ale ze to bue takoveto peklo to jsem fakt necekala....

Rýma

Zdravím. Jaké kapky do nosu užíváte v těhotenství? Děkuji za zkušenosti. 

Prima adopce

Zdravím, dostala jsem se do tizive situace, odesel od nas tatinek.. Mam uz jednu krasnou 7 letou holcicku. V lednu 13. 2020 by se mi mel...

Miminko k přímé adopci

Dobrý den. Nedávno jsem zjistila, že jsem ve 17. týdnu očekávání. Miminko si ale nemůžu a nechci nechat, protože bych ho nedokázala...

Přímá adopce - Hledáme

Zdravím, jsme s manželem státem prověření druhožadatelé- stát se vhodnými osvojiteli miminka majoritního etnika.Touto cestou bychom,...

Ahoj holky,mám jen já tak tupého chlapa?

Tak tenhle víkend jsem z ní vážně nemohla.To, že se pořád s manžou na něčem domlouvají, co se týká i mě a malý, aniž bych do těch věcí mohla kecat já, no budiž, ale tady už si člověk nemůže ani na chvilku vyjít ven. Jdu s malou na procházku, tchýně celou dobu sedí na terase, jakmile se otevřou naše dveře a já jdu Natýs dát do kočárku, tak vystřelí a beze slova mi pořád přešlapuje za zády.

Ahojte vsechny maminky i snazilky... Smile Tak vas tady zdravim i ja:) Pred tydnem mi vysel test pozitivni, jsem nesmirne stastna. Za tyden jdu k doktorovi, aby mi mohl potvrdit tehotenstvi, jelikoz jsem tam byla hned, co jsem si udelala test a jeste nebylo nic moc videt.

Ahojky holky, mám takový dotaz, prodávám kočárek a paní by ho chtěla poslat a já s tím nemám žádné zkušenosti, ani krabici od něj nemám, tak jak na to? Moc díky za odpovědi :k:

Ahojky děvčata, chci se zeptat, když je takhle hezky, tak se mi nechce asi moc malou domů na kojení, ale ve městě není moc klidných koutků, kam se dá zalézt a na frekventované ulici kojit nebudu, no a v lese si to sama taky moc netroufnu (úchylů běhá po světě ještě docela dost), ale zeptám se KOJÍTE NA VEŘEJNOSTI, NEBO SE VÁM TO PŘÍČÍ?

Ahojky....zjistuju ze se mi nejak zmirnili ci uplne zastavili poslicci..

Ahoj spolutehulky, v posledni dobe se tady hodne resila tehotenska cukrovka (ja jsem napriklad testy vubec neabsolvovala), tak se s dovolenim delim o clanek, ktery jsem si rano precetla: http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=tehotenska-cukrovka-hrozi-....

Ahojky všem květnovkám. 3 dny jsem tu nebyla a jak jsem tak projížděla příspěvky, tak koukám, že už 3 květnovka má miminko na světě. Ty drobečci si nějak pospíšily na svět, asi že je venku hezky :s: . Všem, co jsou ještě v celku, tak držím palečky, aby to ti mimísci vydrželi aspoň do začátku května, a když ne, tak hlavně aby byly zdravé.

je vás tady habakuk a pořád holky přibýváte,je to hezký a já se tak nějak ztrácím-je tady někdo kdo mně a Juráška pamatuje???chci vám ukázat jak ten náš kluk roste Smile

Ahojky holky,tak konečně jsem doma a mám čas vám sem napsat a věnovat se vám trochu Smile