Jak na odříhnutí...

06.09.2013

Tak dneska je nám už 8 dnů :one: Chviličku jsme hodný, chviličku máme záchvaty vzteku...už z porodnice nás trápí bříško a blinkání...a prostě nejsme schopný si odříhnout :n:
V porodnici nám říkali, že není potřeba, při takovém množství, které tam pili, říhnout si, tak jsme to nedělali...
Jenže teď chlamstáme jak o život a když se nám nepovede odříhnout, tak se mi celý den bolestí kroutí nebo to vždycky vyzvrací...
Nemáte nějaký rady...tipy???
Náš problém je v tom, že jakmile mu vyndám prso z pusy, tak usne a nic ho neprobudí...a je jedno jestli kojím 3minut nebo 15minut...v porodnici mi trvdili že je unavený kvůli žloutence, jenže teď už jí nemá a tohleto mu nějak zůstalo...za celých 8 dnů se nám podařilo odříhnout asi 3x a vždycky bylo vidět, že se mu potom dost ulevilo...
A já fakt nevím, jak na to, zkouším všechny možný polohy, mezi kojením i po kojení...ale Štěpánek se ani nehne a probudí se nejdřív za 3-4 hodiny a pak to začne...

Odříhnutí novorozence: Úleva od tlaku

Odříhnutí je pro novorozence velmi důležité a potřebné. Z žaludku musí odejít přebytečný vzduch, který s pitím miminko polyká. Bez něj dochází k bolestem bříška a nadýmání. Správnou techniku kojení, což znamená i úkony před a po kojení, by se měly matky naučit v porodnici. Tam jsou také poučeny o tom, že po nakrmení dítěte je třeba umožnit mu, aby si odříhlo (odkrklo, odbliklo). Někdy si novorozenec odříhne i v průběhu pití, a pak v něm pokračuje. Kdyby si kojenec neodříhl „pod dozorem“ matky, mohlo by k tomu dojít, když leží sám v postýlce. Chvilka matčiny nepřítomnosti – a dítě by se mohlo začít dusit.

Proč dítěti pomáháme odříhnout?
Zejména při hltavějším pití spolyká kojenec s mlékem i menší množství vzduchu. Dokud se nedostane ven, má dítě nejdříve „falešný“ pocit plnosti, později by ho mohlo bolet bříško.

Vzduch se tlačí vzhůru, proto se miminkům poháhá v odříhnutí tak, že se zvednou do svislé polohy – vzduch pak jde cestou nejmenšího odporu vzhůru.

Když maminka nechá dítě odříhnout, kromě bezpečnostních důvodů také zjistí, zda je už dítě syté nebo má ještě hlad. Dítě si odříhne, někdy i trochu odblikne – a buď pokračuje v pití nebo je můžeme položit.

Položit na bříško
Stává se, že některé děti neodříhávají včas, tedy těsně po kojení, anebo neodříhnou vůbec. V takovém případě není možné dítě celou dobu držet v náručí z obavy o jeho udušení. Je možno položit je do postýlky, ale vždy buď na bříško, nebo na bok . V těchto polohách nemůže vdechnout později uvolněný vzduch s mlékem, kterým by se případně mohl zadusit. Častěji se u dětí, které neodříhávají, maminky potýkají s s jejich velkou bolestí bříška a nadýmáním, jež kojence velmi trápí. Přebytečný vzduch zůstává v bříšku, brání vstřebávání mléka a způsobuje bolestivé křeče. V tomto případě odborníci doporučují maminkám, které kojí, aby ze své stravy vyloučily luštěniny a jiné potraviny ovlivňující nadýmání. Děťátku můžeme také ulevit masáží bříška, zdravotním čajem a přikládáním teplých obkladů.

Vzduch v žaludku
Více vzduchu se dostane kojenci do žaludku:

•při překotném (hltavém) pití
•při silném střiku mateřského mléka (pod tlakem nalitých prsních žláz).
Odříhnutí novorozence
Po kojení (nebo v jeho průběhu) maminka zvedne dítě do svislé polohy – ono jakoky „sedí“ na její šikovnější ruce, jeho bříško si položí na hruď tak, aby se jí děťátko dívalo přes rameno. Někdy odříhnutí napomůže jemné poklepání po zádečkách nebo jemné zhoupnutí. Musíme počítat s tím, že si při odříhnutí miminko i troch odblikne, proto si rameno chráníme plenou. (Mnozí tatínkové mají neblahou zkušenost, když se s kojencem veselí tak, že jej mírně nadhazují: za nepříjemný zážitek se jim miminko velmi často odmění dávkou natráveného mléka – což je asi nejlepší způsob, jak tatínky upozornit, že mu zábava není vhod.)

Refluxní choroba
V řídkých případech může časté odříhávání a odblinkávání kojenece způsobovat nedomykavost svalového svěrače, který uzavírá začátek žaludku. Této poruše se říká reflux.

Mimovolný návrat obsahu žaludku do jícnu je u kojenců do jisté míry normálním fyziologickým jevem, který postupem času mizí. Pokračují- li obtíže nadále, mohou děti trpět zejména mimojícnovými potížemi, nechutí k jídlu, nemocemi dýchacích cest, středního ucha, dutin, astmatickými potížemi, v jejich stolici se může objevit příměs krve, dokonce se nevylučuje ani zástava dýchání nebo syndrom náhlého úmrtí kojenců. Refluxní chorobu jícnu vyvolává hlavně porucha funkce svalu v dolním jícnu, který je přechodně či trvale povolen a umožňuje návrat obsahu žaludku do jícnu. Porucha může být vrozená i získaná.
.

Neboj, to je normální, mě oba synové začali říhat až ke konci šestinedělí... je to dovednost, kterou se prostě časem naučí :D
Ať spí nebo ne, dej si ho na rameno a poplácávej po zádíčkách, když si do 15 minut neříhne, tak se nedá nic dělat...

ahoj, zkus si ho dát na tzv. tygříka a poplácávat na zádička. Tím, že je jakoby na bříšku to z nich vyjde líp. My jsme teda s odkrkáváním problém neměli, ale do teď, když si po jídle nekrkne (je mu 7 měsíců, takže už to moc nedělá), tak jakmile se překulí na břicho, tak to z něj vyjde. :D

Taky jsem polohovala o 106, občas z něj vyjel prdík, ale jinak jsem po kojení, i když vytuhnul, si ho dala na rameno, aby si krkl a samozřejmě hodil i menší šavli. :D Ale taky to nešlo vždy. Do třetího měsíce ho to trápilo a pak to přešlo. Uvidíš, chce to trpělivost.:)

Ahoj, malej mi taky vždycky u kojení usnul, já si ho ale vždy dala jakoby na rameno, trošičku výš, jestli mi rozumíš a pak se s ním procházela a "plácala" po zadečku,ona ta bublinka vždy vyšla. To bříško si říhne i když mimi spinká :)

:a: podle Kiedroňové je vhodná poloha v klubíčku, ale tak mi ublinknul vždy - přijde mi to i vzhledem k té poloze logické, takže navzdory tomu, že jinak jsme ho nosili zásadně v klubíčku, na odbrknutí jsme si ho dávali přes rameno a lehce poklepávali na zádíčkách - Karp to zase připodobňuje bublinkám na skleničce - že je tím poklepáváním pomůžeš uvolnit....tak třeba zkuste tohle, jinak si taky myslím, že když to na něj přijde, tak odbrkne ať spí nebo ne...

Však nevadí že spí.,malý taky v noci ssipí ale odrihne si i tak.prostě si ho dycky vezmu na rameno a po chvilce si odrihne i při spánku.a přes den když mu to někdy nejde tak si ho dám na břicho a lehnu si s ním a odbrkne si hned.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky