Rady k odstříkávání

15.08.2009

Ahojky, mám 2-měsíční holčičku a od konce září začnu chodit dálkově na školu, takže bude krmit babička, jde jen o pár hodin jednou za 14 dní. Potřebovala bych vědět vše ohledně odstříkávání a skladování mléka. Kdy je nejlepší odstříkat - po kojení, mezi kojením, ráno nebo večer? Jak se mléko skladuje? Už jsem si koupila sáčky na mléko medela, vím, že v mražáku vydrží mléko asi půl roku, v ledničce - to bych teď hádala, ale ráda bych věděla, jak připravit mléko z mražáku (eventuálně z ledničky) k jídlu co nejrychleji, aby mimčo moc dlouho neplakalo. A když odstříkáváte, máte na to nějaký nástroj, nebo to jde i ručně?
Díky za odpovědi, moc mi to pomůže... :)
Barča

Kliknutím vložíte smajlíky:

tak já jsem odtříkávala před biopsií,protože malá nesměla kvůli mé narkóze být kojená,odstříkávala jsem většinou večer v klidu,ve vaně jsem se nahřála a pak odstříkala do mrazící nádobky,pak jsem to ohřála ve vodní lázni-respektive manžel,zamražovala jsem si to a převezla v té izotašce a v termoobalech,odstříkávala jsem ručně,kale musí se to umět-někomu to nejde,dáš prstíky do tvaru C a jde to pěkně-chce to vyzkoušet,

Odstříkávání mléka
Na začátku kojení, jestliže má matka mléka více, než dítě stačí vypít, a tvorba mléka s potřebou dítěte ještě nejsou v rovnováze, je někdy nutné přebytky mléka odstříkávat. Také v případě, kdy matka nemůže dítě z různých důvodů kojit, může mléko odstříkat a dítěti podat lžičkou nebo z hrníčku, aby nebylo o výhody výživy mateřským mlékem ochuzeno.

Jak při odstříkávání mléka postupovat správně
Bradavku je třeba shora a zespodu uchopit mezi palec a špičku ukazováku tak, aby prsty tvořily písmeno C, přičemž oba prsty a bradavka mají být v jedné rovině (viz obr. 1). Místo, kde se opakovaným stisknutím stlačují sinusy žlázy, je asi 3–4 cm od špičky bradavky, zhruba na rozhraní dvorce a kůže prsu. Vývody mléčné žlázy jsou pod prsty hmatné jako tužší pruhy. Umístění je orientační, každá matka si musí nejvhodnější místo pro odstříkávání vyhledat podle zkušeností sama. Velký nebo příliš nalitý prs je třeba podložit dlaní druhé ruky a pozdvihnout. Nyní je třeba celý prs přitisknout zbylými prsty a dlaní naplocho k hrudníku.

Obr. 15: Odstříkávání mléka Obr. 16: Odstříkávání mléka do láhve
(www.searchnet.cz/nem_priz/kojeni-1.html)

Bradavku s dvorcem je třeba rytmicky stlačovat tak dlouho, až mléko začne odkapávat. Nasměrováním tlaku špiček prstů směrem k bradavce se mléko vytlačuje ze sinusů ven a matka ho zachytává do vyvařené nádobky (viz obr. 2).
Tento trojdobý pohyb (stlačit k hrudníku, stisknout, posunout palec a ukazováček) se opakuje. Pozici prstů na dvorci prsu lze měnit, a ovlivňovat tak postupně odstříkávání ze všech mléčných žláz, aby se různé části prsu vyprazdňovaly rovnoměrně. Prsty odstříkávající ruky nesmějí bradavku vytahovat dopředu, opouštět dotyk s kůží ani se posouvat po kůži prsu, aby se neodřela.
Aby se odstříkávání usnadnilo, zvláště jsou-li prsa už hodně nalita, je třeba vyvolat uvolňovací let-down reflex masáží. Začíná se od vnějšího okraje (základu) prsu drobnými krouživými pohyby a mírným tlakem špiček dvou prstů a postupuje se po malých úsecích ve spirále po celé ploše prsu směrem k bradavce.
Obr. 17: Masáž prsu
(www.searchnet.cz/nem_priz/kojeni-1.html)

Dalším způsobem je hlazení a plošná masáž mírným tlakem mezi oběma rukama (nebo jen jednou) od základu prsu k bradavce. Masáž končí jemným vytřepáním prsou v předklonu.
Obr. 18: Uvolnění mléka vytřásáním prsů
(www.searchnet.cz/nem_priz/kojeni-1.html)

Celé odstříkávání by mělo trvat asi 20–30 minut a prsy by se měly v jeho průběhu několikrát vystřídat, vždy když začne proud mléka slábnout.
Pokud se odstříkává pro přebytek mléka u plně kojeného dítěte, je možno mléko odstříkat z prsu bezprostředně před kojením, aby se změkčením dvorce umožnilo dítěti lepší přisátí. Pokud se mléko odstříkává, aby se sbíralo a podávalo dítěti, které nemůže samo sát z prsu, odstříkává se zpočátku každé 2 hodiny, později po 3 hodinách, samozřejmě i v noci. Oteklé a nalité prsy je v prvních dnech po porodu nejvhodnější zchladit studeným obkladem, někdy i ledem, což přináší matce úlevu. Otok a překrvení žlázové tkáně se zmenší a vývodný systém se uvolní. Těsně před odstříkáním se osvědčuje prohřát prs teplou vlhkou žínkou nebo vodou.
Odstříkávání by mělo být co nejméně bolestivé. Mělo by se provádět v klidném prostředí a vždy stejným způsobem. Pro snadnější uvolnění mléka je dobré se dívat na dítě, jeho fotografii nebo některou z jeho věcí, nebo na dítě myslet.
Množství odstříkaného mléka závisí na matčině zkušenosti a zručnosti a na stupni rozvoje mléčné tvorby. Množství a do jisté míry i složení mateřského mléka se v průběhu dne mění. Tvorbu a uvolňování mléka negativně ovlivňují bolest a stres. Ke každému odstříkávání by měla patřit sklenice s nápojem, nejlépe teplým, aby si matka doplnila zásobu tekutin.

Odsávání mléka odsávačkou
Jinou možností, jak uvolnit tlak nahromaděného mléka, je již zmíněné odsávání pomocí mechanické odsávačky. Výhodou je snadná manipulace nevyžadující manuální zručnost, cvik ani zkušenosti. Při častém odsávání většího množství mléka je určitou výhodou i rychlost odsávání ve srovnání s odstříkáváním rukou.
Odsávání mechanickou odsávačkou má však mnoho nevýhod. Píst odsávačky ovládaný rukou odsává mléko vytvořením podtlaku. Tento mechanismus je jiný ve srovnání s odstříkáváním rukou i mechanismem sání dítěte. Další nevýhodou je vystavení mléka při manipulaci častějšímu kontaktu s několika povrchy. Zvyšuje se tak nebezpečí bakteriálního znečištění a nepříznivého ovlivnění některých složek mléka. Hlavní nevýhodou odsávání mléka pomocí mechanické odsávačky je vznik otoku dvorce matčina prsu. Zvětšený oteklý dvorec ztěžuje odsávání a brání účinnému přisátí dítěte a důkladnějšímu vyprazdňování prsu. Používání mechanické odsávačky je při výskytu větších trhlin na bradavkách bolestivé a jejich stav zhoršuje, proto se v těchto situacích také nedoporučuje.

Péče o odstříkané nebo odsáté mléko
Nádobka na zachycování odkapávajícího mléka má mít široký průměr, být dobře vymytá, vypláchnutá v horké vodě a vyvařená. S výhodou lze použít obvyklé kojenecké láhve opatřené uzávěrem z umělé hmoty.
Mléko je možno při pokojové teplotě uchovávat nezávadné několik hodin, v chladničce déle, nanejvýš však 24 hodin. Hluboce zmrazené mléko vydrží v mrazicím boxu bez rozmrazení po několik týdnů až 3 měsíce. Pro skladování v mrazicím boxu je třeba nalít mléka do láhve jen tolik, aby pod uzávěrem zůstalo trochu volného prostoru. Pro zmrazení je možno používat čisté umělohmotné nádobky na led, neboť tato umělá hmota je zdravotně nezávadná, určená pro styk s potravinami. Kuličky zmrazeného mléka pak lze uložit do mrazicího boxu v čistém mikrotenovém sáčku. Výhodou je možnost použití pouze části obsahu sáčku.
Jednou rozmrazené mléko už nesmí být znovu zmrazeno, musí se uchovávat v chladničce a spotřebovat nejpozději do 24 hodin.
Láhev s mlékem se rozmrazuje ve vodní lázni nebo při pokojové teplotě. Použití mikrovlnné trouby není pro nestejnoměrné prohřátí objemu láhve vhodné. Také negativní ovlivnění některých součástí mateřského mléka mikrovlnným ohřevem je nevýhodné.

ahoj, tak tohle by mě taky zajímalo, zrovna jsem se tady na to chtěla zeptat. Chtěla bych si uchovat taky nějaké mlíčko do mrazáku, ale vůbec nevim jak na to. A kolik toho asi tak vypije 5 ti měsíční dítě při jednom krmení? Nevíte někdo?

Ahoj,no tak ja treba mam vpacene bradavky a malej mi nechce pit ani pres kloboucky takze mam elektrickou odsavacku od aventu a pouze odstrikavam a maly pije z lahve jsou mu 4 mesice a jde to v pohode.Odstrikavam trikrat za den a jednou v noci,takze prsa uz jsou na to zvykla ze vzdy odstrikam tech 320 ml.Ale u tebe kdyz kojis tak asi odstrikat po kojeni ale nevim,jestli toho bude dost abys mela do zasoby.To uz zacni radsi ted a co bude navic tak zamraz.Na mrazaku muze byt mliko 3 mesice pri -19 dokonce pry pul roku.No a v lednici muzes skladovat mleko 24 hodin.No a ohriva se to ve vodni lazni .Ja treba skladuju ve sklenickach od presnidavky samozdrejme vyvarenych a mam tam nalito vzdy na jedno krmeni,to pouzivam pro starsi dcerku kdyz mi zrovna nektery den chybne a delam ji z toho krupici.takze asi tak. Mela jsem ze zacatku i rucni odsavacku od Medely dvoufazovou ale to je nahouby kdyz jen ostrikavam boli z toho prsa takze letela.ta elektricka je super nic neboli a ma to takovy saci tah jako kdyz taha mimco.Tak se mej a at to pekne zvladnes ahoj

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka