Máte některá zkušenost - neplacení alimentů a soud, policie - prosím poraďte

18.02.2011

Ahoj holky, potřebovala bych poraďit, zda máte některá zkušenost se soudem a policií pro neplacení výživného na vaše dítě.
Můj bývalý manžel na naší dceru neplatí a celkem k dnešnímu dni dlu 8 měsíců, tj. 12 000kč. Má platit 1 500 kč měsíčně předem k rukám matky. Bývalý manžel nepracuje, nemá žádný majetek a to vůbec žádný, není ani veden na úřadu práce, je zvova ženatý a čeká se svoji ženou dalšího potomka. O neplacení alimentů jsem ho vždy informovala, ale důkazy nemám. Jediný co mi poradili je napsat návrh na zvýšení výživného, ten mám sepsaný. V něm jsem měla uvést náklady na dceru (školné, koníčky, náklady na léky a lékařské ošetření), což jsem udělala. Problém je, že nemám na všechny uvedené náklady doklady (účtenky nebo bankovní výpisy). Ex. se o dceru nezajímá a naposledy si ji vzal v roce 2009 od té doby nic. Ani s dcerou nevíme, kde bydlí.
Chci se zeptat jak to u soudu probíhá, bude chtít soud doložit všechny účty k nákladům na dceru, které jsem uvedla.
Nenapadá vás něco, co by jste mi mohli poradit.
Jedná se mi o to, když už to budu dávat k soudu, tak aby to bylo nenapadnutelný.
Moc díky za každý Váš příspěvek

Ahoj já na něj podávala trestní oznámení přes policii čr. Když jsem to podávala já tak byla zákonná lhůta pro neplacení alimentů 6 měsíců, nyní si myslím že se jedná o čtyři měsíce ale pozor v kuse . Každopádně do toho spadáš. Stačil by ti- rosudek o rozvodu, pak ten papír o tom, že máš malou v péči a jaký ti má platit alimenty ( ted si nemůžu vzpomenout jak se to jmenuje). Sesumíruj si částku kterou ti dluží, pokud máš nějaké ústřižky složenek tak to jsem jim také okopírovala. Se mnou to sepsali, já to podepsala pak mi bylo řečeno, že pokud nedoloží i nějaký půlrok zpět na který jsem neměla doklady tak o to můžu žádat také. A tím to pro tebe hasne. Pak si ho pozvou aby podal vysvětlení a vyzvou ho aby částku zaplatil do nějakého data a donesl jim potvrzení, že je uhrazeno. Na kamarádčina bývalého to platilo, na mého nikoliv. Můj si ještě zažádal o splátkový kalendář přes postmediační službu ale ani to neplatí. Stále nepracuje a tvrdí, mi že kvůli mě nemůže sehnat práci protože má podmínku :€}€: stále mi neplatí ale ví, že v momentě, kdy ho půjdu opět udat může si jít i sednout. Vím, že od něj peníze neuvidim tak jsem toho využila jinak. Zažádala jsem o změnu přijmení dítěte a on mi to podepsal jelikož má strach abych ho neudala. Oznámila jsem mu že zažádám i o zbavení otcovství a následně i osovojení mím manželem a taky nic nemůže. Syna osm let neviděl a takto od něj bude na vždy pokoj. Soudně si myslím, že nemá cenu to podávat když nepracuje. Nic tím nezískáš a budeš akorát platit.

Ahoj, poradit Ti určitě můžu, specializuju se na to.
Podle toho, co popisuješ bych postupovala následovně
1) došla bych na policii v místě Tvého bydliště a podala trestní oznámení pro neplacení výživného na Tvou dceru. S sebou si vezmi rozsudek o stanovení výživného, rozsudek o rozvodu manželství, rodný list dítěte. V hlavě si zhruba srovnej ty měsíční náklady nebo si to klidně sepiš.

2) pokud víš, že ex nepracuje, nemá žádné zaměstnání atd. zřejmě nemá cenu podávat nic soudně.. Tzn. žádný návrh na výkon rozhodnutí (to je sice zdarma, ale když to nemají z čeho strhnout, je to k ničemu), žádnou exekuci, ještě bys nakonec musela zaplatit náklady.

3) Nevím kdo Ti poradil, sepsat návrh na zvýšení výživného. V době kdy Ti neplatí ani to stávající je to poněkud zcestné.. Můžeš to sice řešit souběžně, ale v první řadě bych řešila to co je teď a to budeš muset hlavně přes policii.

Nechápu Tvou větu "O neplacení alimentů jsem ho vždy informovala, ale důkazy nemám." Nevím, co tím přesně myslíš, každopádně Ty nemáš povinnost informovat svého ex, že Ti má platit alimenty. Jistě je má nějak stanovené, když píšeš, že má platit 1500 k rukám matky a je to jeho zákonná povinnost ikdyby to stanovené neměl. Výživné je stanovené ze zákona, má na něj právo každé dítě bez ohledu na to, zda mu bylo stanoveno soudně či nikoliv... Rozhodně nemusíš dokládat žádné kopie složenek a podobně. Stačí to zhruba sepsat, soud by si měl event. sám vyžádat Tvůj měsíční příjem přímo od zaměstnavatele, stejně jako to může udělat policie. Stejně tak policie má dostupné prostředky, jak Tvého ex sehnat (lustrace přes CRO, atd.), pokud nesežene, vyhlášení pátrání, návrh st. zástupci na souhlas se zadržením - všechno zcela běžné postupy...

Jestli chceš ještě něco vědět, ptej se...

In reply to by Betat

Ahoj, jsem ráda za tovji reakci a radu na můj problém.
Byla jsem se radit na odd.pro ochranu dítěte a tam mi poradili zajít na soud, tak jsem šla na soud a tam jsem se dozvěděla, že exekuci ani podat nemůžu, není z čeho brát a ani koho oslovit (zaměstnavatele), a jediný co mi poradili bylo zažádat o zvýšení výživného, ve kterém sepíšu, že bývalý dluží a všechny skutečnosti , které se odehrály ...do kdy platil, náklady na dceru, styk s dcerou atd. prostě vše popsat a napsat jaké rozhodnutí má soud vydat, tedy, že chci doplatit dluh a zvýšit výživné, od jakého data zvýšit a proč zvýšit. Soud prý bude porjednávat dluh i zvýšení. Také mi bylo, ale řečeno, že je nutné mít na náklady v ruce doklady prokazující tyto náklady. Dále mi bylo řečeno, že můžu podat trestní oznámení pro neplacení. Tak trochu se toho trestního oznámení bojím, aby mi pak bývalý nedělal problémy, jeho chování nedokážu odhadnout a jsme z malého města. Co se týká toho, že jsem ho o tom informovala, že neplatí, tenkrát mi to poradili na odd.pro ochranu dětí, abych ho zkusila informovat a tak jsem učinila, každý nezaplacený měsíc jsem poslala sms. Nejprve reagoval a vždy se omluvil, že nemá peníze, abych počkala, že určitě zaplatí, ale teď už na sms nereaguje a to ani v případě, že jsem mu psala, že je mi to líto, ale budu muset na něj podat trestní oznámení, žádná reakce od něj. Když jsem začala dávat dohromady návrh a důkazy zjistila jsem, že sms se mi po určité době vymazávají, nechápu to, že jsem na to přišla až teď, tudíž ty sms nemám. Já jsem se po druhé vdala a z tohoto vztahu mám s manželem chlapečka. Nevím zda bude chtít i toto soud vědět, bude přihlížet i k příjmům mého současného manžela? ten přece s tím nemá nic společného.

In reply to by Miluše L.

Je možné, že soud bude chtít nějak prokázat nějaké výdaje, ale pokud to nemůžeš doložit, myslím, že to zase nebude až takový problém. Policie po Tobě nic takového chtít nebude. Je celkem bez pochyb, že Tvé dítě žije, jí, někde bydlí, chodí do školy, musíš ho šatit atd...

Co se týká dotazování ohledně příjmu Tvého nového manžela, bohužel se obávám, že pokud bys žádala o výživné, tomuhle se nevyhneš. Jste ve společné domácnosti a je to Tvůj nový manžel, takže není pravda, že s tím nemá nic společného - alespoň tedy z právního hlediska. To ale opět mluvím o civilním soudu v návaznosti na žádost o zvýšení, ale popravdě, na to bych se teď vykašlala..

Já bych do toho trestní oznámení rozhodně šla. Každý policista ho řádně poučí, že má možnost využít § 197 tr. zákoníku - účinnou lítost. Pokud dlužné výživné uhradí do počátku vynášení rozsudku, bude se na něj pohlížet, jako že skutek nespáchal.. Beru to takticky a pokud píšeš, že má nějakou novou paní, se kterou čeká dítě, pak bych tohle viděla jako velmi reálnou šanci ho donutit, aby zaplatil. Nevím teda co je nová paní zač, ale pokud je aspoň trochu normální bude se i ona snažit, aby zaplatil a vyhnul se tak odsouzení..
Dále nově je tam v §196/3b) vyšší trestní sazba (přitěžující okolnost), pokud neplatí a byl za tento trestný čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán. Pak už nové trestní oznámení neprověřuje základní útvar, ale rovnou služba kriminální policie a vyšetřování.

V praxi by to tedy mohlo vypadat tak, že např. Ty teď dojdeš podat trestní oznámení, do zahájení jeho trestního stíhání uplyne třeba 4-6 měsíců, tahle doba se tam ještě bude přičítat, ale od zahájení trestního stíhání už to běží jako nový skutek. Takže pokud nebude platit dál, počkáš další čtyři měsíce a znova dojdeš podat trestní oznámení. Takže třeba v době, kdy bude odsouzen za to první, už bude zpracované to druhé a bude znova soud, kde už ale bude ta vyšší trestní sazba..

Vím, že je to hrozně těžké, ale mysli v první řadě na svou dceru. Ta má právo, aby jí její otec dal to co jí náleží.. Kdyby jí bylo 18, už s tím Ty nic neuděláš a bude muset všechno řešit sama, včetně trestního oznámení!!!! A co chudák teprve ona pak s tím. Takže rozum do hrsti a vyřiď to hnedka.. Pokud si tím jednou projde, myslím, že si dá velký pozor, aby se to neopakovalo (pokud to tedy nebude klasický notorický neplatič) a Tvoje dcera tak bude mít zajištěnou klidnou budoucnost dokud bude studovat..

Jinak opravdu žádné sms nepotřebuješ, nemáš povinnost ho informovat.. Ovšem do výslechu to klidně uveď, ať je vidět, že jsi měla dobrou vůli to s ním řešit. Dokládat to ovšem nemusíš a ani to po Tobě nikdo nebude chtít.. Můžu se zeptat, z jakého jsi města? Kdyžtak mi to klidně napiš osobkou..

In reply to by Miluše L.

Pokud se nepletu, zvýšený a dluh jsou dvě věci. Myslím, že pokud nezaplatí 6 měsíců, je to samozřejmě na trestní oznámení, oni nařídí jednání, pozvou vás oba, on má stanoveno rozsudkem (zřejmě), aby platil, budou po něm chtít, aby to prokázal, že platil, pokud ne....může to dospět do fáze, kdy mu uloží např. odpracovat obecně-prospěšné práce (dluh uhradit samozřejmě a dál platit běžné výživné), nebo podmínku. Exekuce by byla zbytečná, jen bys zaplatila poplatky a stejně by mu to neměli z čeho strhávat. Myslím, žepokud dostane za neplacení trest, visí nad ním bič, že pokud nebude dál platit 6 měsíců, znova podáš oznámení, bylo by to porušení jeho zkušební doby v té podmínce a za to pak je další trest a většinou pokud je to již druhý trest, kdy porušil ten první, už bývá "na tvrdo". Takže si dá velmi veliký pozor, aby ti dál už hradil. I když třeba ne všechno, ale bude se snažit. Nedivím se, že se bojíš oznámení, možná to způsobí reakci jako když se naleje olej do vody. Ale zřejmě jinak ho nedonutíš. SMS na upozzorňování, že neplatí, nebudeš potřebovat, je na něm, aby dokázal, že zaplatil. Snad jsem to nepopletla, už jsem chvilku z tohoto oboru. Maminka nade mnou ti jistě ještě bude odpovídat :a:

In reply to by lucius.lucik

Ahoj, je to teď trochu jinak, podle nového trestního zákoníku, který platí od 1.1.2010 už stačí pouze 4 měsíce... Také to trestní řízení neprobíhá a nikdy neprobíhalo formou : že oni nařídí jednání, pozvou vás oba.... Pokud podá trestní oznámení na policii, vše pak jde klasickým trestním řízením - prošetření, even. rovnou zahájení úkonů t.ř., prověřování, zahájení trestního stíhání, vyšetřování, podání obžaloby státním zástupcem, nařízení jednání soudem....
Dále nově je tam v §196/3b) vyšší trestní sazba (přitěžující okolnost), pokud neplatí a byl za tento trestný čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán. Pak už nové trestní oznámení neprověřuje základní útvar, ale rovnou služba kriminální policie a vyšetřování.

Samozřejmě do počátku vynášení rozsudku má možnost využít účinné lítosti - uhradit dlužné výživné za dobu, pro kterou je stíhán (což není stejné jako to co dluží do toho soudního jednání, protože od doručení sdělení obvinění se to zase považuje za další skutek).

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka