Siri

19.12.2008

Bré ránko, je tu nějaká nespavka čekatelka? Já jsem dnes vzhůru od 3.hodiny :00:

Kliknutím vložíte smajlíky:

ahoj,čekatelka bych byla a někdy také vstávám kolem 3h :) ale dnes jsem se snažila vydržet v posteli co nejdéle,aby mi den rychleji utekl :D papa :\x:

10.12.2008

Natočíme monitor...
"... tak ještě natočíme monitor.." Věta, kterou každá těhulka během svých návštěv v těhotenské poradně uslyší z úst lékaře několikrát...

Následuje obvykle uložení na lehátko, přišněrování pásů s čidly na břicho a zapnutí přístroje, který začne posléze chrlit pruh papíru se dvěma na první pohled nic moc neříkajícími křivkami, na které asi po 20 min. koukne sestra, když se jí něco nezdá, tak koukne lékař a když se nezdá něco tomu, tak znova....
Natočením "monitoru" obvykle začíná i přijetí do nemocnice k porodu.

Chtěla bych v tomto článku trochu objasnit, co nám vlastně "monitor" o našem mimi říká, ať jsme informované matky...
"Monitorem" v porodnickém slangu označujeme kardiotokografický záznam a přístroj, který jej vyhotovuje, se jmenuje kardiotokograf (zkratka "ctg").
Na první pohled složitý název, ale je v něm ukryto to, co přístroj dělá - snímá a zapisuje ("graf") jednak srdeční činnost plodu, ("kardio") = horní křivka a jednak aktivitu děložní ("toko") = dolní křivka.
K jednotlivým křivkám: křivka srdeční činnosti plodu není klasické ekg, jaké se točí u dospělých - monitoruje se tepová frekvence (počet srdečních úderů za 1 minutu - dále TF) a hlavně její mírné kolísání - což je známkou toho, že je plod v pořádku.
"Úroveň křivky" (tzn. jak vysoko je na proužku papíru umístěná) znamená hodnotu tepové frekvence a ty drobné "zoubky" na čáře poté ono kolísání (srdíčko plodu netluče pořád 140, ale 138...142....148...134...)...
TF plodu je vyšší než u dospělých - v 9. týdnu těhotenství srdce pracuje rychlostí asi 180 tepů/min., před porodem se uvádí tak 110-150 tepů/min. - méně nebo více signalizuje už nějaký problém (při pomalejším tlukotu se jako první nabízí, že mimi spí - ale samozřejmě to může být něco závažnějšího - proto v této situaci sestřičky "šťouchají do bříška" nebo se snaží jinými způsoby mrně vzbudit - nemějte jim to za zlé - chtějí se jen ujistit, že je to jenom tohle, všichni se uklidní a prcek jinak moc práce nemá - takže může spát kdy chce:-)).
Rychlejší tlukot by mohl znamenat třeba nějakou poruchu srdečního rytmu danou špatným vývinem převodního systému srdečního (systém zvláštních buněk v srdeční svalovině, který zajišťuje rytmickou práci lidského srdce) nebo ovlivnění srdce plodu některými léky, které maminka bere nebo i větším množstvím kávy nebo černého čaje, který konzumuje... Frekvence tak kolem 120 - 140 je optimální.
Neméně důležitým ukazatelem je ale rozptyl oněch drobných odchylek v rychlosti srdečního rytmu znázorněný velikostí "zoubků" na horní čáře - čiliž vlastně její šířkou...
Za normální se považuje cca rozptyl 5-25 (příklady: tepová frekvence 140-145 je o.k. - základ kolem 140+rozptyl 5, tepová frekvence 125-150 je o.k. - rychlost v normě+rozptyl 25, tepová frekvence 110-120 - mimi asi spí+rozptyl v normě..), je-li rozptyl větší než 25 (čára je hodně zoubkovaná) a obvykle k tomu je základní rychlost tepu spíše vyšší,říká se tomu "saltatorní" záznam a může znamenat třeba nějaký pupečníkový problém - tehdy se obvykle ctg opakuje, připojuje se ultrazvuk a je to na hlídání...
Nejnebezpečnějsí variantou je ale zmenšení rozptylu pod 5 - tzn., že čára je bez zoubků - prakticky rovná a obvykle i dost dole (TF je pomalejší) - takový záznam se jmenuje "silentní" a když se vyloučí spánek plodu a nějaké tlumící léky požité matkou, tak to naznačuje ohrožení plodu nedostatkem kyslíku a je to na rychlé další vyšetření a popřípadě zákrok....

Dolní čára naznačuje aktivitu děložní - měří se napětí (tonus) děložní svaloviny, které při kontrakcích samozřejmě vzrůstá (měří se v torrech) - sleduje se jednak tzv. "bazální tonus" - ten je normálně kolem 10 torrů, optimální kontrakce během porodu dosahují hodnoty cca 35-55 torrů - to jsou ty vrcholy, které se na dolní křivce objevují - podle jejich velikosti a frekvence (obvykle se udává, "kolikrát za 10 min.") se potom hodnotí tzv. "aktivita děložní" - moc ani málo není dobré....
No a poslední, velmi důležitá věc, která se na ctg hodnotí, je vztah oněch dvou křivek během děložních kontrakcí - takže vlastně to, jak plod reaguje svou srdeční frekvencí na děložní stah.
Normální reakce je mírné zpomalení srdeční činnosti během děložní kontrakce - tzv. "decelerace". Pokud je toto zpomalení zaznamenáno jenom během kontrakce a nejde pod TF 100/min, je to v normě (na záznamu to vypadá tak, že na horní křivce tepové frekvence se přesně proti dolnímu kopečku kontrakce vymaluje prohlubeň zpomalení)- říká se tomu "časná decelerace neboli DIP I".
Pokud by zpomalení bylo výrazné (pod 100/min.), opět by mohl být problém s pupečníkem, ovšem daleko závažnější je tzv. "pozdní decelerace neboli DIP II", kdy ono zpomalení TF plodu nastane až po ukončení kontrakce ("kopečky" na jednotlivých křivkách nejsou proti sobě, ale posunuté) - to bývá opět známka toho, že plod nemá dostatek kyslíku a musí se něco udělat... - oba "DIPy" se mohou i střídat.
Na závěr bych chtěla popřát všem nastávajícím maminkám jenom ukázkové ctg záznamy a bezproblémvé těhotenství zakončené bezproblémovým porodem zdravého mimi, které bude samozřejmě nejkrásnější na světě!!! (Konkurovat mu snad bude moci pouze jeho starší sourozenec:-))

Kliknutím vložíte smajlíky:

Mě to také čeká příští týden , tak hledám informace kde se dá a jak něco detailního najdu posílám vám , kdyby se vám náhodou informace hodily :-) .

Ahoj a díky za článek, zrovna dneska jsem byla poprvé na monitoru. Hezky jsem si u toho pokecala se sestřičkou, až jsem pak zapomněla podívat se, co na papírku vylezlo a nechat si to trochu vysvětlit. Tak snad příště. :)

Ahojky!!! :a:
Moc děkuji za tenhle článek... :qu: už za pár dní mě čeká monitorování a neměla jsem moc tušení, co to je. :? Myslela jsem si, že se zaznamenává činnost srdíčka mimča, ale ne tak dopodrobna... :///:
Po tomhle článku se na ten papírek budu koukat (pokud na něj uvidím... nevím, jak ten přístroj přesně vipadá a funguje) a budu všechno sledovat... ;) nejspíš se nic moc nedozvím... :s: je to na mě moc složitý. ;)

05.12.2008

Přeji hezký den. Chtěla bych se poptat, je-li tu někdo kdo čerstvě rodil u Apolináře. Budu ráda, za jakékoliv postřehy a rady . Něco co člověk nenajde na ofic.stránkách ,myslím tedy vaše názory ,pocity , co si vzít s sebou ,co je zbytečné, máte-li zkušenosti s epidurálem ,jaký byl personál atd . Děkuji a hezké dny před porodem alias- třešničkou na dortu :00:

Kliknutím vložíte smajlíky:

Ahoj. Já rodila u Apolináře v září. Porod super, hodný mladý sestřičky i doktorka, v jednom kuse mě chválily a podporovaly. Epidural jsem neměla, i když jsem ho původně chtěla. Přijeli jsme a já už byla otevřená na osm cm, takže rychlý porod. I bez epiduralu se to dá krásně zvládnout. Ale já fakt rodila chvíli. Kdybych se tam svíjela a hekala 20 hodin jako některý holky tady, tak si ho určitě píchnout nechám.
Na šestinedělí to bylo taky dobrý. Sestřičky hodný, snažily se člověku pomoct s kojením. Nám to fakt nešlo a tak mi byla jejich pomoc opravdu vhod. Jídlo stojí za prd, ale sníst se dá. Doporučuju si obrnit nervy před použitím společných záchodů. To je opravdu :sick: . Některý ženský jsou fakt prasata. Erární košile byly dost oškubaný, chyběly u nich knoflíky, takže člověk pomalu chodil s prsama venku, ale tam to bylo každýmu fuk :ww: . Byla jsem na obyčejným pokoji s dvěma dalšíma maminama a miminkama. Ty noci, při kterejch se mimča střídaly v řevu byly krušný, ale přes den si měl člověk aspoň s kým popovídat. Nadstandart je zbytečnej a jsi tam sama. To by na mě padala depka.
Přeju pokud možno rychlej a bezbolestnej porod a krásný mimčo :a: .

Děkuji Vám. Je fakt, že na nepříjemné lidi se dá natrefit všude, to by mi také přišlo moc líto.
A co se týče n.košile ,takže je lepší využít jejich? Já už o tom přemýšlela, nerada bych měla po příjezdu z porodnice haldu prádla na praní. A oblečení na mimi asi to samé co? A co kosmetika na mimi? A vložky mi v tašce zabírají skoro půlku místa, tedy je tam taky nemusím tahat?

In reply to by Siri

Siri, ja byla za jejich kosile rada. Mela jsem s sebou dve sve, ale vubec jsem je nepouzila. Nekdo se ale citi ve svem vlastnim lip a pohodlneji, tak to je na tobe. Kazdopadne budes spinit, a takhle muzes mit cistou kosili kazdy den. Mne to vubec nevadilo. Porodnicke vlozky jsem mela take s sebou, ale pouzivala jsem ty jejich. Jsou sice trochu jine nez ty co jsem mela ja ze zdr. potreb, ale svuj ucel splnily ;). Kosmetiku na mimi jsem s sebou vubec nemela a oblecky na malou jsem mela jen na cestu z porodnice, ty mi pak privezl manzel ;). Ja s sebou mela spoustu zbytecnych veci, taky jsem to sotva sbalila do tasky a pak jsem zjistila, ze jsem toho polovinu mohla nechat doma.

M

In reply to by martina_l

No vidíš Marti, to je důvod proč se ptám :) , ta moje taška mi přijde dost nacpaná . Tak to já z ní něco uberu . A erární mi vadit také nebude :) . Moc děkuji . Já jsem teď jeden velkej chaoz a esli existuje "těhotenská demence", tak já ji teda určitě mám :s:

In reply to by Siri

Nemas vubec zac ;). Ja si to umim predstavit, byla jsem na tom uplne stejne. Kdyby ses na cokoli potrebovala jeste zeptat, tak napis. Ja se pokusim poradit nebo alespon dat info, jak tomu bylo u nas a jake jsou nase zkusenosti ;). Jeste me napadlo..kdyztak si vezmi zabky do sprchy, ty ja nemela, ale hodi se. Alespon ja ve sprse travila za zacatku dost casu.

M

05.12.2008

Rubrika: Denik.cz - Babyboom
--------------------------------------------------------------------------------
Kojenecké láhve mohou být škodlivéCo jiného by mělo být bezpečné a zdravotně nezávadné než kojenecká láhev, ze které pije malé dítě i několikrát za den. Nové vědecké výzkumy ovšem ukázaly, že některé z těchto výrobků nemusí být úplně v pořádku.
Autor:
Andrea Zajíčková
--------------------------------------------------------------------------------

Kojenecké láhve nemusí být vždy bezpečné.
Autor: ProfimediaNěkteré kojenecké lahve mohou obsahovat látky, které ohrožují zdraví dětí. K takovému závěru nedávno dospěli vědci z Národního institutu pro zdraví ve Spojených státech. Ti na zvířatech testovali škodlivost látky bifenol A, jež je obsažena například i v dětských lahvích. Zjistili, že i malé množství bifenolu A vyvolává změny v chování zkoumaných zvířat.

Nejdramatičtěji zatím zareagovala kanadská vláda. Minulý měsíc začala projednávat návrh celoplošného zákazu prodeje kojeneckých lahví vyrobených z polykarbonového plastu. Česko zatím čeká až jak zareaguje evropský kontrolní orgán. Ten by o bifenolu A měl jednat velmi brzy.

Za vším je bifenol
O problematice bifenolů se vedou debaty už několik let. Bifenol A (BFA) je látka, která zvyšuje tvrdost jednoho druhu plastu, tzv. polykarbonu. Ten se používá na výrobu lékařských nástrojů, vyrábějí se z něj sportovní přilby, nádoby na uchovávání potravin, ale také právě kojenecké láhve. Některé ekologické organizace už dříve poukazovaly na to, že bifenol A je zdraví škodlivý a neměl by být používán na výrobu předmětů, ze kterých opakovaně jedí nebo pijí malé děti. Státní orgány většiny zemí vždy zastávaly názor, že bifenol A se používá pouze v takové míře, která dětskému organismu neškodí.

Nyní se ovšem ukazuje, že to tak jisté není, a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) tento týden prohlásil, že svůj názor na tuto chemikálii možná přehodnotí. Vědci z Národního institutu pro zdraví ve Spojených státech vyvodili z opakovaných pokusů na zvířatech, že podobný škodlivý vliv bifenolu A jako má na zvířata, může tato látka mít i na malé děti. Zvláště pokud je přítomná v kojeneckých lahvích, které jsou denně používány. Podle agentury AFP výzkum poukazuje také na to, že bifenol A ovlivňuje, kromě nervové soustavy, také schopnost reprodukce. Někteří vědci předpokládají, že u dětí, které v raném dětství přicházejí s bifenolem pravidelně do styku, může v budoucnu dojít i k hormonálním poruchám. Naopak zastánci polykarbonových materiálů i nadále trvají na tom, že z láhve se do těla kojence dostává velmi malé množství bifenolů, které dětskému organismu neublíží.

Evropa mění názor, Kanada je radikální
Zatímco Evropa se chystá fakta o bifenolech znovu přezkoumat a případně přehodnotit, kanadská vláda chce prodej těchto polykarbonových lahví raději celoplošně zakázat. Jak uvedl kanadský ministr zdravotnictví Tony Klement, bude Kanada první zemí, která se k něčemu takovému odhodlá. Podle jednoho z dovozců kojeneckých lahví do České republiky se výrobky z podezřelé látky už přes dva roky nesmí prodávat v Japonsku. Stáhnout láhve z prodeje se také chystají někteří američtí obchodníci, včetně největšího řetězce Wal – Mart. Některé organizace ve Velké Británii se zasazují o to, aby na lahvích bylo jasně vyznačeno, že obsahují diskutovaný bifenol. Rodiče by tak měli mít šanci sami si rozhodnout, zda je dítěti pořídí.

Pozor na paniku
Postoj českého Ministerstva zdravotnictví zatím známý není. Jakékoliv paniky by se ovšem vyvarovala Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu DTest. Podle ní bifenoly rozhodně nejsou jedinou podezřelou látkou, se kterou přicházejí malé děti do styku. Rozová doporučuje zvolit tzv. princip předběžné opatrnosti. „Pokaždé když se nějaké takové podezření objeví, je lépe se výrobkům, o kterých se diskutuje, raději vyhnout a nekupovat je,“ říká Rozová.
Rada pro rodiče

Pokud tedy vybíráte dudlík, nebo kojeneckou láhev, nezapomínejte vedle designu, funkčnosti a ceny ani na zdraví vašich dětí.Všechny předměty, které vkládají malé děti do úst, podléhají přísným hygienickým normám a kontrolám. Stanovené normy udávají, které látky mohou být ve výrobku zastoupeny, které nikoliv. Spoléhat se na předepsané limity je správné, ale pokud je ve hře zdraví dítěte, je lépe být ještě obezřetnější a jak se říká: o krok dále.

Doporučení Deníku:

Pokud jste se rozhodli kojeneckým lahvím z polykarbonu raději vyhnout, sledujte značení na obalu. Polykarbon má značku 7 PC. Bifenol A bývá někdy uváděn pod zkratkou BFA. Na českém trhu jsou k dostání kojenecké láhve vyrobené také z bezpečnějších materiálů. Informujte se u prodejce. Některé organizace nedoporučují nalévat přímo do lahví vroucí vodu. Ta totiž k uvolnění bifenolů napomáhá.

Kliknutím vložíte smajlíky:
05.12.2008

Výskyt streptokoků v porodních cestách
Streptokoky představují druh bakterií , který má různé kmeny (typy), z nichž některé patří mezi normální obyvatele tělních povrchů a onemocnění způsobují pouze za určitých okolností a některé patří mezi ty mikroby, jejichž výskyt je v dané lokalitě „nenormální“ a je spojen s určitým druhem onemocnění. Typickým zástupcem druhé skupiny těchto bakterií je Streptoccocus pyogenes (patří mezi skupinu A) a který způsobuje typickou angínu. Zástupcem první skupiny je Streptoccus agalactiae – jediný kmen, který nás porodníky zajímá (podrobněji v druhé polovině článku) - patří mezi normální obyvatele trávicího traktu mužů a žen. V řadě případů se vyskytuje v pochvě ženy (i mimo těhotenství), aniž je jeho přítomnost provázena objevením se obtěžujícího výtoku. V těchto případech řešit přítomnost bakterie nijak nemusíme , léčit ho není nutné. To vše by se ale mělo přehodnotit, pokud žena plánuje otěhotnění. Zvláště pak, pokud se objeví výtok a my tohoto mikroba prokážeme stěrem z pochvy. Zpravidla je výtok zaléčen po návštěvě gynekologa různými léky – k dispozici máme širokou škálu různých zaváděcích čípků. Výskyt streptokoka v porodních cestách dosud netěhotných žen může být příčinou infertility , čili může (ale většinou spíše nemusí) způsobit těhotenské neúspěchy - časné potraty. Tato oblast je bohužel stále zastřena „tajemstvím“, přes intenzivní výzkumy. Takto tedy probíhá postup u žen, které nejsou těhotné.

Poněkud jiný přístup ale platí u těhotných žen. V zásadě se neliší v tom, že pokud mikroba objevíme náhodě z rutinního stěru na počátku těhotenství a těhotná nemá žádné obtíže (krvácení, výtok, bolesti či časté tvrdnutí břicha) , odebereme moč na kultivaci – přítomnost bakterie v moči (abychom vyloučili jeho současný výskyt tam a případně přeléčili často bezpříznakově probíhající močovou infekci), ale jinak opět nemusíme jeho přítomnost nijak řešit. Jde o to, že tato bakterie je prakticky nevymýtitelná z porodních cest, často vycestuje z konečníku do pochvy opět již krátce po přeléčení. Informace o výskytu streptokoka je pro nás ale velmi důležitá. Bez ohledu na to, jak dopadnou další stěry v těhotenství , již musíme těhotnou vést jako streptokok-pozitivní a musí dostat antibiotika k porodu, jak bude uvedeno dále. Na konci těhotenství přichází těhotné – platí většinou – do poradny porodnice, kde budou rodit. Uvedu modelovou situaci tak, jak vypadá na naší klinice.

U každé z Vás při první návštěvě zkontrolujeme, jestli byl v posledním období (tím myslím v posledních několika týdnech těhotenství) proveden stěr z porodních cest. Pokud byl již nabrán (cca po 34.týdnu), následně uváděný odběr není u nás nutný. Pokud tomu tak není, odebere ho lékař pomocí štětičky z rodidel v naší těhotenské poradně. Obvykle stěr provádíme v 35. - 37. týdnu těhotenství. Cílem odběrů je pátrat po výskytu bakterií v porodních cestách obecně. Jediná bakterie, jejíž výskyt v porodních cestách je spojen se závažnými novorozeneckými infekčními komplikacemi, je streptococcus agalactiae. Ostatní bakterie nemají ve vztahu k ohrožení plodu žádný význam, obávat se jich nemusíme.

Streptococcus agalactiae patří mezi mikroby, kterým říkáme streptokoky skupiny B (říkáme jim ve zkratce také GBS - z anglického Group B Streptococcus). Tyto bakterie mohou způsobit u novorozece poměrně závažnou infekci (zápal plic, zánět mozkových blan atd.). Umíme těmto komplikacím účinně předcházet podáním antibiotik rodičkám v době porodu, bude popsáno dále.

Každá žena by měla mít na konci těhotenství proveden stěr z porodních cest, jehož cílem je pátrat cíleně po této bakterii. Tento mikrob se porodních cestách vyskytuje u českých těhotných žen cca v 20% . Není tedy žádným překvapením. Streptokok patří mezi přirozené obyvatele trávicího ústrojí mužů a žen jak již bylo uvedeno dříve, není ale přítomen u všech lidí. Tato bakterie vycestuje u určitého procenta žen (především na konci těhotenství) z trávicího ústrojí do porodních cest. V naprosté většině případů jen „obývá“ porodní cesty. V menším procentu případů však může stát za potratem či předčasným porodem, proto mimo jiné musíme vždy těhotným ženám s obtížemi (kontrakce, výtok, krvácení) odebírat stěr zaměřený na výskyt i této bakterie. Přítomnost streptokoka není spojena s ohrožením plodu na konci těhotenství. Pokud těhotná nemá přímo obtěžující výtok, není nutno streptokoka v porodních cestách léčit ani na počátku, ani kdykoliv v průběhu těhotenství . Při výskytu obtěžujícího výtoku podáme těhotným ženám zaváděcí vaginální čípky bezpečné a plně slučitelné s těhotenstvím (např. Macmiror, Framykoin, Polygynax atd.).

Bylo zjištěno, že jakékoliv snahy o definitivní vymýcení bakterií z porodních cest jsou neúspěšné . Bakterie osídlí pochvu znovu po podání antibiotik již za několik dní po vysazení léků. Proto víme, že pouhé podání vaginálních čípků těhotným ženám nestačí, je nutné podat antibiotika až k vlastnímu porodu a to ve formě nitrožilní infůze. Tento způsob podání antibiotik totiž zajistí dostatečnou ochranu plodu před výskytem časných novorozeneckých infekčních komplikací. Podáváme vždy taková antibiotika, o nichž víme, že jsou pro plod i matku bezpečná a šetrná. Každá těhotná, u které zjistíme výskyt streptokoků v porodních cestách dostane antibiotika vždy, když přichází k porodu, ať již byla v těhotenství přeléčena či nikoliv. Antibiotika k porodu dostane každá rodička také tehdy, když odtéká plodová voda více jak 12 hodin , a to i přestože nebyl výskyt streptokoků v porodních cestách prokázán. Rutinně nejsou totiž u všech žen prováděny výtěry z např. z konečníku a proto, s postupem času může dojít k postupu bakterií z konečníku do porodních cest a při porušení obalů plodu mohou postupovat přímo k plodu, také zde antibiotika zajišťují dostatečně účinnou ochranu budoucího novorozence.

Těmito postupy jsme dosáhli účinného mapování výskytu streptokoka v porodních cestách, díky následně prováděné profylaxi (ochrannému podávání antibiotik) se podařilo novorozenecké streptokokové infekce prakticky vymýtit.

MUDr. Michal Koucký

Kliknutím vložíte smajlíky:

Ahoj, zajímavý článek, díky. Jedna holčina kousek od našeho bydliště ho má, tak jí taky řekli, že jí podají antibiotika před porodem, ale problém je, že je na dost antibiotik alergická :-(

dobrý příspěvek, streptokoka řady B mám, tak doufám, že to s tou kapačkou stihnu, ať je prcek zdravej :)

02.12.2008

15 nejčastějších otázek o porodu

Těšíte se na příchod miminka a jediné, co vám trochu kazí radost, jsou obavy z blížícího se porodu? Trápí vás stále dokola řada otázek? Buďte v pohodě! Zeptali jsme se odborníka za vás…

Už jste pročetla všechny knížky o těhotenství a porodu, které máte doma, poradila se se zkušenějšími kamarádkami-maminkami, ale stále si nejste jistá, jestli opravdu poznáte, že už „to“ přichází? Jestli stihnete včas dojet do porodnice a jak to vlastně všechno bude probíhat? Hlavně se nestresujte! Pohodlně se usaďte, relaxujte a čtěte…

1. JAK POZNÁM, ŽE RODÍM?

Pro prvorodičky může být rozpoznání nastupujícího porodu problém. V posledních týdnech těhotenství obvykle už mají (někdy méně, jindy více) pravidelné bolesti v podbřišku (poslíčky, často zaměňované za porodní stahy), odchází hlenová zátka (někdy zaměňovaná za plodovou vodu), a tak se často stane, že cesta do porodnice napoprvé „nevyjde“. Pokud však pozorujete pravidelné kontrakce, jejichž interval je minimálně 5 min a dále se zkracuje, které nabývají na intenzitě nebo při nich dochází k odtoku plodové vody či tlakům na konečník, je velmi pravděpodobné, že již jde skutečně o porod.

2. KDY MÁM VYRAZIT DO PORODNICE?

Vždy, když u sebe budete pozorovat výše popsané známky běžícího porodu. Dále byste se tam měla vypravit, pokud dojde k odtoku plodové vody (a to i bez přítomnosti stahů), pokud začnete krvácet nebo se děťátko hýbe velmi málo, resp. vůbec, nebo naopak velmi hodně. Tedy kdykoli budete mít pocit, že se děje něco neobvyklého s vámi či miminkem.

3. CO DĚLAT PŘI ODTOKU PLODOVÉ VODY?

Samotný odtok plodové vody ještě nemusí znamenat, že bezprostředně rodíte, ale vždy je důvodem se co nejdříve přesunout do porodnice (zvláště je-li zkalená). Většina rodiček během následujících 24 hodin skutečně porodí.

4. KDO MĚ MŮŽE DOPROVODIT K PORODU?

To, kdo vás doprovodí k porodu, záleží jen na vás. Měla by to být osoba, která je vám blízká a která je schopna vás po celou dobu porodu fyzicky a psychicky podporovat. Může to být například manžel, jiný příbuzný (maminka, sestra) či kamarádka, ale také vyškolená dula, porodní asistentka nebo lékař.

5. BUDE SE MNOU MOCT BÝT PARTNER PO CELOU DOBU O PORODU?

Přítomnost partnera u porodu je dnes v naprosté většině našich porodnic samozřejmostí.

O tom, zda s vámi bude celou dobu, tak rozhodujete především vy sami. Jsou muži, kteří si nepřejí být přítomni v průběhu druhé doby porodní. Někdy si to nepřejí samy rodičky.

Do určité míry to může také ovlivnit vlastní průběh porodu (např. při akutním císařském řezu partner nebývá přítomen).

6. PŘIJDE KE MNĚ V PORODNICI PORODNÍ ASISTENTKA PORODNÍ VŽDY, KDYŽ BUDU POTŘEBOVAT?

Moderní lékařská péče se opírá o individuální přístup a právě péče o ženu v průběhu porodu je toho jasným důkazem. Ve většině našich porodnic je snahou, aby jedna porodní asistentka pečovala o jednu, maximálně o dvě rodičky.

7. BUDU SE MOCT NAPÍT NEBO NAJÍST, KDYŽ BUDU POTŘEBOVAT?

Porod je fyzicky náročný děj, při kterém rodící žena vydá spoustu energie. Během této doby obvykle nemá příliš pomyšlení na jídlo. Dostatečný přísun tekutin je tím spíše naprostou nutností. Pití v průběhu porodu je proto dnes bráno jako vhodné (nejlépe opakovaně po malých doušcích).

S jídlem je situace složitější.

Plný žaludek se totiž může stát komplikací pro anesteziologa při nutnosti provedení akutního císařského řezu (který hrozí kdykoli v průběhu jakéhokoli porodu).

8. MÁ CENU SI SESTAVOVAT PORODNÍ PLÁN?

Porodní plán vám i vašemu partnerovi může pomoci získat představu o tom, co vás asi čeká v průběhu porodu, a do jisté míry se tak můžete aspoň teoreticky připravit na neočekávané situace.

Ošetřujícímu personálu navíc umožníte ještě více individualizovat péči o vás.

9. JAKÁ JE NEJLEPŠÍ POLOHA PRO POROD?

Jednoduše řečeno ta, která nejvíce vyhovuje vám.

Obecně jsou vhodnější polohy vzpřímené, kdy sestupu plodu porodními cestami napomáhá gravitace, a naopak nejméně vhodné jsou polohy vleže na zádech, kdy může docházet k tlaku těhotné dělohy na dolní dutou žílu, který se projevuje nepříjemnými pocity na omdlení a sníženým přívodem krve do placenty.

10. BUDE MI POSKYTNUTO TOLIK PROSTŘEDKŮ PROTI BOLESTI, KOLIK BUDU POTŘEBOVAT?

Tlumení bolesti patří mezi základní prvky moderní péče o rodící ženu. Je proto snahou lékařů a porodních asistentek vést porod co nejméně bolestivě. Dnes je k dispozici celé spektrum možností. Vybrat si můžete od nefarmakologických (masáže, aromaterapie…) až po dnes velmi často používanou epidurální analgezii.

11. JE MOŽNÉ, ŽE MI EPIDURÁL NEPOMŮŽE?

Epidurál neboli epidurální analgezie je metoda tlumení bolesti, kdy se místní anestetikum podává pomocí jehly do prostoru, který se nachází zevně od míšních obalů. S přibližně 90% účinností patří k nejspolehlivějším metodám tlumení bolesti. K dosažení této účinnosti je potřeba jak spolupráce rodičky, tak i její vhodné fyzické dispozice. Vyšší pravděpodobnost selhání je proto u nespolupracujících či obézních těhotných.

12.SKUTEČNĚ MI MŮŽE UNIKNOUT STOLICE BĚHEM PORODU?

Stát se to může, zejména pokud na začátku porodu žena odmítne přípravu, tzn. ať už klasický klystýr, nebo roztok Yal.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že hlavička postupující porodními cestami tlačí na tlusté střevo, a proto obvykle žena v závěrečné fázi druhé doby porodní mívá podobné pocity jako při vyprazdňování stolice, přičemž ke skutečnému odchodu stolice vůbec docházet nemusí.

13. JAK DLOUHO BUDE POROD TRVAT?

Délka porodu se individuálně velmi liší. Obecně lze říct, že prvorodičky rodí v průměru déle než vícerodičky. Uvádí se, že první doba porodní (otevírací) trvá u prvorodičky 10-12 hodin, druhá doba porodní (vypuzovací) 30-60 minut, u vícerodičky je to přibližně 8 hodin, resp. 15-30 minut. Třetí doba porodní, vypuzení placenty, se děje obvykle krátce po porodu, nejpozději však do 60 minut po porodu plodu.

14. JAK SE MŮŽU VYHNOUT CÍSAŘSKÉMU ŘEZU?

Neexistuje doporučení, které by vás absolutně zbavilo rizika císařského řezu. Existují však studie, které potvrzují snížení procenta císařských řezů při přítomnosti doprovázející osoby při porodu. Tato přítomnost se také projeví např. snížením spotřeby léků na tlumení bolesti v průběhu porodu.

15. MOHU ODMÍTNOUT NÁSTŘIH HRÁZE?

Nástřih hráze se už dnes ve většině našich porodnic neprovádí rutinně. S jeho provedením by měla rodička vždy vyslovit souhlas, a proto má i právo ho odmítnout.

Měla by ale vědět, že nástřih nechrání jen ji před komplikovaným poraněním hráze, ale v určitých situacích pomáhá minimalizovat stres pro rodícího se novorozence (např. předčasné porody, při známkách dušení se plodu, při spontánním porodu koncem pánevním nebo porodu dvojčat).

4.6.2008 | Mirka Koníčková a MUDr. Miroslav Verner

Kliknutím vložíte smajlíky:

Ahojda, díky, že jsi sem vložila tenhle článek, je moc zajímavý a poučný. Se zájmem jsem ho přečetla až do konce. Díky moc papa :-)

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka