Rodičovský příspěvek

Anonym (neověřeno)
27.08.2009

Ahojka holky, možná se tu na to už někdo ptal, ale mám takový dotaz.
Pořád přemýšlím, zda jít na rodičovský příspěvek na 2 roky nebo na 3. S manželem plánujeme další dítě (teď máme 6 týdnů starého chlapečka) a ctěli bychom tak až bude mít malý 1,5 roku se začat snažit. Jenže nikde není dáno, že se to povede :-( a já mám strach, že by mi v práci kdybych se vrátila dali výpověď.
Udělali to jedné mé známé tak. Co myslíte, co by jste mi poradili, jak to udělat??
Mám takový plán, že bych kdyžtak do práce nastoupila a pak šla hned maródit. Nevím, pořád se nemohu rozhodnout. Mám ještě čas na odevzdání papírů na sociálku, ale pořád mi to leží v hlavě.
Jo a ještě jsem chtěla se zeptat, zda kdybych šla na 2 roky, jestli bych musela jít i toho druhého dítěte na 2 roky.
Děkuji za rady děvčata a přeji příjemný den

Markéta

Dnes jsem byla na tom úřadě poptat se co a jak a nedozvěděla jsem se v podstatě nic.
Na OSSZ mi dali info pouze ohledně mateřské - mě zajímalo, jestli si můžu přivydělávat, takže nemůžu a kvůli rodičovské mě poslali na úřad práce.
Tam byla slečna, ketrá mi nebyla schopná zodpovědět jedinou otázku, takže jsem pochopila, že pokud s ní nechci řešit zelený, růžový nebo žlutý formulář, tak mám smůlu, nevěděla nic.. (formuláře na porodné, rodičovský příspěvek a spol.)
Zajímalo mě, jak to bude, když si vyberu 2 roky rodičovské a pak hned budu znovu těhotná, jestli zase budu moct volit délku rodičovské a na to mi řekla, že to záleží na tom, jestli a jaký mi vznikne nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), no a to mi řeknou na OSSZ.
Jestli za mě někdo bude platit zálohy na zdravotní pojištění, když po dvou letech (braní příspěvku) zůstanu doma i ten třetí (už bez peněz), to se prý musím zeptat na zdravotní pojišťovně. A jestli můžu zůstat doma tři roky a brát rodičovskou dva roky, to mi přece musí říct zaměstnavatel, jestli mi bude držet místo...
No hotovo. Potřebuješ vyřídit v podstatě jednu věc, nebo věc týkající se těhotenství, porodu a miminka a musíš kvůli tomu oběhat 3 různé úřady. Děs.
Takže zítra se zeptám v práci naší mzdové, je to fajn baba, tak snad se něco dozvím a až budu vědět výši mateřské, půjdu se znovu poptat na OSSZ, jestli mi za dva roky vznikne nárok na další mateřskou, pokud bych hned znovu otěhotněla. Pro mě je to celkem důležité vědět to předem a podle toho se rozhodnout, jakou si vybrat mateřskou. Otázka je, jestli mi to bude někdo schopný takhle dopředu říct a hlavně, jestli se za ty dva tři roky zase všechno nezmění.. Ach jo. Až se něco dozvím, zase napíšu.

Ahojky, mozna blby dotaz, ale slysela jsem ze mam narok na rodicovsky prispevek na dva roky pokud jsem mela prumerny plat nad 20000. neslysely jste o tom neco?

In reply to by maddi

To je blbost, až tak vysoký nemusí být, jde o to, jaký vyměřovací základ ti vychází na den.. už si nepamatuju, jak to přesně je, ale zhruba musíš mít plat v hrubém 18atisíc.. ale to hádám, musíš pohledat po internetu. Mě to bychází, takže si volit můžu.

Já o tom taky uvažuju a mám tyto informace, i když zatím neověřené:
- když si vezmeš rodičovskou na 2 roky a nevýjde ti to s druhým mimčem tak, abys hned po dvou letech nastoupila na neschopenku nebo mateřskou, nahlásíš na sociálce, že pečuješ o dítě a můžeš zůstat doma dál. Sice už nebudeš dostávat žádné peníze (celý obnos sis vybrala za ty dva roky), ale sociálka za tebe bude platit zálohy na nemocenské a sociální pojištění. Takže finančně na tom nic netratíš. Tohle mě přesvědčilo o tom, že bych měla o dvou leté variantě uvažovat :)
- zaměstnavatel by ti měl držet místo 3 roky bez ohledu na to, jakou variantu si vybereš
- ale!! pokud hned po dvou letech navážeš další mateřskou a rodičovskou, dostaneš automaticky 4 letou variantu a nemáš na výběr. Pokud bys chtěla volit jinou alternativu, musela bys mezi tím pracovat alespoň půl roku.
Mně to třeba nevadí, říkala jsem si, že bych první zvolila dva roky, pak hned další mimčo a že bych zůstala doma 4 roky, abych si to užila - ono to hrozně uteče..
Ale jak říkám, nemám to ještě ověřené, chystám se zajít přímo na sociálku a zeptat se tam. Pokud to pro tebe bude ještě aktuální, napíšu pak, co jsem zjistila. Jen nevím, kdy to bude. Na mateřskou nastupuju příští týden, tak už bych to moc odkládat neměla. Čert ví, kdy se malému zachce na svět a pak už na to nebude čas...

In reply to by buksy

Ahojka,. mě mzdová říkala, že si klidně můžu vzít varinatu rodičovský příspěvek do 2 let dítěte a 3 roky rodičovské dovolené, a je jen na mě, jak se ten třetí rok budu živit, protože při rodičovské se nově může přivydělávat. takže já si v práci vemu 3 roky rodičovské dovolené.. ale rodičovský příspěvěk tu zkrácenou variantu do 2 let dítěte. A ten třetí rok se uvidí, buď dám výpověď, kdybych si byla jistá, že se do Brna vracet nebudu, a najdu si práci tady, nebo nás Petr uživí, nebo brigádky, Kajuška jesle, či hlídání.. no, anebo bude druhé mimi :)

In reply to by Dappa (neověřeno)

no, měla bys napsat aspoň email mzdové.. já budu muset napsat i proto, že jsem nevyčerpala celou dovolenou, tak si ji budu čerpat do matařské, než nastoupím na rodičovskou dovolenou. :) každá koruna dobrá. Tak jim rovnou napíšu, že budu čerpat tříletou dovolenou. Přeci jen,a kdyby bylo nejhůř, tak ji ukončit dřív snad budu moct, když jim s předstihem dám vědět, že se vrátím dřív. :) kdo ví co a jak bude.

In reply to by Dappa (neověřeno)

Možná tam vyrazím příští týden ve středu, jedu do města na kontrolu, tak bych to mohla vzít při jednom.. Až budu něco vědět, napíšu ti sem :)

Ahoj, moc ti neporadím, ale já to chci udělat podobně. Chtěli by jsme druhé mimi chvilu po sobě (malé jsou 3 měsíce, tak možná po novým roce). Já si vezmu na dva a uvidíme, co bude, taky mám strach, že by se to nemuselo stihnout, ale kdyžtak to nějak pořeším. Já jdu určitě do dvou roků. pa

ahoj, rodičovský příspěvek si můžeš vzít na 2 roky a v práci si zažádat o rodičovskou dovolenou na 3- jsou to 2 různé věci...

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Zajímavé odkazy

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko
Holka nebo kluk

Ovulační kalkulačka