Recepty z prirody domacky vyrobene

30.04.2011

Udelala jsem si med z pampelisek a je vyborny, mate tipy na dalsi obdobne zdrave recepty? Jeste vim,ze se dela med ze smrkovych vyhonku, na ten se take chystam.Jsou tu mezi vami nadsenkyne, ktere vyuzivaji recept z prirody k leceni?Sem s nimi

Kliknutím vložíte smajlíky:

Tak já jsem se inspirovala odsud a dneska mám pár skleniček pampeliškového medíku...o zdravosti, radši nepřemýšlím..Na těžký kovy si dám glutamín, na radiaci jod..a bude dobře :) Hlavně,že mám z toho radost.. ;)
Jen by mě zajímalo, co děláte z kopřiv? Dělá se špenát, čajík, ale to mě vůbec neláká..Máte náký nápad?

ke "zdravosti" pampel.medu jsem ti psala :) nic proti tomu,jen mě zajímají pohnutky...dala ses na dráhu všechno z přírody? :) já tomu taky holduju, ne teda fanaticky, ale pokud to myslíš fakt třeba na mini léčení,detoxikace a tak a ne jen na vyzkoušení a "pochutnání ",tak je taky dobrý se zajímat o složení těch rostlin,resp.obsahu škodlivin v místě,kde sbíráš,protože ze zkušenosti tě například kupovaný byliny v lékárně vyjdou co se týče složení naprosto lépe,než když je sebereš. Není z toho takovej osobní požitek,ale za našich babiček hold toho olova ve všem nebylo tak jak teď. Ono taky jedna rostlina není účiná stejně když kvete a po odkvětu,některý květy nejsou účiný,když jsou zavřený atd. to jen tak kdybys to myslela vážně. Nechali jsme testovat jeřabiny sbíraný uprostřed pole v aleji a bylo tam prakticky víc těžkých kovů,než účiných látek. Kvalitní výrobci už dneska dbají na sledování látek v použitých rostlinách a tak ve finále máš kupovanej sirup rozhodně účinější než laicky vyrobenej.Náš známej si taky ordinoval přírodu a nějak neodhadl kontraindikace a odvezli ho po kapkách z jinanu s totálním krvácením a málem mrtvicí, chudák,ale blb. :)

In reply to by umpopo

Nejsem zadny silenec, ktery by sel do tinktur, nadchlo me, ze muzu zadara nasbirat pampelisky z neco chutneho a mozna i zdraveho vyrobit a dat treba nekomu jako darek osobne vyrobeny :s: darovat zdravi od Trineckych zelezaren :qu: No pri sberu me toto napadlo,ze je asi lepsi sbirat pampelisky otevrene a taky jsem si vybrala louku,ktera neni praskovana,ale vzhledem k tomu v jakem kraji ziju, pochybuji,ze tam toho olova taky nemame. Jak to muzu zjistit jako laik?A ty jsi z oboru?

In reply to by umpopo

jak se testují rostliny na olovo? My žijeme v přírodě, takže si myslím, že zdravé bylinky tady máme a hojně je pěstuju a používám. Proto mě zajímá jak to myslíš s tou "zdravostí". Jedna věc je ideální čas sběru a způsob transportu a sušení, to je bez debat, ale že by byly bylinky víc zanesené hnusy, to se mi moc nezdá... Kapky a tinktury, to je jiná, to se musí opravdu pečlivě a opatrně a sama se do toho zatím nepouštím...

In reply to by Slunko

no testovalo se to u firmy,který jsme dodávali posbíraný listí a kvítí a jinou všehochuť. Vykupovali to pro lékárny a sypali za to penízky,ale právě už toho asi moc neni,protože je levnější to odněkud dovézt jako polotovar - asi z čistých luk,co se pasou krávy Milky,nebo tak něco. Ále jinak tim nemyslim nic hroznýho, s tou zdravostí, jen bych to rozhodně nedávala pididětem. Jenom se občas pousměju nad lidma,co třeba sbíraj /kradou/ jabka u nás kolem hlavní silnice a pak vyprávěj, jak se dali na zdravý ovoce a co toho deně snědi - těch jablek zanesenejch od čmoudu aut, nebo slečny co běhaj v Praze podél silnice a intenzivně inhalujou :) Tomu řikám zdravej životní styl :)

In reply to by umpopo

Já právě teď o výkupu bylinek uvažuju, že je tam budu vozit, ale těch peněz za kg sušených bylin není až tolik, tak uvažuju, jestli se to vyplatí...
Co se týče jablek okolo silnice, tak o tom žádná. Tam bych nesebrala ani kopřivu. V tomto jsem zásadová a ani by mě to nelákalo :)

In reply to by umpopo

ted tam bude určo i náká radiace ne jenom olovo..At je louka v přírodě třeba..tomu se nevyhneme..Co jsem byla na natočení biorezonance,tak dr. říkal,že tu radiaci ted natočil všem co k němu chodí...Ale asi taky pampeliškovej udělám...:)

já jsem našla šípkový sirup..a užívá se to na imunitu (i pro děti)...trošku mě to nadchlo...takže až bude šípek jdu na to...Mrkni na stránky mimibazaru..někde to tam najdeš..
Jinak mamka dělávala sem tam taky pampeliškový med a docela jí zklamal,prostě včelí je včelí... :) Je to samý cukr..
http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=92892

In reply to by Alfa

Toje pravda, s včelím se to srovnat nedá, ten cukr mi tam také vadí, ale na druhou stranu je lepší použít pampeliškový "med" než chemické přeslazené jiné hnusy. Proto děláme i jiné přírodní sirupy, protože pomůžou organismu i jinak než že dodržíme pitný režim...
šípek je bezva, dělám z něho marmeládu i šípkovici, ta je jemná !!! A jinak celou zimu šípkový čaj. Sběr trochu bolí, ale stojí to pak za to :). Má moc a moc vitamínu C

Pampeliškový med je opravdu fajn. Já ještě dělám jitrocelový sirup na kašel. Pak hodně využívám květ bezu - dělám z něho šťávu/sirup, která/ý nám vydrží až do zimy. A když mám čas, tak i kvašenou bezovou limonádu, ale to už chce podmínky, když se povede, je krásně osvěžující :). Z plodů bezu dělám bezinkovku nebo bezový sirup a ze zelených ořechů ořechovici :)

In reply to by Martens a Majda

Na jitrocelový sirup sbírám jen listy (ale prý je účinnější i s kořeny), na ořechovici sbírám nezralé zelené plody ořechu vlašského, a to přesně v době, kdy se ještě dají rozkrojit nožem - když už nejdou a skořápka je moc tvrdá, už je pozdě, my to děláme přesně v době, kdy to ještě naposledy rozkrojit jde, plus mínus 14 dní :). Na bezový sirup sbírám celé květy bezu a na bezinkovku zralé plody bezu, aby byly zralé a nejlépe lehce přešlé mrazem, to mají nejvíce cukru.
A teď ty recepty:
1) Jitrocelový sirup jsem dávala recepty níže (odkazy), je jich několik postupů.
2) Na bezový sirup /tedy z květu/:
40 květů opraz pod vodou. 10 dkg kyseliny citronové vmíchat do 4 l vody Květy ponořit a nechat 2 dny louhovat. Scedit. Přidat cukr (40 dkg - my ho necháme zkaramelizovat, přiliji trochu vody, aby karamel "povolil" a po zchladnutí to tam nelejeme) a 2 citrony a míchat. Vařit 1 hod., nechat vychladnout a ještě jednou hodinu povařit a nechat zchladnout. Pak to zkontroluji jakou to má konzistenci. Lépe je ne úplně tekuté, lepší je když se lehce táhne nebo je hustší, takže když je moc vodnatý, ještě jednou převařit aby se voda vypařila a zůstal jen ten sirup
3) Kvašená limonáda z černého bezu:
Do 5litrových sklenic dát 4 litry převařené vody + několik květů bezu, 1/2 kg krystalového cukru, na plátky citron. 9 dnů nechat být a každý den promíchávat. Láhev převážeme plátnem. Pak stočíme do lahví a zazátkujeme a nejlépe když dáme ještě přes zátku drátek (my jsme to dávali do klasických zavařovaček 720 a zavíčkovali tím kopytem na zavařování, aby tam nevnikal žáááádný vzduch a také se to podařilo). Na 14 dní dát do sklepa, ale nám začala bublinkovat až po trochu delší době. Některé se nepovedly vůbec, ale některé ano, proto ji nedělám každý rok když se ne všechny povedou...
4) Ořechovice:
Asi 25 větších, ještě nezralých a zelených ořechů omyjeme pod tekoucí vodou a nakrájíme na čtvrtky. Ty potom vložíme do čisté velké zavařovací sklenice na okurky, přidme k nim proužky kůry z jednoho pomeranče (my dáváme místo toho celý pomeranč na plátky), asi 10 hřebíčků, 3 nové koření, puškvorec, kousek celé skořice a 300 ml převařené a vychladlé vody + ještě asi 1 litr konzumního jemného lihu (my dáváme i slivovici). Na slunném a teplém místě ji necháme asi 3 týdny louhovat (my necháváme i déle). Výluh přecedíme přes plátno a ve sklenici smícháme s cukerným roztokem (nejlépe zkaramelizovaným) - převaříme 600g cukru a 500 ml vody. Roztok necháme zchladnout a vmícháme do ořechovice. Ochutnáme a dle chuti ještě můžeme cukerný roztok přidat (je to spíše chlapské silné pití). Pořádně promíchat a plnit do lahví. Nejlepší je min. měsíc uleželá, ale dokonalá je tak roční :)

In reply to by Slunko

a jak se dělá jitrocelový sirup, ten by mě zajímal a hodil by se.
Moje babička dělala na kašel sirup z květů divizny, ale bohužel vůbec nevím jak :\/: , jako malá jsem ho milovala :a\|:
Neznáš ho náhodou?
Jinak pampeliškový med taky děláme a je moc dobrý :qu:

In reply to by Kajula

Jitrocelový sirup: (je jich mnoho, já se nejvíce kloním k druhému, zejména to, co je psáno v poznámce, jen listy napěchvoat do sklenice střídavě s cukrem a vylouhovanou šťávu jen doupravit)
http://www.toprecepty.cz/recept/5112-jitrocelovy-sirup/
http://www.dobroty.cz/recept-jitrocelovy-sirup
http://www.najist.cz/detail-receptu/jitrocelovy-sirup.html
http://www.prima-recepty.cz/recept/1327-jitrocelovy-sirup/

Pro děti určitě bez alkoholu, pak je ale potřeba dobře zasterilovat. Mně vydržel i 2 roky :)

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky