Tomáškův deníček - ohlédnutí za 4. měsícem + fotky | Moje těhotenství.cz

Tomáškův deníček - ohlédnutí za 4. měsícem + fotky

Obrázek uživatele alenkas

Ahoj květinky,
Dnes jsou to přesně 4 měsíce, kdy se narodil náš Tomášek a já se vracím opět se zápisem do jeho deníčku. Tak co se tento měsíc stalo u nás nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
Váha a délka ve 4 dnech: 2640 g, 47 cm, obvod hlavičky 34 cm
Ve 4 týdnech: 3530 g, 50 cm, obvod hlavičky 37 cm
Ve 2 měsících: 4500 g, 55 cm, obvod hlavičky 40 cm
Ve 3 měsících: 5380 g, 58 cm, obvod hlavičky 42 cm
Ve 4 měsících: 6130 g, 63 cm, obvod hlavičky 44 cm
Celkový přírůstek na váze za 4. měsíc: 750 g

Zdraví:
Pupeční kýla se Tomáškovi krásně zmenšuje – když je v klidu, tak téměř není poznat, že ji měl. Jenom když víc brečí, tak mu malinko vystoupne, ale už je krásné oproti tomu, jak to měl ve 2 měsících.
Ekzém vzadu na krčku nás stále trápí i přesto, že ho mažeme 3 dny hormonální mastičkou a 6 dnů Sudocremem už skoro měsíc. Při mazání Locoidem se to vždycky trošku zlepší, ale pak po Sudocremu zase zhorší – začne se mu z toho olupovat kůžička a má to celé zarudlé.
Tento měsíc začala Tomáška trápit na hlavičce seboroická dermatitida – nahoře na hlavičce se mu udělaly velké žlutohnědé stroupky. Teď ve 4 měsících se mu to začíná trošku zlepšovat a po koupání mu jdou stroupky pěkně vyčesávat.
Na základě vyšetření na neurologii 19. 8. se snažíme pilně trénovat pasení koníčků, i když se to Tomáškovi moc nelíbí. Někdy pase krásně, ale někdy se mu nechce, zaboří hlavičku do podložky a vzteká se.
Odkaz na kontrolu u dětské doktorky 14. 9. :
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-kontrola-ve-4-mesicich-fotky-z-rodi...

Typický den:
Den nám začíná okolo 7. hodiny ráno, kdy Tomáška nakojím. Pak se snažím věnovat na střídačku jemu i Honzíkovi anebo oběma najednou. Po obědě se snažím ukládat ke spánku Honzíka i Tomáška, abych měla taky trochu klidu.
Během dne si Tomášek začíná vyžadovat čím dál víc pozornosti. Když si ho nevšímáme, tak to umí dát pěkně hlasitě najevo, že se mu to nelíbí.
Tomášek se už vydrží zabavit určitou dobu i sám – hlavně po kojení mívá dobrou náladu a zkouší si svoje hlasivky v podobě všelijakých skřeků, zvuků a výskání :-). Spoustu času mu zabere i sledování svých ručiček. Když ho to přestane bavit, začne si hodně důrazně stěžovat, že chce naši společnost.
Když se vrací v podvečer domů taťka, tak se hned věnuje Honzíkovi a já mám víc času na Tomáška. Manžel pak s Honzíkem večeří, vykoupe ho a někdy i ukládá do postýlky, zatímco mezitím koupu a kojím Tomáška.

Nové dovednosti:
Během tohoto měsíce se Tomášek naučil tyto dovednosti:
- ve 14 týdnech (16. 8.) jsem zaznamenala jeho první pokusy o přetočení se na levý bok – ale byly to opravdu jen pokusy, zatím se sám na bok nepřetočí ani teď ve 4 měsících
- v 15 týdnech (23. 8.) poprvé udržel krátce chrastítko špendlík, když jsem mu ho dala do ručičky
- v 16 týdnech (30. 8.) si začal Tomášek prohlížet svoje ručičky nebo špendlík, kterého držel v ruce
- v 17 týdnech (6. 9.) si spojuje Tomášek ručičky k sobě a snaží si nacpat celou pěst do pusinky, dokáže si sám vytáhnout dudlíka z pusinky a prohlíží si ho
- ve 4 měsících je jeho nejoblíbenější činností hra s ručičkami – prohlíží si je, pozoruje pohyb ručiček i prstíků
- občas sám uchopí hračku, kterou mu položím na hrudník a hned ji ocumlává
- ve 4 měsících se začíná smát nahlas

Stravovací a spánkový režim ve 4 měsících:
Tento měsíc jsme si prošli menším bojkotem kojení, kdy od 16 týdnů začal u kojení trošku zlobit – po 5 minutách se pouštěl a vztekal se. V noci naštěstí bumbal hezky. Trvalo to skoro 14 dnů a i teď si občas u prsa zazlobí, ale je to už lepší.
Teď během 4. měsíce, hlavně teď ke konci si asi začíná procházet růstovým spurtíkem, protože vyžaduje daleko víc kojení i během noci. Dřív se v noci budil po 4 až 5 hodinách, zato teď poslední týden se budí večer po 3 hodinách a od půlnoci po 2,5 hodinách. Přes den kojím tak po 2 hodinách, zatímco dřív mu stačilo po 3 hodinách. Možná i toto častější kojení ale přispělo k lepšímu přírustku na váze teď v druhé polovině měsíce. Za posledních 12 dnů mi přibral podle naší váhy 400 g, což je na toto období víc než pěkné :-).
Co se týče spánku, tak už máme naštěstí vytvořený určitý režim. Ráno se budí Tomášek okolo 7. hodiny, pak bývá většinou 2 až 2,5 hodiny vzhůru a okolo 9:30 si dá ještě půlhodinku spánku. Pak vydrží být vzhůru až do oběda a po poledni spí většinou tak 2 hodinky. Od 14 do 16 hodin bývá zase vzhůru a pak usíná tak na třičtvrtě hodiny. Od 17 do 19 hodin je vzhůru a nejdéle ve 20 hodin, spíš v 19:30 usíná. Pak se budí okolo 22:30, v 1:00, ve 3:30 a mezi 6:30 až 7:00 vstává. V noci ho nakojím a naštěstí většinou za chvilku usíná.

A co Honzík?
Honzík oslavil 2. 9. už 28 měsíců. Je to už velký kluk - váží 13,2 kg a měří 90 cm :-).
Začíná čím dál víc povídat a opakuje po nás i slova, která by ani nemusel opakovat – je zajímavé, že ta slova, která nám třeba jenom ujedou, si pamatuje ze všeho nejlépe.
Honzík bohužel od té doby, co byl nemocný (10. 8. dostal vysoké horečky), strašně zlobí s usínáním v postýlce. Když jsem s ním v ložnici já, tak to aspoň zůstane v postýlce, ale musím tam s ním být, dokud neusne. Což někdy trvá skoro hodinu, než pořádně zabere. Jenže pak se pravidelně v noci okolo půl druhé budí se strašným křikem, kterým donutí manžela vzít si ho k sobě do postele a kde pak spolu spí až do rána. Stejně tak, když se ho pokouší uspat večer taťka, tak Honzík nechce být ani za nic v postýlce a křičí a vzteká se tak dlouho, dokud taťka nepovolí a nevezme ho do postele. Takže aspoň to usínání po obědě a večer je v mé režii, kdy jsem s Honzíkem v ložnici a čekám, dokud neusne. Vůbec se mi nelíbí, že s taťkou takhle cvičí a ví, jak na něj, ale co nadělám. Zkoušela jsem to už mockrát si o tom s manželem promluvit, ať je důslednější, ale zatím je to marné. No musím doufat, že toto období, kdy se bojí Honzík usínat sám, brzy pomine a že to bude zase jako před tou jeho nemocí, kdy spal krásně sám celou noc.
Ale mívám z Honzíka i radost, když vidím, že se začíná chovat k bráškovi hezky Srdce . Když Tomášek křičí, hned mu běží dát dudlíka, chrastí nad ním chrastítkem anebo lomcuje postýlkou, což má nahrazovat drncání s kočárkem. Když Tomášek hodně křičí, tak mi Honzík hned sundává tričko a rozepíná podprsenku a poroučí „kojit“, aby miminko nemělo hlad. Občas mu i sám dává pusinku a pohladí ho po hlavičce. Jenže i tak ho musím pořád hlídat, protože nikdy nevím, co ho napadne za chvíli. Rád by si už s miminkem hrál, tahá ho různě za ruce a nohy a chce si ho vzít sám do náruče, aby ho pochoval, jenže to ještě sám nezvládá a mám strach, aby Tomáška spíš nepustil na zem, takže to mu ještě nedovoluju.
Jednou jsem dělala něco v kuchyni, Honzík odběhl do pokojíčku, kde spí Tomášek a když se po chvilce ozval Tomáškův křik a já tam hned vběhla, viděla jsem, jak je Honzík u něho v postýlce, Tomášek je obrácený hlavičkou dolů a ještě ležel na bříšku s tvářičkou zabořenou do zavinovačky. Honzík ho asi popadl a obrátil na bříško, ale on v tomhle nemá vůbec cit a tak se nedivím, že se to Tomáškovi vůbec nelíbilo. No ještěže mu Honzík nějak neublížil.
Tak to jsem se zase trochu rozepsala, ale už budu končit. Ještě přiložím výběr foteček z tohoto měsíce.
Mějte se moc pěkně, pohlaďte ta svoje malá zlatíčka a za měsíc se zase přihlásím s dalším deníčkem.
Pa Pápá

Komentáře

Obrázek uživatele Aimy

Ahoj Alenko,
kluci jsou moc pěkní. Tomášek ti krásně roste a Honzík taky.
S uspávámím Honzíka mě to moc mrzí. Musí to být náročné na tvoje nery.
Držim palečky.
Pápá

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju Ti moc za podporu Smile - jsem ráda, že aspoň někomu ty moje "romány" a fotky nevadí :-). Máš pravdu, nebudu to už řešit, nemá to smysl.
Tak to je moc fajn, že máš taky tak hodnou maminku ochotnou pomáhat Ti s dětmi :-).
Jejda, tak Lukáškovi se nelíbí v kočárku - to naštěstí Tomášek v kočárku nezlobí a většinou spí. Spíš doma se mu nelíbí moc v postýlce.
To víš, že to znám - i když Honzík nebo Tomík zlobí a křičí, stejně to jsou moje zlatíčka, která jsou pro mě vším Srdce .
Jo a teď jsem si vzpomněla na jednu věc - manžel je tento týden pryč, odjel nám v neděli na rybářské závody do Tovačova a tak mamka chodí večer k nám a přespává u nás s Honzíkem v ložnici, aby tam s ním někdo byl, kdyby se v tu jeho obvyklou hodinu okolo 1 ráno budil a křičel, tak jako to dělá s taťkou. Taťku tak vždycky donutí vzít ho z postýlky k sobě do postele. Proto jsem s obavami čekala, jaká bude noc s babičkou a kupodivu to dopadlo víc než dobře. Honzík krásně spinkal až na pár probuzení, když za ním šla babička večer spát anebo když musela jít na záchod - ale i když se trochu probral a začal volat mami, mami, tak babička ho hned utišila, aniž by ho brala z postýlky a on si zase lehnul a spal dál. Takhle vydržel spinkat až do půl sedmé do rána a pak už potřeboval čurat a mamka si ho vzala ještě na chvíli do postele, než se vzbudil Tomášek. Takže se mi fakt potvrdilo, že Honzík moc dobře pozná, kdo s ním je a co si může na koho dovolit. Babička má autoritu a proto to na ni ani nezkoušel s křikem, zatímco taťka je prostě měkkota, který mu ustoupí a má ho už pěkně prokouklého. Tak doufám, že i následující noci až do pátka budou díky babičce trošku klidnější.
Tak se mějte pěkně, pa Pápá

Obrázek uživatele roxxy

Ahojky beruško malej je nádherný!!!Téda ty jsi taková šikulka máš dva krásný kluky!!!Malej je šikovnej! Snad se vám ta pokožka spravý co nejdřív. Tak se mějte krásně pááá

Obrázek uživatele Lyret

Ahoj Alenko - byla bych pokrytec,kdybych genevii nepodpořila ... Já si ráda počtu vše o Tvých dětičkách (máš krásné chlapečky) - v tom já nemám takovej problém (jsem jen na MT a tak jsem na Tebe nikde jinde nenarazila) , také jsem i někdy na Tvé články reagovala jelikož máme stejné žárlecí problémy u našich starších dětiček (ty u Honzíčka,já u Aničky) , ale jediné čeho jsem si všimla a co mi vadí je,že sem dáváš sama sebe ve spodním prádle ... já nechci urážet a tak (bylo hezké se na Tebe koukat jako na těhulku ... i v tom spodním prádle) - ale co těhotná již nejsi,tak prosím vybírej jiné fotečky kde jsi s dětma.Prosím nezlob se na mě,ale já jsem to musela napsat...

Obrázek uživatele alenkas

V pohodě, už to sem dávat nebudu, když vám to tak vadí. Chtěla jsem si jen dokumentovat, jak hubnu po porodu, ale nechám si to už radši pro sebe.
Pápá

Bolesti bricha

Ahoj, 3 dny zpět jsem měla styk s partnerem, prasknul nám kondom. Do 15 hodin jsem si vzala Escapelle. Teď po dvou dnech mám bolesti v...

Čáp??

Ahojky holky s přítelem se snažíme o mimi, ale zatím nic. V Pondělí jsem měla plodné dny a samozřejmě bylo tulituli. Od včerejška mě...

Vyšetření

Ahoj holky, včera jsem byla v nemocnici 7+1 jsem začala slabě krvácet. Paní doktorka našla mimi 1,7mm ještě bez srdeční akce. Ale říkala...

pomoc..

Dobrý den, potřebovala bych nějak pomoct.

Je mi 16 let a poprvé jsem měla něco se svým přítelem, bohužel jsme nepoužili kondom,...

nevim

dobry den chci se zeptat kamoska mi řika že  tam vidi dve čarky ale ja tam nevidim nic 

Holky, co jste po IVF, můžu se zeptat, kolkátý den jste měly pozit. těhot. test po embryotransferu? A jestli třeba např. 7. den jste zkusily a byl negativní, 9. den taky negativní a pak třeba 11.den 2. čárka vykoukla? Je to možné? Jde mi o to, od kdy už mám panikařit, že to je ztraceno? A dělaly jste ho striktně z ranní moči?

Ahojky,
za chvíli vyrážím na další kontrolu a taky na NT screening, už se moooc těším na našeho broučka. Předevčírem mě zazlobil šílený průjem, včera jsem neměla moc hlad ani chuť k jídlu, tak snad to mimču nevadí, dneska to doženem! Taťka donesl z práce koblihy a knedlíky, tak se bude baštit, nam!

Ahoj holky... Tak uz jsem konecne klidnejsi. Vcera jsem byla u doktora a jsem 5+6 :\x: a zatim je vse tak jak ma.... Sluníčko

Maminky, tak jsem chtěla v neděli poprvé v životě dělat velkou narozeninovou oslavu svých 30 :///: , já vim, žádná sláva, jestli je vůbec, co slavit :///: Každopádně dlouho připravovaná oslava je pase, protože malej má horečky, nudle jak opratě a kašel. Léčba se navíc asi potáhne, protože nechce ležet a je vzteklej, že se musí "roztancovat" po pokojíčku! :r:

Ahoj tetky, tak hlásíme novinky co se týče našeho ekzému. Tento týden jsme konečně byly poprvé u kožní, poslala nás tam dětská, jelikož nevěděla, jestli může Julinku naočkovat v 15 měsících, protože se většinou ekzém pak zhorší.

Ahoj holky, tak ač taky nerada, tak se taky přidáváme do klubu Sad náš malý bude mít teĎ 7 měsíců a AE nám dr. diagnostikovala okolo 5 měsíce...

Zdravím maminky!!

prodavam chıcco s 3 na ınzeratech

prodavam chıcco s 3 tady na ınzeratech