Doporučená strava při plánovaném početí

12.07.2011

Strava odpovídá zásadám zdravé výživy pro každého. Obsahuje všechny složky výživy : bílkoviny,tuky,cukry,stopové prvky a vitamíny. Zdůrazňujeme potraviny,jejichž nedostatek může být spojen s poruchami plodnosti.

* MASO: Alespoň 3x týdně vařené,dušené nebo grilované. Přednost mají mořské i sladkovodní ryby (1x týdně) a maso králičí,drůbeží,jehněčí a telecí.
* MLÉKO: Každý den 1/2 litru plnotučného mléka,kakaa nebo nápoje z kysaného mléka. Měkké sýry,živý bílý jogurt,šlehaný tvaroh.
* OVOCE: Každý den čerstvé nebo sušené ovoce jako samostatné dopolední jídlo (např. 2-3 jablka,pomeranče,banány). 1x týdně meruňkový nebo švestkový kompot.
* ZELENINA: Každý den zeleninový salát s olejovou,jogurtovou nebo sýrovou zálivkou jako samostatné odpolední jídlo. Stejný podíl kořenové a listové zeleniny ( čerstvé nebo mražené). Součástí salátu byměla být vždy kukuřice,syrová červená řepa a kadeřavá petržel. Nezapomeňte na cibuli a česnek. 1x týdně syrovou mrkev.
* TEKUTINY: Celkem 2l denně,minerálky,stolní vody,vinný střik,ovocný čaj, šťávy z čerstvého ovoce.
* VEJCE: 3-5 týdně. Vaječné bílky bez omezení.
* CHLÉB A PEČIVO, OBILOVINY: Celozrný chléb a pečivo. Obilninové kaše a vločky s mlékem,medem nebo kompotem. Používejte kukuřičnou mouku.
* PŘÍLOHY: Luštěniny (čočka,hrách,fazole),brambory a rýže. Bezvaječné těstoviny. Lze připravit i jako hlavní jídlo nebo použít při přípravě salátů.
* TUKY: Rostlinné máslo. Slunečnicový a olivový olej lisované za studena.
* OŘECHY,SEMENA,KVASNICE: Vlašské ořechy,dýňová,sezamová a slunečnicová semena,mák. Naklíčená semena (čočka,obilí,kukuřice). Sušené pivovarské kvasnice (Pangamin).
* OMEZIT: rafinovaný řepný cukr (slaďte medemnebo surovým hnědým cukrem), máslo a vepřové sádlo,kuchyňskou sůl (solte mořskou solí),játra a vnitřnosti,kávu (když tak s mlékem),burské oříšky,výrobky z bílé mouky.
* VYNECHAT: vitamíny A,D a B2 v lékové formě,majonézu,uzeniny,plechové konzervy,alkohol,kouření.

Kliknutím vložíte smajlíky:

Jenom bych dodala, že text pochází ze stránek Gennetu (alespoň já jsem si odtamtud stahovala, ale už před třemi lety). Navíc tam bylo doporučení na vitamíny a minerály, které je dobré brát. V současné době jsem našla upravné stránky: http://www.gennet.cz/priprava-na-tehotenstvi-1404036417.html
Co se týče kávy, myslím, že mléko má snižovat účinky kofeinu, proto ho tam přidávají.

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

..že by slinivku odbouralo kafe s mlíkem...to se mi nezdá. Jakou má mléko v kombinaci s kofeinem vliv na funkci langerhansonových ostrůvků?

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

to by mě fakt nikdy nenapadlo, protože kafe s mlíkem pije každý...včetně mě! Na druhou stranu ty rozpustné kávy budou taky pěkné svinstvo, co s kávou nemá nic společného. člověk ani netuší, co do sebe láduje a pak lidstvo vymírá na civilizační choroby....

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka