Těhotenství ve vyšším věku a při špatném zdravotním stavu

Úterý 4. Květen 2021 13:44

Dobrý den, je mi 45 let a pro zdravotní stav (lymfocytarni vaskulitida, Sicca syndrom, těžké astma, masivní duogastricky reflux, prolaps mitralni chlopně, borelióza, cytomegalovirus, Covid-19...) a opakované spontánní potraty (vždy v 1.trimestru) jsem již vzdala touhu po miminku. Nyní jsem dle ovulacniho kalendáře v 6.tydnu těhotenství a mám velké obavy o zdraví vyvíjejícího se plodu kvůli věku, medikaci (v době covidove infekce kortikoidy, Isoprinosine, heparin, Aerius) a prodelanym infekcím. Aktuální zdravotní stav:silná dušnost, kašel, závratě, bolesti hlavy, poruchy paměti a pozornosti, nauzea, úzkosti, nízký tlak, zvýšená unava, zimnice. Vrozené vady: 3.mlecna žláza.

Jaký máte, prosím, názor na pokračování těhotenství s ohledem na vysoké riziko vývojových vad? Medikaci kortikoidů v těhotenství? Jaká vyšetření (i nadstandardní) bych měla realizovat?

Moje gynekolozka mi dala termín setkání až v 7.tydnu. Jsem nejistá, bojím se, že o miminko zase přijdu i z toho, že bude těhotenství pokračovat a nebude se v pořádku vyvíjet. 

Děkuji za váš odborný názor. 

S pozdravem a přáním pevného zdraví
Zuzana P.
 

Na úvod bych chtěl říct, že je to, mírně řečeno, velmi komplikovaný dotaz. K fundovanému vyjádření by bylo třeba vyjádření jednotlivých specialistů, do jejichž gesce jednotlivé nemoci spadají (imunolog, dermatolog, kardiolog, neurolog, infektolog). To znamená, kdybych byl gynekolog této pacientky, vyžádal bych si lékařské zprávy ošetřujících specialistů, abych zjistil, jak závažnou formu jednotlivých nemocí pacientka má.

Paní je velmi nemocná pacientka, která trpí vzácnými nemocemi (lymfocytární vaskulitis, sicca syndrom u Sjögrenova syndromu - autoimunitní onemocnění) a u které, pokud to chápu správně, probíhá akutní fáze COVID-19. Prodělané infekce (borelióza a cytomegalovirová infekce) - pokud jsou bez následků - neznamenají pro těhotenství problém. U pacientek se závažnějším průběhem COVID-19 může dojít ke spontánnímu potratu.

Věk pacientky je samostatným rizikovým faktorem těhoteství. Nevím, zda otěhotněla spontánně nebo po umělém oplodnění (vlastní nebo darovaná vajíčka?).
V prvním trimestru de facto nelze podniknout žádné kroky k minimalizaci komplikací v těhotenství. Kortikoidy v graviditě jsou kontraindikovány, ale jsou stavy, kdy jejich přínos převáží nad negativy (běžně jsou používány jako imunomodulační léky v prvním trimestru v případě některých reprodukčních poruch imunity). 
Termín kontroly v 7. týdnu těhotenství je v pořádku. S ohledem na věk těhotné bych určitě doporučil NIPT (neinvazivní prenatální test - vyšetření fetální DNA z mateřské krve) a samozřejmě provotrimestrální screening.

Na tento dotaz nedokážu uspokojivě odpovědět.

Autor:
MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny ISCARE

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka