Imunitu je třeba posilovat i během těhotenství

Těhotensví_imunita

Podzim s sebou přináší období nachlazení a různých viróz. Ty jsou nepříjemné pro každého, těhotné ženy se ale navíc obávají o zdraví svého miminka. Není totiž nic výjimečného, že dosud byly naprosto zdravé, jen tak je nic neskolilo, během těhotenství ale chytnou snad všechno, co mohou. I během těhotenství je tak třeba posilovat imunitu. Jak na to?

Těhotenství v klidu a pohodě

Ve chvíli, kdy žena spatří na těhotenském testu dvě vytoužené čárky, začíná jí období radosti i starostí. Na potomka se ohromně těší, zároveň se o něj ale bojí. Udrží se miminko? Bude zdravé? Mohu se už o tuhle krásnou novinu podělit s nejbližšími? Měla bych začít užívat nějaké vitamíny pro těhotné?

I když se o miminko bojíte, není na místě zcela se vzdát svých oblíbených činností. Když budete v klidu vy, miminko na tom bude stejně a bude se moci správně vyvíjet. Počítejte ale s tím, že vás v prvním trimestru může provázet nevolnost a zvracení, dost možná budete i hodně unavená.
S nástupem druhého trimestru si můžete těhotenství začít užívat. Všechny strasti prvního trimestru máte za sebou, po fyzické stránce se cítíte mnohem lépe. Pomalu vám začíná růst bříško a vy se jím ráda pochlubíte. Přesto na sebe buďte opatrná a pečujte o sebe. Nezapomínejte ani na posílení imunity v těhotenství.

Co na imunitu v těhotenství?

I obyčejná rýma dokáže těhotenství pěkně znepříjemnit. Kašlat s rostoucím bříškem není nic moc, navíc se o nenarozené děťátko začnete bát. Normálně byste běžela do lékárny pro osvědčený lék na imunitu, v těhotenství je váš výběr značně omezený. Není nad to myslet dopředu a včas začít s posilováním imunity.

Víte, že schopnost imunitního systému je nám do určité míry dána do vínku, významnou měrou se na ní ale podílí i náš životní styl a vlivy zevního prostředí? Když imunitní systém funguje správně, naše tělo se dokáže útoku virů, bakterií, škodlivých tkání bránit. Když je imunita oslabená, je třeba ji posílit.

Jezte zdravě

Každá nastávající miminka zajišťuje výživu nejen pro sebe, ale také pro nenarozené děťátko. Je tak třeba si mnohem víc než dřív dávat pozor na to, co jíte. Stravovací návyky během těhotenství navíc mají vliv i na budoucí stravovací návyky vašeho děťátka.

  • Kávu a alkohol vynechte.
  • Sama si neordinujte žádné léky, vždy se poraďte se svým lékařem.
  • Dejte si pozor na párky, měkké salámy a nedostatečně tepelně zpracované maso.
  • Pozor na umělá sladidla a ryby, které v sobě drží velké množství rtuti (makrela, mečoun, žralok).
  • Jezte čerstvé ovoce a zeleninu.
  • Dávejte přednost kvalitním potravinám.
  • Strava by měla být bohatá na bílkoviny a vitamíny, nezapomínejte ani na dostatek zdravých tuků.

Hýbejte se

Pohyb potřebuje každý, ani v těhotenství se ho nemusíte vzdát. Jen to zbytečně nepřehánějte. Naslouchejte svému tělu, necvičte přes bolest, vyvarujte se extrémní námaze a přehřátí organismu.

Náš tip: Pravidelné procházky na čerstvém vzduchu a jóga jsou pro těhotné ženy víc než vhodné. Zredukují bolesti zad, napomohou správnému držení těla. Zlepší vám náladu, jsou také prevencí zácpy, úniku moči a hemoroidů. Díky pravidelnému cvičení během těhotenství se po porodu navíc rychleji vrátíte do původní kondice. Využít můžete také například rotoped. Pokud zvolíte model s dostatečnými možnostmi regulace zátěže, můžete ji velmi snadno upravit podle svých možností. Více informací hledejte ve srovnání nejlepších rotopedů.

Vitamínů pro těhotné se nebojte

Během těhotenství potřebuje tělo ženy dostatek vitamínů a minerálů jako kyselinu listovou, vitamín D, jód, vápník, hořčík, železo a omega-3 kyseliny. To všechno najdete ve vitamínech pro těhotné, které můžete během celého těhotenství. 

Víte, proč je vitamín D pro těhotné tak důležitý? Vitamín D je totiž nepostradatelný pro správný růst kostí u plodu a také na budování imunity děťátka. V podávání vitamínu D budete pokračovat i po narození dítěte, mnoha maminkám se pro miminka osvědčil vitamín D3 od Terezie.

Zdroj: Benu

Náš tip na závěr: Hledáte vitamíny pro těhotné, které berou v potaz nároky během jednotlivých fází těhotenství? Zkuste doplněk stravy Femibion. Pro období plánování těhotenství a první trimestr je tu Femibion 1. Všechny vitamíny pro těhotné ve 2.trimestru najdete ve Femibionu 2, pro kojící je určen Femibion 3.

autor:
Benu
kategorie: Těhotenství

Diskuze k článku

Jan (neověřeno)

Dobrou kontrolu dostatečného příjmu vitamínů a minerálů v těhotenství nabízí web 2000kcal.cz . (Pokud porušuji nějaké pravidlo o zasílání odkazů, moc se omlouvám :( ). :h:

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka