Druhé dítě - poraďte, prosííím

28.12.2010

Ahojte holky, jelikož jsem z toho "jelen", tak se obracím sem. Snad mi někdo poradí. 1.4.2009 jsem nastoupila na mateřskou, 30.4.2009 se narodil malý. MD mám na 2 roky. V práci to vypadá tak, že by mě raději zpět nevzali. Ne, že by nechtěli,ale nemůžou mi nabídnout ty samé peníze,co jsem měla a já bych za míň tuhle práci nedělala (byla náročná na psychiku - 24hod na příjmu, 7dnů v týdnu, 365 dní v roce). Tak a teď k mému problému: mám se vrátit do práce a po nějaké době (rok,dva) otěhotnět, nebo si nechat vyplatit odstupné, zůstat s malým doma a otěhotnět nebo pak mateřskou napsat na manžela, i když jeho výplata není nic moc, cca 14,5tis??? I když si, jako rozhodčí, vydělá něco bokem,ale není to celý rok. (dáváme DP. To se k výpočtu jeho mateřské bere taky v potaz?) Co mi vyjde líp?? Myslím jako s mateřskou a rodičákem?? Děkuji za kažkou radu. Nechci do toho jít za každou cenu, aby jsme se pak nemuseli, jako rodina, pást na pastvě...

Kliknutím vložíte smajlíky:

babetaslingrova@seznam.cz CHAPU TO DOBRE CO SE TYKA ME SITUACE?CHCI OTEHOTNET TESNE NEZ BUDOU BABULCE 4 ROKY/MAM RODICAK NA 4/..SNAD SE ZADARI...V PRAC.POMERU BUDU STALE...DELAM U OTCE...A PAK PREJIT HNED NA NESCHOPENKU?
A NESCHOPENKA SE MI BUDE POCITAT STEJNE JAKO PRVNI..? A MATERSKA TEZ ?

ahoj Lucouš, zrekapituluju Ti možnosti, jak to tak čtu, tak to musím uvést na pravou míru:
1. návrat do práce po 2 letém rodičáku - tzn. že budeš mít třeba nižší příjem, ale zajistíš si nárok na další mateřskou (PMM), protože budeš stále zaměstnaná (tudíž nemocensky pojištěná) a následně další rodičák v tříleté variantě nebo dvouleté variantě. Pokud na druhou mateřskou nastoupíš do 4 let věku prvního dítěte, tak dle platného zákona zatím se porovnávají při výpočtu mateřské penízky na den a nechává se výhodnější sazba. Tak je možné, že bys mateřskou pobírala stejně vysokou jako tu první.

2. ukončení pracovního poměru a následně otěhotnění - pokud Ti skončí pracovní poměr, tak běží od následujícího dne tzv. ochranná lhůta - 180 kalendářních dnů, do které se musí vejít den nástupu na tvoji druhou mateřskou. Z toho vyplývá, že pokud tedy nebudeš při skončení pracovního poměru těhotná víc jak 3 měsíce, tak tu lhůtu nesplníš a nebudeš mít nárok na mateřskou a musela bys volit při rodičáku čtyřletou variantu. Rodičák by si brala ode dne porodu.

3. ukončení stávajícího pracovního poměru a po skončení dvouletého rodičáku nástup do nového zaměstnání - při tomto řešení bys byla znova nemocensky pojištěná od nástupu do nového zaměstnání. Základní podmínka pro nárok na mateřskou by byla 270 dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech před nástupem na druhou mateřskou. Tzn. že by se Ti sem započítalo i to předchozí zaměstnání, protože i když jsi byla na rodičáku, tak pracovní poměr pořád trval, tudíž trvalo i nemocenské pojištění.

Tak jsem Ti zrekapitulovala 3 možnosti a rozhodnutí je už na Tobě. Pokud by nebylo něco jasné, objasním.

PS: Trošku jsem to zjednodušila, z praxe vím, že citovat zákon může být k nepochopení. Lidi docela často jen koukaj a je to pak jak na kolovrátku. Nic ve zlém, to je běžné.

In reply to by Marti2

pokud bych odešla z práce a nechala si vyplatit odstupné, pak otěhotněla, dala by se mateřská napsat na otce?A počítá se do toho jeho platu i DP za pískání? (je hokejový rozhodčí). Asi se ti zdám úplně pitomá,ale zvažuji,že Juráška nedám do školky v těch dvou letech a raději bych s ním byla až do tří let. Ne, že bych na něm byla tak závislá,ale ještě nosí plínky a neumí si říct,že chce na záchod,což je u nás podmínka v MŠ. Když ho na záchod dávám,tak se vždy vyčůrá a vykaká,ale učitelky ve školce by to s ním asi takto nedělaly :-( Děkuji za info, jsi zlatá,že máš se mnou takovou trpělivost

babetaslingrova@seznam.cz MAM TO V PRACI DOMLUVENE ZE MI MISTO JAKOBY PODRZI...ABYCH MOHLA NA NESCHOPENKU...HNED,,,CO ZKONCI RODICAK...PAK SE MI SNAD BUDE MATERSKA I NESCHOPENKA POCITAT JAKO PRI PRVNIM TEHU....
ZAMESTNAVATEL ALE MUZE DRZET MISTO JEN 3ROKY..PAK TI HO MOZNA PODRZI ALE ZADARMO..ALE KDYZ BUDES NA NESCHOPENCE STEJNE TE BUDE PLATIT DALE SOCIALKA...

Pokud hned z rodičáku nastoupiš na další mateřsku, budeš pobírat mateřskou ve stejne výši, jak u prvniho dítete. Pokud bys mezitím byla nezamestnana, nebo pracovala nekde jinde meně než 270 dnu, nebudeš mit pravdebodobne na mateřskou nárok vubec a budeš muset rovnou na rodičák. Zkus se podívat na www.aperio.cz, je tam spousta dotazu a když jsem tm napsala, vždy mi bylo odpovezeno. Nicmene stejne už asi nestihaš z rodičáku přejit na mateřskou, když to tak počítam :-((

babetaslingrova@seznam.cz
Nemocenské a peněžitá pomoc v mateřství jsou dávkami nemocenského pojištění. Nároky na tyto dávky vznikají, jestliže jsou podmínky pro jejich vznik splněny v době trvání nemocenského pojištění (zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění).

Bude-li Vám tak trvat nemocenské pojištění (zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění) v den vzniku dočasné pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství, vznikne Vám při splnění stanovených podmínek nárok na nemocenské. Obdobně bude-li Vám trvat nemocenské pojištění (zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění) v den nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, vznikne Vám při splnění stanovených podmínek nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství si určíte v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.

Jestliže nebude mít započitatelný příjem ve 12 kalendářních měsících před kalendářním měsícem, ve kterém Vám vznikne dočasná pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství, bude se Vám nemocenské vypočítávat z období kalendářního roku, který bude předcházet kalendářnímu roku vzniku dočasné pracovní neschopnosti a ve kterém jste dosáhla započitatelného příjmu.

Jestliže za trvání téhož zaměstnání zakládajícího účast na nemocenském pojištění vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství v období do 4 let věku předchozího dítěte, použije se pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství denní vyměřovací základ (ze kterého se vypočítávají dávky nemocenského pojištění) zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

Po poskytování peněžité pomoci v mateřství náleží rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek není dávkou nemocenského pojištění. Jedná se o dávku státní sociální podpory. Orgány státní sociální podpory jsou úřady práce příslušné podle místa trvalého pobytu žadatele (na území hlavního města Prahy jsou pracoviště státní sociální podpory shodná se sídly úřadů městských částí). Ohledně rodičovského příspěvku se proto prosím obraťte na příslušný úřad práce.

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

babetaslingrova@seznam.cz K NASI MZDOVCE ABY MI TO VYSVETLILA...MUSIS SE ZAMERIT PRESNE NA SVOJI SITUACI..JSOU TAM KLICKY A CHYTAKY....PRO ME TAKY MOC SLOZITE....A TO JSEM SI MYSLELA ZE JSEM DOOOST CHYTRA...HAHA

já to měla tak ,že první dcerka se narodila 20.5.2008 měla jsem mateřskou na dva roky.když ji bylo 21 měsíců tak se plánovaně narodila druhá dcerka a ted mám mateřskou na tři roky.druhá mateřská byla za stejných podmínek jako první.jsem zaměstnanáná na neurčito.takže stále stejný zaměstnavatel a stejný výpočet mateřské.nevím jaké jsou ted podmínky.to aktuálně nevím.zatím jsi zaměstnaná ne.tak bych se nebála.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka