Tomáškův 30. měsíc + fotky | Moje těhotenství.cz

Tomáškův 30. měsíc + fotky

Obrázek uživatele alenkas

Ahoj holky,
Tomášek oslavil 10. listopadu už 30 měsíců a tak je nejvyšší čas napsat, co je u nás nového.

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.), délka 47 cm
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
Ve 12 měsících (10. 5. 11): 9,29 kg, délka 75 cm, OH 47 cm
V 18,5 měsících (24. 11.) - 10,37 kg, délka 80 cm, OH 48 cm
Ve 24 měsících (12. 5. 2012) - 11,3 kg, délka 83 cm
V 27 měsících (10. 8. 2012) - 12,4 kg, délka 86 cm
Ve 30 měsících (10. 11. 2012) - 13,3 kg, délka 88 cm

.
Zdraví:
Uplynulý měsíc byl zase o něco bohatší na nemoci.
Začalo to už začátkem října, když dostal Tomášek vysoké horečky okolo 40 stupňů, které nechtěly klesat a kdy jsme nakonec skončili 8. října v nemocnici. Nejdřív to vypadalo podle odběrů na nějakou virózu, ale když mu horečky ani téměř po týdnu neklesaly, tak se z výtěru z krku zjistilo, že má v krku bakterii pneumokoka, k tomu silnou angínu s afty a na rentgenu plic pak našli netypický virový zápal plic. V nemocnici jsme nakonec byli celý týden, domů nás pustili 15. října. Radši si tam Tomáška pohlídali, až byl úplně bez teploty, dostal celkem šest injekcí penicilínu a pak jsme ještě doma brali 4 dny Ospen po 8 hodinách.
http://www.mojetehotenstvi.cz/tomaskova-tydenni-hospitalizace-v-nemocnici

V pondělí 22. října jsme pak byli s oběma kluky na alergologii a imunologii v Litomyšli.
S Honzíkem tam jezdíme od 2,5 let kvůli oslabené imunitě a průduškovému astmatu vyvolávaném virovými infekcemi. Teď mu tam dělali jenom spirometrii, kdy se zjišťovala funkce plic. Naštěstí to dopadlo docela dobře, vitální kapacita plic je asi 90% normy. Díky tomu, že jsme se během uplynulých 10 měsíců od minulé kontroly vyhnuli antibiotikům díky včasnému nasazení inhalací Ecobecu při každém nachlazení, mu teď ani neodebírali krev. Doktor mu teď ani nepředepsal Broncho-vaxom jako dřív, ale doporučil nám koupit Imunoglukan sirup a Preventan Junior, které máme brát přes celý podzim a zimu. To by v tom byl čert, aby se mu ta imunita s věkem nezlepšila.
Pak přišel na řadu Tomášek. Ten má věčně problémy s opakovanými virózami s horečkami okolo 40 stupňů, letos v květnu a v červnu venku míval záchvaty kašle a ráno trochu zahnisané oči. Tak poslala doktorka na vyšetření na alergologii i jeho. Vzali jsme s sebou zároveň i propouštěcí zprávu z nemocnice.
Po sepsání anamnézy udělala sestra Tomáškovi kožní testy na zjištění alergenů a pak nám vypsala žádanku na odběry krve, ze kterých se přesně zjistí, zda má nějakou alergii a hlavně taky jak je na tom s imunitou. Víc jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/alergologie-s-kluky-par-novinek-fotky-z-29...
7. listopadu jsme pak byli s Tomáškem v Litomyšlské nemocnici na odběrech krve, které zvládl docela statečně. Výsledky se dozvím až po 3 týdnech koncem listopadu.

Ve středu 24. října jsem pak jela na kontrolu na neurologii do Ústecké nemocnice. Jezdím tam každé 3 měsíce vždycky nejdřív na odběry krve na lamotrigin a na EEG a pak na kontrolu k primářovi.
Dozvěděla jsem se tam výsledky odběrů a EEG, které byly oboje v normě. Akorát na EEG se projevilo docela časté kolísání bdělosti až spánku, i když si toho nejsem vůbec vědomá. Vždycky se snažím při EEG být co nejvíc vzhůru, abych jim tam neusínala a je divné, že to stejně ukazuje nějaké pomalé křivky.
Jinak primář se mnou na kontrole probral i ty moje migrény, které mě pořád trápí tak 2x měsíčně. Naštěstí díky lékům na migrénu se mi daří potlačit záchvaty dřív, než se mi rozjedou úplně. Možná je dobře, že před záchvaty mívám aury, díky kterým poznám, že se něco blíží.
Občas se mi vrací i aury déja-vu, které jsem mívala dost často před těmi mými grand-mal záchvaty, ale teď to mívám hodně slabší a jenom párkrát měsíčně.
Léčba zůstává tedy i nadále stejná, předepsal mi další lamotrigin a hořčík a v lednu mě čeká další kontrola.

V úterý 30. října jsem si zašla na gyndu kvůli problémům se zpožděnými menstruacemi v uplynulých 3 měsících. Měla jsem je teď téměř o týden zpožděné a pak jsem si díky tomu užila, jak byly silné a bolestivé. Protože jinak mívám cyklus dost pravidelný, tak jsem se radši objednala na gyndu, aby se na mě doktor podíval.
Doktor si mě pečlivě vyšetřil ultrazvukem a pak mě uklidnil, že v děloze ani na vaječnících nemám žádné myomy ani srůsty, které by způsobovaly opožděné a bolestivé menstruace.
Vyšetřil mě i celkově a kromě zakloněné dělohy na mě nic jiného neshledal. Nakonec mi řekl, že tím, jak se mi zpožďoval cyklus o týden, tak mi děložní sliznice vyrostla víc než jindy a pak když jsem to dostala, tak proto jsem to měla tak silné a bolestivé.
Proto mi předepsal na 4 měsíce Norethisteron na upravení menstruace, který jsem měla užívat vždycky od 20. do 26. dne cyklu. Jenže jsem si o tom léku dočetla ne zrovna příznivé zkušenosti a tak jsem si řekla, že zkusím ještě jednou počkat na další MS a pokud se opět tak zpozdí, tak začnu s užíváním až následující měsíc. A kupodivu se asi moje tělo vzpamatovalo a teď v listopadu jsem to už dostala přesně po 4 týdnech :-). Tak se mi ulevilo, že do sebe nemusím cpát tak silné ženské hormony, které by mi mohly ještě zhoršit ty moje migrény.

Co se týká zdraví kluků, tak si teď v listopadu prodělali zase nějaké to nastydnutí. Honzík začal dost kašlat v pátek 9. 11., ale byl naštěstí bez teploty, takže jsme to zvládli během týdne jenom s léky na astma a na kašel, ani k doktorce jsme s ním nemuseli.
Tomášek si to prodělal zase horší. Od pátku 9. 11. do pondělí 12. 11. měl horečku okolo 38,5 st. a začal docela ošklivě kašlat. K tomu ještě rýma jako trám, takže jsem už pak radši na nic nečekala a šla s ním ve středu 14. 11. k doktorce. Nakonec dostal ATB Sumamed, které bral 5 dnů a 5 dnů teď ještě působí. Na průduškách to sice ještě neměl, ale kašlal fakt dost ošklivě a doktorka měla strach, aby se mu nevrátil zápal plic, který měl v říjnu, takže teď musela nasadit znovu ATB. Naštěstí docela rychle zabraly a teď už je Tomášek v pořádku.

Aby toho ale nebylo málo, tak jsme si teď předevčírem s Tomáškem prožili i jeden dost nepříjemný úraz :-(.
V úterý 20. 11. po obědě jsem chtěla vysát schody na chodbě. Bydlíme v patře rodinného domku a dolů vedou docela příkré schody, je jich asi 20.
No a nevím jak se to mohlo stát, Tomášek mě předběhnul, rozeběhnul se ze schodů a než jsem ho stihla chytnout, tak zakopl a začal se kutálet dolů :-(. Krve se ve mě nedořezal, když jsem viděla ty jeho kotrmelce a na závěr ještě udělal salto přes hlavičku :-(. Byl to fakt hrozný pohled, spadnul asi ze 12 schodů, tedy víc než z poloviny.
Naštěstí začal Tomášek hned křičet, tak jsem ho popadla a vynesla nahoru. Jenže jak jsem byla v šoku, tak jsem vůbec nevěděla, co mám dělat. Jenom jsem ho pořád objímala, prohlédla ho, zda je celý a pořád se ptala, jestli ho něco nebolí. Několikrát jsem mu kontrolovala zorničky, ale naštěstí to bylo v pořádku. Kupodivu nekřičel ani moc dlouho a kromě podlitiny nad zadkem se zdál docela v pořádku. Byla jsem z toho úplně vyplašená a tak jsem nejdřív zavolala mé mamce, aby mi poradila co dělat. Chtěla jsem sice volat doktorce, ale chtěla jsem slyšet ujištění. Jenže mamka mi řekla, ať hned neplaším a radši ho jen pozoruju a jenom kdyby začal zvracet nebo něco podobného, tak to řešit s doktorkou.
Tak jsem ji tedy poslechla a jenom ho sledovala. Naštěstí se za chvíli choval Tomášek úplně jako jindy, začal honit kocoura a vůbec byl divoký jako dřív. Nechtělo se mu vůbec spát, nebyl malátný ani nezvracel a to mě trochu uklidňovalo. Divočil snad ještě víc než jindy, jenom vyjímečně se asi trochu unavil a chvilku odpočíval.
Do večera mu pak nad čelem vyrostla dozadu pořádná boule a modřina, a to jsem už docela litovala toho, že jsem s ním k té doktoce nešla radši hned, aby ho zkontrolovala. Naštěstí noc na středu proběhla klidně, pravidelně jsme ho kontrolovali a ani v noci nezvracel.
Ve středu ráno jsem šla s Tomáškem pro jistotu k doktorce, protože modřiny se mu už začaly docela vybarvovat a nevypadaly moc hezky. Doktorka nás pro jistotu poslala na chirurgii na RTG hlavičky, ale uklidnila mě, že měl Tomášek štěstí, že spadnul tak, jak spadnul, protože to vypadá, že je v pořádku.
I chirurg mě pak podle snímku z rentgenu uklidnil, že lebku má Tomášek v pořádku. Doporučil mi ho ale i nadále sledovat, protože otřes mozku nebo krvácení se můžou objevit i s odstupem několika dnů. Kdyby se u něho cokoliv změnilo, tak máme jet hned do nemocnice. Ale pevně doufám, že to nebude nutné, protože zatím je Tomášek úplně stejný lumpík jako jindy a kdybych ho teď nehlídala jako oko v hlavě, tak by na ty schody lezl znovu.
No to jsem se ale rozepsala Koulení očima

.
Nové dovednosti:
Tento měsíc došlo u Tomáška k malým pokrokům v mluvení, ale i tak to zatím není žádná sláva. Mezi nová slůvka patří:
- baba - používá ho vždycky, když vidí trabant, nebo autobus
- čiči - když vidí kočičku
- na - když někomu něco podává
- dej - když chce něco podat
- vak - vlak
- haf - říká, když vidí nejen pejska, ale jakékoliv jiné zvíře kromě kočky
- mimňa - miminko
Jinak je ale šikovný, snaží se aspoň svými zvuky napodobit intonaci řeči.
Rozumí nám dobře, ale nechce moc mluvit. Celkem tak říká cca 20 - 25 slůvek. O spojování nemůže být ani řeč, protože říká prakticky pořád stejná slůvka, která používá v různých situacích.
No jsem zvědavá, co tomu řekne neurolog na kontrole po novém roce.
S plínkami zatím žádný pokrok. Přes den je bez plínky jak doma, tak venku, ale na spaní po obědě a v noci mu ji musím dávat. Vždycky ji mívá po spaní strašně těžkou a tak si to zatím nerisknu nechat ho bez plínky.
Co se týká spaní, tak to bohužel vypadá, že asi skončil se spaním po obědě :-(. Vždycky spával krásné 2 hodiny, ale pak ze dne na den najednou přestal spát. Začal s tím takhle zlobit právě teď, když onemocněl, tedy přesně ve 30 měsících a vůbec ho nemůžu donutit k tomu, aby spinkal aspoň teď, když už je zase zdravý. Prostě dělá všechno možné, jen aby nemusel ležet. Pořád vylézá z postýlky, bouchá do dveří, utíká z ložnice a má z toho strašnou srandu. Přitom mi ale přijde, že ospalý je, ale prostě ho víc baví mě zlobit a nespat. Já z toho tedy radost nemám vůbec, protože vždycky odpolední spaní pro mě byla jediná doba, kdy jsem si mohla odpočinout od toho jeho věčného zlobení a hlídání. No uvidíme, třeba se zase k tomu odpolednímu spánku vrátí.

.
Zoubky:
Ve 30 měsících má Tomášek už všech 20 zoubků. Poslední dvě stoličky mu vyrostly někdy v září nebo říjnu.

Tak a už končím. Pokusím se ještě vložit nějaké fotky z uplynulého měsíce. Spousta jich bude z rodinného srazu v Koutech nad Desnou, kde jsme byli koncem října.
Mějte se krásně, pa Pápá

Komentáře

Obrázek uživatele mimilinko

moc hezké foto, všem vám to sluší !! a klucí ať jsou brzy zase v pořádku !! Srdce

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Peti Smile Pápá

Obrázek uživatele Michaela

Alenko, ty pády u dětí jsou fakt hrůza, taky se děsím aby se naší Pavlínce něco nestalo, ona chce pořád řádit na naší posteli, jenže máme ji pod oknem ale máme široký parapet a ten je vykachličkovaný tak mám hrůzu, že si o to narazí hlavu. Tak jsem tomu přizpůsobila stlaní, přehazuju peřiny přes ten parapet abych zakryla tu nebezpečnou hranu a přes to přehodím deku. No a ona si milostpaní žuchne z gauče, když si prohlížela knížku, nějak zapomněla, že to má okraje a letěla přímo na hlavu, naštěstí máme dřevěnou prkennou podlahu na roštech, takže to pruží ale stejně jsem měla strach a furt jí sledovala a taky jí svítila do očí......Teď si ještě říkám, že je možná dobře, že nemáme udělané podkroví, tudíž jsme bez schodů, tak z nich nemůže spadnout }:) Pavlínka totiž málo chodí v klidu, ale spíš je pořád v poklusu. Koulení očima

Hlavně ať jsou kluci zdraví, určitě vám ten imunoglukan pomůže. Je dobře, že ty se taky držíš a nemusíš brát navíc nějaké léky třeba kvůli cyklu.
Fotky jsou super, mám ráda taky takové výletění, bohužel naposledy jsme byli v lese v říjnu na houbách a od té doby nikde Sad když teda nepočítám procházky a pochůzky za humnama s Pavlínkou. Moc se těším na Vánoce, že budeme víc spolu jako rodina. Moc nám to nevychází i když je to už lepší, od té doby co Honza provozuje hospodu ve Vendolí - ale pořád to máme na střídačku - já jsem vytížená přes týden a on hlavně o víkendu. Ale už aspoň počítá s tím, že se mu občas vyplatí domluvit nějakou holčinu na výpomoc. Zatim papa Pápá

Obrázek uživatele alenkas

Bohužel jsou teď ty naše Květinky v tom nejhorším věku, kdy je všechno zajímá a všude musí být a je fakt těžké je uhlídat. Člověk se sotva otočí a už se něco stane. Hlavně, že to u vás dopadlo dobře a Pavlínka je v pořádku.
Ten patrový barák je na tohle fakt hodně nebezpečný, sama jsem se o tom teď přesvědčila :-(. Manžel sice přidělal na dveře nahoře pojistný zámek, ale bohužel to není dostatečně vysoko, aby na to nedosáhl Tomášek s pomocí židličky. Ještě musíme vymyslet nějaké další jištění.
S těmi výlety si nic nedělej, my jsme od toho srazu koncem října taky nikde nebyli. Jenom zítra pojedu s Honzíkem na výlet s turisty od Sokola do Pardubic. Nejdřív zajedeme do Lázní Bohdaneč, projdeme tam Gočárův okruh a pak se přemístíme do Pardubic a v zámku navštívíme muzeum, kde má být výstava zbraní a hraček. Snad z toho něco Honzíka zaujme a nebude moc zlobit. Pěší trasa má být dlouhá jen 6 km plus něco v Pardubicích, tak snad by to měl Honzík na odrážedle-kole zvládnout bez problémů. Už se moc těší, až ráno pojede vlakem na výlet a hned si sbalil svačinku :-).
Já už se taky těším, že aspoň na den si odpočinu od hlídání Tomáška. Bohužel to vypadá, že přestal spát po obědě definitivně, což mě dost mrzí. Ale co se dá dělat, aspoň, že vydržel spinkat do 2,5 let. To Honzík byl s tímto odpoledním spánkem lepší, přestal spát až teď ve 4 letech a 3 měsících. Občas si ještě i teď chvíli odpočine, ale většinou už nespí. Ale Honzík je aspoň po obědě hodný, v klidu si hraje s legem nebo s autíčky, zato ale Tomášek u ničeho dlouho nevydrží a vyžaduje téměř pořád pozornost. Jediné, co ho chvilku zabaví, je lego, ale i tak to není žádná sláva.
Vánoce už jsou tu cobydup a snad si je užijete víc jako rodina pohromadě. My to teď taky nemáme úplně ideální, manžel bývá taky dost dlouho v práci, ale o víkendu se vždycky snaží co nejvíc věnovat hlavně Honzíkovi a nám. Tak se mějte pěkně, pa Pápá

Náhradní matka

Nabízím se jako náhradní matka pro páry který nemohou otehotnet

Pád v těhotenství

Ahoj maminky, mám na vás dotaz. Jsem ve 13. Týdnu a včera jsem zakopla o schod a spadla jsem na koleno. Neuhodila jsem se do břicha nic...

Tehotna maminka

Dobry den. Jsem tehotna a mam hroznou rymu. Vadi miminku polykani hlenu?

Těhotenství

Dobrý den,chtela jsem se zeptat, mám takovy menší problém dostala jsem od pana doktora gynprodyl na udržení...

Přímá adopce

Dobrý den, jsme manželský pár, kterému osud nedopřál mít vlastní mimko. Proto hledáme maminku, která by cestou přímé adopce chtěla...

Ahoj holky, prosím o radu, zda jste to již některá neviděla. Malá je nastydlá, rýma, včera i zvýšená teplota 37,5... A teď ráno ji převlíkám a kouknu na stehýnko a tam obrovský červený flek, VEVNITŘ SPÍŠE SVĚTLÝ A OHRANIČENÝ ČERVENOU, DOST VÝRAZNĚ JAKOBY FIXOU. Nevíte co by to mohlo být? Za chvíli jdu k lékařce.

Ahoj maminky,

ahoj snažilky. Dneska jsem se probudila úplně happy. Četla jsem, že když se zdá o těhotenství někdy v době početí, tak že ten sen může něco znamenat.

Srdce To je buď Kristián nebo Izabelka Srdce
(pracovní název Fazolka :s:

A to je naše vila :s:

Holky, je-li rada, poraďte, prosím. Měla jsem doma spícího andílka a najednou úplný obrat! Jsou mu 4 měsíce a 3 týdny. Od narození se mi v noci budil jednou – dokonce spal třeba i od osmi do pěti hodin ráno a vstávali jsme v osm. Před třemi týdny jsme se přestěhovali z obýváku (kde bylo pro novorozence tepleji) do ložnice (mezi 18-20 stupni) a od té doby horší spaní.

Můžete mi trošku přiblížit,co to dálkově krom cca 4x do měsíce přednášky,obnáší?Mám doma tříletý dítě a k tomu práci na plný úvazek,tak aby mi nehráblo Smile děkuju všem.

Ahoj holky, je nám 7 měsíců a už delší dobu dávám malému ten učící hrneček s pítkem, když jsem nabízela několikrát denně tak jsem docílila že si párkrát i cucnul, ale na pořádný napití chtěl stejně lahvičku, když bečel nebo byl rozmrzelý tak to bral jen jako kousátko. Tak jsem přestala dávat a teď už to zase vůbec nechce, jen lahvičku. Když budu mít trpělivost tak si cucne ale to je vše.

Ahoj holky, tak včera MS nedorazila, na testu už pořádná dálnice. Na první kontrolu jsem objednaná 6.12., měla bych být 6+1, ale vzhledem k tomu že sexík byl brzy - 28.10. tak doufám že už bude vidět srdíčko, nechtěla bych čekat dalších 14 dní :(, už mám jednu špatnou zkušenost za sebou. Tak už mě můžete zařadit do seznámku. Zorka - 1 chlapeček nar.