Mateřská škola

15.05.2013

Ahoj a dobrý den všem.
Prosím, nevíte někdo, kde bych se dočetla o pravidlech a zákonech přijetí dětí do školky?
Myslím nějaká novelizace zákona a pod.
V naší školce totiž letos zavedli novou věc, a to, že berou přednostně čtyřleté děti, a pak až tříleté. Myšleno tak, že berou čtyřleté i matek, které jsou na mateřské s mladším dítětem, a maminky, které mají tříleté a musí nastoupit do práce, tak jejich děti neberou. Takže maminky s čtyřleťákama budou spokojeně na další mateřské a doma klid, a ostatní budou na pracáku bez možnosti si práci najít, bez peněz, a ještě k tomu mají třeba starší dítě, které musí zajistit.
Vím, že je lepší (i pro mě by bylo), kdyby mi syna vzali do školky, kdybych měla malé doma. ale né na úkor ostatních matek, které mají jistou práci, a z té je samozřejmě vyhodí, protože nebudou moci nastoupit.
Jaký význam má pak tříletá mateřská?
Snažím se někde dopátrat, jestli je to opravdu tak. A nevím kde.
Prosím, nevíte někdo?

žádnou novinku v tom nevidím. U nás to tak bylo i dřív. Vždycky máme magistrátem jednotně daný bodový kritéria pro všechny městské školky, nejvíc bodů za trvalé bydliště ve městě, pak body za věk (nejvíc bodů měli předškoláci, potom 5leté děti, 4leté děti, 3letí do konce srpna, 3letí od září do konce prosince a 3letí od ledna do konce školního roku), pak jsou body za staršího sourozence ve školce, body za důvody zvláštního zřetele hodné (rozuměj začlenění rómských dětí) a ještě dva nebo tři roky zpátky bodovali zaměstnanost rodičů. Teď může ředitelka mš zaměstnané matky zvýhodnit, jen když mají děti stejně bodů, takže když máš dvě tříleté děti a jedno má maminku doma, přednostně by vzali tříleté dítě pracující maminky, ale čtyřleté dítě maminky na mateřské má přednost před tříletým dítětem pracující matky.
Já sama mám tříleté dítě, které nastoupí do školky teď v září (skončil 5. od konce mezi cca 50 přijatými) a rodičák jsem měla dvouletý, sice mám ještě mladší dítě, ale chodím do práce na zkrácený úvazek, tak jsem si musela sehnat a zaplatit soukromou školku.
Obecně vzato chápu, že je blbý přijít o práci kvůli nedostatku míst v mš, ale na druhé straně školka prostě není odkladiště pro děti zaměstnaných rodičů ale instituce předškolního vzdělávání a ty čtyřleté děti školkový kolektiv vesměs potřebují, tříleté děti mají mnohdy s adaptací na školkový režim problém.
Mně přijde spíš nefér nepřijmout 4leté dítě a místo toho držet volný flek pro dítě, kterému budou tři třeba v lednu, s tím že maminka školkovné platí už od září.

In reply to by ha.nka

Máš sice pravdu, ale hnus je, že minulý rok to bylo jinak. Minulý rok přesně té samé kamarádce nevzali čtyřletého kluka, protože měla doma dvouletou holčičku.
A letos jí řekli, že smůla. bude to jinak.
Vadí mi, že si dělají, co chtějí. a já se nemůžu dopátrat, podle čeho tak rozhodují.
ale dík za koment, vím, že čtyřletí už školku potřebují. ale tím pádem by měla obec (nebo stát) srozumět maminky před porodem, aby si nebraly tříletou mateřskou, protože ta už vlastně nemá smysl. Tedy u nás na vesnici rozhodně né pro další 3 roky. (a vedlejší vesnice mají stejný problém, je všude plno).
Tak pa

In reply to by nifrachet

u nás to samé,loni ještě braly ohled na pracující a maminka na MD s mladším dítětem neměla šanci ale letos to změnily dle doporučení nějakýho debila který už nemá děti a bere mega takže je mu to těžce u :zadek: a braly dle věku

Děkuji vám všem moc za komentáře. můj Petík bude mít 4 roky v listopadu, verdikt ještě nevím, ale kamarádce, co má tříletou holčičku řekli jasně, že nemá šanci. Staršího ji vzali, ten má 5. Jen je mi to líto, za ni, přijde o práci, kterou hledala dlouho. a já se děsím, že mi ho nevezmou taky. vím, že se čtyřleté děti potřebují zařadit. Vidím to sama na Petíkovi. Pravda je někde uprostřed, jsem spíše naštvaná na celý ten systém. Náš starosta řekl jasně, již před dvěma lety, že tenhle dětský boom je jen přechodný a on proto nebude zakládat a stavět ještě jednu třídu.
Jenže dětí je pořád dost, u nás se teda rodí hodně ještě pořád, letos nevzali nejmíň 30 dětí.
Díky moc za komentáře. Mě jen štve, že některé maminky se vyjadřují, jako že by jim to i bylo jedno, kdyby jim toho staršího nevzali do školky, že alespoň nebudou muset tak brzy ráno vstávat a s mimčem ho vodit do školky a pod. Ale přihlášku si daly, co kdyby... Je to takové divné celé.
Tak mějte krásný den,pa :) :a:

In reply to by nifrachet

no tak u nás na vsi to je to samý,starosta nebude řešit další třídu,přestože už měly všechno připravený,tak najedno otočil že je to zbytečný,přitom tady pořád prodávají pozemky,obec se rozrustá,děti se rodí,letos se dostaly poslední děti kterým bylo v květnu 3,maminky těch mladších kteří se potřebují vrátit do práce mají smulu,naštěstí máme v okolí 2 školky kde místo je,sice musí dojíždět na opačnou stranu než pracují ale aspon mají školku

In reply to by nifrachet

Bohužel přístup představitelů obcí jsou jake jsou, u nás je to to samé, kvuli našim dětem nebudou nafukovat školku. Přitom k obci se přistavělo několik satelitů s rodinami + starousedlíci s rodinami a sám starosta už má dospělé děcka, tak co řešit/me. Špatná volba starosty.

u nás je to také tak, na 1. místě berou předškoláky, pak 4-leťáky, pak 3-leťáky a pak děti z okolních vesnic na 4. místě. také vodím dítě do vedlejší vesnice u nás školka není :( , ale ted naštestí není u nás dětí tolik, tak nás vzali, vlastně vzali všechny zájemce .... co vím tak je to i jinde, kamarádka mi říkala, že si stěžovala ve školce ředitelce, že jí nevzali 3-leťáka a ona musí za chvíli do práce a přitom 4-leté jiných matek i na metřské vzali, ředitelka jí řekla, že to není už v její kompetenci, ona že musí postupvat podle těch kroků co jsem psala výš a že jí může dát seznam maminek 4-leťáků a ať si sama za nimi zajde a poprosí ať své dítě nechá doma na úkor své dcery, aby ona mohla do práce ...kámoška se na to ale vykašlala, že ona se nepůjde doprošovat a v práci dala výpověď :(

myslím si, že je to tak všude, u nás bylo tohle už loni :00: já to maminkám na mateřské nezazlívám, že dají starší dítě do školky, přece se také musejí věnovat druhému dítěti, navíc 3leté dítě potřebuje zajet nějaký režim, být zvyklý na své vrstevníky, moc dobře vidím, jaké jsou děti, které nastoupí do školky později a ostatní děti se znají déle... vidím to u nás ve školce. já si spíš myslím, že je problém, že je školek málo a pořád se další a další zavírají :-(

Já myslím, že má velký smysl aby i 4lete ditě chodilo do školky i když nahodou by jeho matka čekala dalšího potomka. Je škoda si doma vychovat asociála, protože kamarády jeho věku bude mít ve školce a ono bude doma. Člověk je tvor společenský a ty vazby si musí někde vypěstovat. A i po zdravotní stránce, pak jiné matky řeší, že dítě nastoupí do školy /kdyz do skolky dítě nepřijimají ani ve čtyř letech, aby jiné matky subjektivně řešily své/ a je neustále na hromadě, čili nemocné.

Ono, že někdo musí někam nastoupit at uz do prace nebo do autobusu je velmi relativní, nebot človek nic nemusí, jen umřít. A rada bych chtela zažít ten klid a pohodu na rodičáku s dvěmi dětmi, natož to ješte doplnit tím zaměstnáním:-).

bohužel to tak ted je,berou se děti od nejstarších po nejmladší -do dovršení kapacity školky a vubec nezáleží na to jestli jsi doma s dalším dítětem nebo se máš vrátit do práce.Nic s tím neuděláš,tohle vymyslel jeden papaláš a školky se tím mají řídit :00:

Mám obavu, že tohle nikde v zákoně není. Každá školka si vytváří vlastní pravidla či podmínky přijetí. :a:

To, jestli jde matka do práce nebo ne, je diskriminační podmínka pro dítě. Je to postavený na hlavu, ale je to tak. Na doporučení ombudsmana se mateřinky nějak zavázaly či co, že tohle kritérium vypustí. Prostě dítě má nárok na vzdělání bez ohledu na to, jestli máma přijde o práci nebo ne. No a jak to maj udělat jinak, aby to přijímací řízení bylo aspoň trošku fér, když zaměstnanost matky na to nesmí mít vliv, prostě to berou podle věku dětí nebo trvalýho bydliště.
odkaz na ombudsmana http://www.ochrance.cz/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2012/kriteria-pro-…

In reply to by Jihou

Tak přesně takhle mi to u nás u zápisu říkala ředitelka školky. Opírá se o výrok ombudsmana. Ale taky mi to příjde na hlavu postavé. V dnešní době se vzdát práce, abych měla být doma s dítětem mi příjde nelogické. Někdo prostě hlídaní nemá, prarodiče v práci nebo daleko, nebo už nejsou vůbec a co teď. U nás nejsou ani soukromé školky v okolí min. 50 km, takže i kdybych si chtěla zachovat zaměstnání (protože docházka dítěte do školky je dočasná a neumístění do státní školky je třeba na jeden rok) s tím, že zaplatím 7-8 tis., aby mi aspoň něco zbylo víc než na pracáku a ještě budu mít práci, tak taky není u nás možné a co teď? Byla bych ochotná pochopit, že si nechám první dítě rok doma, aby mohla jiná maminka do práce, ale ta solidarita by musela být plošná. Proto některé školky to řeší za maminky a vyžadují pracovní smlouvu (ikdyž i to se dá zfalšovat), ale je to podle ombudsmana špatně... Tak hodně štěstí a věř, že v tom nejsi sama... ale štve to všechny...

Tak třeba v naší školce byly pravidla pro přijetí 3.Brali přednostně děti předskolního věku tzn. 4-5 let,dále pak musí mít dítě trvalý bydliště v oblasti a pak tam musí mít sourozence.

Ahojky! Bohužel neporadím, kde by jsi našla co potřebuješ. Takhle to asi funguje na víc místech. U nás brali taky přednostně čtyřleté děti bez ohledu na to jestli maminka jde do práce nebo je na mateřské. V podmínkách přijetí taky je, že dítě musí mít trvalé bydliště v místě školky, nebo v oblasti spadajíci pod město, kde školka je. Bohužel ani tohle nedoržují. Klárce budou v červnu 3. K zápisu jsem nešly z několika důvodů:
Bylo mi jasný, že je veliký zájem a stejně nás nevezmou.
V červenci se narodí druhé a kdo by lítal dvakrát denně přes celé město do školky.
A taky jsem nechtěla zabrat místo mamince, která potřebuje jít do práce a má dítě mladší třeba o měsíc v případě, že by nás vzali.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka