I kojenecké láhve mohou být škodlivé.

05.12.2008

Rubrika: Denik.cz - Babyboom
--------------------------------------------------------------------------------
Kojenecké láhve mohou být škodlivéCo jiného by mělo být bezpečné a zdravotně nezávadné než kojenecká láhev, ze které pije malé dítě i několikrát za den. Nové vědecké výzkumy ovšem ukázaly, že některé z těchto výrobků nemusí být úplně v pořádku.
Autor:
Andrea Zajíčková
--------------------------------------------------------------------------------

Kojenecké láhve nemusí být vždy bezpečné.
Autor: ProfimediaNěkteré kojenecké lahve mohou obsahovat látky, které ohrožují zdraví dětí. K takovému závěru nedávno dospěli vědci z Národního institutu pro zdraví ve Spojených státech. Ti na zvířatech testovali škodlivost látky bifenol A, jež je obsažena například i v dětských lahvích. Zjistili, že i malé množství bifenolu A vyvolává změny v chování zkoumaných zvířat.

Nejdramatičtěji zatím zareagovala kanadská vláda. Minulý měsíc začala projednávat návrh celoplošného zákazu prodeje kojeneckých lahví vyrobených z polykarbonového plastu. Česko zatím čeká až jak zareaguje evropský kontrolní orgán. Ten by o bifenolu A měl jednat velmi brzy.

Za vším je bifenol
O problematice bifenolů se vedou debaty už několik let. Bifenol A (BFA) je látka, která zvyšuje tvrdost jednoho druhu plastu, tzv. polykarbonu. Ten se používá na výrobu lékařských nástrojů, vyrábějí se z něj sportovní přilby, nádoby na uchovávání potravin, ale také právě kojenecké láhve. Některé ekologické organizace už dříve poukazovaly na to, že bifenol A je zdraví škodlivý a neměl by být používán na výrobu předmětů, ze kterých opakovaně jedí nebo pijí malé děti. Státní orgány většiny zemí vždy zastávaly názor, že bifenol A se používá pouze v takové míře, která dětskému organismu neškodí.

Nyní se ovšem ukazuje, že to tak jisté není, a Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) tento týden prohlásil, že svůj názor na tuto chemikálii možná přehodnotí. Vědci z Národního institutu pro zdraví ve Spojených státech vyvodili z opakovaných pokusů na zvířatech, že podobný škodlivý vliv bifenolu A jako má na zvířata, může tato látka mít i na malé děti. Zvláště pokud je přítomná v kojeneckých lahvích, které jsou denně používány. Podle agentury AFP výzkum poukazuje také na to, že bifenol A ovlivňuje, kromě nervové soustavy, také schopnost reprodukce. Někteří vědci předpokládají, že u dětí, které v raném dětství přicházejí s bifenolem pravidelně do styku, může v budoucnu dojít i k hormonálním poruchám. Naopak zastánci polykarbonových materiálů i nadále trvají na tom, že z láhve se do těla kojence dostává velmi malé množství bifenolů, které dětskému organismu neublíží.

Evropa mění názor, Kanada je radikální
Zatímco Evropa se chystá fakta o bifenolech znovu přezkoumat a případně přehodnotit, kanadská vláda chce prodej těchto polykarbonových lahví raději celoplošně zakázat. Jak uvedl kanadský ministr zdravotnictví Tony Klement, bude Kanada první zemí, která se k něčemu takovému odhodlá. Podle jednoho z dovozců kojeneckých lahví do České republiky se výrobky z podezřelé látky už přes dva roky nesmí prodávat v Japonsku. Stáhnout láhve z prodeje se také chystají někteří američtí obchodníci, včetně největšího řetězce Wal – Mart. Některé organizace ve Velké Británii se zasazují o to, aby na lahvích bylo jasně vyznačeno, že obsahují diskutovaný bifenol. Rodiče by tak měli mít šanci sami si rozhodnout, zda je dítěti pořídí.

Pozor na paniku
Postoj českého Ministerstva zdravotnictví zatím známý není. Jakékoliv paniky by se ovšem vyvarovala Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu DTest. Podle ní bifenoly rozhodně nejsou jedinou podezřelou látkou, se kterou přicházejí malé děti do styku. Rozová doporučuje zvolit tzv. princip předběžné opatrnosti. „Pokaždé když se nějaké takové podezření objeví, je lépe se výrobkům, o kterých se diskutuje, raději vyhnout a nekupovat je,“ říká Rozová.
Rada pro rodiče

Pokud tedy vybíráte dudlík, nebo kojeneckou láhev, nezapomínejte vedle designu, funkčnosti a ceny ani na zdraví vašich dětí.Všechny předměty, které vkládají malé děti do úst, podléhají přísným hygienickým normám a kontrolám. Stanovené normy udávají, které látky mohou být ve výrobku zastoupeny, které nikoliv. Spoléhat se na předepsané limity je správné, ale pokud je ve hře zdraví dítěte, je lépe být ještě obezřetnější a jak se říká: o krok dále.

Doporučení Deníku:

Pokud jste se rozhodli kojeneckým lahvím z polykarbonu raději vyhnout, sledujte značení na obalu. Polykarbon má značku 7 PC. Bifenol A bývá někdy uváděn pod zkratkou BFA. Na českém trhu jsou k dostání kojenecké láhve vyrobené také z bezpečnějších materiálů. Informujte se u prodejce. Některé organizace nedoporučují nalévat přímo do lahví vroucí vodu. Ta totiž k uvolnění bifenolů napomáhá.

Kliknutím vložíte smajlíky:

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka