prodloužení rodičáku na 4 roky, kdo víte?

24.10.2014

ahoj, holky jak je to s prodloužením rodičovský ze 3 na 4 roky? vim jen že to jde. jde mi ale o nevýhody a co to sebou ještě nese, třeba ohledně pojištění atd. pokud mi to zaměstnavatel dovolí. a když ne? tak jak jsem pak vedená? chci si prodloužit a ten rok mě bude živit manžel,práci si budu hledat až pak.

Kliknutím vložíte smajlíky:

Měla by sis co nejdřív, vypočítat kolik Ti ještě zbývá rodič.příspěvku ;) A každopádně by se Ti ta vyplacená částka zmenšila :(

ahoj já jsem měla rodičák na 2 roky a potřebovala sem zůstat 3 roky, tak sem rok byla vedena na VZP jako osoba řádné a celodenně pečující o dítě do 7 let, zdravotní pak za tebe platí oni a sociální platit nemusíš, ovšem nemáš žádný příjem, nebo můžeš na pracák a dostaneš minimální podporu na 5 měsíců, ktrý začíná na cca 3 tisích :a:

Měla by sis vypočítat zavčas kolik Ti zbývá peněz, kolik bys dostávala, a hlavně, zda Ti vůbec ještě něco zbude, aby sis mohla rodičovskou prodloužit.

In reply to by Tazoe

ono je to právně trošku komplikovaný, protože rodičák a rodičovská dovolená jsou dvě různé věci a pak ještě existuje možnost péče o dítě, při které rodičák nepobíráš.

Rodičák = peníze, lze pobírat max do částky 220tis. a max do 4 let věku dítěte.

Rodičovská dovolená = volno od zaměstnavatele, lze čerpat max do 3 let věku dítěte a není úplně nutné, aby se to délkou krylo s pobíráním rodičáku. Můžeš klidně pobírat rodičák a chodit přitom do práce.

No a pak je ta péče o dítě v době, když už nemáš nárok na rodičák ale chceš nebo musíš být s dítkem doma, třeba proto, že ti ho nevzali do školky. V takovém případě jsi doma "zdarma" a stát za tebe platí pojištění, musíš to akorát nahlásit na zdravotní pojišťovně.

No a co se týče nároku na mateřskou, tak abys s dalším dítkem nárok měla, musí ti trvat pracovní poměr. Takže pokud ti zaměstnavatel nedá neplacené volno po třetích narozeninách dítka, tak je úplně jedno, na jak dlouho máš rozpočítaný rodičák.

In reply to by ha.nka

Hani a sociální i zdravotní? taky si teď chci prodloužit,měla jsem do dvou let,pak jsem si protáhla na dva a půl,ale teď už mi končí vyplácení,tak jsem nevěděla,jestli to jde,zůstat doma,když už mi nemají co vyplácet.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka