Tomášek má už 18 měsíců :-) | Moje těhotenství.cz

Tomášek má už 18 měsíců :-)

Obrázek uživatele alenkas

Ahoj holky,
je to neuvěřitelné, jak to uteklo, ale 10. listopadu oslavil Tomášek už 18 měsíců :-). Už to není to malé miminko jako před rokem, ale začíná z něj být pěkný uličník jako je Honzík, takže je to občas doma docela mazec na uhlídání.
Co se stalo tento měsíc u nás nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
Ve 12,5 měsících (23. 5.): 9400 g, délka 75 cm, OH 47 cm
V 15 měsících (16. 8.): 9630 g, délka cca 76 cm
V 16,5 měsících (27. 9.): 10,1 kg, délka cca 77 cm, OH 48 cm
V 17,5 měsících (25. 10.): 10,3 kg
V 18 měsících (15. 11.) - podle domácí váhy cca 10,5 kg, přesně se to dozvím až v poradně

Zdraví:
I tento měsíc byl u nás trošku ve znamení obíhání po doktorech. Honzík byl naštěstí zdravý, tak se jednalo hlavně o Tomáška a o mě.
25. října v 17,5 měsících jsem šla s Tomáškem k doktorce na převážení a na poslední očkování 4. dávky hexavakcíny. Až potom jsem si vzpomněla na ten Tomáškův problém se zakoukáváním se do prázdna a když jsem o tom doktorce řekla, tak se chytala za hlavu, proč jsem jí o tom neřekla ještě před naočkováním. Hned tedy zvedla telefon a objednala Tomáška na EEG vyšetření 3. 11. k dětskému neurologovi do Ústí, kam s ním jezdíme už od 3 měsíců. Reakci na očkování naštěstí Tomášek neměl žádnou, což se mi hodně ulevilo. Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/17ti-mesicni-poradna-ockovani-toma-ka
26. října jsem jela do Ústecké nemocnice na kontrolu na neurologii, kde jsem se dozvěděla výsledky krevních odběrů a EEG vyšetření a kde jsem se paní doktorce zmínila i o migrénách, které mě začaly trápit každý měsíc před začátkem MS. Výsledky krve dopadly docela dobře až na hraniční hodnoty bilirubinu a nižší hodnoty lamotriginu v krvi. Proto mám přijet za 3 měsíce na další kontrolní odběry. EEG vyšetření dopadlo v mezích normy.
Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/moje-dne-ni-kontrola-na-neurologii-v-nemoc...
3. listopadu jsme jeli s Tomáškem na to EEG vyšetření. Měla jsem trošku strach, jak bude spolupracovat, protože jsem si nedovedla představit, že vydrží půl hodiny v klidu, ale naštěstí to proběhlo bez větších problémů. Ze začátku sice docela křičel, nelíbilo se mu nasazení čepice s elektrodami ani stříkání vodícího gelu, natož pak položení na lůžko - ale sestřička si s ním brzy poradila, podařilo se jí odvést jeho pozornost hračkami a pak už to šlo. Trvalo to asi 20 minut, pak jsme čekali nějakou dobu v čekárně, než doktor zpracoval výsledky a pak jsme šli k němu do ordinace.
Doktor nás pak uklidnil, že EEG je aktuálně bez patologického nálezu, i když to nemusí být úplně rozhodující, protože je to jen takový kratičký náhled, kdy se ne u všech pacientů nemusí vše zobrazit. Na příští kontrole koncem ledna se zopakuje i EEG, aby se zkontrolovalo, zda nedošlo k nějakým změnám. Předepsal nám pak vitamín B6 Pyridoxin, který už Tomášek bral jako miminko od 3 měsíců na zmírnění svalového napětí. Tak se mi moc ulevilo, že to tak dopadlo a doufám, že se to nebude nijak zhoršovat. Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-kovo-eeg-vy-etreni-na-neurologii

Nové dovednosti:
Poslední dobou se Tomášek dostává do první fáze období vzdoru - umí se už pěkně vztekat a dělá scény, jakmile mu něco seberu, nedovolím někam vylézt apod. To sebou háže na zem, tluče hlavou do země a vříská, že mám skoro strach, že si ublíží. Při těchto záchvatech i do mě vztekle kouše, což se mi tedy vůbec nelíbí.
Okolo 20. října se naučil vylézat na vše, co má po ruce - na židle, odpadkové koše, WC, leze na stůl a stoupá si - takže každou chvíli trnu, že si fakt ublíží, protože už to bývá daleko větší výška než když byl jen na posteli. Dost často tedy padá a čelo má samou bouli a modřinu, ale nic ho neodradí od jeho průzkumnických choutek a leze všude znovu a znovu.
Teď v 18 měsících už začíná používat o krapet víc slůvek než před měsícem - naučil se krásně říkat a opakovat "máma", což mi dělá velkou radost :-). Umí říct taky bába, děda a občas táta. Mezi další oblíbená "slůvka" patří:
kaka = opička; vak = vlak; dej = když chce něco podat; haf = když vidí pejska; ham = asi nejoblíbenější slůvko. Poslední dobou si začíná i krásně povídat pro sebe takové "gaj gaj", což nevím, co je, ale pořád to opakuje, jakoby něco vyprávěl :-).

Stravovací a spánkový režim:
S jídlem nemáme u Tomáška žádné problémy - je to velikánský jedlík a neexistuje snad jídlo, které by mu nechutnalo a nebylo by "ham".
Už si zvykl na rituál mlíčka před spaním a k ránu, bez něho by to nebylo ono, stejně tak jako musí mít stále dudlíčka na spaní.
Se spaním je to taky podobné jako minulý měsíc - už asi 6 týdnů ho dávám spát večer do ložnice k Honzíkovi a je to opravdu lepší než když předtím spal v pokojíku, kde je TV a počítač. Většinou kluky ukládám před 20. hodinou, chvíli tam ještě oba výskají, Tomášek vyhazuje dudlíka a má radost, když mu ho bráška podává, příp. leze Honzík za Tomáškem do postýlky apod. - záleží na tom, jak hodně jsou unavení. Někdy se zklidní a usnou do 15 minut, ale většinou to trvá tak půl hodinky. Pak už je ale klid, Honzík spinká většinou celou noc, jen se jde občas vyčurat a Tomášek se budí 1 až 2x na dudlíka, kdy hned usne a pak nad ránem na mlíčko a pak spinká třeba až do 8 hodin :-).

Zoubky:
Tento měsíc Tomáškovi vyrostly hned 3 zoubky najednou - 18. října jsem si všimla, že má proříznutý 10. a 11. zoubek (horní a dolní čtyřka vlevo) a prořezával se i 12. zoubek (dolní čtyřka vpravo).

A co Honzík?
Honzík oslavil 2. listopadu už 42 měsíců, tedy 3,5 roku života. Přijde mi to jako nedávno, co se narodil a už je to přitom takový velký kluk :-).
Tento měsíc byl i celkem zdravý, takže mohl 3x do školky. Sice se mu nikdy nechce vstávat a už vůbec ne oblékat, ale naštěstí už nedělá tak velké scény jako dřív. Ve školce už prý taky tolik nezlobí, ale záleží na tom, jak je vyspaný. Někdy je to s ním lepší, někdy horší. Už tam naštěstí aspoň trošku obědvá, dřív nechtěl ani ochutnat. Ale i tak si ho musím po obědě vyzvedávat, protože by tam jinak ztropil příšernou scénu. Chodí tam tedy 1x týdně a doufám, že postupně si na kolektiv a pravidla školky zvykne. Dnes ale dostal v noci opět po měsíci pořádnou rýmu, takže příští týden se školka opět konat nebude.
Jinak jsme začali chodit s Honzíkem do Sokola na cvičení s dětmi - tedy chodí tam s ním hlavně moje mamka nebo táta, protože já hlídám Tomáška a pak po skončení cvičení s dětmi chodím cvičit i já - přihlásila jsem se na nacvičování skladby žen na Všesokolský slet v Praze, který se bude konat příští rok začátkem července. Tomáška hlídá doma manžel a Honzíka si odvádí ze cvičení děda a bere si ho na noc k nim domů, abych pak po návratu ze cvičení neměla moc velkou honičku s ukládáním kluků.
Kromě toho nacvičování na slet chodím ve stejný den od 18 hodin i na Fit Latino Dance, což jsou latinskoamerické tance pro ženy a moc mě to baví. Skvěle se u toho pobavím, zapotím se a doufám, že i trošku zpevním postavu. Bohužel je to jen 12 lekcí a poslední bude 5. prosince, takže už to brzy skončí, ale na jaře prý možná bude pokračování.
Tak, to je snad vše hlavní od nás. Pokusím se přiložit ještě nějaké fotky.
Mějte se krásně. Pápá http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-kovo-eeg-vy-etreni-na-neurolog

Komentáře

Obrázek uživatele svetla82

Ahojky, všechno nejlepší Tomáškovi k 18ti měsícům :k: krásně ti kluci rostou :///: taky už plánuju dát je spolu do jednoho pokoje, tak snad to bude dobrý Pápá

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Světluš Smile - jo určitě to bude v pohodě, u nás to přestěhování Tomáška do ložnice fakt pomohlo. Večer má větší klid na usínání, i když Honzík občas nechce ještě spát a trošku zlobí, takže to pak spolu vyvádí, ale i ta nakonec usne dřív, než kdyby byl s námi v pokojíku při puštěné TV a počítači. Pápá

Obrázek uživatele siska333

Alusko,krasny jako vzdy. Jednička Kluci rostou jako z vody,jsou fesaci Jednička Tomasek je celej maminka a Honzicek celej tatka.Ta podoba je na kazdeho z vas obrovska.Preju hodne zdravicka.. :k: My se zatim drzime a nemoci nikde,tuk,tuk,radeji..Koukam,ze jsi uzasne aktivni,ze chodis i cvicit,parada,obdivuju,smekam a moc ti fandim!! :heart:Dekuju moc za blahoprani k pidi narozkam Lukyho.. Smile Papa,Alusko Pápá

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Silvi Smile - oni jsou si kluci fakt dost podobní, takže se dá občas těžko určit, na koho jsou podobní víc - 99% lidí mi říká, že Honzík je celý po mně (až na ty blonďaté kudrnaté vlásky) a Tomášek po tatínkovi :-). Ale máš pravdu, že v určitých situacích to je i naopak :-). No oba mají něco jak ze mě, tak z taťky, takže se to pak různě prolíná. Ale to je úplně jedno, hlavní je, aby byli zdraví.
Děkuju, cvičit jsem se odhodlala až letos v září - na ty Fit Latino Dance jsem se přihlásila díky plakátu na plakátnici, pořádá to taneční škola La Passion a je to fakt super Jednička . Do Sokola už nějakou dobu chodím - jenom co jsem byla těhotná s kluky, tak jsem to přerušila, ale jsem ráda, že mi ta těhotenství vyšla v období mezi slety - takže jsem se mohla zúčastnit jak toho minulého v r. 2006, tak doufám, že vyjde i ten příští v r. 2012. Moc mě to baví, i když manžel se nad tím docela ušklíbá a posmívá se starým Sokolům - je fakt, že některé věci mi na tom taky vadí - třeba to jejich oslovování bratře, sestro, nazdar a pak hlavně ty zastaralé sokolské kroje, které nosí ty nejstarší Sokolové, co pamatují slety ještě před válkou. Ale chápu, že je to pro ně tradice a že to chtějí udržovat, tak jim to neberu. Mně jde hlavně o ten pohyb s hudbou, o možnost předvést se před lidmi :-).
Tak držím palečky, ať Tě koleno už tak nezlobí a kluci jsou i nadále zdraví. Pa Pápá

Obrázek uživatele siska333

Ali,hlavni je,ze t to bavi a to je nejdulezitejsi.. Smile Wink Co vim,tak tvuj manzel ma zase ryby a kazdej ma holt neco,tak co Smile S temi Sokolniky a jejich pozdravy to vidim jako ty,ale co a hlvni je,ze o ostatni te bavi a na ostatni kasli Smile Ta podoba se u vas opravdu prolina dost Smile Ja s tim svym prokletym kolenem nemuzu ted nic a jsem rada,ze vubec nejak funguju s klukama,ale chci verit,ze to bude casem lepsi.Vsude jezdim na kole,nebo autem,pesky pokud me bere koleno je des.Musim i zhubnot par kilo jak jsem se rozezrala po nocich,kdy tady zavladne ticho,ale nejak nemam vuli a kazdy den si jen rikamze zacnu a kazd dalsi en to porusim,sakra prace.Potrebovala bych cvicit atd.,ale kolenomi to nedovoli.Nejlepe jsem vzdy hubla sportem a to mi dost chybi.Predstava,ze hubnu jen na zaklade ubrani jidla je pro me desiva,ale jedina nutna,bohuzel.Potrebuju jen par kg,ale i tak..Kazde kg navic pry vadi a conejvice ulevit kolenum.. Pápá

Obrázek uživatele alenkas

Určitě Ti ta léčba pomůže, držím palečky. Ani si to neumím představit, co ta artróza obnáší :-(. K udržení postavy mi taky vždycky pomáhal pohyb, protože samotné diety mívaly spíš opačný efekt - po návratu k normálnímu jídlu jsem ta shozená kila vždycky nabrala zpátky. Teď se snažím udržet na váze co mám právě tím pohybem. Ráda bych Ti nějak poradila, možná třeba plavání by nemuselo Tvým kloubům vadit? Pápá

Obrázek uživatele siska333

Alusko,jsi zlaticko :heart: S tim plavanim mi to rika spousta lidi a pry to opravdu pomaha,ale znas to,cas cas proste tolik neni..Artrozu radeji nikdy neznej,neni o co stat..Mam jen asi 1.stupen,ale staci bohate..Koleno mam natekle,rano se nepostavim dokud ho nerozchodim a bolest citim asi takto...Chci narovnat po nocnim spanku svoji nohu,nejde to,protoze v kolene mas nuz,ktery te jakoby boda hluboko do zive rany a kazdy sebemensi pohyb citis to bodani ostrym nozem..Tak tohle ja citim po ranu a pres den to rozchodim a funguju..Mama to ma taky,takze mozne i genetika,nevim..Vetsinou to maji starsi lidi kolem 50-60 let,ale ja se citim a to prilis mlada,ale clovek si nevybira..Me je zase tebe lito,ze te kdy vubec nekdy trapila ta hnus epi a taky sis uzila sve Sad Kez by slo zmacknout nejaky knoflik a zdravi se nastavilo,ale clovek si nevybere..Proste to prijde a srovnej se s tim..

Obrázek uživatele alenkas

Br, tak podle toho co píšeš, to musí být fakt děsná bolest :-(. . Je fakt hrozné, jak se ty nemoci starších lidí přesouvají čím dál víc mezi mladší ročníky :-(. Ach jo, kéž by se to dalo nějak vyléčit anebo ty bolesti zmírnit natolik, abys mohla fungovat i ráno po probuzení. Tak držím palečky, ať je Ti lépe, pa Pápá

Obrázek uživatele Natali.k

ahoj ,tak já jsem se u dovedností Tomáška fakt pobavila poslední větou,jak vypráví gaj gaj:-D máme stejně starého chlapečka a dělá to samé. i se stejně vzteká jako váš ,až na to kousání.Náš Patriček kouše,když má radost,to máme naopak:-))) máš hezký kluky.

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Smile - uvědomila jsem si, že Tomášek taky kouše i při dobré náladě - to si třeba myslím, že se chce se mnou pomazlit, protože se ke mně přiblíží hlavičkou a zatímco mu chci dát pusu, tak on otevře pusinku a kousne mě do nosu :s: . Pápá

Obrázek uživatele Lucii20

Hezká rodinka :-)Jsou to krásní klucí Smile a pěknej kocourek:-) Takže vše chválím Smile :c:

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Smile Pápá

Náhradní matka

Nabízím se jako náhradní matka pro páry který nemohou otehotnet

Tehotna maminka

Dobry den. Jsem tehotna a mam hroznou rymu. Vadi miminku polykani hlenu?

Těhotenství

Dobrý den,chtela jsem se zeptat, mám takovy menší problém dostala jsem od pana doktora gynprodyl na udržení...

Přímá adopce

Dobrý den, jsme manželský pár, kterému osud nedopřál mít vlastní mimko. Proto hledáme maminku, která by cestou přímé adopce chtěla...

Přímá adopce- hledáme miminko

Jsme mladý zajištěný pár, pracující ve zdravotnictví, nicméně vlastní rodina není ze zdravotních důvodů možná. Rádi přijmeme miminko do...

Zdravím všechny maminky.. Mám takové dilema.. Chtěla bych koupit tu zimní zavinovačku od Emitexu do autosedačky,ale..příjde mi že je dost velká,nebo ne??. Jaké máte zkušenosti?? Myslela jsem.že až půjdu z porodnice,tak malýho do toho v tý sedajdě zabalim. Nějak s to vůbec neumim představit.. Jak jste to měly vy?

Holky poradili by jste mi jaké puzzle bych mohla koupit dcerce,které budou v únoru 3 roky?Nějaké větší no a taky kde.Nedávno někde dostala takové pěnové,je to ale jen malý obrázek ze 4 kusů a líbí se jí to.Akorát je to málo.Děkuji za rady.

Ahojky spolutehulky, nejak neni cas sem moc chodit, takze jen v kratkosti...Za 2 dny zaciname s nasim prdolkou 20tt...utika to neskutecne, mnohem rychleji nez v prvnim tehu. Brisko krasne roste, prdolka kope o 106!!!!! Asi z nej bude nejakej fotbalista, protoze to je az neskutecny kolikrat za den mi do toho brucha busi! Hlavne kdyz si jdu odpocinout, to je vzdycky rodeo.

Čau holky :///: Konečně sem dávám foto našeho nového přebalovacího pultu,ustlanou postýlku a kolébku pro naši princeznu a uháčkovanou soupravičku do porodnice od babičky :s: :a

Ahojda Holčičky.Chtěla jsem se optat jestli nekteré z Vás nemá zkušenost se 4.letou mateřskou..Od příštího měsíce mi to skrouhnou napolovinu takže 3800+500 a nechápu jak s tim nekdo může vyjít...Dá se nějak proti tomu bránit,nebo nevíte jestli se nemá něco po novým roce měnit? nebo jestli mi jeste něco na úřadech nedaj...jsem totiž sama.Dejte vědět.Vdyt to není ani na pliny.Hrůza

Ahoj holky, budeme kupovat plynovou varnou desku. A přemýšlím, která je nejlepší. Vůbec nevím podle čeho ji mám vybírat. Jakou máte vy? A podle čeho ste si ji vybrali?

prosím Vás, chtěla bych se zeptat, jak je to s mateřskou? Byla jsem do 23.10. na neschopence a od 24.10. jsem na mateřské. To znamená, že teď v listopadu by mi měly přijít peníze za 23dní nemocenské a za 7dní mateřské za říjen. Chtěla jsem se zeptat, jak je to s mateřskou, ke kolikátému chodí datu? A jestli má jen jeden výplatní termín, neboď nemocenská má těčh výplatních termínů více.

A ještě jedna otázečka :-)...na maminy z Pardubic, jestli tu nějaká je? Chtěla bych se zeptat, jaká dětská paní doktorka je dobrá? Už se budeme muset jít k nějaké přihlásit a jelikož se budeme z Polabin stěhovat do centra města, chtěla bych nějakou paní doktorku poblíž :-).

Ahoj holky, jsem tady asi čtrnáct dní nová a sháním těhotenské kalhoty, není tady na to bazárek? Nemůžu nic takovýho najít :#o: