Rodičovská dovolená v roce 2012 | Moje těhotenství.cz

Rodičovská dovolená v roce 2012

Obrázek uživatele vveronikaa

  http://finance.idnes.cz/rok-2012-rodicovska-220-tisic-korun-pro-vsechny-...

  Chápu to dobře, že se nebude brát pro výpočet v potaz moje výplata před nástupem na mateřskou, ale manželova aktuální? A pak se musí ona částka 220 tis rozpočítat, tak abych nepřišla o to co nestihnu vybrat do konce zvolené délky rodičovské? Jestli jsem to dobře pochopila tak do 3 let se to vybrat nestihne, tak že asi lepší abych si vzala 4 roky, že? Smlouvu u zaměstnavatele stále mám, takže se na nemocenském podílím, že?

  Komentáře

  Obrázek uživatele mabis

  bere se v potaz ta výplata, která je pro maminku výhodnější Wink (tzn. vyšší Wink )
  ale zatím nemá cenu něco řešit, na sociálce k tomu nemají žádné podklady, o změnu půjde zažádat nejdříve 2.1.2012 Wink

  Obrázek uživatele mabis

  jo a bere se výplata ke dni narození dítěte!!! a osoba podle které se to posuzuje (ty nebo otec dítěte) se musí před narozením podílet 270 dní na soc a zdrav. pojištění Wink )

  Obrázek uživatele Monina

  Já to pochopila takto. Celá částka se rozpočítá na počet měsíců,které bude matka čerpat rodičák,ale výše rodičáku nesmí přesáhnout 70% hrubého přijmu rodiče,vyjímka jsou rodiny s nížími přijmy než 10 000 Kč.Česky řečeno nedostanete více jak 11 500 Kč za měsíc. A je pouze na vás jak často si budete volit délku rodičáku,vždy se odečte vyplacená částka a zbytek se vydělí počtem měsíců,které budete ještě čerpat.

  Obrázek uživatele Beruška21

  Sociálka ti částku vypočítá podle zvolené doby, můžeš si zvolit datum ukončení rodičovského příspěvku, takže každá z nás ve finále bude měsíčně dostávat jiné peníze, ale každá celkově dostane 220 tis.
  O 15 tis. nepřijde nikdo. Teda vlastně všichni, kteří na rodičovskou nastoupí po Novém roce a vyberou si, že RD ukončí ve 3 letech věku svého dítěte.
  Pro maminky, které již na RD jsou, se vůbec nic nemění, pokud samy o změnu nezažádají.

  Obrázek uživatele Lucifuk

  Neber 4 roky!!!!vybereš to za 3 roky, jen to bude asi 600 míň, než jhe teď, na 4 roky bys dostala od 9. měsíce 3800:-) jako já :-(:-(

  Obrázek uživatele vveronikaa

  ale ve článku píší že když si dám 3r tak přijdu o 15 tis?

  Obrázek uživatele silvuska001

  Ahojky, no jenže ty si nemusíš dávat pevnou sazbu tri nebo čtyri roku..pocitat se to bude na mesice..takze si proste vezmes 220000Kč a pokrat si to mesicema , poktery chces byt doma...akorat si od nich jeste odecti 5mesicu materske, pokud mas, Takze kdyz budes chtit byt doma treba dva a pul roku, vezmes si 25 mesicu(pac jsem odecetla materskou) a vydelis tim tu castku...a mesicne ti budou davat 8800...v podstate kdyz sit o takhle napocitas, tak vzdycky tech 220000 vycerpas... :q:

  Obrázek uživatele mabis

  přijdeš o těch 15tis ve srovnání s tou starou variantou Wink

  na nové varinatě si nevybíráš délku ale částku kterou budeš pobírat a u všech je to 220000,- rozpočítaných na ty měsíce jak chceš být dlouho doma Wink (takže klidně i 2,5 roku Wink )

  Obrázek uživatele Beruška21

  Pokud máš nárok na PPM (mateřskou) pak není problém, aby i rodičovský příspěvek byl napsaný na tebe a ty sama sis zvolila dobu, jakou strávíš s prckem doma.
  Výhoda tohoto systému je variabilita. Když ti náhodou vezmou prcka dříve do školky, můžeš RD dříve ukončit a vrátit se do práce,nebo třeba podruhé otěhotníš, rozdíl do těch 220 tis. by ti pak doplatili tak, že bys posledních pár měsíců dostávala třeba 10 tis. Je to jen příklad, ale nějak takto by to mělo fungovat.

  Obrázek uživatele mabis

  nemusí nic ukončovat pokud jí vezmou prcka do školky, protože na nové variantě může dát prcka do školky už od dvou let neomezeně!!! a před tím na 46 hodin měsíčně Wink

  Obrázek uživatele Beruška21

  To ano, ale komu by se nehodilo zvýšit si příjem? Ano chápu, je lepší dostávat déle aspoň nějaké peníze, ale ze svého pohledu to beru tak, že je pro mě lepší k výplatě od zaměstnavatele dostat i vyšší RD po kratší dobu (doplacení rozdílu podle kritérií udaných v článku).
  Nejvýhodnější je tenhle systém určitě pro maminky, které podruhé otěhotní brzy po narození prvního dítěte a v tomto starém systému by nestihly vyčerpat tolik peněz, jako jim dovolí systém nový.

  Obrázek uživatele Any

  Já teď pobírám 11400 Kč měsíčně na dvouletém rodičáku, termín naození dalšího miminka mám 23.3. No a potom mám 6 měsíců mateřskou dle platu, jaký jsem dříve pobírala v zaměstnání. Poté chci zvolit 3letou variantu, kterou bych v případě nutnosti, možností a celkové vyspělosti mladšího potomka zkrátila na ty dva roky nebo jak se tady psalo, tak např. na dva a půl, čili by mi pak v těch dalších měíscích měli vyplácet o něco více, že. Jinak manžel bere víc, ale musel by to nějak dokládat daňovým přiznáním a od toho se ještě něco odečítá a je to asi nějak složité. Už jsem ten článek zavřela, tak si teď nejsem jistá, jestli se to týkalo mateřské nebo rodičovské. Musím si to znova přečíst.

  Obrázek uživatele Beruška21

  Přesně tak Any, pokud jsem to správně pochopila, a myslím, že ten systém není složitý, pak v případě změny ti rozpočítají zbývající peníze do měsíčních dávek podle doby, kterou si zvolíš Smile Ta variabilita se mi na tom opravdu líbí, i když celkem dostaneme na tří leté variantě méně peněz, ta možnost změny je lákavá.
  Ohledně té možnosti výběru díky partnerovu příjmu jsem naprosto neinformovaná. Myslím ale, že pokud máš nárok na PPM, platí pravidlo co dříve, tzn. máš nárok na volbu doby čerpání rodičovského příspěvku.

  Obrázek uživatele mabis

  Míši, oni tam teď dali pravidlo, že nesmíš pobírat víc jak 70% hrubého příjmu, takže je lepší to nechat posoudit podle toho, kdo má vyšší příjem... ale sami jsou z toho jeleni, neví jestli budou ten příjem dokládat oba rodičové, nebo stačí jeden, nemají na to formuláře (co si pamatuju, tak když jsme nastupovali my, tak ti ten DVZ potvrzovala ČSSZ) neví jestli to ČSSZ bude potvrzovat teď nebo to bude potvrzovat zaměstnavatel... v podstatě ten zákon ještě neplatí ikdyž je schválenej, jediné co ví, že můžeš žádat od 2.1.2012
  takže se z toho všichni v tom lednu po... a my budeme v únoru čekat na peníze jak na smilování Sad

  Obrázek uživatele Beruška21

  Já už jsem dlouho nic o tom novém systému nečetla, ale byla tam také částka 11,5 tis. uvedená jako maximální částka.
  Myslím, že každý s průměrnými příjmy dokáže tuto částku překonat, tzn. pokud je 11,5 tis strop a 70% ze mzdy je více než 11,5 tis., pak je to vlastně jedno.
  Bude v tom bordel tak jako byl bordel v nové mateřské, ale ono se to ustálí... Stejně když se podíváš kolem sebe, 90% maminek si bude volit podle zažitých časů - do 2. nebo 3. roku. Ty změny - předčasná ukončení apod. se budou řešit v průběhu roku Smile

  Obrázek uživatele mabis

  Kači, jinak ted to bude napsaný na tebe, jen prostě se bude posuzovat ten lepší příjem Wink

  Rýma

  Prosím jaké kapky do nosu byste mi doporučili, jsem v 5 měsíci těhotenství a v...

  Duch na tt

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat co si myslíte o tomhle duchovi? Jsem dnes 29.DC a jsem po stimulaci Clostilbegytem a zavadim Gynprodyl....

  Těhotenství

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak dlouho po ovoluci zjistím těhotenství. Bolí...

  Prima adopce

  Dobr den všichni 

  jsem ve 29 tt., ale jsem 18 letá studentka přítel se na mne vykašlal a rodiče semnou skončili jsem v takové...

  Léky v 1. trimestru

  Ahoj,

  jsem v 6.tt a během posledních 4 dnů jsem užívala nosní sprej Muconasal Plus. V lékárně jsem je upozornila na...

  :*[]:Jsou tady maminky co budou rodit v Rihnove nad kneznou v Prosincy???

  Babička koupí na Vánoce malé sedačku a nevím kteoru barvu.potahy máme červené v autě a tak bud vítězí druhá varianta a nebo 3.kterou by jste vzali vy?
  http://www.detskyraj.cz/autosedacky-a-doplnky/cybex-solution-x-2011?vypi...

  Ahojky, tak jsem tady po měsíci zase. Prvně bych chtěl pozdravit všechny kamarády a kamarádky, nově narozená miminka, no prostě všechny tady na MT.

  holky jak perete látkové pleny?

  Krásné dopoledne všem. Dneska jsem 17+6 a v noci jsem dostala hroznou bolest do pánve či kyčle... nevím, bylo to během převalení se na bok. Dnes jsem úplně o.k., po pár minutách to přešlo. Myslím, že tam malej něco montošrouboval jak říkám :s:
  Jinak se spíš chci zeptat, jestli je normální bolení kolem pupíku?

  Ahoj Holky, tak se musím někomu vypovídat, není komu bych to řekla, protože jsou všichni v práci a budu s někým až odpoledne, ale je mi hrozně, úplně se třepu.

  AHojky holky, tak Matea jste mi zdárně vymluvily Biggrin Tak ve hře zůstal Šimon, přidal se Matouš, ale já si nedám říct a pořád se mi líbí ty neobvyklé. CO říkáte na MATIAS?

  Příjmení je Záhořík a dcerku máme NATALI.