Jak to chodí ve Vaší školce?

22.01.2014

Ahojte ženy.

Mám takový dotaz. Jak to chodí ve Vaší školce? Jaký mají režim, aktivity, atd?

My jsme jednotřídka ve středu města. Státní školka.
400,- Kč školkovné, 700,- jídlo (jídlo mají exklusivní :one: )

Ráno přijdeme do školky, děti se převléknou v šatně a běží si dát na nástěnku smajlíky, podle toho, jakou mají náladu.
Cca 9:00 mají svačinu. Do té doby si hrají.Pak buď jdou na nějakou akci, nebo na dvorek za školkou, občas do školy do tělocvičny.
12:00 oběd, potom si jdou vyčistit zoubky, přečtou jim pohádku a jdou spát. 14:30 je pomaličku budí, obléknou se, nasvačí se a hrají si.

Na každý týden mají vypsané na nástěnce co budou dělat, čím se budou zabývat, atd. Každý týden mají nějaký jednoduchý úkol pro rodiče s dětmi - většinou máme přinést nějaké obrázky či knížky na dané téma (Josef Lada, cizí pohádky, obrázek hor z kalendáře,..), tenhle týden jsme stříhali sněhovou vločku. Oni s tím potom na to téma něco vytvoří, nebo si obrázky ukazují a povídají si o nich.
Skoro každý týden mají nějakou akci - divadlo, výstava, nebo nějaký naučný program (návštěva policisty, třídění odpadu,..). Teď chodí i do solné jeskyně.
Nechybí Mikuláš (poprosí rodiče, jestli by nemohli něco přinést do balíčků), chodí tam Ježíšek (nosí dárky na hraní do školky, ne domů!), karneval. Slaví se narozeniny dětí - oslavenec vždy něco přinese na zub, a od ostatních dostane dárky.

Platíme jen školkovné, jídlo a akce. Občas poprosí ať přineseme něco na výtvory - špejle, knoflíky,..
Na začátku roku chtěli ubrousky, kapesníky, zubní pastu. Toť vše.

Za ten rok a půl nevím o tom, že by se tam někomu něco stalo, že by děti měli mezi sebou konflikt nebo tak něco.

Kolegyně v práci má stejně starou holčičku, chodí do velké školky, na začátku roku dostanou seznam, co vše mají koupit (je to vždy okolo 1000,- Kč) - velké fixy, lepidla, papíry, čtvrtky, ... Minule přišla, že malá klečela v koutě za trest (našla si v kapsičce žvýkačku a dala si ji do pusy :O ) a vůbec je nespokojená.
Takže když slyším tohle, jsem s naší školkou vcelku spokojená. Vždy se dají věci vylepšit, ale je to na učitelkách, ony mají děti na starosti, ony vidí, jestli jsou schopné jít všechny na tak a tak dlouhý výlet, jestli to zvládnou.

No a proč to vlastně píšu - do školky jsem doporučila známých chlapečka. Chodil do soukromé a rodiče vehementně sháněli státní školku...přeci jen dát 10000,- a 1000,-/měsíc je sakra rozdíl.
Jenže od nich už delší dobu cítím, že jsou nespokojení - jejich kamarádka má dítko v jiné školce, kde jsou větší prostory, chodí na procházky a dělají s dětmi různé aktivity,... Mno, u nás si myslím, že toho dělají taky dost, ale když to mamince malý doma neřekne, a učitelek se nezeptá, nástěnku až tak nesleduje, tak to asi neví....(mě malá řekne, že dělali hada, Zajíček ve své jamce, zpívali u klavíru,..) A hlavně si myslím, že obstarat ve 3 lidech 25 dětí dá celkem fušku, a že se ne vždy podaří všem zavděčit.
Před pár týdny se na nástěnce objevilo, že by rodiče neměli vodit děti do školky nemocné,.. - bylo to tam i vloni přes zimu. A včera už se asi učitelky naštvaly, vytiskly dopisy a předali je rodičům nemocných dětí s tím, že by děti měli nechat doma a že je můžou i vyloučit. Jeden dostala i ta známá, docela dost se jí to dotklo a udělala tam zřejmě pěknou můru (znám ji, vím, že nemoc neřeší a umí být pěkně hustá), nicméně dnes malý ve školce nebyl a volali, že dostal Pamykon.... (my jsme spolu ještě nemluvily, tak jsem zvědavá, co mi k tomu potom řekne, jestli na to přijde řeč). Každopádně vím, že úkoly neplní a prostě mám pocit, že ho budou chtít přehlásit na jinou školku..

Ale co vím, tak v některých školkách děti kontrolují hned při příchodu a pokud jeví jen náznak choroby, tak je posílají domů. U nás opravu až je to nezbytné...

Tak proto se ptám na režim a jak to máte vy ostatní - jestli jsem já blbec, že mám pocit, že je v naší školce vše v pořádku, páč oni ten pocit rozhodně nemají....nebo jak to vlastně je i jinde....

Díky za odpovědi :a:

Kliknutím vložíte smajlíky:

Ahojky, tak naše školka je vesnická. Nejbližší město je cca 10 km. Ve školce platíme 100/měsíc jako příspěvek na hračky a výtvarný materiál. Strava stojí 32,-- Kč/den (cca 700,--/měsíc) V září vždy doneseme: kartáček, pastu, balíček papírových kapesníků, tekuté mýdlo a pastelky.
Co se týče denního programu tak je takový:
Do 8:00 je nejpozdější nástup do školky, v tu dobu je i svačinka.
Do 9:00 je volná činnost
Od 9:00 je řízená činnost - na celý týden je příprava takže se dělá výtvarka, hudebka, pohybová činnost, atd.
Od 10:00 je vycházka, v případě špatného počasí je buď nějaká činnost nebo se pustí pohádka
Od 11:30 je oběd
Od 12:00 je klidový režim, přečte nebo se pustí pohádka a děti pak spinkají
V 14:15 se vzbouzí a mají svačinku, pak je volná činnost do příchodu rodičů do 15:30

Během roku jsou nějaké poznávací výlety, návštěva požární zbrojnice, pekárny, policajtů, plavecký výcvik, nějaké divadlo či představení, Mikuláš - balíčky nenosíme, dělají je samy ve školce. Občas něco doneseme (proložky od vajec, roličky od toaletního papíru, a další drobnosti)

Na třídu 25 dětí jsou dvě učitelky. Ale dělají na "směny". Jedna je na dopoledne a druhá na odpoledne.

Myslím, že na vesnickou školku je naše školka dost dobrá a já jsem velice spokojená :) (a neříkám to proto, že jsem v ní učitelka tč na rodičovské dovolené :D )

upřímně si myslím, že tolik aktivit, co píšeš, pro tříleté dítě je až až, nebo aspoň pro to moje by to bylo moc. Taky mi to přijde dost zápřah pro rodiče, představa že bych se synkem dělala "domácí úkoly" už ve školce se mi dost příčí, už takhle jsem dost vytížená, a synka tyhle tvořivé aktivity doma prostě nebaví, potřebuje vidět, že zároveň s ním pracují na stejném i další děti...

My máme příchod do školky mezi 6:30 a 8:30, ty dvě hodiny mají děti "volné hraní", pak mají sváču a potom něco "organizovaného", buď jdou ven (prvňáčci většinou na školkovou zahradu, druháčci chodí na plavání, předškoláčci mají aktivit podstatně víc), nebo něco tvoří s učitelkami ve třídě. Máme 25 dětí a dvě učitelky, všechny děti jsou tříleťáci prvním rokem ve školce, tak jim občas vypomáhá paní, která v té školce oficiálně slouží jako uklízečka, jinak je ve školce ještě 5 dalších tříd.
Kolem poledního mají oběd, zhruba o půl jedné chodí spát cca do dvou, v půl třetí mají svačinu a pak si hrají ve třídě. Někdy jim odpoledne třídy slučují, třeba před vánoci, když chodilo málo dětí, slučovali třídy už od rána; a od čtyř do půl páté jsou všechny děti po hromadě v jedné třídě, v půl páté školka zavírá.

Školkovné se stravným platíme celkem lehce přes tisícovku (loni jsem synka dávala do soukromé školky na tři dopoledne v týdnu, platili jsme cca třikrát tolik a stravu musel mít z domu, protože školička vlastní kuchyň neměla). Na začátku roku jsme dávali akorát krabici papírových kapesníků a hrnečky mají děti svoje, jednou jsme nesli citron do čaje a jednou nějaký šanon, aby tam děti mohly ukládat svoje výtvory.

Co se týče nemocnosti, mám tu smůlu, že synek chytne kde co, na jaře mu budou 4 a poslední tři sezóny od září do května marodí každý měsíc týden až dva. No a pak mám to štěstí, že mi zaměstnavatel tolerujme časté ošetřovačky a kolegyně za mě práci udělají, když je to potřeba. Když vidím ve školce dítě se zelenou nudlí u nosu, vytáčí mě to, protože je mi jasné, že do týdne budu zase trčet s dětmi doma, na druhé straně chápu, že každý si prostě nemůže dovolit chodit do práce každý třetí týden :(

U nás je to podobné jako u vás školka na vesnici 14 dětí,taková pohodička, strava dobrá, je pravda že nemocní děti tam chodí, dcerka nastupovala v záři. 2. týdny před vánoci jsme onemocněly, dcerka, já a syn, už jsme ty nemoci neustály a do školky jde až příští týden jelikož jsme se z toho dostaly až ted,hlavně ten kašel a zánět spojivek.Děti jsou fajn,žádné konflikty, samé aktivity,2 paní učitelky v pohodě. Jezdíme ráno do půl 9, 2x jsme zaspaly,do 9 tam byla,máme to v další vesnici, musela jsem si udělat na jaře řidičák, jelikož ráno o 5 vstávat,nebylo na nás. Hlavně cesta v zimě hrozné. U nás se platí školkovné 50kč, strava 600kč.

U nás je to v podstatě stejné. Co se stravy týče, to radši moc nezkoumám, je to taková asi klasická školní strava, ael malá tam baští líp než doma (holt kolektiv, že) a je tam evidentně spokojená. Chci jen napsat to, že nezáleží jen čistě na školce jako celku, ale strašně moc dělají učitelky a jejich přístup jak k dětem, tak k rodičům. U nás jsou 3 třídy věkově namíchané (od nejmenších až po předškoláky dohromady) a při zápisu jsme měli možnost si napsat, ke které učitelce chceme, aby dítě chodilo. Trošku jsem se o to předem zajímala a naší třídě zatím nemám co vytknout. Učitelky se dětem věnují, obzvlášť jedna, ta doma vyrábí i výzdobu třídy a nosí spustu propriet ze svého. Šatna je plná informací pro rodiče a výtvorů dětí, jediná stěna není prázdná a malá každou chvilku doma zpívá nějakou novou písničku (jinak toho teda moc nepráskne, co dělali a co ne :-D, ale prostě na ní vidím, jestli je spokojená a baví jí to tam :-) a vidím pokroky). Když naší třídu malovali, tak jsme jeden den šli do jiné, a tam teda už na první pohled byl znát rozdíl, šatna prázdná, jen na jedné nástěnce jakési základní informace, třída jednotvárná, žádné barevné dekorace, nebo jen minimum, prostě to na mě působilo strašně prázdně a smutně a o té učitelce jsem sem tam zalsechla, že s ní nejsou rodiče až tak úplně spokojení, ale svalstní zkušenost nemám, jen ten dojem z jednoho dne. No a co se marodů týče - na nástěnce v pokynech máme vyvěšeno, že rodiče spolu s učitelkou provádí při předávání dítěte kontrolu, jestli není dítě nemocné, ale nedělá se to, jen asi, kdyby si učitelka na první pohled něčeho všimla. Jendou mi volali hned ráno, ať si pro malou přijdu, že při svačince zvracela, ale to bylo nakonec ze záchvatu řevu, který měla už od rána kvůli oblíkání. Ale slyšela jsem v šatně, jak se učitelka s někým bavila, že jiná mamina tam už druhý den přivedla dítě, kterému tekly dost oči, a neposlechla ani upozornění učitelek. No nevím, co s tím učitelky můžou dělat, ale dost mě to štve, že tam dítě klidně dají. Je to podle mě prostě bezohlednost, ale děje se to asi všude. Ono taky kolikrát, co mají rodiče dělat, když nemají hlídání a třeba nůž na krku v práci, že :-( Každopádně podle tvého popisu je vaše školka naprosto v pořádku a každému asi holt byhovuje něco jiného, tak ať si kámoška klidně zkusí jinou. Třeba až pak pozná, jak je vaše školka vlastně dobrá ;)

Baru já nechápu co ty rodiče by chtěli? Podle mě je důležité jestli ten malý je tam spokojený, má tam kamarády a chodí tam rád. Je logické že pokud se učitelkám dítko nezdá a celý den jim tam prokašle nebo prosmrká že na to rodiče upozorní.Aspoň tak to chodí u nás.
Adélka taky chodí do státní školky.390kč školkovné a 27kč denně za jídlo. Mají tam 4 třídy takže v té druhé kde je je s dětmi tak nějak stejně starými. 25 dětí a dvě učitelky. Učitelky jsou teda úúúžasný, ochotný, hodný. Malá je má moc ráda. Denní režim mají tak nějak stejný jako u vás. Dopol. cvičí, učitelka jim hraje na klavír tak tancují, zpívají. Procházky dělají do přírody nebo když je teplo tak jsou na zahradě.
Myslím že co píšeš tak děti mají plno aktivit a vyžití, tak nevím co by ty rodiče chtěli.... :O

Mame to podobne jako vy a i cenu podobne
Jsme taky mala skolka v Brne.
2 tridka - 1 trida po 25 detech, na to 2 ucitelky plus jim pomaha pani co uklizi a kucharka.-,napr pomaha i deti oblekat a tak.
Rezim mame tak nejak stejne, nechodi ani tolik na extra aktivity, spis to domlouvaji do skolky - divadla, naucne veci, hasici , policisti, vcelari apod chodi do skolky - ciz jsem rada te moc nerajzuji a nejezdi po meste v cizim prostredi.
Jidlo maji take super. S rymou a obcasnym zAkaslanim posilam deti. Sama vidim jestli jsou na skolku nebo ne, kdyz jsou nachlzeni tak ze bych je neposlala ven tak je do skolky nedam aby nelitali venku. Chodi ven kdyz neprsi kazdy den na 2 hod.
Jsem ja i syn spokojeny, hlavne jsem nadsena ze je vedou ke slusnemu chovani, kdyz tam zacal vloni chodit zacal za vse dekovat a prosit, ne ze bych ho to neucila, ale nejak to od nas tolik nefungovalo jako tam. Podavaji si ruce na uvitanou a rozloucenou, kazdy den neco tvori a to pak maji na nastence. Nedonesl ani jedno sproste slovo a to jsou tridy smisene.
Mile mne prekvapilo ze pri nastupu do skolky jsme vyplnovali asi 3 listy papiru - jake dite je - jestli citlive nebo plactive nebo komunikativni apod, co ma rado co nema rado, s cim potrebuje pomoci, co ho uklidni, co rozcili, co rado ji, jestli nutit do jidla nebo nechat byt apod.

Ucitelky jsou mile laskave a privetive.

Do skolka nic nekupujeme - platime 1000 rocne do klubu rodicu, kteremu predseda zvolena maminka. Z toho ucitelky nakupuji vse potrebne a plati akce apod.
Klub rodicu ma i internetove stranky kde je rozvrh co se deje za akce apod, stranky spravuje jedna z maminek. Je to skolka ktera spoluoracuje s Mensou Ceske republiky - maji specialni program na rozvoj logickeho mysleni apod.

Ahoj,malá sice do školky ještě nechodí ale nastupuje v září......a jsem pro aby se děti posílali nemocný domu.....nechápu jak je tam může vůbec rodič poslat!!!Váš program školky mi připadá v pořádku....docela našlapanej :) a vůbec bych se nezabejvala kamarádkou,její mínus když jí školka nevyhovuje,tak hlavně že tvému dítěti ano!Jinak dost dětí na 3 učitelky....nevim kolik je hranice ale mi dáme malou MŠ kde jsou 3 třídy po 10 dětech mám pocit

In reply to by ivetta

Ty jo 3 třídy po 10ti dětech, to je prostě skvělý a je teda vůbec s podivem, že taková školka (státní) u nás ještě funguje. Jinde by z toho udělali jednu třídu. U nás je školka našlapaná, mají limit 28dětí na třídu a všechny třídy jsou plné. Jediné plus pro učitelky je, že ne vždycky přijdou všechny děti, ale i tak mají teda záhul, tím spíš, že mají ve třídě děti od 2,5 roku do 6ti let. Ti starší aspoń malým pomůžou, ale i tak, to musí být mazec s nima něco dělat i jen je třeba vypravit na procházku. Mě by z toho odvezli hned první den :s: Nejdřív jsem měla i trošku výčitky, protože nás vzali na odvolání mezi posledníma a malá šla hned od září, ačkoliv jí 3 roky budou až v únoru. Ale já věděla proč jí tam dávám a teď už i učitelky jsou v pohodě, i když ze začátku se moc nezvářily. Ona je totiž naše prďola ještě na svůj věk malá, tak vypadá jako fakt malé trdýlko, které potřebuje asistenci se vším (první den se jim tam rozbrečela u jídla, že numí sama papat a potřebuje krmit, hérečka jedna, samozřejmě baštila sama už nejmíň od roka a půl :s: ,ale učitelky ten den omejvali :00: ) no a teď teda naštěstí slyším jen chválu, že ačkoliv je nejmenší, tak je skoro nejšikovnější a jsou z ní paf :-D Tak jinak bych jí tam nedávala tak brzy, kdybych nevěděla, že na to má, že :-) No ale učitelkám to fakt nezávidím, když kolikrát vidím v šatně i ty "velké" děti, jak se vztekají u oblíkání a nespolupracují ://:

In reply to by ivetta

Mému i jejímu dítěti vyhovuje, problém mají spíš rodičové ;-).

Jasně, taky jsem pro, aby tam děti nechodily nemocné, i když lehkou rýmu a sem tam zakašlání neřeším - chodím do práce a kdybych měla s každým kýchnutím zůstat doma, tak se budeme asi pást nebo co ;-), ale je fakt, že ta známá nemoci vůbec neřeší, a když tak si ho nechá doma, ale hned druhý den jdou ven a po návštěvách...

Učitelky máme vlastně dvě a jedna je jako paní na všechno - úklid, chystá jídlo, atd (jídlo jim dováží). Tak právě i proto si myslím, že už toho víc stihnout ani nemůžou. Každý týden dělají něco na nástěnku a většině dětí s tím pomáhají, takže to třeba dělají 2-3 dopoledne.

Jen mě to prostě mrzí, a znova jsem se utvrdila v tom, že už nikomu nebudu pomáhat a nabízet a přimlouvat se..... Ale oni prostě takový jsou, zpočátku jim vše přijde bezva, ale pak začnou hledat mouchy a chtěli by všechno řešit ku jejich prospěchu, místo toho, aby se přizpůsobili...To už je hold taková nátura.

Díky za odpověď, a jestli jsou na 10 dětí 2 učitelky, tak to máte super :one: :a:

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka