PARAGRAF (OŠETŘOVÁNÍ)...PŘI OPERACI DÍTĚTE, prý nelze !?....

17.09.2014

ahoj holky :a:
určitě mi některá z Vás opět dobře poradí...
V případě operace dítěte s ním můžu být (do 6 let)na pokoji jako doprovod. Jak je to ale s neschopenkou????
Letos jsem už takto v nemocnici s dítětem byla, vystavili mi v nemocnici na oddělení paragraf a asi po 14 dnech mi volali ze sociálky, že mi nemocenskou-paragraf neproplatí, protože se staral v nemocnici personál!
Nakonec jsem to usmlouvala, protože bylo dítě pouze na denním výkonu a šli jsme večer domů, ale neschopenku vystavili v nemocnici doktoři! A já mohla být 9 dní bez nemocenské - příjmu.
Byla jsem upozorněna, pokud to tak bude příště, tak na to není ze zákona nárok. Operace přece není výmysl a žádná rýmička!!!
Máte s tím zkušenost? Jakou? Jak to řešit? Po novém roce čeká dítě další operace a já nemůžu dovolenou čerpat na pobyt v nemocnici a pak ještě na celý měsíc, kdy bude muset být doma v péči rodičů.
Děkuji za rady příp. odkazy na zákon. :a:

Kliknutím vložíte smajlíky:

ahoj,pokuď vím,tak když jsi hospitalizovaná,musíš pobírat neschopenku jako takovou,až po propuštění lze čerpat OČR :( kamarádka byla takto loni s malým na mandli a musela to mít právě takto :( neznám důvod,ale OČR jí nechtěli vypsat v době hospitalizace :(

Moje kolegyně byla na začátku měsíce s pětiletým synem v nemocnici na dobu pobytu jí vypsaly neschopenku. Po návratu jí pediatr vystavil paragraf na ošetřování člena domácnosti. Tak jsem v našich interních pravidlech, které budou určitě shodná s pravidly ze zákona našla, že má nárok na proplacení devíti dnů samoživitelé šestnáct dnů. Po dobu ošetřování se může jednou vystřídat například s otcem, tím se ale souhrnná doba devíti zůstává. O proplacení delší doby ošetřování tam nic nebylo. Myslím, že se to pak řeší přes sociálku individuálně formou nějakého příspěvku.

In reply to by Paulette

musi byt mezi OCR den volna. Nejlepsi je kdyz konec OCR vyjde na patek. Potom staci vikend bez OCR a cerpat opet novou a klidne na stejnou diagnozu. Pokud by se OCR cerpala beze dne volna (v kuse mesic) , tak by socialka proplatila jen 9 dni. Zbyle dny by byli bez davky

Ahoj, osetrovacka se vystavuje clovekubktery celodenne pecuje o dite. Pokud je dite v nemocnici, tak o nej nepecujes. Je v peci nemocnice. To ze jako matka se staras o zakladni veci je jina vec. Ty vlastne nemuzes a nejsi nucena byt s ditetem po celou dobu hospitalizace. Na rekonvalescenci paragraf cerpat muzes a samozrejme opakovane ( klidne mesic nebo i dele). Po dobu pobytu v nemocnici si musis vzit dovolenou nebo neplacene volno. Nemocenska by sla taky. Je to blbi. Chapu ze se ti to moc nelibi. Muzu se jeste optat zda to nelze nejak vyresit. Zitra dam vedet.

In reply to by JaMiOn

ahoj, přesně tak si to myslím.
Jen mi vadí, že kromě zákroku a přinesení jídla na pokoj se mnohdy zdr. personál nestará. Spoléhají na to, že kdyby něco, tak se matka ozve. Takže v podstatě zodpovědnost přenášejí na matku, která si ještě zaplatí stravu a od státu první 3 dny nic nedostane. Přijde mi docela nelogické,čerpat neschopenku, když já nejsem nemocná. To se na ni uvádí nějaký specielní kód? A vyplatí se pokračovat v neschopence celý měsíc? Myslím finančně? Protože takhle bych byla asi týden na neschopence (placené 2 dny)a ošetřovačka je na 9 dní. Pak by se muselo asi na den do práce a pak znovu na ošetřovačku. To napíšou na stejnou diagnózu? Slyšela jsem, že to musí být pokaždé na něco jiného.....
pak při vypisování statistik jsou data naprosto zkreslená a nesmyslná.
Když něco zjistíš, tak mi dej prosím vědět. Jdeme opět s nožkou a měsíc bude v sádře. Jelikož mu jsou 3 roky, tak nemůže chodit do školky, ale bude muset být doma v péči a po sundání měsíční sádry rehabilitovat. Už jsme to zažili asi před 2 lety, ale to jsem byla na rodičovské, tak mi to bylo jedno, jak dlouho budu v nemocnici a doma. Ahoj :a:

In reply to by Janulka Kubik

jenže to ti nikdo nepovolí čerpat neschopenku,když nejsi nemocná :( myslím,že nejlépe by ti vyšlo čerpat dovolenou na dobu hospitalizace a pak tu ošetřovačku po propuštění.OČR můžeš čerpat na stejnou diagnozu,ale musí tam být ten jeden den bez ní :( je to nelogické,ale je to tak.

In reply to by lucininenka

Tak já mám ohledně OČR od dětské jiné informace. OČR nemůžeš čerpat na stejnou diagnozu, jakože vyčerpáš 9 dní, na jeden den jdeš do práce (popř.dovolenou) a potom znovu OČR-takto to nejde. Já jsem se jí ptala, pokud bude dcera nemocná déle jak těch 9 dní, což je obvyklé, tak jak to mám udělat, řekla jsem jí tuhle variantu a ona mi řekla, že mi napíše pouze těch 9 dní a potom můžu být s dcerou dále doma, ale zadarmo. Jelikož nemám hlídání tak se modlím aby se nám ty nemoci co nejvíce vyhýbali, mně stačí už jen těch 9 dní, to domů přinesu almužnu a natož pak být doma zadarmo. Vím, že to tady už psáno bylo, že se to tak dá udělat, ale moje dr. mi řekla toto :(

In reply to by Janulka Kubik

kdyz ma dite nestovice tak je take stale jedna diagnoza a rodic cerpa OCR i mesic a dele. Jedna OCR se uzavre. Pote den bez ocr a dalsi den dr vypise novou na stejnou diagnozu. Da se cerpat ocr v kuse. Ale socialka proplati jen tech 9 dnu. Dalsi dny jsou bez davky. Takze proto ten den bez ocr.

In reply to by jana a nela

také jsem to slyšela :00:
což je proti delším a vážnějším onemocněním
nejhorší na tom je to, že jsme letos byly na té nosní mandli a ošetřovačku mi rovnou vystavili ve špitále....a pak mi to nechtěla sociálka proplatit....
takže vlastně nikdo nic pořádně neví, nemocnice, dětští dr. to také obcházejí, někomu to asi vyjde, jinému ne, je to binec
nevíš, který zákon a jaký paragraf to upravuje?

In reply to by Kacka9

jde o to, že budu muset být asi týden se synem v nemocnici a pak min. měsíc doma, jak to vyřešit? To by nepokryla ani dovolená. Jak čtu na netu, tak každý tvrdí něco jiného, navíc neschopenku proplácí až 4. den a je to finančně hůř placené než ošetřování.
Nechápu, jak za rýmičku můžu dostat paragraf na 9 dní a při nástupu na operaci neschopenku, z které nic není.

In reply to by Janulka Kubik

není to hůře placené,je to placené stejně-tudíž 60% platu,jen s tím rozdílem,že neschopenka se proplácí až od 4. dne a první tři týdny je bez víkendů a svátků,zatímco OČR je od prvního dne,včertně sobot,nedělí a svátků :( bohužel s tímto nic nenaděláš,tak to prostě je,takže buď si vzít na dobu hospitalizace dovolenou a pak OČR a nebo neschopenku na hospitalizaci a pak normálně OČR... a je to jak píšou holky,prostě v nemocnici jsi jen jako doprovod,ošetřování zajišťuje někdo jiný,tudíž těžko můžeš čerpat ošetřovačku :(

In reply to by lucininenka

ahoj, :a:
ale na neschopence mě může kontrolovat zaměstnavatel a pak i sociálka asi po 14 dnech...na paragrafu je jasné, že pečuji o dítě a prý kontroly nechodí, musím dítěti také nakoupit apod.
a pokud bych nechala neschopenku po dobu pobytu v nemocnici a i pak nadále, tak to bych chodila na kontrolu jako ke komu? Ke svému obvoďákovi s dítětem? Na dětské? Do nemocnice? Je to šílené a nelogické. By mě zajímalo, kdo tohle vymyslel!
Když marodí málo (a to může mít bez problému ošetřovačku), tak hlídají prarodiče, abychom na tom netratili finančně. Pokud je to ale vážnější a nemocnice, tak musím samozřejmě já jako matka. O to je to horší, že stát s touto variantou vůbec nekalkuluje. Přitom je to naopak objektivnější (než klasické nachlazení), že podstupuje operační zákrok, spousta nemocniční evidence...do 6 let věku dítěte by to mělo fungovat na ošetřovačku. Jen blázen nechá dítě do 6 let samotné v nemocnici! :a:

In reply to by Janulka Kubik

to jo,ale ty do neschopenky uvádíš místo pobytu,které nemusí být shodné s místem trvalého pobytu :) takže kdyby něco,přijdou tě zkontrolovat tam,ale to asi spíš ne ;) neschopenku si nemůžeš nechat i nadále,protože ty nebudeš nemocná,ale budeš již pečovt o člena rodiny.Na paragraf skutečně kontroly nechodí,protože co by kontrolovaly,ty nemocná nejsi a ven můžeš bez omezení ;)

In reply to by Janulka Kubik

neschopenku budes mit vystavenou z duvodu doprovodu ditete v nemocnici. Socialka to bude vedet a kontrola neprijde. Dalsi veci je, ze neschopenku ti musi vystavit v nemocnici. Ale muzou to i odmitnout protoze treba nebude pro ne prioritni abys s ditetem byla.Bohuzel je to dost nevyhodne s neschopenkou. Ale co se da delat.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Zajímavé odkazy

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko
Holka nebo kluk

Ovulační kalkulačka