Mateřská a nemocenská

19.10.2011

Ahoj holky, včera se tady v jedné diskuzi řešilo to, jestli když člověk druhou mateřskou nenaváže na předchozí rodičák, tak z čeho se vypočítává ta následující mateřská (i když následující mateřská nenaváže na předchozí rodičák, pokud mamina nastoupí do 4 let věku dítěte na další mateřskou, vypočítává se jako první mateřská - pokud je tedy pořád u stejného zaměstnavatele) Kamarádka právě tento problém řeší a ptala se mě, jestli nemocenská, kterou bude muset období mezi rodičákem a další mateřskou, se vypočítává také podle stejného principu (tedy z původního příjmu a ne z rodičáku, který pobírala po mateřské a rodičáku) Tím si nejsem jistá - je to tak? Páč teda mezi námi nemocenská vypočítávaná z rodičáku, to by byl teda finančně asi mazec!

Kliknutím vložíte smajlíky:

Holky díky za informace. To snižování bylo zavedeno někdy minulý rok, ne? Když si to kámoška zadá někde do té aktuální kalkulačky pro výpočet nemocenské někde na internetu, tak jí to tam snad vypočítá, ne? Jinak díky moc!!!

In reply to by ajinek

tak to nevím,jak přesně jí to spočítá,ale může to zkusit... Kdy se přesně měnily procenta pro výpúčet nemocenské nevím,každopádně kamarádka teď pobírala nemocenskou mezi RP a druhou mateřskou,původně měla cca 13 tisíc a teď říkala,že v té nejvyšší variantě měla asi o 3 tisíce méně... Ale přesná čísla teda nevím.

In reply to by renka13

určitě,mateřská je stejných 70% jako byla před třemi lety :) Navíc,pokuď jsi u stejného zaměstnavatele,tak máš na stejnou výši mateřské právo až do čtyř let prvního dítěte a to i kdyby jsi mezitím dělala a měla příjem nižší než před prvním těhu :)

In reply to by ajinek

no ono to postupně naskakuje,podle toho,jak jsi doma dlouho :) Čím déle,tím lépe,nejvíc můžeš momentálně dosáhnout asi na 60% platu,ale to asi až třetí měsíc na nemocenské.Začínáš asi na 40% za první měsíc (když do toho nepočítám těch 21 dní placených od zaměstnavatele),pak 50\% za druhý měsíc a nakonec se dostaneš na to nejvyšší čerpání,které je právě kolem těch 60% platu... Výš už se nedostaneš,i kdybys byla na nemocenské celý ten rok :) Ale těmi procenty si nejsem úplně jistá,možná je to trošku jinak :)

In reply to by ajinek

aha,tak je to jinak,momentálně se od 22. dne nemocenské vyplácí 60% redukovaného denního základu,předtím to bylo jinak-to se vyplácelo 60%,pak 66% a nakonec 72%,bylo to odstupňované,to teď není,tak proto ten pokles :( Každopádně jsem tam mimo jiné ještě vyčetla,že snad Drábek chce prosadit omezení vycházek na max. 6 hodin denně,tak jestli tohle projde,tak mě fakt trefí šlak :(

In reply to by lucininenka

K těm vycházkám...jsem si plánovala že si to s doktorem domluvím tak abych měla celodení vycházku...abych mohla ráno vodit dcerku do školky, pak si pozařizovat ve městě co je potřeba a pak jí zase vyzvednout...no prostě vím že to tak jde, tak sem si říkala že by to bylo fajn, tak asi nic no...

In reply to by lucininenka

No, já když jsem měla nemocenskou těch pár dní na záčátku těhu a pak, jak jsem krvácela v 5. měsíci, tak jsem od dr. měla jen 4 hodiny denně, nechtěla mi neomezeně napsat (2008). Je pravda, že to asi spousta lidí zneužívá, ostatní to pak schytají za ně. Já třeba si nedovedu představit - nebýt baráku - mně bylo strašně dobře venku ze začátku těhotenství, doma jak jsme dělali rekonstrukci, ty pachy z ředidel, barev, laků, no hrůza, jsem blila jak amina. Takže jsem 90% času trávila na zahradě na vzdoušku a tam mi bylo úžasně! Kdybych byla v paneláku a nemohla ven, tak nevím,bych se tenkrát asi ztratila bez funusu, i tak jsem zezačáku zhlubla 3,5 kila. Manžel teda hubený rád, ale to už mi nadával, že jsem snad vylezla z koncentráku!

In reply to by ajinek

přesně tak,ti co mají aspoň zahradu,tak to jde,ale ti co jsou v bytě jsou fakt chudáci :( Nedoká´žu si představit,že tu budu s malým zavřená a ven půjdeme akorát v určité hodiny :( to fakt nechápu.Už jenom to,že jsme na vesnici a autobuse tu jezdí omezeně,to se fakt nedostanu nikam :( no holt těch pár měsíců to budeme muset nějak přežít,nejhorší je to o víkendech,kdy ani nebudeme moci na nějakou návštěvu nebo výlet :( ale třeba to neprojde,i když vždycky ty nejblbější návrhy projdou nejsnadněji :(

ano,vypočítává se z předchozí mzdy (ale pozor,bude jí mít nižší o pár tisíc,jelikož se změnili procenta čerpání). Z RP se nemůže vypočítávat nic,protože je to dávka sociálního pojištění a proto se nedá použít pro výpočet žádné jiné dávky :)

Ahoj, jsem moc zvědavá co ti holky napíšou pač tento problém řeším taky, teď první rodičák končím 17.11. a druhé dítko se má narodit 12.4.2012.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Zajímavé odkazy

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko
Holka nebo kluk

Ovulační kalkulačka