pro maminky - nejdůležitější záchytné body pro vývoj

14.01.2009

• U novorozenců a nejmenších kojenců by si maminky měly všímat toho, otáčí-li miminko hlavičku jen k jedné straně (predilekce hlavičky). Po narození může novorozenec dávat jedné straně přednost, ale to by během měsíce až šesti týdnů mělo ustoupit.
• Je důležité sledovat záklon hlavy vleže. Někdy se dítě třeba při vztekání zakloní tak, že se prohne úplně do luku. Tyto děti jsou hypertonické, do všech vyšších vývojových stadií už jdou s touto patologií. Už u úplně maličkých dětí by na to maminky měly lékaře upozornit a požádat je, aby to řešili.
• Do šestého měsíce by se miminko mělo otočit na bříško, aniž by šlo přes záklon. To znamená, že nezakloní hlavičku, neprohne se do luku, ale přitáhne si nožičky k bříšku, natočí se na bok a z boku se pak vzporem přes loket přetočí na bříško. Jsou děti, které to zvládnou již ve čtvrtém měsíci, ale půlrok je nejzazší termín, do kdy by se dítě mělo umět popsaným způsobem otočit. Některé nedočkavé maminky narušují spontánní vývoj dětí tím, že je předčasně posazují či staví na nožičky. To je největší chyba!!! Samo si mimčo sedá nejdříve v osmi měsících věku a postupuje z polohy na čtyřech.
• Pro zdravý vývoj dítěte udělají rodiče nejvíc, když je nechají jeho vývoji, aby se mohlo překulovat, aby se snažilo dostat na kolínka apod. V žádném případě by je neměli dávat do různých hopsadel a chodítek - to je vyloženě škodlivé, i když se stále vyrábějí a prodávají.
• Nejzdravější způsob pohybu je pro dítě lezení a je velice důležité, aby dítě toto stadium nejen nepřeskočilo, ale aby lezlo co nejdéle. Tedy žádná chodítka, žádné vodění za ruce!
• Když se dítě začne plazit, měli by si rodiče všímat toho, zda se plazí střídavě, tedy zda používá k odrazu střídavě pravou a levou nožičku, nikoli obě najednou nebo stále jen jednu.
• Pokud si jakékoli patologie všimnou, měli by okamžitě upozornit pediatra. Ten je odešle na specializované pracoviště.

Kliknutím vložíte smajlíky:

Ahojky, děkuji, mluvíš mi z duše. Připadá mi, že spousta maminek mezi sebou svádí "boj" čí miminko se dřív posadí, postaví, přetočí nebo začne papat tuhou stravu. Opravdu nejlepší je nechat to na přírodě a jen sledovat, aby se děcko nezpožďovalo. Samozřejmě jsou i děti, které jsou trochu rychlejší, zejména to budou ty trochu hyperaktivní, ale není dobré je v tom vyloženě podporovat. Já se třeba divím tomu, proč se tak hojně používají už pro nejmenší miminka klokánky, kde mimčo je ve svislé poloze.
Tak hodně štěstí a měj se prima :s: :a:

In reply to by Lištička

jj, mně neuroložka pořád telí do hlavy, že je "sednout si" a "sednout si" velkej rozdíl. Každý miminko si v pěti měsících sedne, když ho posadíš a podržíš nebo podložíš. Ale mě doktorka říkala, že pokud si nesedne samo uprostřed pokoje, tak ho nedávat sednout. ptala jsem se jí totiž na jídelní židličku a takhle mi odpověděla. U chození to samý, miminko musí chodit samo a žádný držení za ručičky...
já vim, že nás tak naše maminy vychovávaly a nejsme žádní kryplíci, ale kolik z nás chodí a sedí nakřivo a má problémy se zádama? Takže maminy NIKAM NESPĚCHEJTE, jestli si vaše mimi sedne v 10 měsících, není to žádná ostuda. mějte se krásně a ať vám vaše dítka rostou a dělají vám jen samou radost

In reply to by Lištička

Naprosto s tebou souhlasím...ty klokánky jsou pro miminečka špatné, mají moc těžkou hlavičku a v této poloze jim moc tlačí na krční páteř, která ještě není vyvinutá na to aby tu hlavičku unesla, neškodí samozřejmě je tak chvíli nechat, ale jinak je na to páteř připravená až od 9. měsíce...
A s těmi chodítky - já sama jsem v něm chodila a měla jsem pak vykloubené kyčle.
Jo je to těžký vymyslet co je pro ty zlatíčka opravdu nejlepší a taky se stejně nic nemá přehánět ;) :a:

já jen, že tohle slyším u pediatra, rehabilitační sestry i u neurologa. Stejně se ale musím přiznat, že občas malou do chodítka dám...když si něco potřebuju udělat. Jsem hrozná, co?

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka