toxoplazmoza

14.03.2010

Ahoj holky,
prosím o radu. Nemáte některá zkušenost s testem na toxoplazmozu jejíž titr vyšel 1:8? Ještě v květnu jsem byla na testech a vyšel negativní, to znamená že jsem jí asi musela prodělat někdy na podzim, kdy se objevila i v mém okolí a v prosinci jsem již přišla do jiného stavu. A tak si teď trochu lámu hlavu, zda není něco špatně.

Kliknutím vložíte smajlíky:

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

Ahoj Lenko.Chci se zeptat:3 krat po sobe sem mněla potrat a doktori nevedely co ztim,a ted u mne objevily toxoplazmozu.Predepsaly mi antibiotikum DOXYBENE 100mg.Co mi mužeš poradit?Sorry za tu češtinu-sem cizinka.Dik

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

AHOJ, píšeš, že máš o toxoplazmóze nastudováno téměř vše, tak bych se tě ráda na něco zeptala. Jestli víš jaká je inkubační doba a za kdy se dá z krve zjistit. Stalo se mi totiž včera to, že mi tchán přivezl vepř.maso z udírny a mě nenapadlo nic jiného než si dát jeden tenký plátek a pak jsem teprve zjistila, že to maso je ještě syrové. Testy na toxo mi dělala doktorka v I. trim. a byli negativní a nikdy jsem ji neprodělala, teď jsem ve 25. týdnu. Jaké jsou příznaky? Mimo jiné si bojím i listeriózy, která má inkubační dobu až 70 dní, no hrůza. Včera jsem hodina brečela, hlavně nad tím jak jsem pitomá, že jsem to maso rovnou nehodila vařit. Děkuji ti moc za odpověď Pavlína

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

Děkuju za povzbuzující slova, už mě ta panika od včerejšího večera začíná opouštět. Měj se papa

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

Leni a ty jsi jí prodělala v jakém týdnu těhotenství? A brala jsi nějaké léky?

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

Ahoj Leni,
moc děkuji za odpověď. Jojo krevní testy mi dělali na gyndě, prý už toxoplazmozu v dnešní době nedělají, ale jelikož jsem se pohybovala v rizikovém prostředí, tak mi jí nabrali. V pondělí 22.3. jdu znovu na odběry tak se znovu zeptám jak to je a že je opravdu možné, že jsem jí prodělala až v tom listopadu a nebo dokonce na začátku těhotenství a uvidím co mi řekne. Protože doma sice kočku mám ale už 6 letou a na záchod chodí ven. Mě to jen vrtá hlavou, že kdybych jí právě měla prodělat na podzim, tak by ten titr měl být taky teď vyšší než 1:8. a pak by měl přeci pozvolna klesat, jako u tebe.

Toxoplazmóza
Popis
Jako zjevné onemocnění je toxoplazmóza u zvířat i u lidí vzácná. Styk s infekcí či infekce sama proběhnou většinou skrytě bez nápadných příznaků. Toxoplazmóza může postihnout mízní aparát (lymfatické uzliny), tkáně oka, centrálního nervstva či způsobit gynekologická onemocnění. Toxoplazmóza může být příčinou např. potratů, nedonošení plodů, jejich odumření nebo porodu defektních dětí stižených vrozenou toxoplazmózou.

V České republice nese tkáňové cysty tohoto prvoka přibližně každý třetí člověk, v Německu a ve Francii dokonce 70 % lidí a v mnoha afrických zemích až 90 %.
Příčiny
Jedná se o onemocnění způsobené mikroskopickým prvokem Toxoplasma gondii.
Způsob nákazy:

A) Od kočky
Rozmnožování parazita probíhá pouze ve střevní sliznici kočky a příbuzných kočkovitých šelem. S trusem kočky pak odchází množství spór - oocyst. Oocysty jsou velmi odolné v zevním prostředí. Oocysty se dostávají do těla zvířat (příp. i člověka) potravou, a vyvolají buď onemocnění nebo skrytou infekci v podobě klidových cyst v různých orgánech včetně svaloviny. Skryté infekce nejsou ušetřena ani zvířata hospodářská a jatečná. Ostatní zvířata, kromě kočky a člověka, jsou označována jako přechodný hostitel (mezihostitel), kočka a kočkovité šelmy jako tzv. definitivní hostitel parazita. Kočka se nakazí pravděpodobně nejčastěji masem divokých nebo hospodářských zvířat. Vývojový koloběh parazita se v jejím střevě pak dokončuje. U jiných zvířat nebyla možnost rozmnožování parazita prokázána. Ani kočka však není označována jako významný zdroj přímého nakažení člověka, poněvadž vylučování zárodků toxoplazmózy trusem trvá krátce - jen při jejím prvním nakažení (2-3 týdny) a kočka poté získává odolnost a při novém nakažení již zárodky nevylučuje. Proto se se zárodky v trusu setkáváme v praxi jen velmi zřídka a převážně u mladých koček, které jsou krmeny nepřemraženým syrovým masem nebo loví myši, ptáky apod.
Pro nákazu od koček tedy platí:
1) člověk, který už někdy s toxoplazmózou přišel do styku získává odolnost stejně jako kočka, a nemůže se tedy již podruhé nakazit,
2) pravděpodobnost nakažení člověka od kočky je velmi malá - kočka může vylučovat oocysty trusem v případě nakažení pouze 2-3 týdny, nakazit se může konzumací nepřemraženého syrového masa či lovením drobných hlodavců, ptáků, apod.
3) nakazit se můžeme pouze z trusu kočky. Při čištění kočičího WC je tedy vhodné používat rukavice, navíc trus začíná být nakažlivý až druhý den - pokud ho odstraňujeme denně tak nebezpečí nehrozí,
4) kočka chovaná v bytě krmená vhodnou stravou se nemůže nakazit,
5) je třeba pamatovat na schopnost dlouhého přežívání zárodků (přes 1 rok) v půdě záhonů a pískovišť, kam kočky kálejí a možnost nakažení znečištěnýma rukama při práci na zahrádce bez rukavic.

B) Konzumace syrové nebo nedostatečně tepelně opracované masa jatečných zvířat (zejména ovcí, prasat, králíků a domácí drůbeže). Proto u lidí stižených toxoplazmózou bývá nejčastěji zjištěn zvyk ochutnávat syrové maso při kuchyňském zpracování, obliba minutek, případně profesionální styk se syrovým masem. Maso běžně dobře tepelně zpracované je naprosto nezávadné, neboť již prohřátí na teplotu 66°C spolehlivě ničí vývojová stádia parazita v mase stejně jako na druhé straně několikadenní důkladné promražení v mrazicím boxu.

C)Přenos nákazy z matky na plod přes placentu, pokud se žena nakazí v průběhu těhotenství D) Vzácný přenos kapénkovou infekcí, spojivkovým vakem, oděrkami v kůži při manipulaci s infekčníém materiálem nebo při pokousání infikovaným zvířetem
Příznaky
1)Vrozená forma: Vývojové vady
Psychické a fyzické poškození,
Poškození zraku až slepota

2) Získaná forma:
Horečka
Rozmazané vidění
Zduření mízních uzlin
Bolesti svalstva
Únava
Zvětšení sleziny
Poruchy spánku
Emoční labilita

Diagnóza je laboratorní z krve, popř. z bioptické tkáně
Komplikace
Pouze u lidí s deficitním imunitním systémem (AIDS, nádory, po transplataci) - těžké záněty mozku, mozkových plen a míchy
Klasická léčba
Klasická léčba: Pokud onemocnění probíhá bez příznaků či pouze s mírnými příznaky je léčba pouze symptomatická.
Akutní formy jsou léčeny antibiotiky

Prevence: Nepožívání syrového nebo polosyrového masa Osobní hygiena při manipulování se syrovým masem a při styku s kočkami.
Přírodní a doplňková léčba
Korolen - bylinný sirup, jenž příznivě ovlivňuje léčbu toxoplazmózy.

Ahoj nevím jak mne tenkrát vyšly testy mám namysly ty hodnoty na toxoplazmozu když jsem doktorku požádala aby mne tahle testy udělala už je to 3roky co jsem jí o ty testy prosila. Z výsledků bylo patrné že jsem toxoplazmozu prodělala. A co o tom vím tak je mi známo že pokud jsi toxoplazmozu prodělala před otěhotněním tak je vše v pořádku ba je to dobře. Pač jednou prodělanou toxoplazmozu znovu dostat nemůžes. Tělo už má protilátky. Horší by bylo kdyby jsi toxoplazmozu neprodělala a chytla jí až v době těhotenství to by bylo špatné. Ale takhle se ničeho neboj a but vklídku. Miminku se nic nestalo a nestane potéhle stránce. Pokud by bylo něco špatně doktorka by ti to řekla. Ale mělo by to být tak jak říkám. Jinak toxoplazmozu mužes chytit od kočky králika nebo ze špatně zpracovaného masa. Není to něco co se přenaší vzduchem.

In reply to by monika.diblik

Ahoj Moni,
moc děkuji za vyčerpávající a perfektní odpověď. Když já mám právě obavu zda jsem jí nemohla prodělat hned na začátku těhotenství, kdy jsem po zjištění pozitivního testu prodělávala chřipku, ale měla jsem jen kašel a bez teplot. Na další krevní testy jdu za deset dní, tak se na to ještě zeptám. Maso moc nejím, takže připadají v úvahu spíše ty zvířata a jak říkám v mém okolí (v práci) se objevila těsně před mým těhotenství, tak proto mám trochu strach. Ale zároveň se uklidňuji tím, že by mi snad doktorka něco řekla, kdyby to bylo špatné a mně to jen zapsala do průkazky a nic víc neřekla.

In reply to by zizinka

Toxoplazmóza
Popis
Jako zjevné onemocnění je toxoplazmóza u zvířat i u lidí vzácná. Styk s infekcí či infekce sama proběhnou většinou skrytě bez nápadných příznaků. Toxoplazmóza může postihnout mízní aparát (lymfatické uzliny), tkáně oka, centrálního nervstva či způsobit gynekologická onemocnění. Toxoplazmóza může být příčinou např. potratů, nedonošení plodů, jejich odumření nebo porodu defektních dětí stižených vrozenou toxoplazmózou.

V České republice nese tkáňové cysty tohoto prvoka přibližně každý třetí člověk, v Německu a ve Francii dokonce 70 % lidí a v mnoha afrických zemích až 90 %.
Příčiny
Jedná se o onemocnění způsobené mikroskopickým prvokem Toxoplasma gondii.
Způsob nákazy:

A) Od kočky
Rozmnožování parazita probíhá pouze ve střevní sliznici kočky a příbuzných kočkovitých šelem. S trusem kočky pak odchází množství spór - oocyst. Oocysty jsou velmi odolné v zevním prostředí. Oocysty se dostávají do těla zvířat (příp. i člověka) potravou, a vyvolají buď onemocnění nebo skrytou infekci v podobě klidových cyst v různých orgánech včetně svaloviny. Skryté infekce nejsou ušetřena ani zvířata hospodářská a jatečná. Ostatní zvířata, kromě kočky a člověka, jsou označována jako přechodný hostitel (mezihostitel), kočka a kočkovité šelmy jako tzv. definitivní hostitel parazita. Kočka se nakazí pravděpodobně nejčastěji masem divokých nebo hospodářských zvířat. Vývojový koloběh parazita se v jejím střevě pak dokončuje. U jiných zvířat nebyla možnost rozmnožování parazita prokázána. Ani kočka však není označována jako významný zdroj přímého nakažení člověka, poněvadž vylučování zárodků toxoplazmózy trusem trvá krátce - jen při jejím prvním nakažení (2-3 týdny) a kočka poté získává odolnost a při novém nakažení již zárodky nevylučuje. Proto se se zárodky v trusu setkáváme v praxi jen velmi zřídka a převážně u mladých koček, které jsou krmeny nepřemraženým syrovým masem nebo loví myši, ptáky apod.
Pro nákazu od koček tedy platí:
1) člověk, který už někdy s toxoplazmózou přišel do styku získává odolnost stejně jako kočka, a nemůže se tedy již podruhé nakazit,
2) pravděpodobnost nakažení člověka od kočky je velmi malá - kočka může vylučovat oocysty trusem v případě nakažení pouze 2-3 týdny, nakazit se může konzumací nepřemraženého syrového masa či lovením drobných hlodavců, ptáků, apod.
3) nakazit se můžeme pouze z trusu kočky. Při čištění kočičího WC je tedy vhodné používat rukavice, navíc trus začíná být nakažlivý až druhý den - pokud ho odstraňujeme denně tak nebezpečí nehrozí,
4) kočka chovaná v bytě krmená vhodnou stravou se nemůže nakazit,
5) je třeba pamatovat na schopnost dlouhého přežívání zárodků (přes 1 rok) v půdě záhonů a pískovišť, kam kočky kálejí a možnost nakažení znečištěnýma rukama při práci na zahrádce bez rukavic.

B) Konzumace syrové nebo nedostatečně tepelně opracované masa jatečných zvířat (zejména ovcí, prasat, králíků a domácí drůbeže). Proto u lidí stižených toxoplazmózou bývá nejčastěji zjištěn zvyk ochutnávat syrové maso při kuchyňském zpracování, obliba minutek, případně profesionální styk se syrovým masem. Maso běžně dobře tepelně zpracované je naprosto nezávadné, neboť již prohřátí na teplotu 66°C spolehlivě ničí vývojová stádia parazita v mase stejně jako na druhé straně několikadenní důkladné promražení v mrazicím boxu.

C)Přenos nákazy z matky na plod přes placentu, pokud se žena nakazí v průběhu těhotenství D) Vzácný přenos kapénkovou infekcí, spojivkovým vakem, oděrkami v kůži při manipulaci s infekčníém materiálem nebo při pokousání infikovaným zvířetem
Příznaky
1)Vrozená forma: Vývojové vady
Psychické a fyzické poškození,
Poškození zraku až slepota

2) Získaná forma:
Horečka
Rozmazané vidění
Zduření mízních uzlin
Bolesti svalstva
Únava
Zvětšení sleziny
Poruchy spánku
Emoční labilita

Diagnóza je laboratorní z krve, popř. z bioptické tkáně
Komplikace
Pouze u lidí s deficitním imunitním systémem (AIDS, nádory, po transplataci) - těžké záněty mozku, mozkových plen a míchy
Klasická léčba
Klasická léčba: Pokud onemocnění probíhá bez příznaků či pouze s mírnými příznaky je léčba pouze symptomatická.
Akutní formy jsou léčeny antibiotiky

Prevence: Nepožívání syrového nebo polosyrového masa Osobní hygiena při manipulování se syrovým masem a při styku s kočkami.
Přírodní a doplňková léčba
Korolen - bylinný sirup, jenž příznivě ovlivňuje léčbu toxoplazmózy.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky