Těhotenská poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny v ISCARE.

Vložit dotaz do poradny

Pondělí 7. Červen 2021 10:04

Dobrý den. Mám na Vás dotaz.

Placenta se v průběhu těhotenství díky růstu dělohy postupně dostává do vyšších částí dělohy - povytahuje se. Ve 23. týdnu gravidity není její umístění definitivní. Je více stupňů nízko uložené placenty. Nejmírnější forma je tzv.

Autor:
Čtvrtek 6. Květen 2021 10:57

Dobrý den, dnes jsem byla na pohotovosti, kvůli silným bolestem podbřišku a zad. Na pohotovosti mi řekli, že je to normální (děloha pracuje) a po ultrazvuku to vypadá dobře, ale vystrašili mě, že tam mám v 6+4tt pouze gestační váček. Ovulace byla 20 dní po prvním dnu poslední menstruace.

V časné fázi normálně se vyvíjejícího těhotenství se objevují při ultrazvukovém vyšetření postupně jednotlivé struktury. Okolo 4+3 týdne (4 týdny a 3 dny) je v děložní dutině patrný gestační váček (malá dutinka). V 5+0 až 5+2 týdnu je možno v gestačním váčku registrovat tzv.

Autor:
Úterý 4. Květen 2021 13:44

Dobrý den, je mi 45 let a pro zdravotní stav (lymfocytarni vaskulitida, Sicca syndrom, těžké astma, masivní duogastricky reflux, prolaps mitralni chlopně, borelióza, cytomegalovirus, Covid-19...) a opakované spontánní potraty (vždy v 1.trimestru) jsem již vzdala touhu po miminku.

Na úvod bych chtěl říct, že je to, mírně řečeno, velmi komplikovaný dotaz. K fundovanému vyjádření by bylo třeba vyjádření jednotlivých specialistů, do jejichž gesce jednotlivé nemoci spadají (imunolog, dermatolog, kardiolog, neurolog, infektolog).

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:42

Je mi 42 let a za pár týdnů mě čeká porod (druhé dítě, prvnímu je pět let). Moc bych si přála rodit přirozeně, lékař mě ovšem upozornil, že vzhledem k věku to pravděpodobně bude plánovaný císařský řez. Je to opravdu nutné jen kvůli tomu, že jsem starší ? žádné potíže nemám.

Samotný vyšší věk rodičky nemusí znamenat automaticky porod císařským řezem. Je třeba ovšem zvážit všechny okolnosti – např. zda byl první porod vaginální a probíhal fyziologicky, zda je těhotná zdravá a průběh gravidity je zcela bez komplikací.

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:41

Jsem v 15. týdnu těhotenství a na posledním vyšetření mi lékař řekl, že se v děloze objevil hematom. Co to znamená a nemůže hrozit miminko? Mám se obávat?
 

Jedná se o krevní sraženinu, která se zformuje mezi placentou a děložní stěnou. Příčina vzniku není jasná, obvykle se vyskytuje v prvním trimestru, ale objevit se může i v pozdějších fázích těhotenství.

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:40

Jaké ženy mají o darování vajíček nejčastěji zájem a co je k tomu motivuje? 

Spektrum žen, které mají zájem o darování vajíček, je velmi různorodé. Pocházejí z rozličných socioekonomických vrstev, mají různé vzdělání (preferujeme dárkyně, které mají minimálně středoškolské vzdělání s maturitou) a věk (darovat může pouze žena mladší 35 let).

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:39

Kolik dárkyň se vám ročně ozve, a kolik z nich nakonec zákrok podstoupí? 

Měsíčně se nám ozve přes webový formulář cca 50 žen, z toho zhruba pouze 3 nakonec opravdu darují. Ne všechny se dostaví na vstupní konzultaci a z těch pouze část splňuje kritéria pro darování.

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:38

Existuje nějaký celorepublikový registr? Mají reprodukční kliniky šanci dovědět se, že daná žena darovala vajíčka před nedávnou dobou jinde? 

V tuto chvíli registr dárkyň vajíček nebo dárců spermií neexistuje, nicméně probíhají intenzivní přípravy jeho vzniku. Důvodem je právě snaha mít přehled kolikrát dárkyně či dárce v minulosti daroval/a, aby se předešlo nadměrnému počtu darování.

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:37

Jak často může žena vajíčka darovat? Jsou nastavena nějaká pravidla ze strany reprodukčních klinik? A jak často lze vajíčka darovat, aby to nemělo negativní vliv na zdraví ženy? 

V tuto chvíli neexistují obecně platné zásady, každá klinika reprodukční medicíny se řídí vlastními pravidly. Většinou je nastavena horní hranice, co se týče počtu darování za život, což je nejčastěji 5x nebo 6x.

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:32

Mohou být poruchy štítné žlázy (snížená nebo zvýšená funkce, zánět...) příčinou ženské neplodnosti a z jakých důvodů?

Mezi nemoci, které mohou být asociovány s neplodností, patří mimo jiné i onemocnění štítné žlázy, a to především autoimunitní tyreopatie. Jedná se o sníženou funkci štítné žlázy na podkladě přítomnosti autoprotilátek proti enzymu, který tvoří hormony štítné žlázy.

Autor:

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko

Ovulační kalkulačka