Těhotenská poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny v ISCARE.

Vložit dotaz do poradny

Pondělí 6. Září 2021 10:44

Do jaké míry ovlivní průběh těhotenství návyky nastávající maminky, například jídelníček, nedostatek spánku, káva,...

Pokud je těhotná žena interně zdravá, průběh těhotenství je zcela fyziologický, nemůžou výše vyjmenované faktory nějakým zásadním způsobem negativně ovlivnit graviditu.

Autor:
Pondělí 6. Září 2021 10:43

Co byste z pohledu lékaře poradil ženám, které psychicky špatně zvládají například tělesné změny (rychlé nabírání na váze, strie, křečové žíly atd.), hormonální výkyvy nálad a pak také, když třeba byla žena zvyklá pravidelně a hodně sportovat a najednou jí to lékař zakáže a nařídí klidový režim?

Určitě bych jim řekl, že to vše je v zájmu dítěte. Je to de facto příprava na jistý druh altruismu, který nastane po porodu dítěte. Na prvním místě už nejsem jenom „já“, ale jiný člověk – miminko. Těhotenství prostě nese s sebou určitý dyskomfort, který těhotná žena musí akceptovat.

Autor:
Pondělí 6. Září 2021 10:43

Mohou nějak průběh těhotenství a zdraví těhotné ženy či miminka těhotenské nevolnosti (a s nimi spojené potíže jako nechutenství, nízký tlak, hubnutí, intenzivní zvracení...), pokud jsou například extrémně silné a časté?

V prvním trimestru těhotenství jsou nevolnosti a zvracení velmi častým příznakem, na vině je hormon progesteron. V těchto případech je vhodné, aby žena jedla i pila po malých dávkách.

Autor:
Pondělí 6. Září 2021 10:42

Jaké zdravotní potíže a problémy nejčastěji negativně ovlivňují zdárný průběh gravidity?

Mezi velmi časté onemocnění, které mají negativní vliv na průběh těhotenství, patří chronická interní onemocnění jako je hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy), hypertenze  a cukrovka. Někdy se tyto nemoci projeví poprvé až v těhotenství.

Autor:
Středa 28. Červenec 2021 13:43

Dobrý den, budu ráda za odpověď (zkušenost) Po posledním CS jsem postoupila podvaz vejcovodů. Už to bude 3 roky, nyní mám velmi bolestivou a silnou menstruaci. Gynekolog mi našel myom cca 5cm, takže to vypadá že to dělá právě ten myomek.

Dobrý den, odpověď na to je složitější. Další těhotenství už tedy neplánujete (sterilizace).  Nenapsala jste ale kolik Vám je let, ani přesnou lokalizaci myomu. Tyto informace ale má Váš gynekolog, který Vám cíleně nabízí ty možnosti léčby, které zmiňujete.

Autor:
Středa 28. Červenec 2021 13:39

Dobrý den... Prosím chtěla bych se zeptat... Jsem po iui, které před necelými 3tydny...test mi vychází výkyvově jednou ano potom ne a znova ano a ne... Poslední týden mi nebývá dobře, a bolí podbřišek...

Dobrý den, pokud odběr krve na hCG byl negativní, tak v době odběru už jste těhotná nebyla. Pokud jste ale předtím měla doma slabě pozitivní test z moči (v období cca 2-3 týdny po IUI), tak jste těhotná být  mohla. Těhotenství ale nebylo prosperující.

Autor:
Středa 28. Červenec 2021 13:38

Dobrý den.
Obracím se na Vás s dotazem, ohledně rady v rámci přesností UZ, jelikož nám to stále i po tak dlouhé době nedá spát. Moje obvodní gyndr mi s datem tenkrát odvětila, že to není možné.
Délka cykli: cca 28 dní
Ovulace : netuším kdy
Začátek MS: 14.12.2019

Dobrý den, omlouvám se ale nemůžu teď zpětně hodnotit postup Vaší doktorky jen na základě toho co píšete, nebyla jsem u toho. Nejdůležitější je, že jste úspěšně zvládla těhotenství, porod, máte zdravé dítě a vše dobře dopadlo.

Autor:
Pondělí 7. Červen 2021 10:04

Dobrý den. Mám na Vás dotaz.

Placenta se v průběhu těhotenství díky růstu dělohy postupně dostává do vyšších částí dělohy - povytahuje se. Ve 23. týdnu gravidity není její umístění definitivní. Je více stupňů nízko uložené placenty. Nejmírnější forma je tzv.

Autor:
Čtvrtek 6. Květen 2021 10:57

Dobrý den, dnes jsem byla na pohotovosti, kvůli silným bolestem podbřišku a zad. Na pohotovosti mi řekli, že je to normální (děloha pracuje) a po ultrazvuku to vypadá dobře, ale vystrašili mě, že tam mám v 6+4tt pouze gestační váček. Ovulace byla 20 dní po prvním dnu poslední menstruace.

V časné fázi normálně se vyvíjejícího těhotenství se objevují při ultrazvukovém vyšetření postupně jednotlivé struktury. Okolo 4+3 týdne (4 týdny a 3 dny) je v děložní dutině patrný gestační váček (malá dutinka). V 5+0 až 5+2 týdnu je možno v gestačním váčku registrovat tzv.

Autor:
Úterý 4. Květen 2021 13:44

Dobrý den, je mi 45 let a pro zdravotní stav (lymfocytarni vaskulitida, Sicca syndrom, těžké astma, masivní duogastricky reflux, prolaps mitralni chlopně, borelióza, cytomegalovirus, Covid-19...) a opakované spontánní potraty (vždy v 1.trimestru) jsem již vzdala touhu po miminku.

Na úvod bych chtěl říct, že je to, mírně řečeno, velmi komplikovaný dotaz. K fundovanému vyjádření by bylo třeba vyjádření jednotlivých specialistů, do jejichž gesce jednotlivé nemoci spadají (imunolog, dermatolog, kardiolog, neurolog, infektolog).

Autor:

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko

Ovulační kalkulačka