rozvod

18.03.2013

ahojte prosím Vás o radu mám danou žádost o svěření péče o dítě no jo ale na koho se obrátit neboli kde řešit nějaký stop stav jakože i když jsme ještě manželé ale už spolu nežijem tak kdyby náhodou ještě nasekal půjčky aby to na mě nevztahovalo jde tohle vůbec? tak právě počítám že to bude trvat minimálně půl rok tak at nejsem ještě ve vetších sračkách děkuji za radu info. přeji hezký den

Kliknutím vložíte smajlíky:

Co se týče hrozby dluhů do budoucna - určitě doporučuji zúžit společné jmění manželů. SJM se totiž zruší až rozvodem. Lze to dvěma způsoby:

1. dohodou u notáře - to moc nedoporučuji, protože aby Tě to krylo vůči budoucím věřitelům, musel by Tvůj manžel mávat tímto papírem každému věřiteli, od něhož by si bral půjčku, před nosem (a nejlépe by si musel nechat i podepsat, že bylo tomu věřiteli to zúžení SJM ještě před poskytnutím půjčky známo). Nepředpokládám však, že by to dělal.

2. soudní cestou - tj. návrhem na zúžení společného jmění manželů až na obvyklé vybavení domácnosti. To je od právní moci soudního rozhodnutí účinné vůči všem věřitelům. K tomu lze přistoupit ve dvou případech:

a) pokud druhý manžel podniká (klasický OSVČ), nebo je neomezeně ručícím společníkem obchodní společnosti - tj. je společníkem ve veřejné obchodní společnosti nebo komanditistou v komandatní společnosti (u jiných společností jako je např. s.r.o. to nejde). Tenhle způsob je nejjednodušší, soud v podstatě pouze zkoumá, jestli ten druhý manžel podniká (to se prokáže výpisem z příslušného rejstříku, či živnostenským oprávněním) a na základě toho SJM zúží (nic jiného ho nezajímá, i když důvodem mohou být i dluhy).

b) pokud jsou k tomu dány závažné důvody - těmi důvody může být buď gamblerství, alkoholismus, nebo i "dluhové šílenství" druhého manžela. Tam je to dokazování už trošku komplikovanější.

Návrh podle písmene a) (tj. z důvodu podnikání druhého manžela) jsem kdysi sepisovala, tak bych ho snad mohla někde vyštrachat. Jinak ty vzory návrhů se dají najít třeba i na internetu.

Pokud si nebudeš jistá, určitě doporučuji si vzít právníka. Buď máš možnost vzít si advokáta - to je celkem drahá sranda (každý advokát si může říct jinou odměnu; někteří se řídí striktně vyhláškou, ale těch je minimum - tenhle způsob odměny se totiž klientovi často dosti prodraží; ostatní si domlouvají smluvní odměnu - ta je většinou za hodinu práce, ale jsou i tací, s nimiž se lze domluvit na odměně za výsledek (dnes už to jde)). Paušalizovat proto, kolik by to mohlo stát, opravdu nejde.

Další možností je bezplatná právní poradna - ve větších městech většinou nějaká je. Zkus popátrat na netu.

No a konečně - pokud jsi na tom finančně hodně špatně, máš možnost nechat se zastoupit advokátem i bezplatně. Moc lidí o tom neví. Buď požádáš Českou advokátní komoru (kontakt také najdeš na netu) o přidělení advokáta a popíšeš svoji svízelnou finanční situaci. Tam je riziko, že když si ten "přidělený" advokát bude myslet, že ho máš z čeho zaplatit, tak by po Tobě mohl chtít odměnu (ale v praxi jsem se s tím zatím nesetkala), nebo, a to možná doporučuji spíš - máš možnost požádat soud ze sociálních důvodů o ustanovení advokáta k poskytnutí právní pomoci. Současně si ze sociálních důvodů můžeš požádat i o prominutí soudního poplatku za podání návrhu. Když zajdeš na nejbližší okresní soud - oddělení občanskoprávní, určitě Ti tam poradí co a jak. Na to prominutí soudního poplatku mají nějaký formulář (musíš prokázat ty sociální důvody), na to ustanovení advokáta nevím. Zeptej se - za to nic nedáš. V tomhle druhém případě si Tě ten ustanovenej advokát bude "hýčkat", protože za svou práci dostane zaplaceno od soudu.

Tak držím palce, aby to dobře dopadlo.

In reply to by Janulka Kubik

takže to bude nejspíš právnická záležitost než nějakého úřadu no vím že zniklé dluhy v manželství jsou společné ale volala jsem si jedné právničce a bylo mě řečeno že se jde proti tomu bránit že ty peníze nebyli použité na domácnost tak nevím jestli do toho boje mám jít on totiž nadělal ještě 3 půjčky co už sem od něj byla odstěhovaná 3-4 měsíce děkuji za radu popř. můžu se zeptat co to stálo? a kolik to bylo zhruba času toho právníka co tomu věnoval děkuji popř. bych poslala email když by jste to chtěla napsat pouze do emailu

In reply to by martulík 83

Nevím, ale tak jednoduché to není. V zásadě je jedno, na co ty peníze použil- mohl s nimi splatit předchozí dluhy, mohl za ně něco koupit (a to pak také patří do SJM),... - to se špatně prokazuje. Důležité je, jestli se v případě těch půjček jednalo o obvyklou správu majetku náležejícího do společného jmění manželů. O obvyklou správu se většinou nejedná, pokud ty závazky nadměrně převyšují to, co obvykle může jeden z páru utratit. Zní to blbě, tak bych to uvedla na příkladu. Pokud se jedná o půjčky řekněme v řádu 20 tisíc (každá), tak se bojím, že to moc šancí nemáš. Ale pokud Vaše měsíční příjmy jsou třeba kolem 20 tisíc a on si sám vzal půjčku třeba milion, tak tady by už bylo na čem stavět. Je to docela komplikované na dokazování a musí se to řešit případ od případu...

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka