Úprava pracovní doby v těhu...

07.01.2010

Ahoj holčiny, potřebovala bych radu. Pracuji u mobilního operátora v nákupním centru, které má otevřeno každý den od 9-21 hodin. Navíc stojím. Sednout si můžu jen pokud nejsou zákazníci a to se ještě ve 4 lidech střídáme o 2 židle. Dělám dvanáctky, jedenáctky a devítky, podle toho jak to vyjde. Směn je méně a to mi vyhovuje. Ovšem směny mám nastavené tak, že krom dvou směn (konec v 19hod.) za měsíc končím vždy až ve 21hodin. A to jsem fakt KO. Navíc dělám přesčasy, jsme nuceni. V zákoníku práce je, že těhotné nesmí dělat přesčasy, tudíž to je vyřešeno a jakmile to oznámím, tak mě musí z přesčasů vyškrtat. Jde ale udělat i něco s těma odpoleníma směnama? Není někde v zákoně třeba i to, že těhotné můžou dělat jen ranní směny? Jsem prostě unavená, ale na nemocenskou jít zatím nechci. Díky za informaci...

Ahojky Sterinko, tak doufám, že ti zaměstnavatel vyhoví a opravdu ti škrtne ty 12ky!! Už jsi s ním o tom mluvila?

In reply to by LillaX

Ahoj, já to zatím v práci neříkala, že jsem těhu. Ty 12ky si asi zatím nechám, jelikož pak do práce chodím míň. Jako kdybych chodila každý den od 8-16, tak ok, ale když mi dají od 11-19 každý den, pět dní v týdnu, tak co z toho budu mít, viď. To je na pytel.

:) Ahojky,jsem taky 11 týden těhu a mam 13ti hodinnové směny o víkendu,jinka ranní a odpolední přes týden.dr mi oznámil,že ze zákona mi musí firma umožnit jednosměnný provoz a hlavně se nesmí dělat 13tky.v práci neumožní,dr mi řekl,že pokud nekrvácim,tak mě doma nechce nechat,aby z toho neměl průser :n: .tak jsem dnes byla u obvodačky a ta mi to v klidu napsala,sama ví co jsou první měsíce těhu,sama zvracela do 5 měsíce a zhubla 8 kilo.já zvracim několikrát denně,omdlévam,nemůžu jíst,nemam sílu ani dojít do práce,natož tam stát celou dobu (nesmíme si sednout.)takže ode dneška jsem doma a jsem za to děsně ráda,opravdu kolikrát nemůžu ani vstát z postele.měj se krásně a užívej si mimíska :a:

pokud já vím, dneska to závisí na dobré vůli zaměstnavatele. Jediné, v čem je povinen ti vyhovět, je to, že pokud nechceš, tak nesmíš dělat v noci (tj. od 22 do 6 hod), přesčasy a služební cesty. Jinak pokud děláš práci, která není těhotným zakázaná, tak žádný zákon neřeší, zda ji děláš osm nebo dvanáct hodin. Zákoník práce sice říká, že když požádáš o úpravu pracovní doby, zaměstnavatel ti má vyhovět, ale jen pokud tomu nebrání provozní potřeba zaměstnavatele. Takže pokud si zaměstnavatel usmyslí, tak jeho provozní potřeba takovou úpravu pracovní doby neumožní a ty buď budeš dělat směny, jak se jemu hodí, nebo půjdeš na neschopenku :-(

In reply to by ha.nka

Tak tak, měla bys tedy mít 8-mi hod. pracovní dobu, žádné přesčasy. Kdy ti ale dá pracovní dobu během dne je čistě na tvém zaměstnavateli a jeho vstřícnosti. Noční dělat nemůžeš, jinak ano. Zkus se zeptat na mzdvém, ale to by jsi už asi měla nahlásit svůj stav.

In reply to by Gabka 3v1

ono existuje cosi, co se jmenuje rozvržení pracovní doby. Hodně zjednonušeně řečeno
- buď máš rovnoměrné rozvržení, a to znamená, že děláš každý den osm hodin a pak práce nařízená zaměstnavatelem nad osm hodin, je přesčas
- anebo máš nerovnoměrné rozvržení, a to znamená, že třeba jeden den děláš šest hodin, druhý den osm, třetí dvanáct atp. (jsou to takový ty režimy "krátký/dlouhý týden") a v tomhle režimu ta dvanáctihodinová směna není přesčas a tudíž ji po tobě zaměstnavatel může vyžadovat, i když jsi těhotná

In reply to by Gabka 3v1

já nevím, já svou denní práci zatím vždycky stihla maximálně za devět a třičtvrtě hodiny :-) ve smlouvě mám sedm a půl, ale v těhu fakt nemám to tempo, co dřív, takže raději dělám pomaleji ale "na pohodu", mám dost výhodu v tom, že nejsem závislá na tom, kdo kdy přijde a nemusím být k ruce nějakým těm "zákazníkům" co by za mnou chodili, jak se jim zlíbí a mračili by se na mě, že mi dlouho trvá, než jim vyhovím ... a taky mám šéfa, co má pochopení a velmi dobře si uvědomuje, že bych se klíďo mohla "šprajcnout" a být celý těhu doma na neschopence, takže já si stěžovat nemůžu ...
ono asi hodně záleží na tom, co děláš a jestli si přitom můžeš trochu "ulevit a odpočinout" změnou polohy nebo činnosti. Myslím tím že kdybych třeba měla celý den v jednom kuse stát, tak i osm hodin je docela mazec, ale já mám takovou kancelářskou práci u počítače a navíc zaskakuju za kolegyni, která je momentálně na mateřské, takže mám trochu pohybu vždycky při přesunu od svého počítače k jejímu do vedlejší kanceláře :-)

Steri, s tím mc neporadím, ale když si vzpomenu na kolegyni, která byla těhotná (sestřička v nemocnici), tak dělala dvanáctky a nesloužila akorát noční. To těhotné nesmí. Ale ve čtvrtém měsíci odešla raději na nemocenskou.

In reply to by Andisek

No jenže to je právě to, co nechci. Na nemocenskou zatím nechci jít. Jinak se cítím docela dobře a přijde mi to brzy. U sestřiček to je jiné, to je jasný. Vím, že by mi gynekolog určo problémy kvůli nemocenské nedělal, ale doděláváme domeček, tak každý plat, který ještě donesu se hodí. Navíc bydlíme na vesnici a představa, že budu jen doma, by byla neúnosná. Sice bych teď klidně měsíc doma byla, ale pak už by mi asi hrabalo. I když práce mám plné zuby, nesnáším ji, tim víc, když vím, že se blíži konec. Tfuj tfuj tfuj... Abych to nezakřikla. No uvidíme. Židli si snad vynutím a zkusím se domluvit na ranních. Díky za informace všem holky.

Kukni na zákoník práce, co uvádí k těhotným - mimo toho, co už je uvedeno, máš také nárok na odpočinek, můžeš odmítnout služební cesty mimo město, neměla by jsi dělat noční, můžeš požádat o zkrácení pracovní doby na 8hod. a zaměstnavatel by ti měl vyhovět, neměla by jsi dělat přesčas. Popřípadě by ti měl zaměstnavatel nabídnout lepší dočasné prac. místo, pokud se dle lékařského posudku tvé nynější prac. místo s tímto posudkem neslučuje. Zeptej se i svého doktora. To, že jsi těhu už jsi v práci sdělila, že? Tak tě nemůže zaměstnavatel ani propustit. Zatím papa Gabka

Pracovní podmínky zaměstnankyň, zaměstnankyň-matek, zaměstnanců pečujících o dítě a o jiné fyzické osoby
§ 239
(1) Koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.
(2) Ustanovení odstavce 1 platí obdobně pro zaměstnankyni-matku do konce devátého měsíce po porodu a zaměstnankyni, která kojí.
(3) Dosahuje-li zaměstnankyně při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle zvláštního právního předpisu77).
§ 240
(1) Těhotné zaměstnankyně a zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do věku 8 let smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem; přeložit je může zaměstnavatel jen na jejich žádost.
(2) Ustanovení odstavce 1 platí i pro osamělou zaměstnankyni a osamělého zaměstnance, kteří pečují o dítě, dokud dítě nedosáhlo věku 15 let, jakož i pro zaměstnance, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a).
§ 241
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
(3) Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.

In reply to by Gabka 3v1

Ahojky, moc děkuji za vyčerpávající příspěvěk. V práci jsem to ještě neřekla. Chci počkat až budu po kontrole toho 19.1. To o zkrácení doby a přesčasech vím, ale když mi zkrátí prac. dobu na 8 hodin, tak mi směnu můžou dát taky kdykoliv ne? Třeba od 13 do 21 hodin... To je mi právě k ničemu. Jsem večer hrozně unavená, bolí mě břicho atd. a zajímalo by mě, zda bych mohla dělat jen 8-16. Klasickou ranní, ale to jsem nikde nenašla, takže asi ne. A chodit do práce každý den od 13 do 21 hodin pro mě nic neřeší. To si raději odkroutím dvanáctku a pak mám víc volna. Prostě jako krátky, dlouhý týden.

tak pokud vím, tak jako těhotná nesmíš dělat 12hodinový směny a noční. Měly by tě přeřadit pouze na 8 hodinovky. Já jsem to teď řešila v pondělí, ale nakonec jsem zůstala doma na neschopence, páč pro mě nemají na ranní směnu práci. Takže budu odpočívat :-) Zatím pa

No když budeš furt jenom stát, tak nejenom, že budeš děsivě unavená, ale hlavně ti začnou otékat nohy.
Já se domnívám, že pokud jsi na pracovní pozici, která v těhotenství ohrožuje zdraví (což by ti měl doktor podepsat), tak by tě měl zaměsnavatel dát na jinou, vhodnější pozici. A nebo v nejhorším ta nemocenská..

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky