Holky, potřebovala bych poradit.

08.04.2010

Moje známá se dostala do potíží se svým manželem. Dva roky z ní dělal blbce a žil dvojí život s ní a ještě jeho milenkou. Teď na to přišla a on se chce nechat rozvést. Mají rodinný dům a ona už dva roky táhne sama úplně všechno, on jí nedává ani korunu a nepřispívá na domácnost ani chod domu. Vše prokazatelně odchází z jejího účtu. Pán chce barák prodat, nemá k němu žádný vztah, ale paní by tam chtěla zůstat i se svým synem. Na vyplacení jeho pochopitelně nemají. Slyšela jsem, že pokud jeden z manželů nepřispívá po delší dobu na domácnost, tak pak ztrácí nárok na tu nemovitost. Nevím přesně jak to je a za jakých podmínek a případně, jak dlouhá musí být tato lhůta neplacení. Vím jen, že mého partnera maminka žije s přítelem, který své ženě přispívá na chod domácnosti právě, aby o ten byt nepřišel. Nemohla byste mi některá poradit??? Předem moc děkuji.

Kliknutím vložíte smajlíky:

Čeká jí asi pěkná peripetie, protože takovýho chlapa, kterej tohle dokáže bych pověsila za kude do průvanu. A to měl návrh, že ona si má také někoho najít a žili by tam všichni čtyři - on s jeho milenkou a ona s tím, koho by si našla. A ještě ho napadlo, že ona by se měla odstěhvat do Cebu-bytu jeho milenky a on by zůstal tady u rodiny. Takže ještě by jí chtěl chudinku potrstat, že by jí odstěhval od rodiny, kde nikoho nezná. No magor.

Tak o tom, že by po nějakém nepřispívání ztratil nárok na nemovitost pravděpodobně zahrnutou do SJM nic nevím, to si myslím, že nepůjde, ale pokud je dům jejich a postavili nebo pořídili ho během manželství, má každý z nich nárok na polovinu - a na vypořádání SJM a vyplacení manžela z poloviny nemovitosti lze vzít hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, existuje to přesně pro tyto účely vyplacení, podmínkou je, aby měli smlouvu o vypořádání majetku a na základě té lze vyplatit toho druhého... takže pokud tam známá se synem chce zůstat, může využít této možnosti...

pokud jsou manželé, tak mají společné jmění, to zjednodušeně řečeno znamená, že všechny peníze, které ona za trvání manželství vydělala, jsou zároveň i jeho penězi, takže i když jde všechno z jejího účtu, neznamená to, že on na nic nepřispívá. Je to problém mezi nima dvěma a její "hloupost" že to dva roky neřešila, žádný úřad to bohužel zajímat nebude. Pokud ten dům mají ve společném jmění (kopili ho za trvání manželství), tak je jejich společný a musejí se společně dohodnout, co s ním udělají, pokud nebudou schopný dohodnout se, musejí to řešit přes soud. Fakt, že on si svou výplatu utrácí za milenku a na barák nepřispívá, nehraje roli, i tak je polovina baráku jeho.

Rozhodně to nelze srovnávat se situací partnerovi maminky, která žije s přítelem, protože nejsou-li manželé, tak společné jmění nemají. Každý z nich má svoje vlastní peníze a svůj vlastní majetek, se kterým si mohou nakládat, jak se jim zlíbí. A jestli je domácnost (byt/dům) maminčina a přítel jí přispívá na provoz, tak to ještě neznamená, že přítel má nějaké právo na tu domácnost - taky záleží na tom, jestli to má maminka ve vlastnictví nebo je jen nájemnice, nebo třeba na tom, zda tam přítel má hlášené trvalé bydliště

být na místě tvé známé, rozhodně se obrátím na právníka, který se zabývá rozvody

ahojky,no ai neporadím ale to mi přijde divné................vždyť jak by mu to dokázali ,že nepřispívá?? :n: :n: on muže tvrdit že ano a je to tvrzení proti tvrzení.............já mám zato,že tohle nikoho nezajímá...........a tak i tak by ho musela vyplatit:-( ale nevím- :n: docela by mě to taky zajímalo..........jak to je

In reply to by sonaa

Právě že to tvrzení proti tvrzení není. Ona má doklady o tom že to odchází z jejího účtu a tím to končí. On kdyby chtěl prokázat že přispívá, tak by musel mít od ní podepsaný stvrzenky nebo pod. Je to prostě tak, že co neni na papíře soud nezajímá a konec.

Ale halvně majetkový vyrovnání se většinou táhne roky. KAždopádně, on jestli se z domu odstěhuje a nebudeho déle jak půl roku užívat tak vzniká přednostní právo pro ni aby v něm mohla dál bydlet.

Každopádně přeji pevný nervy a hoodně síly k boji. tohle se opravdu táhne roky.

btw: vyplatit ho může i ve splátkách - ale to všechno vyřizuje soud. Každopádně všechno JEDINĚ přes papír v těhlech záležitostech dobrý slovo nefunguje a neplatí

In reply to by Kulata kostka

hele to je ale hloupost co píšeš to je tvrzení proti tvrzení a že to odchází z jejího účtu to nic neznamená, přece si jako manželé (kterým manželství normálně fungovalo) nebudou mezi sebou podepisovat stvrzenky! on taky může říct, že jí ty peníze nechává na stole .... pokud je to jejich společný barák tak je jedno kdo platí provoz.

In reply to by potfurka

hele neni, u ná s doma se rozváděli 7 let, právě kvůli majetku takže vím že co nemáš na papíře pro soud neexistuje.Mamka platila poplatky za byt a táta jí nic nedával( i za trvání manželství před rozvodem) a soudu tvrdil že ano . A soudce řekl, že na to nemá doklad, že mamka má stvrzenky že to platila ona z jejího účtu, ale táta nemá nic, jen svoje slovo a neuznal mu to.Jasně že logiku ve fungujícím manželství to nemá, ale i manželství je partnerství a co se týká peněz nikomu nevěř, ne? Prostě máš mít všechno púosychrovaný, halvně před soudem.

A když se začli rozvádět tak se táta odstěhoval, ale za dva měsíce se nastěhoval zase zpátky, protože když jeden z nich neobývá byt/dům víc jak půl roku - prokazatelně ( sousedi, pošťák apod)tak při majetkový vyrovnání vzniká přednostní právo na úžívání tomu kdo jej užívá.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky