Kde hlásit délku mateřské

30.09.2009

Ahoj holky,
moc Vás prosím o radu. Kdy a kde se hlásí délka pobytu na mateřské?
Já jsem nastoupila v září na mateřskou, v práci jsem dostala výpověď a nikdo se mi neptal, zda chci být doma dva, tři, nebo čtyři roky...
Děkuji moc za odpovědi
Lucka :a:

Kliknutím vložíte smajlíky:

Ahoj, mateřská trvá půl roku. Pak Ti přijde dopis, že Ti skončila a s tím a vyplněnými formuláři (pro ty si dojdi na socku - tam kde jsi žádala o porodné) zajdeš na socku. Pravidla jak dloho můžeš být na rodičovské dovolené najdeš tady :
Rodičovský příspěvek

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodičovský příspěvek je stanoven ve čtyřech výměrách daných v pevných měsíčních částkách - zvýšené (11 400 Kč), základní (7 600 Kč), snížené (3 800 Kč) a nižší (3 000 Kč).

Rodič si může zvolit čerpání rodičovského příspěvku po dobu dvou, tří nebo čtyř let. Volbou doby čerpání si rodič zároveň volí i k ní příslušnou výši příspěvku, a to:

* rychlejší čerpání rodičovského příspěvku – po peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) ve zvýšené výměře (11 400 Kč) do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den;
* klasické čerpání - po PPM v základní výměře (7 600 Kč) do 36 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM;
* pomalejší čerpání - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.

O vybranou dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku musí rodič písemně požádat příslušný úřad státní sociální podpory na předepsaném formuláři. O rychlejší čerpání musí rodič požádat nejpozději ve druhém kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 22 týdnů života, resp. ve kterém současně narozené nejmladší děti dosáhnou věku 31 týdnů života. O klasické čerpání musí rodič požádat nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 21. měsíce věku. Pokud rodič nepožádá o rychlejší či klasické čerpání rodičovského příspěvku, je mu po 21. měsíci věku dítěte vyplácen rodičovský příspěvek v režimu pomalejšího čerpání, tzn. ve snížené výměře. Dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku je možné zvolit pouze v rozhodných obdobích. Po učiněném rozhodnutí je vybraná možnost čerpání již nezměnitelná a nelze ji uplatňovat zpětně, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.

U zdravotně postižených dětí má rodič nárok ode dne posouzení dítěte jako dítěte dlouhodobě zdravotně postiženého nebo dlouhodobě těžce zdravotně postiženého na rodičovský příspěvek v základní výměře (7 600 Kč) do 7 let věku dítěte, a to bez ohledu na dříve zvolenou možnost čerpání rodičovského příspěvku (před posouzením zdravotního stavu dítěte). Pokud tomuto dítěti náleží příspěvek na péči (podle zákona o sociálních službách), má rodič nárok na rodičovský příspěvek v poloviční výši. Pokud rodič pečuje o dítě dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené a toto dítě nepobírá příspěvek na péči, náleží rodičovský příspěvek v nižší výměře (3 000 Kč) od 7 do 10 let věku dítěte.

Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je, že dítě mladší 3 let nenavštěvuje jesle nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Dítě, které dovršilo 3 roky věku, může pravidelně navštěvovat mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně nebo nejvýše 5 kalendářních dnů v kalendářním měsíci. Dítě může navštěvovat léčebně rehabilitační zařízení nebo jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro zdravotně postižené předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Dítě zdravotně postiženého rodiče může navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně. Dítě dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené může navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně nebo plní povinnou školní docházku.

Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

In reply to by VeronikaK

ahoj, já jsem tedy už na rodičáku, ale mně žádný dopis o ukončení PPM vůbec nepřišel. Vlastně v ruce nemám žádný doklad o tom, že se mi ukončila PPM a že jsem si vybrala rodičák na tři roky (už jsem byla na sociálce). To asi není úplně ok? Vůbec mi to nedošlo, že to nemám nikde podložené. Uff, co teď? Tušíš?

In reply to by VeronikaK

No, já si sama spočítala, kdy mi končí PPM a zajela na sociálku, kde mi potvrdili ten formulář s denní částkou a datem konce PPM. Jde mi jen o to, že mi prostě poštou vůbec nic neposlali a to mi PPM skončila v srpnu...hmmm, tak nevím.

In reply to by VeronikaK

První mi má přijít až teď v říjnu za září, protože v srpnu mi PPM vyšla vyšší než rodičák, tak jsem už na rodičák neměla nárok:-)...takže teprve uvidím. Jo, dovolat se na sociálku je podle mě umění. Zkoušela jsem to jednou celý týden a vždy to zvedla jakási spojovatelka či co a nikdy jsem se nedostala tam, kam jsem potřebovala, tak jsem si tam prostě zajela...chjo...

Ahojky, pokud jsi ted teprve nastoupila na mateřskou, tak budeš pobírat PPM. Pokud jsi před těhu pracovala, máš možnost výběr délky rodičovské dovolené. Jestli chceš být doma 2 roky, myslím, že musíš zajít na sociálku podepsat formulář do 22 týdnu života miminka. Pokud na 3 roky stačí to do 6 měsíců prcka. Nejpozději však do 21 měsíců. Kdyby jsi to nenahlásila, automaticky Ti naběhne 4 letá varianta. Aneta.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky