Těhotenská poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny v ISCARE.

Vložit dotaz do poradny

Úterý 16. Březen 2021 15:42

Je mi 42 let a za pár týdnů mě čeká porod (druhé dítě, prvnímu je pět let). Moc bych si přála rodit přirozeně, lékař mě ovšem upozornil, že vzhledem k věku to pravděpodobně bude plánovaný císařský řez. Je to opravdu nutné jen kvůli tomu, že jsem starší ? žádné potíže nemám.

Samotný vyšší věk rodičky nemusí znamenat automaticky porod císařským řezem. Je třeba ovšem zvážit všechny okolnosti – např. zda byl první porod vaginální a probíhal fyziologicky, zda je těhotná zdravá a průběh gravidity je zcela bez komplikací.

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:41

Jsem v 15. týdnu těhotenství a na posledním vyšetření mi lékař řekl, že se v děloze objevil hematom. Co to znamená a nemůže hrozit miminko? Mám se obávat?
 

Jedná se o krevní sraženinu, která se zformuje mezi placentou a děložní stěnou. Příčina vzniku není jasná, obvykle se vyskytuje v prvním trimestru, ale objevit se může i v pozdějších fázích těhotenství.

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:40

Jaké ženy mají o darování vajíček nejčastěji zájem a co je k tomu motivuje? 

Spektrum žen, které mají zájem o darování vajíček, je velmi různorodé. Pocházejí z rozličných socioekonomických vrstev, mají různé vzdělání (preferujeme dárkyně, které mají minimálně středoškolské vzdělání s maturitou) a věk (darovat může pouze žena mladší 35 let).

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:39

Kolik dárkyň se vám ročně ozve, a kolik z nich nakonec zákrok podstoupí? 

Měsíčně se nám ozve přes webový formulář cca 50 žen, z toho zhruba pouze 3 nakonec opravdu darují. Ne všechny se dostaví na vstupní konzultaci a z těch pouze část splňuje kritéria pro darování.

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:38

Existuje nějaký celorepublikový registr? Mají reprodukční kliniky šanci dovědět se, že daná žena darovala vajíčka před nedávnou dobou jinde? 

V tuto chvíli registr dárkyň vajíček nebo dárců spermií neexistuje, nicméně probíhají intenzivní přípravy jeho vzniku. Důvodem je právě snaha mít přehled kolikrát dárkyně či dárce v minulosti daroval/a, aby se předešlo nadměrnému počtu darování.

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:37

Jak často může žena vajíčka darovat? Jsou nastavena nějaká pravidla ze strany reprodukčních klinik? A jak často lze vajíčka darovat, aby to nemělo negativní vliv na zdraví ženy? 

V tuto chvíli neexistují obecně platné zásady, každá klinika reprodukční medicíny se řídí vlastními pravidly. Většinou je nastavena horní hranice, co se týče počtu darování za život, což je nejčastěji 5x nebo 6x.

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:32

Mohou být poruchy štítné žlázy (snížená nebo zvýšená funkce, zánět...) příčinou ženské neplodnosti a z jakých důvodů?

Mezi nemoci, které mohou být asociovány s neplodností, patří mimo jiné i onemocnění štítné žlázy, a to především autoimunitní tyreopatie. Jedná se o sníženou funkci štítné žlázy na podkladě přítomnosti autoprotilátek proti enzymu, který tvoří hormony štítné žlázy.

Autor:
Úterý 16. Březen 2021 15:30

Je mi 38 let, mám za sebou tři cykly IVF, které pokaždé dopadly tak, že těhotenský test byl sice nějaký čas pozitivní, embryo se ale nakonec nikdy neudrželo a začala jsem krvácet. Nyní bylo doporučeno podstoupit umělé oplodnění ještě jednou, ovšem s darovanými vajíčky.

Kvalita vajíček klesá s přibývajícím věkem ženy, takže kolem věku 40 let je procento vajíček schopných po oplození pokračovat ve vývoji minimální. Kvalita vajíček má řadu složek.

Autor:
Úterý 15. Prosinec 2020 17:36

Dobrý den, děkuji za možnost položení dotazu. S přítelem jsme se před 3 roky rozhodli pro miminko. Hrozně jsme ho chtěli. Po vysazení antikoncepce se zadařilo hned dva měsíce na to, bohužel to ale skončilo spontánním potratem. Hned na začátku.

U zdvojené dělohy je nižší šance na otěhotnění a zvýšené riziko samovolného potratu a předčasného porodu. Pokud byste znovu otěhotněla, bude to vždy rizikové těhotenství, které by mělo být sledované na pracovišti, které má zkušenosti a vybavení pro vedení předčasných porodů.

Autor:
Úterý 15. Prosinec 2020 17:35

Dobrý den, jsem po mimoděložním těhotenství, mám již jedno dítě. Je snížená šance k plození, když mám jen 1 vejcovod? Moc děkuji, Klára L.

Šance je o něco nižší, protože otěhotnět můžete v případě, kdy je ovulace na straně přítomného vejcovodu.

Autor:

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko

Ovulační kalkulačka