Atopický ekzém-homeopatika?

16.09.2011

Moc prosím všechny maminky,které mají doma dítko s atopickým ekzémem a mají zkušenost s homeopatiky,jestli by mi sem nepísly své zkušenosti.My tím trpíme asi od půl roka,nezabírá nic než kortikoidy a těma jí pořád mazat nechci,vyzkoušely jsme už snad všechny možné rady a mastičky,olejíky a všechno,ale nic nezabírá spolehlivě.Znáte nějakého dobrého homeopata na Hradecku nebo Jičínsku?Moc děkuju všem.

Kliknutím vložíte smajlíky:

Ahoj, jen napisu svou zkusenost. Skoro dvoulety syn mel pres zimu neustale kasle a nakonec se taky hodne osypal... nasadili jsme eliminacni dietu, do tydne byl cisty, bez kasle... alergii na potravinu jsme nezjistili zadnou, ale ve chvili kdy jsme skoncili a "zvolnili" jidelnicek - do tydne se opet osypal. Tzn. nejspis nesnese jakoukoliv chemii v jidle (i obecne - pro jistotu pouzivame pouze prirodni kosmetiku, obleceni z prirodnich materialu apod.). Jenze co ted s tim? Od zari ma jit do jesli a tam uz asi nebude moznost stoprocentne vyloucit chemii z jidla. Myslite ze mame zkouset postupne, ktere "Ecka" snese a ktere ne? Nebo z toho proste vyroste? Budu vdecna za nazory. Diky!

In reply to by Andí

Tak asi bych jemně zkoušela anebo prostě vařila a jídlo do jeslí mu dávala v krabičkách... kamarádky dcera je diabetička a dávat jí s sebou odvážené jídlo je to jediné, co jí umožňuje být mezi dětmi ve školce...
Na druhou stranu myslím, že pokud bude dieta dlouhodobá, tak se mu zažívání uzdraví a jednou normální stravu snese v pohodě... jen prostě nesmíš spěchat...

a co eliminační dietu? ta zabrala u mě i u syna! ekzém nám oběma úplně vymizel (a to já jím trpěla od 1,5roku - mokvající ekzémy, šílenost!)

In reply to by Kytiii

Ahoj Kytiii,
můžu se zeptat, jakou dietu myslíš? Mně se objevil ekzém půl roku po porodu, nikdy dřív jsem na něj netrpěla a teď se ho nemůžu zbavit. Svědí to jako :pig: a i když se to snažím nedrbat, tak se někdy přistihnu, že to škrábu, aniž bych o tom věděla :( Taky jsem právě přemýšlela nad návštěvou homeopata.

In reply to by alimak_

Střevní (eliminační) dieta pro atopiky trpící alerg., astmatickými či ekzematickými projevy, pro kojící matky malých atopiků

Dieta stojí na tomto přehledu potravin:

Seznam HA (hypoalergenních) a potenciálně alergizujících potravin:

Nealergizující: (přesněji řečeno – potraviny s nízkým alergenním potenciálem)

Obiloviny bezlepkové: rýže, kukuřice, pohanka, jáhly

Zelenina: brambory, cuketa, špenát, pastinák, fenykl, dýně, baklažán,mrkev, brokolice, růžičková kapusta, květák, patizon, kedluben, okurka, čínské zelí, salát listový

Ovoce: : tepelně upravené ovoce (jablka, hrušky, broskve, meruňky, třešně, švestky), meloun, vodní meloun, borůvky (nemusí být tepelně upravené), hrozny

Sladidla: hroznový cukr (=glukoza = Glukopur), rýžový sirup, jablečná, hrušková, hroznová šťáva

Maso: krůtí, jehněčí, králičí, lze libové vepřové

Potenciálně alergizující aneb čemu se po dobu eliminace vyhnout

Obiloviny s lepkem: lepek pšenice Triticum aestivum je považován za nejagresivnější, je tedy potřeba vyhýbat se potravinám z hl.bílé mouky. (Lze však konzumovat žito, ječmen, oves, pšenici tvrdou (např.kuskus), špaldu.)

Mléko: kravské, kozí, ovčí a jakékoli výrobky z mléka

Vejce: hl.vaj.bílek či výrobky z vajec

Maso: hovězí, kuřecí

Zelenina: chřest, celer, kapusta, žampióny, hrášek, paprika, křen, ředkvička, rajčata, kyselé zelí, petržel

Ovoce: citrusové plody, exotické ovoce (vč.banánu, kiwi, atd.), jahody, angrešt, rybíz, maliny, ostružiny

Ořechy: vlašské, mandle, pistácie, kešu, lískové, burské, jakákoli semínka (zvláštěpak sezam)

Ryby: vč. sladkovodních, mořské plody, mořské ryby (hl.treska)

Sója: vč. "mléka"

Sladidla: klasický cukr, med, „klasické“ sladkosti

Koření: vanilkový lusk, skořice, muškátový oříšek, kari, bobkový list, paprika, pepř, atd., směsi koření

Alkohol, káva, čokoláda, přezrálé ovoce jakékoli (přezrálost = histamin, ten dráždí)

Luštěniny: nutno vždy prověřit individuálně, zda alergizují.

příklad jídelníčku:

POZN.: zkratka BKM = bílkoviny krav.mléka

Snídaně: rýžová nebo jáhlová nebo kukuřičná nebo pohanková kaše (viz Zdravá výživa- Naturálka jahelná, Nomina, atd ) s HA ovocem (viz seznam povolených = HA potravin a nepovolených potravin =neHA ) – třeba hrozno, atd. – lze syrové, dušené ovoce nebo přesnídávku. Lze přisladit (sirup - rýžový, kukuřičný, melasa, sladěnka ječmenná, atd.- když už sladím, ať to dá nějaké vitamíny a minerály, takže určitě ne obyč cukr (=sacharóza) apod. Obecně- slazení minimalizovat – podporuje růst nežádoucích organismů ve střevě, hl.Candida.

Důležité!!!!!! Střevní mikroflóru „jistit“ probiotiky (Probian, atd.)

Nebo jiná snídaně: kukuřičný nebo rýžový chléb, žitný chléb (minimalizovat klasickou pšenici, její lepek je extrémně agresivní a většině atopikům skrytě škodí a prohlubuje jejich atopické projevy) s margarínem bez BKM (v ČR např. Alfa vital nebo Perla s vitamíny, Flora light, atd. - ještě jednou zdůrazňuji – žádné BKM = ve složení jakéhokoli výrobku nesmí být syrovátka, suš.mléko, smetana, tvaroh, prostě žádný mléčný produkt!!! Postupně BKM taky zavedeme, abychom zjistily reakci, ale aby se tato reakce projevila, musí být min.3 týdny pauza v konzumaci dané potraviny, to je princip toho testování, co spolu budeme dělat = EET test - eliminačně expoziční test). Obzvlášť pozor na rohlíky, tady bývají skryté BKM.

Na chleba lze dát taky džem z HA ovoce (ideál.složení: ovoce, fruktóza, popř.cukr, pektin, kys.citr.), nebo dětskou šunku (jiné uzeniny zakázány).

K tomu popíjet rýžový nápoj z DM (Reis drink)- pro vás jako kojící matku to bude varianta s extra Ca, oves milk, kokos milk,a td. (nesmí být mléko sojové).

Svačina: pozobávat směs: kukuř.lupínky, rozinky, suš.meruňky (ty ale ne moc často), suš.borůvky, prostě suš.ovoce. (ovšem vždy pouze HA ovoce- viz seznam)

Jíst polévky – do polévky hlavně zelenina, kterou lze konzumovat, brambory, zahušťovat kukuř.krupicí nebo jáhlami, je to pohodlné (nemusí se míchat). Opatrně s kořením (nejl.pro začátek pouze kmín) a sůl jodidovaná nejl.s fluorem.

Hl.chod – příloha+zelenina. Viz třeba recept : zapečené brambory: udusit cibuli s brokolicí , mrkví (popř.jinou zeleninou co přijde pod ruku) (10 min), uvařit brambory (12 min). Naskládat do pekáčku (po vrstvách, úplně nahoře brambory, trochu okmínovat a osolit), navrch sádlo. Připravit si zálivku z rýž.nápoje Reis drink, cca 1dcl, do toho lžíci kukuř.škrobu (Gustin nebo Maizena), osolit tuto zálivku a kmín a fenykl. Zapékat 30 min. Varianta- zapečené těstoviny (rýžové, kukuřičné, amarantové, atd.), atd.atd.

Bramborová kaše- namísto mléka klasického rýžové nebo jiné obilninové, ale ne sojové. (dobrý je třeba Oves milk).

Zeleninové karbanátky (lze uděůlat samostatně zeleninové, nebo i s masem- třeba krůtí)

Umeleme např.brokolici (lze více druhů zeleniny najednou), popř.umeleme ještě k tomu maso, pokud chceme karbanátky maso-zeleninové, osolíme namletou hmotu, přidáme instantní kaši (kukuřičná, rýžová HIPP, jáhelná, velký výběr viz Zdravá výživa) tak, aby vznikly placičky, které následně obalujeme v instantní kaši a opékáme dozlatova na pánvi.

Jiná varianta: namísto brokolice lze přidat cuketu, mrkev, či jinou zeleninu.

!!!!!!!!DŮLEŽITÉ: Prostě všude tam, kde je v receptech klas.mléko, dáváme stejné množství alternativního (rýžové, atd.), všude tam, kde je v receptech vejce, dáváme kukuřičný škrob (obecně 1 vrchovatá lžíce škrobu nahradí 1 vejce) – v krámě pod názvem Maizena nebo Gustin. Jinými slovy: vezme se klasický recept (třeba na borůvk.knedlíky) a místo krav.mléka klasického se dá rýžové mléko a místo vajec kukuřičný škrob (1 vrchovatá lžíce škrobu= 1 vejce) a hotovo.

Nedávat ze začátku jiné koření, než kmín. Nepoužívat ze začátku jiné druhy zeleniny, než HA = květák, kukuřice, brokolice, dýně, mrkev, pastinák, cuketa, cibule, brambory. Ze začátku, než vyčistíme tělo dietou, nepoužívat rajčata, papriky, celer, petržel, ředkvička, atd. – viz seznam potravin, ze začátku používáme vždy jen HA potraviny a postupně (po pauze) zařazujeme ty alergennější.

Odpoledne: pudink (z alternativního mléka = bez BKM), nebo kukuřičná nebo jiná bezlepk. kaše buďto na sladký zůsob (třeba s duš.hruškami, atd.), ale i na slaný - třeba brokolici dušenou s kmínem- rozmixujeme a dohustíme kaší – nakonec osolíme + lžička oliv.oleje, je to krémové a dobré.

Svačinka: přesnídávka, dušené ovoce…

Večeře: polévka z oběda, atd.atd.

Takhle přísná je ta dieta jen v začátku-tj.2-3 týdny, pak se začíná zkoumat vliv i těch více alergenních potravin (spousta z nich ve finále nevadí, ale prozkoušet je to nutné). Ale pro začátek to takhle musí být- je nutné udělat pauzu od těch potravin, co budeme zkoumat, protože reakce na potraviny se ukáže, pouze když ji nasadíme po pauze, ne během nepřetržité konzumace potraviny. To je princip EET testu.

Nasazování potravin po pauze se dělá takto: 4-6 dní se kojící maminka futruje jedním potenciálním alergenem v rostoucí koncentraci: např.BKM: první den jogurt, druhý den dva, třetí den dva jogurty + tvaroh, atd. - kdyby byla reakce, hned přestat (do MM přejde alergen cca za 20 h). Ta reakce dítěte může být atop.ekzém (nejčastěji v akutním stádiu typu pupínky), ale také zvracení, neklid, kolika.

A teď ostatní věci: budete pít pouze Rooibos nebo čaj pro kojící matky nebo prostě vodu, ovocné šťávy-ale ředěné. Každý den nalačno Biomin H,1 sáček, hodinu na to nejíst.

Mazání: až najedete na dietu, vysadíte (nevím, jestli je užíváte) kortikoidy. Zpočátku bude čištění a kůže může mokvat a být dočasně zhoršená – pokud byly v minulosti použity kortikoidy. . Pak bude následovat zlepšení. Koupat budete v čisté vodě, v době mokvání lze každý den a lze použít odvar z dubové kúry nebo řepíku, až nastane zlepšení, koupat ob 3 dny. Oilatum ne, alespoň ne v akutním stádiu ekzému (po dobu diety je nej čistá voda). Mazat Biodermou Atoderm PP. V začátku to nikdy není o mazání, ale o nalezení příčiny ekzému, tj.vychytání alegenů. Proto nelze očekávat v souč.době zázrak od žádné mastičky, ale vyloženě chybou jsou v akutním stádiu ekzému (pupínky, puchýřky, atd.) mastné věci typu Indulona, Infadolan, atd. - je třeba hydratační věci, nejlépe se osvědčila Bioderma Atoderm PP.

Recepty:

Nepečená bábovka hypoalergenní

1 hrnek jáhel, 1/2 hrnku polenty, 2 hrnky vody nebo obilninového mléka – třeba rýžové mléko (Reis drink DM), 2,5 hrnku ovocné šťávy (lze mošt).

Všechny uvedené přísady dáme do hrnce a vaříme (při občasném zamíchání) cca 15 min, ke konci vaření přidáme rozinky či ještě další sušené ovoce (meruňky, atd.). Odstavíme hrnec z plotny a jeho obsah nalijeme do bábovkové formy vymaštěné olejem a – pokud na něj není alergie- vysypané kokosem (pokud na něj alergie je, pouze olejem vymaštěná forma). Necháme 2 hodiny ztuhnout, pak bábovku vyklopíme (-jde to dobře). A je to!

Buchta bezmléčná a bezvaječná

TĚSTO: 1 hrnek jáhelné nebo kukuřičné mouky a 1 hrnek mouky Schar Mix B (nebo jiné BL mouky) , 2 hrnky glukózy (nebo 1 hrnek třtinového cukru), 1/4 hrnku kukuřičného škrobu (Maizena, Gustin), 1 hrnek alternativního mléka (např. Rýžový nápoj DM, Nutrilon allergy care), 1/2 hrnku rostlinného oleje. Z těchto ingrediencí vytvoříme vláčné (ne moc tuhé ani ne moc řídké) těsto. Pak dáme např. 3 najemno nastrouhané hrušky, nebo jiné ovoce, na které nemáme alergii (můžeme použít ovocnou přesnídávku).

Postup:
Umícháme vláčné těsto z uvedených ingrediencí. Pak na plech vyložený pečícím papírem nalijeme těsto, navrch dáme nastrouhané ovoce (-např.3 najemno nastrouhané hrušky,atd. popř.ovocná přesnídávka). Můžeme zasypat drobenkou z třtinového cukru, másla ghí (=neobsahuje BKM) nebo sádla a rýžové mouky. Pak pečeme - při 170°C - cca 55 minut (trouba by měla být předem vyhřátá).

Drobenková buchta bezlepková, bezmléčná a bezvaječná

Uvaříme pudink z 1l rýžového nápoje DM nebo Kokos milku , 2 sáčků vanilkového pudinku (lze nahradit 40g Maizeny nebo Gustinu) a 4 lžic glukopuru (lze nahradit 2 lžícemi třtinového cukru, popř.klasického cukru, kdyby jjiný nebyl). Užmouláme drobenku z 250g másla Ghí (lze nahradit stejným množstvím margarínu - např.Alsan ze Zdravé výživy nebo sádla), 300g Schar Mix B (nebo jiné BL mouky) a 300g kukuřičné nebo rýžové mouky, 1 lžíce kukuřičného škrobu, 250g třtinového cukru.

Na plech vyložený pečícím papírem dáme ľ drobenky, na ni rozetřeme uvařený pudink (ještě teplý), poklademe HA ovocem a zasypeme zbytkem drobenky. Pečeme cca 40 – 50 min při 170°C.

Sušenky

100g kukuřičné mouky, 50g HIPP rýžové kaše, 50g kukuřičného škrobu, 50g třtinového cukru,4 lžíce oleje, voda dle potřeby-aby nám vzniklo tuhé těsto. na obalení:glukóza.

Do mísy dáme sypké suroviny, olej a zalijeme vodou tak, aby vzniklo tuhé těsto, které dáme na chvíli do mrazáku. Těsto vyválíme a vykrajujeme požadované tvary, pečeme asi 15min.při 170°C. Ještě teplé obalujeme v glukóze (Glukopur).Jsou krásně křupavé - jako pravé sušenky a pokud zbydou druhý den, jsou ještě lepší...

Maminčiny koláčky:

Připravíme si 2 misky. V jedné misce - půl hrnku instantní kaše (třeba HIPP rýžová, Naturálka kukuřičná, pohanková, atd.) a 3 lžíce glukózy smíchat s vodou (tak, aby vznikla lepivá hmota = tužší kaše) a vedle v druhé misce smíchat půl hrnku kukuřičné mouky s olejem (50ml). Smíchat obsah obou misek. Dát na plech pečící papír a z hmoty dělat kuličky (když se to lepí, je tam málo té instantní kaše = přisypat), z těch kuliček udělat placičku (splácne se to na tom plechu nebo v ruce – cca 2,5 cm průměr), doprostřed placičky burizonek nebo marmeládu nebo přesnídávku a je to, peče se cca 20min. Je to super, lehké a vděčný zákusek.

HA houstičky

150 kukuřičné a 350 g žitné nebo špaldové mouky
1 balíček sušeného droždí
1 lžička soli
1 lžíce oleje
125 ml rýž.mléka
250 ml vlažné vody

Mouku prosyjeme do mísy, vytvoříme v ní důlek a nadrobíme do něho droždí. Pocukrujeme, zalijeme částí vlažného rýž. mléka a necháme vzejít. Když droždí "ožije", dodáme zbytek mléka, vodu, sůl, trochu kmínu a lze i fenykl. Vypracujeme těsto a necháme vykynout (klidně i 3h). Z vykynutého těsta tvoříme válečky asi na prst silné, po třech splétáme do copánku. Těsto je krásně vláčné, nelepivé, takže není třeba máčet ruce ani copánky. Hotové houstičky klademe na plech vyložený papírem na pečení, potíráme rostl.olejem s troškou vody, sypeme hrubozrnnou solí a kmínem. Pečeme do červena v troubě vyhřáté na 180 °C.

In reply to by Kytiii

Ahoj,
narazila jsem na tvou eliminační dietu už doslova v zoufalství. Mám 5 měsíčního synka, který má ekzem kromě zad po celém těle, takový ten zapálený červený, zatím nemokvající. Ze všeho, co se mi o těchto dietách podařilo najít, je ten tvůj popis nejjasnější, dost mi to v nedělání chyb pomohlo, snažím se to dodržovat již téměř 3 týdny, ale zatím nepozoruji žádné zlepšení, syn nemůže ani spát, svědí ho to, ale i ho asi bolí bříško. V podstatě jsem jen na rýžových racio chlebíkách, kukuřičných křehkých chlebech, bramborách, rýži, dušené vepř. šunce a vodě a stále nic. Je to ještě brzy, nebo by se už účinek měl projevit? Je možné, že by byl spouštěč ekzému v něčem jiném, než v jídle? Krevní testy měl také všechny negativní, což je ale prý u tak malého dítěte klasika. Je pravda, že poslední dobou má i takovou vodnatější stolici s příměsí hlenu. Je možné, že by se mu to takto zhoršilo při prořezávání zoubků? Já s ekzémem nemám žádnou zkušenost, já, manžel ani starší syn jsme nikdy žádné problémy neměli. Nemáš nějaký tip, na co se ještě zaměřit?
Díky.

In reply to by eileen

tvůj jídelníček je hodně hodně chudý :(
určitě ho zpestři - dělej si hodně maso-zeleninové vývary - samozřejmě bez alergizující zeleniny...
ta stolice může souviset se zoubky, to určitě...
ten ekzém může souviset například i s pylem, domácí kosmetikou, přítomností roztočů, nebo domácím zvířetem...
- takový ekzém je ošklivý, ale do tří let se ho většina dětí zbaví, a ty které se ho nezbaví, ho mají jen ohybech...
- chce to hodně mazat, mazat a mazat... nám pomáhala ta Bioderma Atoderm PP - a to opravdu výrazně!
- ty pij kopřivový čaj (normálně z čerstvých mladých kopřiv, co si natrháš) - čistí to krev a pokud by to měl z tebe, tak se to do 2-3týdnů projeví...
- nehubneš nějak výrazně - toxiny uvolněné z tuků se takhle taky můžou projevit na dětské pokožce!
- kdo je od vás alergik nebo atopik? je to z tvé nebo manželovy strany?

In reply to by Kytiii

Zhubla jsem samozřejmě dost, teď během těch 3 týdnů, co jsem vysadila ty potraviny asi 7 kg, ale měl tu ataku už dřív, takže nevím, asi to nebude z toho. Nedaří se mi prostě najít ten spouštěč, dermatoložka už mu předepsala i nějakou bílou vazelínu s přídavkem kortikoidů, jelikož homeopatika nezabírala a říkala, že ho teď potřebujeme zklidnit. To se sice po týdnu podařilo, byl úplně běloučkej a jemňoučkej 3 dny, ale včera se zase od hlavy začal osypávat, tedy rudnout, normálně do těch kortikoidů, no a dnes už to má zase po celém těle, přitom jím stále to samé, jen jsem chytla nějakou virozu a vzala si párkrát jitrocelový sirup na kašel (nebyl ale z medu).
U nás se žádné výrazné alergie nevyskytují, já jsem alergická akorát na penicilin, mám hodně suchou kůži, ale ekzém ne, manžel nic, můj starší syn je autista, ale bez alergie, sice mu v testech vyšli jemně roztoči a prach, ale problémy nemá žádné. Můj brácha byl do 4 let brán jako počínající astmatik, ale nakonec je v pohodě a sestra mého otce je ekzematička od puberty, jinak o ničem nevím.
Psa máme - labradora, bydlel s námi v bytě, ale na začátku dubna jsem ho vyhostila pouze na dvůr, do bytu už nesmí, to byly malému 3 měsíce.
Z krevních testů na potraviny malému vyšlo vše negativní. Nejhorší je, že nevím, co mu to způsobuje, doktorka mi radí vyzkoušet ještě fyziologickou regulační medicínu, ale nevím, tak mi přijde, že to jsou všechno tahači peněz a pomoc nikde žádná.
ten čaj z kopřiv mám pít kolik denně? Dermatoložka řekla, že nemám pít nic jiného, než čistou vodu, ani prý bylinky, že mohou dráždit.
Díky moc zatím.

In reply to by eileen

tu kopřivu bych zkusila... kůra je na 3 týdny půl litru denně...
ten sirup mu to mohl spustit... je to plný chemie (stabilizátory apod.)...
sice alergie v rodině nemáte ve větší míře, ale jsou tam... takže prostě ty sklony v sobě všichni máte :(
nechci být za chytrou, ale jeden typ autismu je spouštěn právě potravinovou intolerancí, zkoušelas eliminační dietu i u staršího syna...?
krevní testy jsou do předškolního věku v podstatě k ničemu :(
ještě můžete zkusit změnit prostředí... hory, moře...

In reply to by Kytiii

Můj starší měl od 3 let děsné problémy se střevy, ale nakonec se nepřišlo na nic, co by to způsobovalo, nepodařilo se mi vyzjistit, z čeho se to děje, přišlo mi, že to je pokaždé po něčem jiném. Po dvou letech byl klid, možná to bylo jen psychické, nevím, ale každopádně jsem už chtěla na eliminační dietu najet, jenže jsem byla v kontaktu s jednou matkou autisty, která to zkusila na 2 roky a zjistila, že to tím není a nikdo nikdy neprokázal, že spouštěčem autismu by byla potravinová alergie, nebo intolerance, nikdo neví, čím toto postižení vzniká, to jsou všechno dohady.
Každopádně já mám pocit, že to moje mimčo to ze stravy fakt asi nemá, nevím, ale během prvních 14 dní vážně hodně přísné mé diety se místo zlepšení nadále horšil, došlo to až tak daleko, že dermatoložka mu namíchala nějakou mastičku s jemným kortikoidem, po týdnu mazání se zlepšil a úplně vyčistil, já držím dietu stále stejnou a po 3 dnech se znova celý osypal a zase je rudý, dieta nedieta, kortikoid nekortikoid, navíc ho evidentně i bolí bříško, trpí na prdy, ať jím cokoliv, tak vážně nevím, vypadá to, jakoby to bylo buď tedy roztoči a prachem, nebo nějakými pyly, nebo úplně něčím jiným, i když nevím čím.

In reply to by eileen

Držím palce, ať brzo ten spouštěč najdeš... někdo to má vyloženě jen ze stresu...
Já právě psala, že jen jeden typ metabolického autismu... vím, že byly už několikrát publikovány příběhy vyléčených dětí z autismu a ve všech případech se dětem stav zlepšil či dokonce zcela vyléčil po přísné dietě... pokud se o daný typ autismu nejedná, tak samozřejmě nepomůže žádná dieta!

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka