Jak a kdy zavádět příkrmy

23.02.2009

JAK ZAVÁDĚT PŘÍKRMY

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

ZELENINA

POSTUP PŘÍPRAVY

Jak se nezbláznit z rad o příkrmech a přechodu na pevnou stravu
(Sepsáno kojící matkou pro kojící maminky z naší skupinky. Snad tu ale najdou užitečné informace i ty z Vás co kojit nemohly.)

KDY začít???
U kojených dětí bez atopické anamnézy: od ukončeného 6. měsíce
U kojených dětí s atopickou anamnézou (sourozenec, jeden nebo oba rodiče alergici): od ukončeného 7. měsíce
ČÍM začít?
Jednosložkovým zeleninovým pyré – zelenina je stejně jako mateřské mléko zásadotvorná
(u ovoce se názory odborníků na jednotlivé druhy značně rozcházejí).
A také zelenina je méně sladká než ovoce a tak je lepší začít s ní, než jí do jídelníčku později pracně vpravovat.

JAK začít???
- Před, po (podle Laktační Ligy) nebo i během poledního kojení nabídnout lžičku zeleninového pyré.
- Postupně zvyšovat dávku (první den jedna lžička, druhý den dvě...
Nakonec děťátko spapá tolik zeleniny, že už kojení odmítne (a nebo se jen krátce napije) a nahradí tak svou dávku mléka zeleninou.
Po zavedení zeleninového oběda (většinou po 4 týdnech, ale rozptyl je skutečně značný), můžeme odpoledne nabídnout ovocnou svačinku – ovocné pyré. A cca za další měsíc, jako třetí krok zavádíme do výživy večerní kaše.
Některé publikace však uvádějí - oběd, pak večerní kašel a pak teprve odpolední ovoce.
Nepospícháme, pokud nám jde o bezproblémové pokračování v kojení.
Veškeré potraviny zaváděné do jídelníčku předložíme dítěti nejprve tepelně upravené (lépe stravitelné) a pokud je snáší, můžeme později podat i v syrovém stavu (cca od 9. měsíce).
ČÍM zapíjet?
Maminkou - dítě dokonce nemusí v průběhu prvních 2 let poznat jiný nápoj než mateřské mléko. Ale cca od 9 měsíce (LaLi) může dítě začít zapíjet jídlo kojeneckou vodou (do I roku převářet – ne dlouho vařit, pak už se nemusí). Pokud chceme mermomocí dát šťávičku, použijeme jen tehdy jestliže dítě snáší celé ovoce ze kterého je připravena. Doporučuje se i čaj/nečaj roiboos, ale zatím není oficiálně schválen pro nejmenším děti.
Jak na zeleninové pyré???
Do hrnce dáme nakrájenou zeleninu a podlijeme trochou vody, vaříme na mírném ohni do měkka (vlastně spíše v páře). Vše potom rozmixujeme, propasírujeme a nebo jen rozmačkáme vidličkou (každé děcko má na konzistenci stravy, jiné požadavky).
Ani vodu na vaření ani zeleninu NESOLÍME (o koření nemluvě)!
Do hotové zeleniny přidáváme, pro lepší vstřebatelnost vitamínů rozpustných v tucích, několik kapek rostlinného oleje (např. panenský olivový či slunečnicový – je dobré ho skladovat v chladu). Doporučuje se ale i jiskřička másla (sporné v případě vynechání mléčných výrobků). Dokud se miminko po jídle dopíjí od maminky, není třeba olej přidávat, mateřské mléko tuky obsahuje ...

Pro naše drobečky je samozřejmě nejlepší čerstvě připravovaná strava, někdy mi to ale připadá jako nedosažitelný ideál – jen aťsi to páni výživáři pár dní za sebou zkusí.
A tak zbytek pyré rychle zchladíme (hrnec frkneme do většího se studenou vodou) a bud\' uchováme v lednici a spotřebujeme do 2 dnů a nebo zmrazíme v tácku na led. Můžeme pak rozmrazit jen dávku, kterou zrovna potřebujeme (nejprve.jednu kostku, potom dvě...). Zamrazovat můžeme i větší porce ve skleničkách od Hippiků a Hamana (nebojte se, neprasknou, jen je neplňte až po okraj).
Pozn. Hluboké zmrazení trvající I měsíc uchová v potravinách více vitaminů než jednodenní skladování v lednici. Po tom jakou dobu je možno nejdéle zamražené dobroty uchovávat jsem pátrala a uspokojivého výsledku jsem se nedopátrala. Pro dospělé se uvádí, že zeleninu a ovoce je možno použít i po roce od jejího zamražen Pro dětičky bych to proto odhadovala maximálně na 6 měsíců - přežít zimu a zažít zase zčerstva.
POZOR!!! Používáte-li kupované výživy a pokud ji miminko ještě nesní celou, příslušnou dávku přendejte před krmením do jiné nádobky. Enzymy obsažené ve slinách totiž mění složení výživy. Otevřená lahvička se může skladovat v ledničce 48 hod.

OHŘÍVÁNÍ
Potraviny vyndané z mrazáku rozmrazíme a ohřejeme, stejně jako kupovanou skleničkovou stravu, na teplotu těla.
Pokud v mikrovlnce – obsah je pak třeba pořádně promíchat, pokrm se prohřívá nerovnoměrně. Já osobně volím a doporučuji starou dobrou vodní lázeň.
Co když miminko odmítá ???
- Odmítá-li novou chuť, zkuste to smíchat s něčím, co se u vás už osvědčilo
- Vyzkoušejte různé druhy lžiček a nebo mu dejte ochutnat i z ruky (ocucat prst).
- Pro první pokus vyberte den a čas, kdy má prcek dobrou náladu.
- Maminka může ochutit pyré trochou odstříkaného mlíčka.
- Někdy pomůže když miminku nabídne novou chuť třeba tatínek (z toho stejně nic lepšího nekápne:)
- Tvrdošíjně odmítá? Vše vyplivne a dá si ručičku do pusinky? NENALÉHEJTE, pokračujte v kojení a zkuste to o pár dní později!

je to moc pěkně zpracované, ale stejně někdy jsou podobné rady úplně z cesty :)
moje 10 měsíční dítě skoro o příkrmy nejeví zájem - snad 14 dní teprve jí jakž takž - ale musí si to brát sám... uvařenou bramboru, banán, jablíčko, sůšu, suchárek, kus pečiva, okurku atp. do ruky... pak to požužlá, pokouše a někdy i spolkne... sem tam mu do pusinky vpravím i pár lžiček toho, co mu připravím...
...já tedy četla, že by dítě mělo po 9. měsíci už začít přijímat i jiné tekutiny, ale zatím se mi to nedaří... každé ráno vařím 150ml čaje a každý večer 100ml vylévám... šťávičky (ředěné i neředěné) dopadly stejně, voda taky... prostě prsní závislák (nenahradil ani jedno kojení!)
...a vařím mu to, co sobě, jen nesolím a nekořením (bobkový list a nové koření za koření nepovažuju :) ) a buď mu to rozňahňám vidličkou nebo pomixuju... osvědčily se mi plněné papriky s rýží a rajskou... to měl boule až za ušima :)

já začala v 5měs u plně kojeného dítěte kaší rýžovou jen na noc a po týdnu první mrkev,pak brokolici-vše po 3dnech,pak květák,ten nechtěla,pak jsem koupila mrkev + bram a pak špenát a bram a pak už jsem jela vše od 4měs..protože naše Charlottka baští úplně vše a kupuji jen HIPP a jsem max spokojená a Lotýše má každý den hody,protože tak dobrý bych to neuvařila a to vařit umím jak das:-) taky jsem z toho měla hrůzu,ale šlo to samo..děkuji za článek:-)

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka