Porucha růstu u dětí - Růstový hormón

20.08.2012

Ahoj mamky,
mám na Vás dotaz. Léčí se tu někdo, tedy něčí dítě, s poruchou růstu? Ráda bych znala nějaké detaily, je celkem pravděpodobné, že nás to s mým starším čeká.
Co by mě zajímalo zejména:
- jak jste zvládly stimulační test?
- jaká jsou omezení při podávání růstového hormónu?
- na jak dlouho to je?
- zjišťovali jste vedlejší účinky, příp. se nějaké projevily?
Mně včera volala dr. z Motola ohledně výsledků testů, na kterých jsem byla s Matějem v červenci. Vše má v pořádku, jen má právě snížený růstový faktor a RTG vývoje zápěstí má o cca 1-0,5 roku opožděný. V říjnu půjdeme na stimulační test a pokud dopadne špatně, tak hned na další, aby se potvrdil. Roste pod 3. percentilem vzhledem k naší výšce.
Budu ráda za každou zkušenost.
Zdravím a všem přeji hlavně zdraví.
Kačka a kluci

Tak po více než roce ...
Matějovi byla diagnostikována porucha tvorby růstového hormonu a nyní to byly 3měs od zahájení léčby. Každý den pícháme malou injekci a Matěj to snáší moc dobře.
Včera jsme byly na KO a zatím výsledky z měření - plus 3cm za 3měs, takže úspěch :one: .
Ještě čekáme na výsledky IGF (růstového faktoru), tak si držíme palce ...
Všem hodně zdraví :a:

ja bohuzel s timto nemam zkusenost..ale chtela jsem se zeptat, pokud to neni moc osobni, kolik je synovi a kolik meri a vazi..mam taky syna (2roky a 4 mesice) a zda se mi oproti svym vrstevnikum maly..je pravda, ze ja jsem take mensi (155cm, manzel 180, jinak jsou v rodine vsichni vysoci)..dekuju moc za odpoved..uz jsem se na to ptala u dr. a ten rekl, ze se to resi az od 3 let veku..

In reply to by slunicko..

Ahoj, Matějovi je 3,5 roku a má 91cm a 12,2kg. My máme 170cm a 185cm. Problém právě je, že stagnuje v růstu a vzhledem k nám roste pod 3. percentilem - růstová křivka se téměř zastavila. Začali jsme to řešit právě na tříleté prohlídce i když už jsme o tom s pediatričkou dříve mluvily. Pokud máš pochybnosti, tak se zkus podívat na http://www.rustovyhormon.cz/. Je tam i poradna lékaře. Kolik má váš prcek?

In reply to by Lištička

dekuju za odpoved..mne se prave taky zda, ze se zastavil v rustu..veci jsou mu uz tak pul roku stejne..my mame tak 13kg a 86-7cm..koukam, ze jste docela vysoci..tak uvidime, co u nas..taky diky za poslani stranek, az bude cas, urco je proctu..jinak vam drzim palce, aby vse probihalo v poradku, bylo co nejmene starosti a aby hlavne vysledek byl, kdyz uz toto vse podstupujete..ahoj Jana

In reply to by slunicko..

Ahoj Jano, tak to víš, že bych byla nejraději, kdyby byl úplně zdravý a testy nakonec vyšly negativně, ale zase na druhou stranu to snad zase není taková tragédie.
Jak jsem psala, pokud máš pochybnosti, tak tam písni do poradny, píše se tam porod v tt, váha a délka a pak standardně z průkazky výška až dosud + výška obou rodičů. Dr. vám kdyžtak doporučí kontrolní měření u pediatričky. Tak hodně štěstí.
Kačka a kluci

Dobrý den, sestra byla vždy menší, chodila na endokrinologii a tam to doktorka zanedbala. Naštěstí naše dětská paní doktorka ji obešla a poslala ji rovnou na endkr. do Brna. Tam zjistili TUrnerův syndrom. Takže do uzavření růstových chrupavek asi ve věku 10 -13 (možná 14) let si píchala hormon. Je to už víc jak 10 let, tak nevím, co se změnilo. Píchá se každý večer před spaním, protože přirozeně se hormon vyplavuje ve spánku. Byla to tenoučká jehlička s aplikačním perem, podobné mají diabetici. Hormon bylo potřeba naředit, je to lahvička s práškem a lahvička s vodou na ředění. Bylo třeba trošku opatrnosti, aby to moc nenapěnilo, ale to je jen cvik. Určitě vás to naučí. Omezení neměla žádné. Když jsme jeli busem do Chorvatska, tak musela být naředěná dávka v chladu (a nenaředěné si už nepamatuju), měli jsme taštičku s mrazící náplní a dávali jsme k řidičům do chladu.
Jinak k tomu testu, jestli je to test s inzulínem, tak sestře v nemocnici vzali jídlo co měla ve stolku, aby si nemohla nic vzít, protože by to ovlivnilo výsledek. Pak jí píchli injekci a několikrát nabírali krev (nevím jestli z prstu).
Co se týče vedlejších účinků, tak se jí trošku zřivily nohy. ALe neberte to tak, že je to běžné, měla vysoké dávky, aby nahnali to, co paní doktorka zanedbala. Začínala dost pozdě, bohužel. Bez hormonu by měla tak 120 cm, za ty 3,4 roky jí pomohli ke 148 cm....takže ty kosti rostly rychleji než kdy před tím, a i když brala vápník, tak to nestačilo.
Znám ještě jednu holčičku, tak přestala růst po chemoterapii (měla nádor mozku) a ta to zvládala dobře. Jinak před aplikací hormonu jsou ještě nějaká vyšetření. To pro případ, kdyby někde něco dřímalo, aby se nepodpořil hormonem růst, ale to jen preventivně, není čeho se bát.
Držím palce, ať to dobře dopadne.

In reply to by Evucha

tak moji dceři hned po narozeni zjistili turneruv syndrom ted jsme byli na třilete prohlidce a měři 105cm a važi 19kg dle tabulky od dr.je nadpruměr vškově,mě taky dělali na genetice testy mam ten syndrom taky,ale nechapu jak mužu mit tři děti jak u dcery řekli že s otěhotněnim to jen tak nepujde

In reply to by katjusa

Dobrý den, můžete mít Turnera jen v mozaice. TO znamená, že postižených je jen část buněk, ségra má 20% mozaiku. Řekli jí, že děti bude most mít, jen se bude muset hlídat, bude mít sklon k potratům a mohla by mít holčičku s Turnerem. Znala jsem paní, která se až po opakovaných potratech dozvěděla, že má 5% mozaiku, nakonec mimčo donosila. Asi je to individuální. Mamce na genetice řekli, že sestru napichají hormonama, aby vypadala trošku jako ženská a začala menstruovat. Byli takoví dost neomalení. Ségra začala menstruovat spontálně a vnady jsme jí ještě s druhou ségrou záviděly hodně dlouho :s: Mně spíš překvapuje, když si tady přečtu, že vyšlo podezření na Turnera a mamky jdou na přerušení. Pokud není srdeční vada a nebo problém s ledvinama, které se k tomu můžou přidružit, tak jen kvůli podezření, to nechápu. Jinak naše bleška má ve 4 letech taky tak těch 105 cm a 14 kg, takže jste na tom dobře a to je super.

In reply to by Evucha

Dobrý večer, děkuji za odpověď. O Turnerově syndromu jsem četla, to mohu naštěstí vyloučit, neboť mám 2 kluky, tak alespoň to ... :one:
Já z toho zatím nejsem ani moc smutná, to asi přijde, pokud se opravdu prokáže problém. Ale zase na druhou stranu si říkám, že se to naučíme a nějak to půjde. Naštěstí jsme kousínek od Prahy a chodíme do Motola a tak jsme snad v dobrých rukou. Dr. mi volala včera, v neděli :? , hned jak se vrátila z dovolené a dohodli jsme po telefonu postup. Škoda, že to v Motole je vždy na dlouho. Minule jsme tam byli 3 hodiny, no ještě, že mám tak hodného kluka a taťka může hlídat druhorozeného.
Co mi dr. říkala, tak ten stimulační test probíhá tak, že mu vezmou krev, pak píchnou cosi a za 2 hodiny zase vezmou krev a z toho zjistí produkci RH. Normálně se čeká 3 měsíce a test se opakuje než se přistoupí k dalšímu, ale my to budeme mít zkrácené, protože je fakt drobek.
Škoda, že sestru neléčili dříve, ale zase na druhou stranu je to holka a u té to tolik nevadí.
:a:

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka