PCOS (syndrom polycystických ovarií)

Úterý 15. Prosinec 2020 17:03

Ženy údajně trápí záhadná nemoc PCOS (syndrom polycystických ovarií) na který většinou přijde, když žena nemůže otěhotnět. Co je to za nemoc, jak často se vyskytuje, čím se projevuje a jak se dá léčit?

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) postihuje cca 5-10 % žen v reprodukčním věku a je hlavní příčinou ženské neplodnosti. Tento syndrom byl popsán v roce 1935 Steinem a Leventhalem. Diagnostická kritéria PCOS byla přesně definována roku 2003 vytvořením tzv. Rotterdamských kritérií. Pro diagnózu PCSO musí žena splňovat minimálně 2 ze 3 následujících kritérií:

  1. Chybění ovulace/nepravidelná ovulace a s tím spojené nepravidelné menstruační cykly
  2. Laboratorní nebo klinický hyperandrogenismus (nadbytek mužských pohlavních hormonů)
  3. Ultrazvukový nález polycystických ovarií (přítomnost většího množství drobných folikulů)

Ženy s PCOS často trpí nadváhou nebo obezitou (mohou však mít i normální hmotnost), zvýšeným ochlupením a akné. Jednotlivé klinické příznaky se mohou u jednotlivých pacientek lišit. Pacientky s PCOS jsou ohroženy vznikem inzulinové rezistence a rozvojem cukrovky 2. typu. Léčba PCSO je komplexní, v případě nadváhy či obezity vyžaduje změnu životního stylu a redukci hmotnosti. Pokud se ženám i před režimová opatření nedaří otěhotnět, je na místě léčba metodami asistované reprodukce.

Jsou sami lékaři dost informovaní o této nemoci a dá se zjistit při běžné gynekologická prohlídce? Je možnost nějaké prevence?


Ošetřující gynekologové jsou o této problematice ve většině případů dobře informováni. Diagnózu lze stanovit na základě anamnézy, ultrazvukového vyšetření a laboratorních testů.

Možnost prevence v současné době neexistuje.

Když žena toto nemoc má, může mít dítě přirozenou cestou, nebo pouze umělým oplodněním?


I žena s PCOS může nepravidelně ovulovat, může tedy otěhotnět přirozenou cestou. Často samotná redukce hmotnosti u obézních pacientek vede k normalizaci menstruačního cyklu možnosti spontánního otěhotnění. Pokud i před snížení hmotnosti žena neovuluje, lze ovulaci vyvolat farmakologicky pomocí tablet či může pacientka podstoupit stimulaci vaječníků a odběr vajíček a jejich oplození metodami asistované reprodukce.

Autor:
MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny ISCARE

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Zajímavé odkazy

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko
Holka nebo kluk

Ovulační kalkulačka