prosím o radu maminky puberťáků

09.02.2011

Holky, jdu si pro radu. včera na mě padla nějaká depka a pořád se sama sebe ptám, kde jsem udělala ve výchově chybu.
Synovi je 11, dost často řešíme poznámky typu "nevhodné komentáře při hodině". Vysvětluju, trestám zákazem na pc, ale bez úspěchu. včera mi psala i učitelka mail, že používá nevhodné komentáře a dvojsmyslné výrazy při hodinách, aby bavil spolužáky. Už vážně nevím, jak na něj.
Doma takhle nemluvíme. Syn mi na to řekne, že ho to baví a to by mě šlak trefil. Nekonečné debaty o tom, že nemůžeme dělat vše, co nás baví jsou bez úspěchu. Nemá vůbec respekt k učitelům. Kde jsem udělala chybu??

Co se týče vědomostí, tak je nejlepší ze třídy, chytrej kluk. Myslím, že chce aspoň nějak zapadnout mezi spolužáky a ukázat, že není jenom ten šprt. Má nízké sebevědomí, nevěří si, tak si chce dokázat, že má i na kamarády.

Uvítám každou radu :k:

Kliknutím vložíte smajlíky:

ahojky, tak hlásím prozatimní výsledek; syn se ve škole za poslední dva dny fakt snaží (kéž by mu to vydrželo :-), i jeho třídní říkala, že je to na něm vidět.
A ted něco pro zasmání. Psala jsem jednomu učiteli, se kterým má problém největší, holky a on my odepsal a hned v první větě hrubku jak hrom... "v mích hodinách....", já jsem na tohle celkem cíťa a kor, když to napíše učitel :00: ... nevím, jestli je ten chlap na mateřský či se jen překlepl :s: , no nic, každopádně jsem si řekla, že lepší blbé kecy v pubertě než "blbý češtin" u učitele. Teda vlastně blbý překlep :a:

Ahoj, mám doma 15-ti letého puberťáka, tak vím o čem mluvíš. taky rád diskutuje. Na vysvědčení měl tři 2, tak do něj pořád hustíme, aby se choval ve škole slušně, když bude drzej a bude mít známky mezi, dostane tu horší známku. Zase na druhou stranu musím říct, že je celkem rozumnej a dá si říct, možná že si někdy myslí o prdeli, když dávám kázání, ale myslím že je to lepší, než nereagovat vůbec a přehlížet a doufat, že se to urovná.

Chybu si neudělala nikde. Sice nemám doma puberťáka, ale pamatuju si pubertu vlastní. A jediná rada: zavřít oči, zacpat uši a vydržet. Jednou mi přišel mail, že vnoučata jsou boží odměna za to, že si vlastní dítě v pubertě nezabila :-) a to hovoří za vše. Já mám skvělé rodiče, máme výborné vztahy a moje vlastní matka mi řekla, že v pubertě mě chtěla zabít poměrně dost často a když nám bylo asi tak dvacet let, tak najednou zjistila, že jsme skvělé dospělé ženy. Jo a v pubertě jsem byla odporná celkem bezdůvodně, rodiče byli ok a já jsem prostě prudila jen tak. PŘEJDE TO, NEBOJ!!!!

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

tys byla teda číslo :-)). Už jsi z toho vyrostla nebo to v těch genech zůstalo? :s: . Néé, to byla sranda, doufám, že to tak bereš.
když jsi byla v podstatě v jeho kůži; co myslíš, že by na tebe v té době pomohlo? Vytíženej syn celkem je, atletika, turisťák, tak už mu víc taky přidávat nechci

musíš se otupit a pořád do něj hustit ce se má a co ne,i když je to k ničemu, :///: puberta je hrozná věc,mám holky takže poznámky se nám vyhýbají ale máme zase jiný problémy,jedna už je z toho venku,s druhou-14 to tříská jak hrom,neudělala jsi chybu prostě pubertáci jsou jako mimozenštani,něco uplně jinýho než jsem my,neboj jednou to přejde

Ahoj
tak ja mam doma desetileteho kluka a mam to same myslism si ze je to nejaka zacinajici puberta ale u nas je to tak ze je drzej uz i na me :jawdrop: ale dost jako nechci ho bít nejsem zastancem biti deti tak to zkousim domluvou apod :k: ted se bojim menime bydliste tak co to a nim udela :#o:

Ahoj, nečetla jsem komantáře dole, ale myslím si že už u něho propukla puberta. Já mám doma desetiletého a už z něho taky pomalu začínám šílet. Ono na ně asi nebude platit nic, jen se budeš asi muset obrnit šílenou dávkou trpělivosti

In reply to by ivule

jenže bojím, že to bude horší. Nechci schvalovat všechno na pubertu, nějaké meze mít musí, chjo a já nevěřila, když mi každej říkal, že malé děti malé starosti,... jak může být ještě hůřřřřř :s:

Myslím, že sis odpověděla sama a souhlasím s holkama. Puboše doma teda nemám, ale mám v paměti sebe samu. Taky jsem se chovala podobně. Bylo to z důvodů, které jste zde popsaly. Nudila jsem se a chtěla být zajímavá ne tím, že mám samé jedničky, ale tím, že budu za grázla. To děti vidí daleko pozitivněji než nějakého "šprta". Co poradit? Čas a pevné nervy. Navíc, pokud to dělá jen nějakým učitelům, chyba bude jinde. přemýšlíte o víceletém gymnáziu? To by mu určitě pomohlo. Je to tam jak v jiném světě. Děcko přijde, vykají mu, navíc je zde (na těch lepších samozřejmě) i mezi žáky ceněnou hodnotou vzdělání.

In reply to by Salome

o gymplu jsme přemýšleli a hodně. Dělal i nějaké psychotesty, a psycholožka řekla, at jde, že na to s přehledem má. Ale on nechtěl. Brečel mi doma, že chce zůstat na svojí škole, tak jsem ho taky nemohla lámat, navíc se věnuje atletice, takže chodí do sportovní třídy a bál se, že by pak na to neměl čas.

ahoj, tak předně se mi zdá, že to je problém spíš paní učitelky než tvůj. Přijde mi zvláštní, aby za něco, co se děje ve škole, dítě trestal rodič. Jak už psala maminka pode mnou, nejspíš to pramení z toho, že se při vyučování nudí, rovněž to může být z toho důvodu, že chce zabodovat před spolužáky. Já bych to řešila tak, že bych zašla za paní učitelkou a v klidu s ní probrala možnosti řešení, např. že mu v hodině přidá navíc nějakou práci. Já (učitelka) jsem ve třídě měla vždycky nejradši právě ty žáky jak popisuješ svého syna, protože se dají výborně využít ve vyučování pro motivaci ostatních. Můj závěr je ten, že ty chybu neděláš, ale dělá ji paní učitelka, to však před synem rozhodně neříkej, spíš než tresty se s ním zkus zamyslet nad tím, jak jeho chování v hodinách změnit, ať zkusí sám navrhnout nějaká řešení.
Tess

In reply to by tessie

díky za náhled z druhé strany :-)
ono je to od každého trošku, nudí se a zabodovat chce taky. jak už jsem psala dole, problém nemá se všemi učiteli a poznámky má víceméně "jen" od dvou.
Já už s ním mluvila tolikrát, třídní máme bezvadnou a to to s ním taky řeší. Říkala mu, že třeba když se neumí ovládnout, že něco nutně "potřebuje" říct, tak at si to napíše, práci navíc mu dává.
Každopádně mám jasno, zajdu za oběma učitelama (divný, oba chlapi, s učitelkama problém nemá), se kterámi má největší problém a promluvím s nimi o větším zaměstnání v hodinách.
No, ten zákaz počítače do viditelného zlepšení teď už musím asi ustát, když jsem ho vypustila

Ahoj, Denča má podobného spolužáka ve třídě. Má samé jedničky a zlobí, dělá šaškárny. Můj názor je,že se nudí, udělá si svoje a pak jen čeká až to ostatní dodělají, tak holt na sebe upozorňuje. Ať ho učitelka víc zaměstná.

Kamarádky kluk je v 7 třídě, nosí domu poznámky za hovadiny, je fakt,že se špatně učí a musel teť přestoupit na jinou školu. Zakazuje mu PC, Tv, chodit ven a je to na ho....Doporučili jim poradnu, kam Marek dochází jednou týdně a prý to má úspěch. Paní si s ním povídá a kopíruje jeho chování.-)

In reply to by Jitulena

u některých učitelů to jde více zaměstnat, takže matikářka mu dává extra příklady a je fakt, že jí problémy nedělá. Pak jsou učitelé, u kterých si to nedovolí, ale u jiných teda jede a není to o tom, že by byli míň přísní.
Kopírovat chování jsem taky zkoušela a to docela koukal. Začal urážet svojí ségru, ...tak jsem počkala a za hodinu jsem na něj začala mluvit stejně a ptala se,jestli mu to přijde normální, když mi říká, že takhle mluví všichni. Uznal, že je to chování špatný, ale za chvíli na to zese zapomněl

In reply to by aisha

Marek přestoupil na jinou školu a je z toho vyjukanej, přišel s tím,že při hudebce, po větě ,"tak budeme zpívat" 10dětí zpívalo a ostatní buť zpívali něco jiného,nebo si sedli na parapet a fotili se do telefonu. Na té jeho pův škole propadal z matiky a tady ho učitel pochválil, že prý konečně někdo chytrej a dostal jedničku.

In reply to by Jitulena

já taky někdy žasnu, jak probíhá výuka a co si děti dneska můžou při hodinách dovolit. Ještě před rokem jsem vůbec nechápala jučitelku jak to myslí, když mi popisovala, jak ani nemůže ve třídě vykládat látku, že se děti bavěj a vykřikují nahlas

In reply to by aisha

Já musim zaklepa,že moje Denča chodí na stejnou školu jako já a jsou tady dost přísní, jak na chování,tak na známky. Taky proto si děti z téhle školy ,když nastoupí na střední učitelé chválí. Mi máme už (jako příklad) od druhé třídy čtenářský deníček a každý den musíme číst.

Ahoj,já neporadím,ale když už tady probíráte pubertu,je všeobecně horší u holek,nebo u kluků? Mám dvě zatím malé holky a už ted mě každý straší,že si s nimi v pubertě užiju.Já jsem měla pubertu klidnou,nijak jsem nevyváděla,ale jako malá jsem byla čert,takže jsem se asi vyblbla předem.Ale hOlky jsou hodné,tak čekám,že to příjde později a už se připravuju na věty typu: mami,ty jsi trapná,ty tomu nerozumíš... Mám se bát? ;)

In reply to by tete

Ahoj dceři je 9let a už jí to chytá, chodí ze školy z hláškama tipu ( co to je kondom, to prý je pro srandu,aby nebylo miminko) ( miluju 5angels,ale teplá nejsem) ale u kluků to bude určitě horší.-) Záleží co těm holkám dovolíš, když koukám jak 6letá cácorka má melír, nalakované nehty,tak by mě trefil šlak! V

In reply to by tete

boj se, boj :s:
ne vážně, každý dítko je jiný, každý řádí jinak. Moje 9 letá dcera nemluví sprostě, ale zase má jiné mouchy. A popravdě, u ní mám z puberty větší obavy. Bůh se mnou :00:

Myslím, že to není až taková tragédie. Kluci jsou holt někdy takoví. Horší by bylo kdyby mluvil sprostě nebo byl vyloženě drzý a poslal učitelku do háje. Je to myslím, jak říkají jiní baví třídu...Nehrotila bych to jen mu vysvětli, co ještě může a nesmí. Aby tě pak netahala škola po sociálce. Myslím, ale že prochází běžnou pubertou. Určitě bych po něm, ale neřvala. Je prostě temperamentnější než jiní ....Pozdravuj synka ;) l

In reply to by fiona

sprostě právě mluví. Pravda, do háje učitelku neposílá. vysvětlování nemá žádný účinek. On si kolikrát snad ani neuvědomí, že dělá něco špatně. Každá poznámka je samozřejmě úplně nespravedlivá¨, vždyt jen mluvil při hodině, tak co ten učitel má za problém :-(

Vydrž,ono ho to časem pejde.Dělá mu dobře,že baví ostatní, na učitele v tu chvíli nehledí..:)
U nás byl v tomhle věku celkem klid.Ale obě začaly řádit hned potom co dostaly OP.To si pak myslely,že můžou už fakt vše..:(

tady asi každá rada drahá, jsem mámou tří dětí a z toho u dvou začíná puberta. Nervy mám každý den jak na drátku, protože to co dělají už není možný (odmlouvání, z ničeho nic postrčení, osočování ....). Je to hrůza, ale budem to nějak muset přestát. Zákazy nic moc nepomáhají, je to chvilkový a vlasně za to co dělají by nemohli vůbec nic. Nezbývá nám jen asi čekat až to skončí a dostanou rozum - hlavně aby se nechytli špatný party, kamarádů a tak, aby nechtěli vybočovat úplně něčím jiným.
Hlavu vzhůru - někdy to skončit přece musí!!!

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

díky :-). Pomohla a moc, musím získat víc nadhled, ale bude to někdy moooooc těžký.
víš co, on mi na to řekne, že ho to baví a že to nejde přestat, a já to nechápu. My byli jiní. Nedovolili jsme si říct, že to nejde poslechnout.
:k:

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

fakt s chlapama problém od mala a bohužel už pak pořád :s:
když já si myslím, že už je to nad rámec puberty, ale asi je to i proto, že já byla ve škole v tomhle směru naprosto bezproblémová. Asi mu tou jinou školou pohrozím, je na sportovce, protože dělá atletiku. Přemlouvali jsme ho na gympl, ale to nechtěl právě kvůli kamarádům a změně.

a nestraš mě pubertou až do 18 :!k: , to bych asi komunikovala se světem přes zdi psychiatrie :€):

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

Já pořád naivně věřila, že se dá dítě "naformovat" výchovou a ¨vlastním příkladem, a ono to selhává :00:

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Zajímavé odkazy

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko
Holka nebo kluk

Ovulační kalkulačka