Strava ve školce

12.11.2013

Ahoj maminky. Chtěla jsem se zeptat, jak vaří vašim dětem ve školce. Mě to u nás přijde šílený. Každou chvíli mají párek, polívku s klobásou, salámovou pomazánku, katův šleh :00: ....děs. Já za celé 3 roky dětem nedala párek, nebo jinou uzeninu a teď to tam baští každou chvilku.Řeším to moc, nebo je to normální? Děkuju.

Kliknutím vložíte smajlíky:

Eviku o je hnus teda...u nas ve skolce (ostrava) je jidelnicek takovy skoro jak doma, nekdy me treba zarazi ze na svacu rano maji housku s ramou:-) ale to je raz za cas, ale maji to pestre, pomazanky jsou vselijake, vajickova, drozdova, rybickova,z pastiky(taky by to nemuseli) ,zeleninova, tvarohova apod. Nejake parky jestli mozna treba v polivce ale to ma i doma v cockove treba... polivky taky ruzne, s kapanim, zeleninove, vyvar,gulasovou, s lusteninou apod. A hl. Jidelka taky super, ruzne masa na zelenine nebo na bylinkach jako inspiruju se uz nazvem:-) ba schuzce rikali ze zkouseli davat vic zeleniny ale deti to nechavaji, je to skoda moje mala zrivna zeleninku k masu distane vzdycky.od malinka jsem ji davala mrkev hrasek kukurici k bramborove kasi, k ryzi prste to miluje
:-) asi bych si udelaka mesicni statistiku kolikrat tam meli uzeniny a probrala to s reditelkou protoze finance v tom nejsou, vzdyt kilo klobaa stoji vic jak kilo masa... spis by se mohly inspirovat v jinych skolkach, tohle by mi tez vadilo, ja jsem rada ze u nas nedavaji nejake potraviny na ktere deti nejsou zvykle z domu proste sni vsechno protoze to je jak doma:-)

Ahoj, každá mš musí dodržovat spotřební koš což je v procentech kolik ma byt ryb, masa, zeleniny, ovoce ale mléka, mléčných výrobku a tuků. Já osobně tyto jídelníčku v naši školce sestavují a klobasa neexistuje. Občas mají hrachovku a dušenou šunku, ale když pomazánky ze salamu tak ze šunky a jednou za pul roku je bramborových guláš ale to je výjimečná situace třeba o prázdninách. Chtěj po vedoucí stravování vidět tento spotřební koš který musí byt a nějaké vysvětlení. Já osobně toto ukazuji rodičům když se jim něco nezdá.

Zní to tedy naprosto šíleně, otázkou je, v jaké kvalitě tyto "lahůdky" jsou (jaký podíl masa, soli, atp.). Třeba proti salámové pomazánce z kvalitní šunky bych nic neměla. Možná by nebylo na škodu se s někým z jídelny o tom pobavit. Každopádně jestli to je tak, jak to vypadá, tak to je mazec :n: Spíš mě překvapuje, že v některých školkách podávají dětem častěji celozrnné pečivo, doteď jsem si myslela, že je pro školkové děti nevhodné, jak to tedy je?

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

Ptala jsi se proč ne celozrnné pečivo, tak jsem ti sem šoupla odpověď odborníka :)
Toto sice vím, že děti by do desíti let neměly moc baštit celozrnné pečivo, ale taky občas malému dám celozrnný rohlík.
Jinak si pečivo doma peču v domácí pekárně. Používám špaldovou, pohankovou a nebo kukuřičnou mouku a můžem se toho "užrat" jak je to dobré a taky zdravé ;) :dance: Kukuřičný chleba se slunečnicovými semínky a bramborovo špaldový je u nás nejoblíbenější :).

In reply to by Savings

Ahoj, nemám moc s jinou moukou než s hladkou a polohrubou (pšeničné) moc zkušenost - zkoušela jsem i celozrnou ale chleba byl jak beton - nevím kde je chyba -ráda bych nějaký recept na ty spešl mouky - zajímal by mě ten kukuřičný chléb a ten bramborovo špaldový. Dělala jsem i housky z celozrnné mouky, ale jsou taky dost tuhé, tak bych potřebovala poradit :a:

u nás měli jednou hned snad v prvním nebo druhém týdnu nějaký guláš, jako synek taková jídla jí (přizpůsobujeme mu množství použitého koření a soli), ale zarazilo mě, že v podstatě hned ráno už učitelky počítaly s tím, že polovina dětí to jíst nebude. Když ze zkušeností učitelek vědí, že děti taková jídla spíš nejí než jí, tak by mohly kuchařky vymyslet nějakou jinou úpravu. Náš jídelníček http://www.msekostala.cz/skolni-jidelna/jidelni-listek/2013-11-11/

To je fakt hodně špatné... párky, klobásy... to nejíme ani my s mužem :( . Je třeba školku upozornit, že je něco špatně a pokud nezareagují, tak poslat kontrolu. Určitě dávají jídelníček na aktuální týden na internet, tak bych to někam poslala. Vím jedno, když dělá jídelníček soukromá MŠ, tak jim to schvaluje nutriční odborník a přes jeho rozhodnutí vlak nejede.... Třeba v MŠ Landie v Říčanech jídelníček kontroloval a schválil RNDr. Petr Fořt, CSc. a tady máš jídelníček http://ricany.landie.cz/news/jidelnicek.php Doufám, že se problém ve školce brzy vyřeší :a:

týjo, tak to je maras. :? My jsme celkem malá vesnice, a ve školce dostávají děti jen tmavý chléb se zeleninovými pomazánkami. Málokdy mají masový vývar, jen zeleninové, všechny možné druhy. Pak pohanka, jáhly a cizrna jako příloha. Jednou za čas guláš a řízek, ale jinak hodně zeleniny. Dnes například králík v zeleninové omáčce a k tomu rýže smíchaná s pohankou. Luxus. Já bych si stěžovala :a:

irena1111

Tak tohle určitě normální není, nikdy jsemneslyšela o školce kde by dávali dětem vepřové maso s horčicí a chlebem jako svačinu. Řešila bych to přímo s vedením.

Určitě musí dodržovat normy, a tohle mi nepřijde ani trošku v pořádku. Určitě bych se domluvila i s ostatními rodiči a vyžádala si schůzku s ředitelkou a vedoucí jídelny.

syn chodí od září a co si tak pamatuju,tak párek měli jednou k čočce. Víš co je spíš divné? Každá jídelna pro děti musí splňovat určité normy-jak vařit, kolik, čeho, kdy zařadit. Nechápu,jak můžou při takové skladbě jídel tyto normy naplnit. Neznám je teda přesně,ale myslím,že tam musí být určitý podíl ryb, luštěnin,....Dodržují to školní jídelny a určitě mají i něco podobného pro školky.

Ahojky, tak my dali malého do školky,která je certifikovaná Jako Zdravá bezpečná školka: vaří jim tam pouze zdravě, párek, klobásy atd. se tam na jídelníčku neobjeví ani náhadou, každý týden mají něco z ryby, hovězího atd. Vede se zde jen celozrné pečivo, neslazené čaje atd. Odšťavnujou jim přímo čerstvé ovoce. Mají různé programy o zdraví jako např: nebudu kouřit a vím proč atd. Takže já jsem s jídelníčkem naprosto spokojená, je bohatý, rozmanitý a celkem zdravý, občas se však najde nějakej ten háček, ale nehodnodtím to nijak zle. Navíc celoročně ve školce probíhá projekt: Víme, co jíme ? - projekt zdravého stravování pro děti, jídla na přání dětí i rodičů, receptury pro rodiče a od rodičů dětí. A další důležitý bod programu školky je : Naplňujeme klíčové kompetence podpory zdraví v předškolním věku.
Vedeme děti ke zdravému životnímu stylu a hodnotnému způsobu života. Takže já jsem určitě s jídlem spokojená.
Asi ti moc neporadím jak se tomu bránit, ale určitě bych nesouhlasila s tím, aby mi dítě cpali párkama atd., ale jestli to je jednou za čas, tak bych to asi zase tolik neřešila, protože ani nevím jak...leda se zkusit dohonout s ostatními rodiči, jaký na to mají názor pak to zkusit nějak předložit. JInak nevím

U nás teda párky a klobásy naštěstí nevedou!!! to by mi taky vadilo, vaří celkem dobře, droždové, rybičkové, tvarohové pomazánky, k obědu ryby, luštěniny, prostě všeho výběr. U nás jediné co mi trochu vadí, tak občas dostanou k obědu ICE TEA, což teda nesu celkem špatně, páč děti mám navyklé pít jen neslazené čaje a vodu a ve školce mají čaje slazené a občas to Icetea a samo dcera se už na ten slazený čaj trochu naučila, ale s tím asi nic nenadělám :a:

U nás takto http://www.msrudna.cz/index.php?a=76, proti našemu domácímu jídelníčku by to ještě chtělo úpravy, ale bavíme se o stravování pro 200 dětí, tak jsem spokojená.
U vás naprosto špatně a určitě bych to nenechala jen tak, když to jde jinde, proč ne u vás. Asi by to chtělo nějakou rodičovskou iniciativu.

u nás to celkem jde-myslím,že párek ani klobásu ještě neměli :) když mají čočku,tak k tomu vajíčko,jinak mají takovou klasiku,ale spíš zdravější.Jinak tedy mají jednou týdně rybu a jednou týdně sladké jídlo,k tomu teda šíleně pečiva-to vadí mě,protože doma mi to pak samozřejmě nechce jíst :///: naštěstí ty odpolední sváči jim já,takže toho pečiva nemá až tolik... jinak spoustu ovoce a zeleniny,to jo,ke každé sváče jeden kus,což mi tady někdo strašil,jak mají jablíčko na osminky a podobně-tak u nás mají krájený jen kedluben nebo papriku,jinak pomeranče,jablka,rajský dostávají normálně celý... pomazánky mají taky různé,ale se salámem teda ne ;) spíš šunka,rybí,vajíčková,česneková,dudácká a tak... pomazánky mají tedy výborné,jak píšu,jediné co mě štve je to množství pečiva :(

docela to jde, první týden školky jsem si je brala před obědem a jídlo nosila v jídlonosiči domů... Vaří obdobně jako já doma. Osolené spíš mín než víc, žádný pepř, normální česká jídla.
Jen jednou měli ke sváče chleba s játrovou paštikou.
Dost maminek ale hlásilo problémy po jednom obědě minulý týden. Počítám že kombinaci čočka s vejcem a zelný salát měli naposledy :-)
http://materska-skola-specialni-semily.webnode.cz/jidelnicek/

párek nevím ten myslím ješte ve skolce nejedli ale salámové pomazánky mívají taky, uzeniny co si pamatuju tak teba uzenou polívku to taky mívají...ale já si nestězuju mají docela dobrý jídelníček pestrý. to víš jednou to prijit muselo ty párky cos jim do 3let nedávala :-) nejde se tomu holt ubránit...

No, něco je u nás asi špatně. Minulý týden bylo dokonce na svačinu vepřové maso s hořčicí a chlebem!!! :00: Asi napíšu někam dopis.... děkuju všem.

Tak to je opravdu špatný jídelníček :n: U nás se fakt dbá na pestrost ale vůbec si nevzpomenu, že by někdy měli párky nebo něco s klobásou - snad jednou měli kousek uzeného s hrachovou kaší - ale to mi přijde OK, jinak včera měli špenátovou polévku, bramborovou kaši a karbanátek, dnes si polévku nepamatuju, ale mají rajskou s knedlíkem a hovězí maso, no a na svačinky mívají různé pomazánky - nejoblíbenější je prý rybí no a dost je tam i zeleniny, ovoce.

???parky, klobasy? No ja ti snad poslu nahled naseho jidelnicku, ale dnes treba maji
Pomazánka
budapešťská, chléb,
mléko
Polévka uzená s krupkami,
Okoun podle Petra Voka,
těstoviny,
míchaný kompot,
čaj bylinkový
Pomazánka valašská,
rohlík , Chia, čaj z
tropických plodů

a takto maji cely tyden, takze maji celozrnne pecivo, pohanku, kroupy, cervenou cocku......hodne zdrave veci.....

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko

Ovulační kalkulačka