Jaká vyšetření nás čekají | Moje těhotenství.cz

Jaká vyšetření nás čekají

Obrázek uživatele Räberka

  Velký přehled: Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?
  (Autor: Terezie Líbalová)

  6. – 8. týden těhotenství Sluníčko
  Hned po objevení dvou čárek byste chtěla běžet k lékaři, aby vám jiný stav potvrdil. Jenže on si vás většinou pozve až na tyto týdny těhotenství. Je to z ryze praktického důvodu. Těsně po vynechání menstruace ještě ultrazvuk neukáže, zda jde opravdu o zdravé těhotenství. Jakmile se k lékaři dostanete, na první prohlídce půjde nejspíš čistě jen o potvrzení těhotenství a zda je těhotenství uloženo v děloze.

  10. týden těhotenství Sluníčko
  Tady jde o vstupní těhotenskou prohlídku. Lékař zjišťuje celkový stav vašeho zdravotního stavu – to zahrnuje vyšetření krve, krevního tlaku a odebrání rodinné anamnézy. Dále podstoupíte ultrazvukové vyšetření, zda je u plodu přítomna srdeční akce a lékař stanoví podle ultrazvuku možné datum porodu. V případě, že je vše bez problémů, na této prohlídce získáváte těhotenský průkaz, kam se všechny výsledky zaznamenají. Při každé prohlídce je pak kontrolována i moč a v ní obsažené bílkoviny a cukr. Vyšetření krve zahrnuje krevní obraz, zjištění krevní skupiny a Rh faktoru, HIV test a přítomnost protilátek. Dále se také provádí cytologické vyšetření a kolposkopické vyšetření hrdla dělohy. Na každé prohlídce se také budete vážit, aby měl lékař pod kontrolou váš přírůstek.

  12. – 13. týden těhotenství Sluníčko
  V tomto týdnu lékaři provádí vyšetření, které je stále ještě nadstandardem a není hrazeno ze zdravotního pojištění. Jeho cena je různá, ale většinou nepřekročí 1 000 Kč. Jde o tzv. NT screening, který má za úkol zjištění některých vývojových vad plodu, např. Downův syndrom. Lékař při něm na ultrazvuku kontroluje velikost nosní kůstky a šíjové projasnění plodu. Společně s výsledky krevních testů z 10. týdne, kde se zjišťuje hladina některých hormonů, pak vyhodnocuje riziko vývojových vad. V případě, že je screening negativní a riziko malé, těhotná nemusí podstupovat tzv. triple test prováděný v 16. týdnu těhotenství. Dále se také sleduje růst dělohy a někteří odborníci měří zevní rozměry pánve a vyšetřují prsa.

  16. týden těhotenství Sluníčko
  V tomto týdnu je zdravotní pojišťovnou hrazeno vyšetření s názvem triple test neboli trojitý test. Jde v něm také o zjišťování možných vývojových vad plodu a zkoumají se hodnoty třech hormonů v těle: cg, AFP a E3. Podle nálezu pak lékař dokáže určit, zda je těhotenství v pořádku. Výsledky ale nemusí být 100% přesné, často se uvádí, že tyto testy bývají falešně pozitivní. Právě proto se lékaři spíše přiklánějí k testům prováděným ve 12. týdnu. Dále lékař provádí stejná vyšetření jako na předchozích kontrolách.

  20. týden těhotenství
  Další velký ultrazvuk, při kterém lékař vyšetřuje anatomii a růst dítěte, znovu se stanovuje termín porodu a dítě se pořádně proměřuje. Také probíhá kontrola srdeční akce plodu a dítěti se pořádně měří jednotlivé části těla. Zjišťuje se také uložení placenty a množství plodové vody.

  24. – 25. týden těhotenství Sluníčko
  Není výjimečné, že normálně zdravá žena může v těhotenství trpět tzv. těhotenskou cukrovkou. K jejímu vyloučení slouží glukózový test, jehož zkratka je oGTT. Ráno přijdete nalačno ke svému lékaři, přinesete s sebou ranní moč a sestra vám třikrát odebere krev z prstu. Nejdříve nalačno, poté po vypití čaje s glukózou a ještě hodinu poté. Celý test trvá tak dvě hodiny a po celou dobu je nutné být nalačno.

  30. – 32. týden těhotenství Sluníčko
  V těchto týdnech probíhá další screeningové vyšetření a to je zaměřené většinou na určení polohy plodu, jeho změření a porovnání s předchozím vyšetřením, sledování pohybové aktivity plodu, posouzení stavu placenty. Nechybí ani tradiční vyšetření děložního hrdla a další výše zmíněné.

  36. týden těhotenství Sluníčko
  Jde o běžnou lékařskou prohlídku, znovu se kontrolují protilátky u matek, které jsou Rh negativní, krevní obraz, vyšetření moči a kultivace z pochvy.

  Po 37. týdnu těhotenství Sluníčko
  U lékaře už budete jako doma, lékaři kontrolují, jak se připravují porodní cesty, zda má dítě správnou polohu, hlídají jeho srdeční činnost. Vyšetřuje se moč a zjišťuje tělesná hmotnost. Provádějí se ultrazvuková vyšetření ke kontrole plodu.


  Komentáře

  Obrázek uživatele Email.K

  Ahojky. Chtěla bych se zeptat kolikrát za dobu těhotenství se ve vás "hrabe" doktorka, nejen že je mi to nepříjemné při běžných ročních kontrolách,ale kolikrát se do mě vůbec nedostane, a nějaké milé představy mi nepomáhají, je to pro mě hrozně stresující. Díky za odpověd.