Tak moje dítě jí hmyz :-(

28.01.2009

Ahoj holky, jsem v šoku a musím se o to s vámi podělit :O
Dneska jsem Julince na svačinu dávala jahodovo-vanilkového Lipánka a jak jsem měla u toho krmení dlouhou chvíli, četla jsem si jeho složení a koukám, že je tam nějaké přírodní barvivo "karmín", tak si říkám, že zkusím na netu vyhledat, co je to za "svinstvo" a koukám hledám a zjišťuju, že je to vysušenej hmyz :w:
tohle jsem o něm našla: "Co je „přírodní" barvivo E120 alias karmín nebo košenila?
E120, kyselina karmínová, košenila, karmín.
Karmíny a kyselina karmínová se získávají z vodných, vodná alkoholických nebo alkoholických extraktů z košenily, která sestává ze sušených těl samiček hmyzu Dactylopius coccus Costa.
Tolik vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 54/2002 Sb., ze dne 29. ledna 2002, kterou se stanoví zdravotní požadavky na identitu a čistotu přídatných látek.

Jediný typ barviva E120, karmínu, který lze legálně používat je tedy z hmyzu.
Jaká je praxe získávání tohoto barviva?

Samičky červce nopálového musí být oplodněny, pak mají nejvíce barviva a v pravý čas je nutné je zabít. To se dělái horkou vodou, párou, octovými parami, či v peci. Uvádí se, že na jeden kilogram je potřeba usmrtit až 140 tisíc jedinců tohoto hmyzu. Karmín byl tradičním barvivem v Jižní Americe, postupně jeho produkce klesala až téměř vymizela, koncem 20.století ale potřeboval potravinářský a kosmetický průmysl „přírodní barvivo" a produkce karmínu se obnovila, nově i např. na Kanárských ostrovech."

rychle jsem šla do ledničky zkouknout vanilkového a čoko Lipánka a ty tam naštěstí ten "hmyzosliz" nemají. No je to fakt děsná představa, že mi malá před chvíli pojedla nějaký sušený brebery :O

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Zajímavé odkazy

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko
Holka nebo kluk

Ovulační kalkulačka