Super článek (sice pro tatínky...:)

20.07.2008

KAPITOLA I. - POKUD MIMINKO PLÁČE
1/ Nejlepší výsledek dosáhneš, když všeho necháš a pochováš ho. Je to spolehlivější než mu nabízet dudlík. Blízkost a kontakt je pro tvé dítě alfa a omega. Tak jako tak bude příštích padesát let potřebovat tvé ujištění, že jsi jej přivedl na svět proto, aby bylo tvojim pokladem, zázrakem, nejmilovanějším člověkem.

2/ Pokud je chováš a miminko pláče dál, zaujmi jeho pozornost mluvením

přeci jenom, všichni lidé, i miminka reagují pozitivně na komunikaci. A miminko pozná bezpečně, že mluvení na něj je z tvé strany forma tvého zájmu o ně. Pro miminko supr.

3/ Pokud miminko pláče dál, začni s ním chodit.

Miminko se nudí, chce vidět, jak to u vás doma vypadá, kdo je kde a co kdo právě dělá.

4/ Pokud miminko pláče dál, má hlad.

Nabídni mu maminčino prseno. Nemusím rozvádět. Jistě jsi se tatínku už vyrovnal s tím, že jako otec můžeš miminku poskytnout skoro všechno.

5/ Pokud miminko místo bumbání dál pláče, je pokakané.

Čichni si k tříslu miminka. Být pokakané se miminkům vůbec nelíbí. Nelituj času na přebalení, o víc než o tři minuty nepřijdeš. Tvé dítě by si nemělo zvykat na to, že je normální bezmocně vězet ve vlastních sračkách.

6/ Pokud zjistíš, že pokakané není, a přitom stále pláče, potřebuje si odgrcnout.

Řečeno moravským dialektem mé choti. Česky méně ladně řečeno: odkrknout. Polož si miminko bříškem na rameno a jemně mu poklepávej bříšky prstů na střed horních zádíček. Některá miminka si potřebují odgrcnout dvakrát a dokud nedojde k druhému grcnutí, stále se děje fňuk fňuk.

7/ Pokud si neodgrcne a přitom stále pláče, může být příčina pláče v bolesti střev.

Ve střevní krajine miminka chybí svalíky, které by zajišťovaly účinnější pohyb střeva a zpapané mlíčko tam díky tomu bublá, neodchází z bříška ven, miminka to bolí. Zkus miminku vyprostit nožičky z toho, v čem ho máte pravděpodobně zabalené. Možná i sundat plínku, pokud to teplo dovoluje. Když se mu nožičky uvolní, začne jimi kopat a hýbat a samo si tak přivodí odvedení prdíků z bříška ven. Pokud to nepomáhá, přilož mu na bříško gumovou zahřívací láhev, je k dostání tady nebo u Číňanů v obchodech. Vody jen čtvrtinu, ne vodu 100°C, stačí poloviční teplota. Popř. si dej miminko do šátku a choď s ním. Tvá vlastní peristaltika a chůze z něho prdíky také vyhartusí.

8/ Zvaž, jak moc chceš miminko balamutit dudlíkem

Když mu dudlík, ty a tvá polovička strkáte po prvé do pusy, narazíte na odpor. Proč by ho cucalo? Je to guma, není to teplé, neteče z toho mlíčko. Když miminku zlomíte jeho odpor, v budoucnosti bude jeho odpor lámat kde kdo. Vytvoříte miminku navíc sací reflex, aby sálo furt a furt. Pak už musí sát, i když nechce, stejně jako kuřáci musí čmoudit, i když vědí, že je to pro ně o ničem. Když máte chlapečka, v dospělosti si sání prsů bude vykompenzovávat na manželce. Manželka bude jistě celá happy. Když zlomíte dudlíkem odpor holčičce, v dospělosti jí každý orální sex bude podvědomě připomínat, že jí po narození někdo něco rval do pusy. Pan manžel spláče nad výdělkem. Zkrátka dudlík je spolehlivý recept na „manželské štěstí“ v dospělosti. Zlobíš se? Jistě máš proč. Nevymyslel jsem si to při houpání kolíbky, přišli na to terapeuté, kteří miminka, jejich chování a vzpomínky dospělých na jejich ranné dětství monitorují profesionálně už roky.

KAPITOLA II. - I KDYŽ MIMINKO NEPLÁČE

Pokud mé rady nepotřebuješ, je to buď proto,

a/ Protože máš své rodičovství již úspěšně za sebou, v tom případě ti blahopřeji, je přece k čemu. Poprosím tě ale o malý akt solidarity: napiš mi do diskuse dole reakci, zda byly tvé zkušenosti s miminkem stejné nebo jiné. Obohatíš tím čtenáře a i já si myslím, že si za tu práci tady s tím malou reakci zasloužím.

b/ Anebo mé povídání nepotřebuješ proto, že máš otcovství (tak jako donedávna i já) teprve před sebou. Pak Ti ale doporučuji zapamatovat si, kde jsi toto četl. S miminkem v náručí příliš času na surfování stejně jako na četbu Dostojevského nebude.

c/ Anebo mé povídání v tobě restimuluje nepříjemné zážitky z tvého ranného dětství či pocity viny z tvého vlastního rodičovství. V tom případě s tebou soucítím, protože mne před narozením malého řeči o problémech miminek taky pěkně sraly. Upozorním tě ale, že zdroj tvých nepříjemných pocitů neleží v těchto řádkách, ale mnohem dříve v tvém vlastním životě. Zkus to začít řešit, věnovat sobě v tohle směru pozornost. Je to dlouhodobě ta nejlepší investice do sebe.

d/ Anebo si namísto vyčtených rad chceš poradit vždycky sám, čemuž vřele rozumím. K mému překvapení ale bylo několik věcí, na které jsem ani při svém experimentátorství nepřišel sám. Totiž:

9/ Miminko potřebuje houpací sedačku.

Nepočítej s tím, že tvé dítě bude chtít první rok života pořád jenom ležet. Ty bys přece taky pořád jen neležel jak trubka. Houpy houpy je pro miminka velice inspirativní poloha.

10/ Maminka by během doby kojení neměla dostat horečku.

Množství mléka se v prsou tvé ženy při horečce rapidně sníží a miminko pije naprázdno. Má pak hlad a pláče, tvá žena stres a výčitky svědomí. Snadno se horečka dostaví jako důsledek kombinace oslabení a neléčených zánětů v minulých týdnech nebo měsících. Když horečka přijde, nechejte horečku projít, nesnižujte jí. Je to ochranná reakce organismu, nad 39° C se většina běžných virů v těle nemůže dál množit a hyne. Dej ale i tak na svou ženu pozor. Ať nebere aspirin, může způsobit dítěti smrtelný Reyův syndrom. Do věku 12 let dítěte je bezpečný paracetamol/panadol. Jestli bude mít problémy se spánkem, pomůže jí tymián. Jestli by příliš pracovaly nervy, ať pije třezalku.

11/ Maminka by neměla jíst během kojení žádné luštěniny, cibuli, rajčata či čerstvý chléb.

Nepít mléko. Všechno to nadýmá a miminko pak kvůli prdíkům pláče o sto šest. Když bude chleba včerejší, je to v pohodě, a když rajčata ponoříte do horké vody a oloupete je, prdíky taky nehrozí. Problémem jsou všechny šlupičky, ty dělají střeva neprůchodná. Týká se to hlavně prvních třech měsíců.

12/ Před miminkem neříkej a nedělej věci, které se miminkům nelíbí.

Miminka jsou na podvědomé úrovni stejně vyspělá jako ty, rozlišují co působí smutek a co radost. Navíc si pamatují před slétnutím na zem čistotu a dokonalost kosmického vědomí, a kontaminace pozemskými energiemi a všelijakým místním sajrajtem je pro ně přeci jen trochu trauma. To znamená, že např. když se rodiče v blízkosti miminka baví o svých problémech, tak i když mimi nerozumí, neslyší či dokonce spí, je to pro něj stres.

13/ Nepokládej miminko na místa, kde si bude zvykat na roli outsidera.
Tj. do rohů místností, do šera, příliš často na podlahu, zkrátka na blbá místa. Postýlku neumisťuj do škvír mezi nábytkem či stěnou nebo do jiných více než kompromisních poloh. Do blízkosti okna, přes které chtě nechtě vždycky táhne. Nohy miminka v postýlce ať nemíří do dveří nebo do okna, zbytečně by se pak miminku ztrácela energie a vitalita.

14/ Pokud miminko kaká nazelenalá hovina

je to signál, že má hlad, a že mateřské mlíčko je málo výživné. S tvojí ženou a jejími prsy se pravděpodobně děje něco co by nemělo. Doplňovat umělou výživou bude po pár dnech nutností. Snažte se tomu za každou cenu vyhnout! S mateřským mlíčkem se miminko dostává do podvědomého spojení s maminkou a jejím světem. Umělou výživou do něho lijete de facto mrtvou hmotu, bez informací, bez emocí, tupý materiál bez přidané hodnoty. Maminky, které nekojí mívají během dalších padesáti let honičku přesvědčit dítě, že jsou skutečně jeho maminky.

15/ Pokud miminko v noci špatně spí

může být zatrolená a ne vždy snadno řešitelná příčina také v tom, že je máte položené v prostředku manželské postele na spojnici dvou matrací. Energeticky to je špatně, řekne Ti každá učebnice feng-shui. Číňané to vědí už pět tisíc let, tak proč bys to neměl vědět i ty. Průměrný pivař si ničeho nevšimne, ale miminko vnímá všechno.

16/ Miminko potřebuje pravidelnost

Pravidelnost a jistý řád mu pomůže k pocitu bezpečí, takže se bude samo chovat předvídatelně a bez výkyvů. Přispěješ tomu, že z něho jednou nebude neurotik. Pravidelně malou/malého koupat je dobrý začátek. Dělej s ním činnosti ve stejném pořadí po sobě.

17/Nepodlehni iluzi, že dítě patří jen mamince a ty jsi tam jen na ozdobu

Maminky vědí zpravidla lépe než my muži co miminko potřebuje a nepotřebuje. Jenomže tím není řečeno, že pro tebe vedle miminka není místo nebo že s miminkem nemáš trávit čas. Tím že tvoje žena ví všechno líp ještě není řečeno, že ti má malého připravit bez tvé asistence až do věku, kdy s ním budeš moci kopat do míče. Jestli si k miminku nenajdeš cestu teď, riskuješ, že si k němu budeš hodně složitě hledat cestu zbytek života. Tak do toho, ať vysedáváním před monitorem nic nepropásneš!

Kéž tvé miminko pláče co nejméně.

Baudy, čerstvý otec

P.S.:

18/ Pouštěj doma kloudnou hudbu.

Když můžou při hudbě Mozarta lépe růst begonie a krávy dojit víc mlíka, proč by skrze jeho poslech nemohla lépe růst tva dcera, tvůj syn? :-)

P.P.S.:

19/ Půjde ti to dobře,

a s tvojí polovičkou dostanete časem chuť přidat tvému miminku dalšího sourozence. Bude z vás velká a zdárná rodina. Ty pak budeš silný a spokojený ve stáru. Navíc zůstaneš pohromadě s tvojí ženou a nebudeš nikdy litovat, že jsi něco nezvládnul.

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky