Co a kdy v příkrmech

03.10.2008

jelikož je tady nejvíce dotazů ohledně příkrmů, našla jsem moc pěkně udělaný článek.
Házím Vám sem tedy odkaz, pro jistotu i článek celý. ;-)
http://www.vasedeti.cz/clanky.php?nazev=Co%20a%20kdy%20v%20p%C5%99%C3%A…

Co a kdy v příkrmech

V tomto článku jsem se pokusila vytvořit jakýsi seznam vhodných potravin vzhledem k věku dítěte. Bohužel se v některých informacích různé zdroje značně liší (v podstatě nenajdete dva články na toto téma, které by se shodovaly ohledně všech potravin). Následující údaje berte jako orientační, snažila jsem se je uspořádat podle pomyslného pravidla zlaté střední cesty.

Hlavní doporučení ohledně zavádění nových potravin do jídelníčku zní – přidávejte nové druhy postupně, tedy po jednom a s odstupem alespoň 2-3 dní. U dětí trpících alergiemi (nebo se zvýšeným rizikem vzniku alergií) je třeba dbát zvýšené opatrnosti, volte odstup mezi jednotlivými novými druhy 5-7 dní, s příkrmy začněte o měsíc později, čímž se Vám o měsíc posune i všechno ostatní.

7. měsíc

(týká se plně kojených dětí, u ostatních již od ukončeného 4. měsíce)
Ke konci 6. (resp. 4.) měsíce se váže počátek období zavádění pevné stravy do jídelníčku Vašeho miminka. Jak, čím a jakým způsobem začít jsem popsala v článku „Začínáme aneb S chutí do toho…“, který zde rovněž najdete. Nebudu se o tom tedy znovu dopodrobna rozepisovat.

* Na úplný začátek jsou vhodné tyto potraviny: zelenina – mrkev, brambory, cuketa, brokolice, květák, hrášek, kedlubna Pozor, některé z vyjmenovaných druhů mohou způsobit nadýmání, nabídněte je zpočátku raději v menším množství.
* obiloviny - rýže(podává se ve formě rýžové kaše, můžete ji kombinovat se zeleninou i s ovocem
* ovoce - banán, jablka (zprvu podušená), hrušky (zprvu podušené) Pozor, hrušky rovněž mohou způsobit nadýmání. Ovoce se do stravy dítěte zařazuje, až v době, kdy jí bez problémů zeleninu.
* mléčné výrobky - bílý jogurt (nejlépe s živou jogurtovou kulturou, neměl by být nízkotučný ani smetanový, v žádném případě přislazený) Až dítě zvládne polední zeleninový příkrm a ovocnou svačinku, můžete zhruba po týdnu k ovoci přidat i jogurt (někdo doporučuje až v 8. měsíci)
* maso - kuřecí, králičí, krůtí Přidává se, až dítě bez problémů zvládne předchozí potraviny, nejdřív koncem 7. měsíce, nebo později (některé zdroje uvádějí až 9. měsíc). Podáváme 2krát týdně spíš v menším množství.
* ostatní - vaječný žloutek Podobně jako maso se vaječný žloutek poprvé podává až koncem 7. měsíce, respektive až v době, kdy dítě dobře snáší a bez problémů jí zeleninové pyré a ovocnou svačinku. Podává se dvakrát týdně půlka žloutku, případně 1krát týdně celý.

V průběhu tohoto měsíce rovněž můžete zařadit večerní kaši, není to však nutné. Většinou se zařazuje do jídelníčku dětí, které se v noci často budí kvůli hladu. Pozor, klasická krupičná kaše může způsobit bolení bříška! Začněte kaší rýžovou případně kukuřičnou, pokud možno bez přídavků cukru.

U dokrmovaných dětí, resp. dětí vůbec nekojených, je vhodné celý první měsíc s příkrmy (tj. 5. měsíc věku) zůstat jen u zeleninového pyré, v průběhu 6. měsíce postupně přidat ovoce. Jogurt, maso a žloutek nabízejte nejdřív v 7. měsíci.

8. měsíc

Platí totéž, co pro předchozí měsíc. Dítě si stále ještě na pevnou stravu zvyká.

* Při dobré snášenlivosti potravin uvedených u 7. měsíce, můžete trochu rozšířit nabídku: ovoce – meruňky, broskve, nektarinky, švestky (vše zpočátku dušené)
* obilovin - jáhly, pohanka, kukuřičná krupice (tzv. polenta) (nedáváme kukuřici celou, je těžko stravitelná). Uvedené obiloviny neobsahují lepek.

9. měsíc

* Můžete postupně přidat: zeleninu - rajčata, kapusta, čínské zelí, fazolové lusky, kopr, pórek (jen v malém množství) špenát (jen v malém množství)
* mléčné výrobky - sýry typu žervé, máslo. Tavené sýry nejsou vhodné (jsou hodně slané), tvaroh se nepodává dětem do 1 roku pro vysoký obsah bílkovin.
* maso - hovězí, vepřové (jen v malém množství a ne často, podávejte spíš bílé maso)

10. – 12. měsíc

V posledním čtvrt roce prvního roku (některé zdroje uvádějí od 9. měsíce, jiné dokonce od půl roku) už můžete přidat i potraviny obsahující lepek (není-li zvýšené riziko celiakie – alergie na lepek): ovesné vločky, piškoty, chleba, corn flakes (bez přidané soli a cukru), těstoviny atd.

Do 1 roku NE!

* V průběhu prvního roku nejsou vhodné: zelenina - cibule, česnek, paprika
* ovoce - citrusové plody, kiwi, jahody, maliny
* mléčné výrobky - tvaroh, tavené a tvrdé sýry, nedoporučuje se kravské mléko (někde se uvádí až od 2 let)
* maso - ryby (jsou sice zdravé, ale mohou vyvolat alergii, u dětí ohrožených alergií se doporučují až od 2 let)
* dochucovadla - sůl, cukr (ani přislazované potraviny), umělá sladidla, koření(kromě kmínu a majoránky), horčice, kečup
* ostatní - med, oříšky, kakao, vaječný bílek

Informace použité v tomto článku pocházejí z publikací o výživě, časopisů, odborné článků na internetu, informací od pediatra a vlastních zkušeností.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky