Těhotenská poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny v ISCARE.

Vložit dotaz do poradny

Úterý 15. Prosinec 2020 17:36

Dobrý den, děkuji za možnost položení dotazu. S přítelem jsme se před 3 roky rozhodli pro miminko. Hrozně jsme ho chtěli. Po vysazení antikoncepce se zadařilo hned dva měsíce na to, bohužel to ale skončilo spontánním potratem. Hned na začátku.

U zdvojené dělohy je nižší šance na otěhotnění a zvýšené riziko samovolného potratu a předčasného porodu. Pokud byste znovu otěhotněla, bude to vždy rizikové těhotenství, které by mělo být sledované na pracovišti, které má zkušenosti a vybavení pro vedení předčasných porodů.

Autor:
Úterý 15. Prosinec 2020 17:35

Dobrý den, jsem po mimoděložním těhotenství, mám již jedno dítě. Je snížená šance k plození, když mám jen 1 vejcovod? Moc děkuji, Klára L.

Šance je o něco nižší, protože otěhotnět můžete v případě, kdy je ovulace na straně přítomného vejcovodu.

Autor:
Úterý 15. Prosinec 2020 17:34

Dobrý den, už druhým rokem podstupuji umělé oplodnění. Mám za sebou již řadu operací, stále se mi tvoří cysty. Díky tomu mi odebrali levý vejcovod a vaječník a pravý vejcovod nemohou lékaři najít. Nejvíc ze všeho si přeji mít vlastní miminko.

K otěhotnění stačí jeden vaječník, v případě umělého oplodnění nepřítomnost vejcovodu nehraje žádnou roli. Jelikož nevím, jaká vyšetření jste absolvovala a s jakým výsledkem, nedokážu se k šancím na otěhotnění vyjádřit.

Autor:
Úterý 15. Prosinec 2020 17:33

Dobrý den, všechna vyšetření máme v pořádku, ale miminko se stále nedaří. Už jsem zoufalá, je mi 33 let. Co radíte vašim pacientkám?

Neznám detaily výsledků vašich vyšetření ani to, zda jste absolvovala všechna nutná vyšetření. U pětiny páru se nepodaří odhalit příčina neplodnosti. V těchto případech je největší pravděpodobnost, že žena otěhotní po umělém oplodnění.

Autor:
Úterý 15. Prosinec 2020 17:31

Dobrý den, po jak dlouhé době by se měli žena s mužem znepokojovat a začít řešit plodnost (neplodnost) s lékaři. Pokud se o miminko velmi snaží. Muž (33) je plodný, žena (30) kuřačka. Po dětech toužíme. Děkuji za odpověď.

Ve vašem případě je na místě situaci aktivně řešit po 1 roce snažení.

Autor:
Úterý 15. Prosinec 2020 17:30

Dobrý den, měla jsem problémy s otěhotněním po léčbě na reprodukční imunologii, brala jsem nízké dávky kortikoidů. Těhotenství se do 3 měsíců zadařilo. Nyní máme 18 měsíční holčičku. Další dítě bychom chtěli počít tak cca za půl roku. Otázka zní, půjde otěhotnět podruhé bez problému?

Neznám výsledky vašeho imunologického vyšetření, ale určitě by bylo vhodné udělat kontrolní krevní testy. Pokud se potvrdí nález, který byl minule, je léčba kortikosteroidy opět na místě.

Autor:
Úterý 15. Prosinec 2020 17:28

Dobrý den. Je mi 31 let, partnerovi také. V minulosti jsme se snažili o dítě pět let a poté se narodil syn, nyní se o dítě snažíme téměř 3 roky a těhotenství vždy končí biochemicky, nebo spontánním potratem v I. trimestru.

Doporučoval bych u vás ještě provést komplexní imunologické vyšetření a hematologickou konzultaci. Kromě Stacylu by byla vhodná miniheparinizace (injekce na tzv. ředění krve).

Autor:
Úterý 15. Prosinec 2020 17:27

Za jak dlouho po marném snažení je dobré navštívit lékaře? Jak lékař zjistí, zda je žena neplodná? Děkuji Marie M.

U mladších žen doporučujeme návštěvu odborníka po 1 roce pravidelného nechráněného pohlavního styku, u žen nad 35 let je vhodné to řešit už po 6 měsících neúspěšné snahy. Pro návštěvu pracoviště reprodukční medicíny není nutné doporučení.

Autor:
Úterý 15. Prosinec 2020 17:27

Zajímalo by mne, jak funguje otěhotnění s darovaným vajíčkem. Může vajíčko darovat třeba kamarádka nebo sestra? Nebo musí být anonymní? Jak to prosím probíhá? Mohu se případně obrátit na vaší kliniku? Díky za odpověď, Jana H.

Česká legislativa umožňuje pouze dárcovství anonymní. Samotný proces začíná výběrem dárkyně na základě vzhledových charakteristik příjemkyně (barva vlasů a očí, výška, váha apod.). U dárkyně pak proběhne stimulace vaječníků s odběrem vajíček.

Autor:
Úterý 15. Prosinec 2020 17:26

Je mi 45 let s otěhotněním jsem měla vždy problém, otěhotněla jsem 3x ale jen 1 dítě jsem šťastně donosila. Byla by ještě šance otěhotnět v tomto věku přírodní cestou?

Ve vašem věku je šance na otěhotnění spontánní (přirozené) i po umělém oplodnění extrémně nízká. Je to dáno horší kvalitou vajíček. Řešením jsou v takovýchto případech darovaná vajíčka.

Autor:

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Zajímavé odkazy

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko
Holka nebo kluk

Ovulační kalkulačka