Jaká vyšetření nás čekají

Obrázek uživatele Räberka

Velký přehled: Jaká vyšetření vás čekají v těhotenství?
(Autor: Terezie Líbalová)

6. – 8. týden těhotenství
Hned po objevení dvou čárek byste chtěla běžet k lékaři, aby vám jiný stav potvrdil. Jenže on si vás většinou pozve až na tyto týdny těhotenství. Je to z ryze praktického důvodu. Těsně po vynechání menstruace ještě ultrazvuk neukáže, zda jde opravdu o zdravé těhotenství. Jakmile se k lékaři dostanete, na první prohlídce půjde nejspíš čistě jen o potvrzení těhotenství a zda je těhotenství uloženo v děloze.

10. týden těhotenství
Tady jde o vstupní těhotenskou prohlídku. Lékař zjišťuje celkový stav vašeho zdravotního stavu – to zahrnuje vyšetření krve, krevního tlaku a odebrání rodinné anamnézy. Dále podstoupíte ultrazvukové vyšetření, zda je u plodu přítomna srdeční akce a lékař stanoví podle ultrazvuku možné datum porodu. V případě, že je vše bez problémů, na této prohlídce získáváte těhotenský průkaz, kam se všechny výsledky zaznamenají. Při každé prohlídce je pak kontrolována i moč a v ní obsažené bílkoviny a cukr. Vyšetření krve zahrnuje krevní obraz, zjištění krevní skupiny a Rh faktoru, HIV test a přítomnost protilátek. Dále se také provádí cytologické vyšetření a kolposkopické vyšetření hrdla dělohy. Na každé prohlídce se také budete vážit, aby měl lékař pod kontrolou váš přírůstek.

12. – 13. týden těhotenství
V tomto týdnu lékaři provádí vyšetření, které je stále ještě nadstandardem a není hrazeno ze zdravotního pojištění. Jeho cena je různá, ale většinou nepřekročí 1 000 Kč. Jde o tzv. NT screening, který má za úkol zjištění některých vývojových vad plodu, např. Downův syndrom. Lékař při něm na ultrazvuku kontroluje velikost nosní kůstky a šíjové projasnění plodu. Společně s výsledky krevních testů z 10. týdne, kde se zjišťuje hladina některých hormonů, pak vyhodnocuje riziko vývojových vad. V případě, že je screening negativní a riziko malé, těhotná nemusí podstupovat tzv. triple test prováděný v 16. týdnu těhotenství. Dále se také sleduje růst dělohy a někteří odborníci měří zevní rozměry pánve a vyšetřují prsa.

16. týden těhotenství
V tomto týdnu je zdravotní pojišťovnou hrazeno vyšetření s názvem triple test neboli trojitý test. Jde v něm také o zjišťování možných vývojových vad plodu a zkoumají se hodnoty třech hormonů v těle: cg, AFP a E3. Podle nálezu pak lékař dokáže určit, zda je těhotenství v pořádku. Výsledky ale nemusí být 100% přesné, často se uvádí, že tyto testy bývají falešně pozitivní. Právě proto se lékaři spíše přiklánějí k testům prováděným ve 12. týdnu. Dále lékař provádí stejná vyšetření jako na předchozích kontrolách.

20. týden těhotenství
Další velký ultrazvuk, při kterém lékař vyšetřuje anatomii a růst dítěte, znovu se stanovuje termín porodu a dítě se pořádně proměřuje. Také probíhá kontrola srdeční akce plodu a dítěti se pořádně měří jednotlivé části těla. Zjišťuje se také uložení placenty a množství plodové vody.

24. – 25. týden těhotenství
Není výjimečné, že normálně zdravá žena může v těhotenství trpět tzv. těhotenskou cukrovkou. K jejímu vyloučení slouží glukózový test, jehož zkratka je oGTT. Ráno přijdete nalačno ke svému lékaři, přinesete s sebou ranní moč a sestra vám třikrát odebere krev z prstu. Nejdříve nalačno, poté po vypití čaje s glukózou a ještě hodinu poté. Celý test trvá tak dvě hodiny a po celou dobu je nutné být nalačno.

30. – 32. týden těhotenství
V těchto týdnech probíhá další screeningové vyšetření a to je zaměřené většinou na určení polohy plodu, jeho změření a porovnání s předchozím vyšetřením, sledování pohybové aktivity plodu, posouzení stavu placenty. Nechybí ani tradiční vyšetření děložního hrdla a další výše zmíněné.

36. týden těhotenství
Jde o běžnou lékařskou prohlídku, znovu se kontrolují protilátky u matek, které jsou Rh negativní, krevní obraz, vyšetření moči a kultivace z pochvy.

Po 37. týdnu těhotenství
U lékaře už budete jako doma, lékaři kontrolují, jak se připravují porodní cesty, zda má dítě správnou polohu, hlídají jeho srdeční činnost. Vyšetřuje se moč a zjišťuje tělesná hmotnost. Provádějí se ultrazvuková vyšetření ke kontrole plodu.

Komentáře

Obrázek uživatele Email.K

Ahojky. Chtěla bych se zeptat kolikrát za dobu těhotenství se ve vás "hrabe" doktorka, nejen že je mi to nepříjemné při běžných ročních kontrolách,ale kolikrát se do mě vůbec nedostane, a nějaké milé představy mi nepomáhají, je to pro mě hrozně stresující. Díky za odpověd.

Jaká vyšetření nás čekají - PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Dobrý den.  máme 3.7 roku a rosteme jako z vody.  No a ted už nám odrůstá i ze sedačky a chtěla bych se zeptat jaké pásy mám používat než z ní odroste úplně, zda ještě 5tibod nebo už 3bod. Osobně...

Ahojte maminky, nastávající maminky a čekatelky.
mám šanci sehnat body pro dítě starší dítě než 2roky ?
je to totiž super věc kvůli zádům a nechci zakasávat tričko, body je prostě...

Tak se hlásíme po půl roce, před týdnem bylo naši Pepince 18 měsíců. Tak jen ve zkratce... Přesné míry doplním později, ale má cca 9,5kg a 14 zoubků. Ty zuby nám dávají vždycky zabrat, ale...

Chtěla bych se zeptat zda máte některá zkušenosti s tímto vyšetřením? čeká mě to 16.2. a mám z toho docela strach protože sem těhotná. Doktor sice říkal že to bude v pohodě ale i tak. :\/:

Všem snažilkám, těhulkám a maminkám přejeme krásné prožití Vánočních svátků a ten nejlepší vstup do nového roku!
Snažilkám brzké // na testu, těhulkám naprosto bezproblémový porod a maminkám...

Konečně se k nám dostaly fotky od fotografky, která jako bonus fotila i část oslavy :///: fotek vyfotila téměř 250 :///: :s: Bylo těžké vybrat ty nejlepší ale paráda ..

Ahoj holky,

chci se zeptat:

Další měsíc za námi.

Všechny zdravím, zase po měsíci, tento měsíc byl nějaký dlouhý a ne zrovna sluníčkový. Totiž Pepince rostly zuby a hned 6 najednou, takže teploty, horečky, noční buzení, blbá nálada. No prostě na...

Měsíc se s měsícem sešel a malá už ukončila její 9. Uff, letí to letí Nechala jsem si jí u kamarádky zvážit abych viděla pokrok a váží 7055g, takže za měsíc přibrala víc jak půl kila a zavádíme...