Dědictví, prosííím poraďte

16.06.2010

Potřebuji poradit. Zemřel mi táta a budeme po něm dědit. Nárok na dědictví mám jen já a moje sestra. Nevíme jak se zachovat. Zda si peníze ponechat nebo dát část družce. Žil 15 let s námi a pak žil 15 let s družkou a jejími 2 syny (z jiného manželství). Máme s nimi dobrý vztah. Když žil s náma, dával mamce na domácnost, zbytek si spořil. Když se rozváděli, nechal si po domluvě všechny našetřené peníze (jeho 15leté úspory, mamka ani nevěděla kolik), auto a mamka vybavení domácnosti. Sdružkou to pravděpodobně dělal stejně. Jenže družka si pravděpodobně myslí, že to jsou jejich společně našetřené peníze. Nijak neútočí, nevymahá. Jen dokola opakuje, že neví, jak uživí 2 kluky na VŠ. Na druhou stranu mají alimenty od jejich otce a sociální dávky. Má vlastní byt. Máme jí něco nechávat???????????????????????? Potřebuji objektivní názor. Chtěla bych se zachovat fér. Na druhou stranu my dědíme po svym tátovi a ty 2 její kluci taky budou dědit po svym, né?

Ahoj, tak já bych taky přidala svůj názor. Jestliže dědíte po tátovi jen vy dvě, se sestrou, tak se budete dělit půl na půl. Jestliže by dědila ještě maminka, tak by se dědilo 50% mamce a tobě se sestrou každé po 25%. Jestliže existuje závěť v níž není zmínka o družce tak si peníze necháte mezi sestrou, v případě, že by tam družka byla zmíněna, tak je to jasný. Jestliže závěť není a vy dědíte ze zákona, tak je to tím rovným dílem, jak jsem psala na začátku a vy nemáte povinnost nějaké peníze družce dávat. Jestliže by nebyla manželka ani děti, tak by dědila družka v případě, že žila se zůstavitelem ve společné domácnosti po dobu 1 roku...Takhle si myslim, že to je. Já bejt na vašem místě, tak bych si ty peníze nechala. Peníze budete potřebovat vždycky. No na druhou starnu nevim. Je to těžký, co??

No kdyby si tvůj táta tu družku vzal za manželku, měla bys po problému... a ona taky, protože by jako manželka měla nárok na svůj podíl... já myslím, že pokud byla družka, tak na něco nárok má, zcela jistě na část majetku pořízeného během té doby, co spolu žili... když umřel strejda, tak vím, že sestřenka nahlašovala u dědického řízení, že žil ve společné domácnosti s družkou, a že se to pak nějak u toho řízení řešilo... ale na jakou část měla či neměla nárok, to nevím... jestli chceš ještě nějaký náhled, představ si, že bys neměla manžela, ale přítele, ten by zemřel a tobě by zůstaly jen vzpomínky... a přítelova rodina by shrábla všechno, i to, co jste třeba naspořili spolu, pořídili si a těšili se, že si jednou začnete užívat... prostě pohled z druhé strany...

In reply to by Blue Jane

Ještě mě napadlo, ty píšeš, že by Příbuzní shrábli všechno. My nejsme jen příbuzní, my jsme jeho děti. A děti dědí po svých rodičích. A jak už jsem níže psala, to co koupili do domácnosti, o tom se vůbec nebavíme, to necháváme všechnp jí. Bavíme se jen o penězích co našetřil.

In reply to by Blue Jane

Když se vžiju do situace, že bych opustila manžela a děti a nastěhovala s k milenci se 2 dětma, tak stejně bych chtěla, aby moje peníze zdědily moje děti. A určitě by mně i tomu partnerovi bylo jasný, že kdyby se něco se mnou stalo, zdědily by to ze zákona. Kdybych to chtěla jinak, nechala bych si udělat závěť!!!

In reply to by těhulkaeva

Jo, to je přesně to, co by lidem mělo být jasné hned, když jejich vztah začne být vážný... myslet na zadní kolečka... proto jsem docela dost pro manželské svazky, ne jen žít na hromádce a když už, tak napsat závěť... a kdyby to nevyšlo, tak závěť se dá změnit, ale přece jen manželství je manželství, není to jen cár papíru, jak mnozí říkají, ale také taková jistota pro ty, co se mají rádi a chtějí aspoň nějakou jistotu pro své nejbližší, partnery... děti to mají jasné, ale když už někoho miluju a žiju s ním až do smrti, tak si taky nějakou tu jistotu zaslouží, že?

In reply to by těhulkaeva

No, ale škoda, že vám to nestačil říct, že? Přece jen by se ti pak usínalo o hodně klidněji, když bys věděla, že to tak mělo být... jo, majetek a vypořádání pozůstalosti nejsou žádné procházky růžovým sadem... moje kamarádka se po smrti maminky tak strašně rozhádala se svou sestrou, že se už pět let vůbec neviděly a neslyšely... ze zákona jim připadala každé polovina, ale sestra vlastnící byt v osobním vlastnictví chtěla celý maminčin majetek, protože ta druhá bydlela v maličkém starém polorozpadlém domečku, čili vlastnila dům, zatímco oni bydleli v bytě a tak chtěla taky dům... ale celý a i když se nakonec prodal a peníze rozdělily spravedlivě oběma sestrám, tak to prostě nezkousla...

In reply to by Blue Jane

Já si to právě zkouším představit. Myslím si, že se dohromady skládali na domácnost a pak si každý spořil na svůj účet. Jediný, co táta vlastnil je garáž v hodnotě asi 40 000, kterou by jsme jí nechali. To, co pořídili za společného soužití do domácnosti jsme nezjišťovali, nenahlašovali a tak to zůstane všechno jí. Teď se rozhodujeme jestli jí dát něco ještě z těch jeho peněz a jestli jí dát tu garáž.

ahoj,možná to,vyzní blbě,ale já bych si to nechala se ségrou,peníze určitě potřebujete a družka má výživné,přídavky a kdo ví co ještě,třeba si taky šetřila,co vy víte a neřeklla vám to,
těžko radit

Ahoj, taky mi nedávno zemřel otec, takže vím co prožíváš, všechno to vyřizování..... Je to docela těžké rozhodnutí, to je fakt.... Ale já bych si asi co se týče penízků nechala. Není Vaší povinosti zaopatřovat dva kluky a jí... U nás to bylo trochu složitější. Družka měla přístup k účtu a financím, které ani nebyly její, ale vybrala si dostatek, aby zabezpečila sebe i svou dospělou dceru. Někdy si prostě nevybereš.Ať se ale rozhodneš jakkoli, určitě to bude správné.. Pamatuj, že to byl tvůj táta.

In reply to by těhulkaeva

Jestli má přístup k účtu tak může vybírat do té doby, než bude notářsky určeno, komu náleží účet... a samozřejmě po celou dobu z něj odcháze všechny trvalé příkazy, jestli byly nějaké nastavené.... Jinak jako Hamoun určitě nevypadáš. Je to opravdu těžké, já jsem taky kývla na kde co, protože mi bylo strašlivě, ale teď toho lituju a nestačím se divit, jak se lidi dokážou zachovat v takových situacích. Mimochodem taky jsme měli moc dobré vztyhy. Je to vlastně moje teta....(Otec se totiž dal dokupy se svou švagrovou).

In reply to by Pawlínka

V okamžiku, kdy dojde k úmrtí majitele účtu, je účet automaticky zmražen a poté už z něj nevybere nikdo, ani neodejdou žádné platby, i kdyby byl společný pro oba manžele (ale napsaný je jen na jednoho, druhý má jen dispoziční práva a podpisový vzor), naopak odblokovaný bude až poté, co se notářsky vyřeší dědictví...

In reply to by Blue Jane

Tak to opravdu tak není. otcova družka si nechala udělat přístup k účtu a kartu. Otec jí to podepsal v nemocnici za přítomnosti sociální pracovnice nebo koho. byl po těžké mozkové, takže mu ruku vedla jeho přítelkyně. I po smrti z účtu mohla vybírat peníze a nikdo jí v tom nemohl zabránit. tak samo z účtu neustále odcházely trvalé platby, jako inkaso, na důchodové spoření, atd.... odcházelo by to tak dlouho, dokud by tam byly peníze. My jsme mohli ten účet zablokovat až jsme měli od Notářky zprávu, kdo je dědic účtu.

In reply to by Pawlínka

ty ale to je divný, protože, když umřel známej, tak jeho přítelkyně, která měla přístup k účtu,kartu a nahlášená byla jako osoba,která může s účtem manipulovat nemohla po smrti nic.. normálně blokli účet, neodcházeli žádne trvalé příkazi a vím, že ona pak měla právě i nějaké problémy s hypotékou, protože to neodcházelo, přitom prachy tam byly a navíc to trvalo dlouho, páč on měl bývalou manželku, která se dožadovala taky podílu z dědictví a fakt se to táhlo strašně dlouho, takže si musela zařídit zvlášť účet, na který ji chodila výplata, páč ona si vlastně nemohla vybrat ani výplatu... byl to tehdy docela mazec..

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka