Mateřská pomooooc???

23.03.2010

Ahoj holky,prosím o ověření informace,vím že už to tady bylo milionkrát a dokonce jsem i já v tomhle někomu radila teď mě ale vykolejila jedna známá mojí maminky.Takže potřebuju od Vás rozluštění.Původně jsem šla na neschopenku po otěhotnění s tím že se mateřská vypočítává z průměrné hrubé mzdy za posledních 12měsíců kdy jsem naposledy chodila do práce je to tak nebo ne?Mě teď ta paní tvrdí že je to za posledních 12měsíců než odejdu na mateřskou tedy že se do těch 12měsíců počítájí i ty dny co jsem celou dobu na neschopence.

Našla jsem si článek:Začátek je pro někoho kdo tomu rozumí ale podle mě ta poslední věta je potvrzením toho že se nemocenská do těch 12měsíců nepočítá??? Je to tak? Moc prosím o pomoc jsem z toho teď skoro na prášky kdyby to tak nebylo tak bych bývala na neschopnost nešla.

3. Jakou finanční částku budu během mateřské dovolené pobírat?
Jedná se o dávku z nemocenského pojištění, tzv. peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM). Dalšími dávkami z tohot pojištění jsou nemocenské, ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Pro všechny tyto dávky platí jednotný způsob výpočtu.

PPM se vypočítává jako 60 % z denního vyměřovacího základu.

Denní vyměřovací základ se upravuje takto:

z částky do 791,- se počítá 90%
z částky od 791,- do 1186,- se počítá 60%
z částky od 1 186,- do 2 371,- se počítá 30%
k částce nad 2 371,- se nepřihlíží
Denní vyměřovací základ se zjišťuje tak, že se vyměřovací základ za rozhodné období (většinou předchozích 12 měsíců) dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Nezapočítávají se kalendářní dny nepřítomnosti zaměstnance v práci, za které mu nenáleží mzda, dočasná pracovní neschopnost, v níž náleží náhrada mzdy, nemocenské, PPM nebo ošetřovné.

In reply to by ib11.9

:one: meal bys to resit az budes na MD driv stejne nic nevykoumes kdyz nemas spocitanej prumer od ucetni..
ja to resila v breznu a dostala jsem to zpetrne za leden a unor...oba dva mesice najednou mi prisli po 14 dnech od vyzadani..nemas za co nemuzeme byt hloupy jsou to nase koruky pro milacky nase sice je to malo ale lepsi nez dratem do oka

Ahooj Moni, jojo je to tak. Taky jsem se o to zajímala a počítá se posledních 12měsíců odpracovaných, ne nemocenská. Takže supeeer :one:

Ahojky, určitě je to vypočítáváno z 12 pracovních měsíců, nemocenská se do toho nepočítá. Počítá se to ze mzdy, kterou dostáváš za vykonanou práci, nemocenská je náhrada mzdy, ale není to mzda. :a: Gabka

ahojky moc matematiky na me........
ja to mam takhle:minuly rok jsem od ledna do cervence makala pak jsem sla v 13tt marodit ze zdrav.duv.a do prosince nez jsem nastoupila na PPM tak jsem vydelavala 9500 a na nemocensky 5500...pak prisla v lednu prvni cela materska 6000 a zazadalajsem si doplaceni do castly 7600 na to maji vsichni narok..mal se narodil posledni leden a ke konci mesici mi prijde zbytek ppm...takze at budes brat jakoukoliv castku a budes mit ppm mensi nez 7600 doplati ti to

In reply to by ib11.9

ahojky dostala jsem formular na potvrzeni denniho vymerovaciho zakladu a stim jsem musela na socku kde plati nemocenskou..a pak mi to poslali zpetne...nevim jak je to s tim mesicem kdy nastupujes ja mela pulku mesice nemocenskou a pul PPM tak jsem presahla 7600..ale leden a unor jsem to dostala ...a mam manzela taky s prijmem..toje nezajima.........jenkdyby jsi zadala o pridavky na dite tak musitre oba prokazat prijmy za rok 2008 ale nam nic nedali.zivot.min. pro tri clenou rodinu je 16150kc a to my presahli....
me to poradili tady holky od nas z lednacku.....a to jsem jenom napsala je mam ppm 5500 :s: ..mazej tam az dostanem prvni materskou :one:

In reply to by Quartzik

Ten článek není důležitý jako takový mě záleží jen na té větě co je poslední co se do toho nezapočítává,já totiž brala v době kdy jsem pracovala hodně peněz takže já bych se pod tu hranici 7600kč nedostala ale právě jsem šla na neschopenku s tím aby se mi to počítalo z té průměrné mzdy za posledních 12měsíců kdy jsem pracovala.Tak mi jde o to jestli to tak je a já to podle toho článku tak chápu že dny strávené na nemocenské se do toho nezapočítávají šlo mi o to jestli to tak chápou i ostatní a jestli to tak opravdu je.

In reply to by monca87

co mi bylo řečeno,tak se mateřská vypočítává z průměrného platu před nemocenskou i mi to tak vychází,vypočítávali mi to ze stejného vyměřovacího základu jak neschopenku,tak to tak bude,jen je ta částka trošku jiná,mi vyšlo o pár korunek víc,ale jen řádově o 20kč asi..tedy dostala jsem zatím mateřskou za poslední 2dny února..a podle toho to tak vidím..buď v klidu,určitě to tak bude..
hele,nevíš,jak dopadla mateřská v senátu? nebo jak to je?..nějak mi to uteklo..dík

In reply to by tlamačka

Díky za uklidnění.Fakt jse, se lekla že by se mi do toho počítala ta neschopenka.Ty chytráci (senát) tu schůzi na které se to mělo probírat zrušili.Tudíž z toho vyplynulo že se to do voleb nestihne vrátit zpět do sněmovny a pak je všude proslýcháno že po volbách už to neprojde tak nevím ,každopádně senát až se k tomu dostane tak to zamítne prezident totéž a prošlo by to když by se to zase vrátilo do sněmovny a oni by to schválili ale to je teď už jistý že do květnových voleb to nebude a pak těžko říct jestli to nevzdájí i poslanci.

In reply to by ib11.9

No to je teď hudba budoucnosti, ale uvidíš že jak se to přehoupne tak zase najednou budou poloprázdný školky a bude se otevírat málo tříd ve škole a budou se zase strašně divit proč to tak je doufám že až tahle doba nastane že to těm blbcům někdo pěkně připomene jak nám v roce 2010 znepříjemňovali život.Já se u toho vždy tak rozčílím.Sobě koryta nepřivřou ale maminkám a dětem seberou co se dá.

In reply to by monca87

jj díky,nějak mi to uteklo,co tam zase vymysleli,ti šašci..no nic,stejně jsem v to nedoufala,že to výjde,škoda,přišla sjem asi o 3tisíce,to by bylo na pleny a ev.na mlíko,nebo na přilepšenou,no nic..

oni si neuberou sobě,oni vezmou těm,co jim nebudou do toho kecat..podniky můžou propouštět,brát nás jako rukojmí,ale mi jim tam řvoucí děti dávat nebudeme,ještě by nám je vzali do kojeňáků..

a na sliby taky nejsem zvědavá,no nic,budeme to muset zvládnout i bez jejich pomoci..

In reply to by monca87

jojo nedávno školky zavírali a ted neví kam s dětmi a nakonec zůstávají doma a rodiče musí zůstat doma a nebo platit hlídání a kdo si to může dovolit?????????Když jsem nedávno viděla v telce že v soukromé školce chtějí 7 000-15 000 tak mneomývali.
rozčilování ale moc nepomůže ale je to na nas........
jojo hlavně že všude vykládají jak chtějí pomoci mladým

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Zajímavé odkazy

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko
Holka nebo kluk

Ovulační kalkulačka