Jak si s miminkama zacvičit? II.díl

12.01.2009

Tak, a jsme ve druhém měsíci miminka a jdeme na to holky :s:
----------------------------------------------------------------------------
2. měsíc
----------------
Všechny cviky doporučené pro +. měsíc jsou vhodné i pro 2.měsíc života. většina cviků v této stati má charakter vybavování pohybovývh reflexů.

A/ CVIKY HLAVY
-----------------------
Ůkol: V prvních dvou měsících života se má dítě naučit ovládat pohyb hlavičky, tzn. záměrně hlavu otáčet, zvedat a v různých polohách ji udržovat.
1.CVIK: OTÁČENÍ HLAVY TAHEM ZA RUKU
- Dátě leží na zádech, podáme mu do ruček své ukazováky a když uchopí, táhneme za levou ruku doprava. Dítě natočí ramena a trupa asi o 45° doprava a pak samo rychle otočí hlavu o 90°. Pak táhneme za pravou ruku doleva a dítě otočí hlavu vlevo. Cvik provedeme 4-6krát na obě strany.

2.CVIK: OTÁČENÍ OČÍ A HLAVY ZA RUČKOU
-Dítě leží na zádech, pohybujeme nad ním hračkou, aby otáčelo hlavu a oči a hlavu vpravo a vlevo. Zpočátku musíme hračkou pohybovat pomalu a v malém oblouku. Má-li dítě ve zvyku ležet s hlavou otočenou vlevo, otočíme ji do střední polohy a pak teprve lákáme k otočení napravo. Častěji lákáme dítě k otáčení v tu stranu, kam se dítě obvykle neobrací.

3.CVIK: ÚKLONY V SEDU A VE STOJI
- Uchopíme dítě v pod paží tak, aby naše dlaně a prsty utvořily kolem hrudníku dítěte široký pás: dlaně se u hrudní kosti dítěte téměř dotýkají, palce míří rovnoběžně vedle sebe ke krku díěte. Prsty se lehce dotýkají zad dítěte a nesmí se zarýt do jeho těla!!! Sevření je tak lehké a tlak na tělo tak minimální, že dítě může nerušeně dýchyt. \pro tento úchop jsou často otcovy široké ruce vhodnější než útlé ruce matčiny. Takto uchopené dítě posadíme před sebe obličejem k nám (ukazováky mohou při tom hlavičku podepříd zezadu) a zvolna ho nakloníme napravo a nalevo. Úklon má být hluboký, aby dítě udrželo hlavuv prodložení trupu. Dítě při cviku jen zdánlivě sedí, neboť váhu trupu a hlavy držíme svýma rukama. Koncem 2. měsíce zvedneme dítě dostoje, dítě opět nestojí plnou váhou na nohách, nohama se podlahy jen dotýká, neboť váhu dítěte opět držíme ve svých rukou.Pak nakloníme celé tělo vpravo a vlevo, a to tak hluboko, aby dítě udržrlo hlavuv prodloužení trupu. Cvik opakujeme 5-8 krát na obě strany.

4.CVIK: PŘEDKLONY A ZÁKLONY V SEDU A VE STOJI
-Levou dlaň položíme na lopatky dítěti, pravou na jeho prsa, oba palce se dkříží pod pravým podpažím dítěte, špičky ostatních prstů jsou pod levým podpařím. Takto uchopené dítě posadíme před sebe na stůl pravým bokem k nám, zvoln je nakláníme více dopředu, méně dozadu. Koncem 2. měsíce zvedneme dítě do stoje, aby se lehce dotýkalo nohama o podložku, a opět kloníme celé tělo více dopředu a méně dozadu. Cvik opakujeme 4-6krát dopředu i dozadu.

5.CVIK: ZVEDÁNÍ HLAVY V LEHU NA BŘÍŠKU
-Položíme dítě na bříško a srovnáme mu paže tak, aby ležely skčené a přitisknuté trochu pod hrudník. Dítě začne trochu zvedat hlavu. Má-li ji položenou a otočenou stranou, otočíme ji jemně obličejem na podložku, dít ěji nadzvedne, otočí a položí. Necháme dítě na bříšku alespoň 2-3 minuty, bude-li spokojné, necháme jej v této poloze ještě déle. Zvedá-li hlavu jen když je otočena obličejem dolů, otočíme ji asi pět ktát. Nezvedá-li dítě hlavu ani po otočení nosem na podložku, vsuneme mu svou dlaň pod hrudník a zvedneme jej o 3-5 cm, aby se hlava nedotýkala podložky. Dítě pak určitě nazdvihne hlavu alespoň na chvilku.

B/ CVIKY PAŽÍ A RUKOU-ÚCHOP
----------------------------------------
6.CVIK: ÚCHOP PO VLOŽENÍ PŘEDMĚTU DO DLANĚ
- Podobně jako jsme cvičili s novorozencem, vkládáme dítěti do dlaně prst, provázek, tyčinku, kroužek, okraj plenky apod.po doteku se ručka sevře a uchopí předmět. Cvičíme často uchopování a pouštění, nikoli dlouhé držení předmětu.

7.CVIK. AKTIVNÍ ÚCHOP A PASIVNÍ POHYBY PAŽÍ
-Podáme dítěti ukazováky a když je uchopí, pohybujeme pažemi dítěte vzhůru, dolů, stranou apod. Dítě se má samo držet.

8.CVIK: NÁHODNÉ DOTEKY A ÚCHOPY
-Asi 10-15 cm nad hrudníkem dítěte natáhneme motouz zprava doleva, na něj navlékneme a zavěsíme kuličky, krychličky a jiné pestré, snadno uchopitelné předměty. Dítě mává spontálně ručičkama, náhodně se přitom dotýká předmětu a uchopuje je. Zavěšené předměty často měníme, aby dítěti nezevšedněly a dítě neztratilo o ně zájem.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka