Těhotenská poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny v ISCARE.

Vložit dotaz do poradny

Středa 24. Listopad 2021 12:57

Dobrý den jsem 36tt a kvůli bolesti v krku jsem si stříkla 2krat strepfen sprej a pak jsem zjistila že ho těhotné nesmí...mám mít nějaké obavy.dekuji

Není potřeba mít jakékoliv obavy, toto množství nemohlo miminku ublížit.

Autor:
Středa 24. Listopad 2021 12:55

Dobry den,jelikoz ma posledni menstruace 16.2.2021 byla velmi slaba, chci se zeptat, zda se nemohl muj gynekolog splect ve stanoveni stari plodu. Zda dite neni o mesic starsi? Menstruaci mam pravidelnou po 30dnech.

Zaslané údaje odpovídají velikosti gravidity podle ultrazvukových hodnot. 

Autor:
Pondělí 4. Říjen 2021 12:23

Vidíte vy nějaký prostor pro změnu v systému umělého oplodnění?

Důležitý je apel na prevenci – neodkládat reprodukční plány, zdravý životní styl, dostatek pohybu, omezení kouření, prevence obezity. Především v Západní Evropě je pak u mladých lidí trendem tzv. Social freezing, neboli preventivní zmražení spermií a vajíček.

Autor:
Pondělí 4. Říjen 2021 12:21

Jak je to s proplácením pojišťovny u zákroků umělého oplodnění? Kolik pokusů proplácí pojišťovna + do kterého roku ženy a od kdy a kolik musí za zákrok zaplatit sama žena/pár?

Pojišťovna proplácí 4 cykly umělého oplodnění (pokud je v 1. a 2. cyklu zavedeno 1 čerstvé embryo, pokud 2 embrya, tak 3 cykly IVF) do 39. narozenin ženy. Po vyčerpání počtu cyklů a po 39. roce věku si musí pár hradit IVF sám. Doplatky pak bývají v řádu 60 000-100 000 Kč. 

Autor:
Pondělí 4. Říjen 2021 12:19

Čím je dáno, že muž má neomezený počet návštěv v centrech asistované reprodukce, zatímco žena má omezený počet pokusů? Můžete přesně uvést počet pokusů?

Cyklus IVF se vždy týká celého páru. Je limitován počet stimulací ženy, které hradí pojišťovna. Jako samoplátkyně má žena počet stimulací, do věkového limitu daného zákonem, neomezený. Pro ženu je pouze v ČR ze zákona daná věková hranice 48 let+364 dní.

Autor:
Pondělí 4. Říjen 2021 12:16

Dalo by se říct, že je neplodnost žen trendem současné doby? Jak toto „prohlášení“ vnímáte vy?

Trendem posledních let je jednoznačně odkládání reprodukčních plánů do pozdějšího věku. S tím i souvisí vyšší potřeba párů využívat metod asistované reprodukce.

Autor:
Pondělí 4. Říjen 2021 12:11

Stoupá v posledních letech skutečně neplodnost žen? Existují konkrétní studie, které by toto mapovaly v Česku a ve světě?

Pokles plodnosti u žen sledujeme již řadu let. Dle studie belgických autorů z roku 2018 se problém neplodnosti obecně týká cca 8-12 % párů v reprodukčním věku.

Autor:
Pondělí 6. Září 2021 10:44

Do jaké míry ovlivní průběh těhotenství návyky nastávající maminky, například jídelníček, nedostatek spánku, káva,...

Pokud je těhotná žena interně zdravá, průběh těhotenství je zcela fyziologický, nemůžou výše vyjmenované faktory nějakým zásadním způsobem negativně ovlivnit graviditu.

Autor:
Pondělí 6. Září 2021 10:43

Co byste z pohledu lékaře poradil ženám, které psychicky špatně zvládají například tělesné změny (rychlé nabírání na váze, strie, křečové žíly atd.), hormonální výkyvy nálad a pak také, když třeba byla žena zvyklá pravidelně a hodně sportovat a najednou jí to lékař zakáže a nařídí klidový režim?<

Určitě bych jim řekl, že to vše je v zájmu dítěte. Je to de facto příprava na jistý druh altruismu, který nastane po porodu dítěte. Na prvním místě už nejsem jenom „já“, ale jiný člověk – miminko. Těhotenství prostě nese s sebou určitý dyskomfort, který těhotná žena musí akceptovat.

Autor:
Pondělí 6. Září 2021 10:43

Mohou nějak průběh těhotenství a zdraví těhotné ženy či miminka těhotenské nevolnosti (a s nimi spojené potíže jako nechutenství, nízký tlak, hubnutí, intenzivní zvracení...), pokud jsou například extrémně silné a časté?

V prvním trimestru těhotenství jsou nevolnosti a zvracení velmi častým příznakem, na vině je hormon progesteron. V těchto případech je vhodné, aby žena jedla i pila po malých dávkách.

Autor:

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka