pro vsechny maminky - na co mate narok po narozeni miminka

28.04.2008

DÁVKY, NA KTERÉ MÁTE NÁROK PO NAROZENÍ DÍTĚTE V ČR – roce 2008

DÁVKY NEMOCENSKÉHO POJIŠŤĚNÍ - zákon č. 187/2006 Sb., § 32 - § 38 o nemocenském pojištění

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM)
Podmínky nároku: účast na nemocenském pojištění trvala alespoň po dobu 270 dnů v období posledních dvou let přede dnem porodu (tzn. matka byla zaměstnaná, studovala, OSVČ – podnikala a platila nemocenské pojištění).Uchazečům o zaměstnání peněžitá pomoc v mateřství nenáleží.
Pro studentky a žákyně je nyní výše peněžité podpory v mateřství stanovena na 254 Kč za kalendářní den.
U OSVČ se pro stanovení peněžité pomoci v mateřství vyměřovací základ redukuje pomocí dvou redukčních hranic – I. redukční hranice nyní činí 550 Kč, II. hranice je 790 Kč. Výpočet pak probíhá takto: částka do první redukční hranice se započte plně, z částky přesahující první redukční hranici, nejvýše však do druhé redukční hranice, se započte 60 procent, k částce přesahující druhou redukční hranici se nepřihlíží.
Délka výplaty: nástup na mateřskou dovolenou je 6 týdnů, nejdříve však 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu. PPM se poskytuje maximálně 28 týdnů pro vdané i osamělé matky. V případě žen, které porodily více dětí současně a starají se aspoň o dvě z nich 37 týdnů (ne již osamělým).
Výše: 69% denního vyměřovacího základu, výpočet z hrubé mzdy.
Uplatňování nároku: předepsaný formulář „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“, který vystavuje a potvrzuje lékař, se odevzdá mzdové účtárně zaměstnavatele, studentka formulář odevzdá na školu, kde studovala, OSVČ u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ).

DÁVKY STÁTNÍ SOCIÁLNÍ PODPORY - zákon č. 117/1995 Sb., vyplácí je příslušný úřad státní sociální podpory podle místa trvalého pobytu občana (úřad práce).

Porodné
Nárok na tuto jednorázovou dávku má žena, která porodila dítě. Jestliže žena, která porodila dítě, zemřela a nebylo jí porodné vyplaceno, má na dávku nárok otec. Nárok na porodné zaniká, nebyl-li uplatněn do jednoho roku ode dne narození dítěte.
Výše porodného činí 13 000 Kč na každé narozené dítě.
Potřebné doklady: vyplněná žádost, rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče.

Rodičovský příspěvek je nároková opakující se dávka SSP.
Nárok: má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do čtyř let věku, nebo do sedmi let věku, jde-li o dítě, které je dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené, a které je nejmladší v rodině a zakládá nárok na rodičovský příspěvek.
Nezaměstnané ženy nárok na peněžitou pomoc v mateřství mít nebudou. Dosud ho měly za předpokladu, že byly vedeny v evidenci uchazečů o zaměstnání a v posledních dvou letech před porodem byly aspoň 270 dní nemocensky pojištěné. Nyní nezaměstnané matky pobírat od prvního měsíce po porodu rovnou rodičovský příspěvek.
Výše a délka výplaty: RP je stanoven ve třech výměrách daných v pevných měsíčních částkách. Rodič si může zvolit dobu čerpání RP a k ní příslušnou výši příspěvku:
zvýšená výměra (11 400 Kč) – čerpání po dobu dvou let
základní (7 600 Kč) - čerpání po dobu tří let
snížená (7600Kč/3 800 Kč) - čerpání po dobu čtyř let
rychlejší čerpání rodič. příspěvku: po PPM, ve zvýšené výměře do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den; rodič musí požádat nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 22 týdnů života, resp. ve kterém současně narozené nejmladší děti dosáhnou věku 31 týdnů života
klasické čerpání - po PPM v základní výměře do 36 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM. O toto čerpání musí rodič požádat nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 21. měsíce věku
pomalejší čerpání - po PPM nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na PPM) v základní výměře do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře do 48 měsíců věku dítěte. Pokud rodič nepožádá o rychlejší či klasické čerpání RP, je mu po 21. měsíci roku věku dítěte vyplácen RP v režimu pomalejšího čerpání, tzn. ve snížené výměře.
Dobu a výši čerpání RP je možné zvolit pouze v rozhodných obdobích (kalendářní měsíc po 22. týdnu věku dítěte a 21. měsíc věku dítěte). Po učiněném rozhodnutí je vybraná možnost čerpání již nezměnitelná a nelze ji uplatňovat zpětně, a to ani při střídání rodičů v pobírání RP.
U zdravotně postižených dětí má rodič nárok ode dne posouzení dítěte jako dítěte dlouhodobě zdravotně postiženého nebo dlouhodobě těžce zdravotně postiženého na RP v základní výměře do 7 let věku dítěte, a to bez ohledu na dříve zvolenou možnost čerpání RP (před posouzením zdravotního stavu dítěte).
O dávku nepřijdete i když:
- dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo obdobné zařízení pro předškolní děti nejvýše 5 dnů v měsíci; bez ohledu na délku trvání návštěvy
- dítě starší 3 let navštěvuje MŠ nebo jiné obdobné zařízení pro předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hod. denně nebo nejvýše 5 dnů v měsíci
- dítě navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo jesle, MŠ nebo obdobné zařízení pro zdravotně postižené předškolní děti v rozsahu nepřevyšujícím 4 hod. denně
- rodič je výdělečně činný. Po dobu své výdělečné činnosti musí však rodič zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.
Uplatňování nároku: rodič musí písemně požádat příslušný úřad státní sociální podpory (ÚP) na předepsaném formuláři.
Tento příspěvek se vyplácí zpětně, např. od 1.6. vám dávku přiznali, proplatí ji až v červenci.
Potřebné doklady: vyplněná žádost, rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče, při zdravotním postižení potvrzení o zdravotním stavu dítěte, potvrzení o nároku na PPM.

Přídavek na dítě
Nárok má nezaopatřené dítě do 26 let, které žije v rodině s rozhodným příjmem nižším než je 2,4násobek životního minima rodiny. (ŽM uvedeno v zákoně č. 110/2006 Sb.o životním a existenčním minimu) ŽM je součtem všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti. Pro výpočet dávky se posuzuje příjem za předchozí kalendářní rok; do příjmu se nezapočítává výživné, které v rozhodném období platila osoba dítěti, se kterým je pro účely této dávky společně posuzovanou. Příjem: všechny čisté peněžní příjmy jednotlivce nebo společně posuzovaných osob (z pracovní činnosti, z podnikání, z kapitálového majetku, z pronájmu, důchody, dávky nemocenského pojištění, dávky státní sociální podpory a ostatní sociální dávky, podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci, výživné, atd.)
Výše: přídavek je vyplácen měsíčně podle věku nezaopatřeného dítěte:
Do 6 let: 500 Kč, 6 - 15 let: 610Kč, 15 - 26 let: 700Kč
Potřebné doklady: vyplněná žádost, rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče, rozsudky o rozvodu a výkonu rod.zodpovědnosti, dohody o svěření dítěte do péče a o výživném, u probíhajícího soudního řízení doložit potvrzení od soudu, že nebylo ve věci pravomocně rozhodnuto, potvrzení o studiu pro dítě nad 15 let vždy k 1.9. daného roku.

Sociální příplatek je závislý na výši příjmu, rozhodné období pro přiznání této dávky je předcházející kalendářní čtvrtletí, každé čtvrtletí je třeba předkládat výši příjmu.
Na tuto dávku je nárok v případě, že je nižší než 2,0 násobek ŽM.
Nárok má rodič, který se stará alespoň o jedno nezaopatřené dítě, pokud rozhodný příjem (příjem společně posuzovaných osob) v rodině nepřevyšuje 2,0násobek ŽM rodiny.
Potřebné
doklady: vyplněná žádost, rodný list dítěte, občanský průkaz rodiče, rozsudky o rozvodu a výkonu rod.zodpovědnosti, dohody o svěření dítěte do péče a o výživném, u probíhajícího soudního řízení doložit potvrzení od soudu, že nebylo ve věci pravomocně rozhodnuto, potvrzení o studiu pro dítě nad 15 let vždy k 1.9. daného roku.
Zvýšení soc. příplatku: dítě je dlouhodobě těžce zdravotně postižené, dlouhodobě zdravotně postižené nebo dlouhodobě nemocné, zohledněny jsou také zdravotní postižení nebo osamělost rodiče, rodinám, kde se narodilo více dětí současně, a to v době do tří let jejich věku, nebo rodinám, kde dítě studuje na střední škole v denní formě studia nebo na vysoké škole v prezenční formě studia.

Úplná rodina(oba rodiče) s počtem nezaopatřených dětí Životní minimum rodiny Hranice čistého příjmu v Kč měsíčně pro nárok na soc. příplatek od 1. 1. 2008 (2násobek ŽM rodiny)
jedno do 6 let 7 080 14 160
dvě 5, 8 let 9 040 18 080
tři 5, 8, 12 let 11 000 22 000
čtyři 5, 8, 12, 16 let 13 250 26 500

Příspěvek na bydlení je závislý na výši příjmu, období rozhodné pro přiznání je předcházející kalendářní čtvrtletí.
Nárok: nárok na příspěvek má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.
Potřebné doklady: vyplněná žádost, občanský průkaz, nájemní smlouva nebo výpis z katastru nemovitostí a evidenční list.
Tyto dávky vyplácí Úřad práce odbor státní sociální podpory příslušný dle trvalého pobytu.

DÁVKY HMOTNÉ NOUZE - Zákon č. 111/2006 Sb.
Příspěvek na živobytí - § 21, nárok na tento příspěvek nevznikne pokud příjem osoby nebo společně posuzovaných osob za 3 předcházející kal. měsíce byl vyšší než trojnásobek životního minima společně posuzovaných osob.
Doplatek na bydlení - § 33, nárok vzniká když příjem osoby je nižší než částka živobytí této osoby (dle zákona o pomoci v hmotné nouzi §24.
Mimořádná okamžitá pomoc - § 36 je určena těm, které se ocitnou v takových situacích, které je nutno bezodkladně řešit, např.: pomáhá řešit osobám v hmotné nouzi potřebu nákupu předmětů dlouhodobé potřeby (např. rozbité pračky, ledničky) nebo uhradit odůvodněné náklady, vznikající v souvislosti se vzděláním nebo se zájmovou činností nezaopatřených dětí.
Výše dávky v případě:
úhrady nezbytného jednorázového výdaje se stanovuje až do výše tohoto jednorázového výdaje, výdajů s pořízením nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby a odůvodněných nákladů spojených se vzděláním nebo zájmovou činností dítěte náleží částka do výše těchto výdajů, maximálně však v průběhu kalendářního roku do výše desetinásobku částky životního minima jednotlivce, tj. pro rok 2007 až do částky 31.260 Kč
Tyto dávky vyplácí městský (obecní) úřad dle trvalého bydliště, na základě podání písemné žádosti.

Zpracováno dle:
· Zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální kontrole
· Zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi
·www.mpsv.cz

Holky a co když jsem doma na mateřské ted už třetí rok a v září se mi má narodit miminko,takže to si vybrat nemohu jo na ty tři roky

Ahojík !!Holky nevíte prosímvás jestli dostanu něco navíc jako svobodná matka-otce neudávám...???DĚKUJU!!!

Ty jsi šikulka :qu: :one: :qu:
to by mohl admin dát někam nahoru nebo do odkazů ke stažení, ať už se to nemusí hledat, na tohle se holky ptají často ;)

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka