Ohlédnutí za Tomáškovým 3. měsícem | Moje těhotenství.cz

Ohlédnutí za Tomáškovým 3. měsícem

Obrázek uživatele alenkas

Ahoj květinky,
Další měsíc nám utekl snad ještě rychleji než ty dva předchozí a dnes už slaví Tomášek 3 měsíce života - 10. 5. 10 ve 2:48 poprvé vykoukl na svět a dnes už je z něho tříměsíční kojenec
Tak co se stalo u nás za tento 3. měsíc nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (narozen v 37+3tt.)
Váha a délka ve 4 dnech: 2640 g, 47 cm, obvod hlavičky 34 cm
Ve 4 týdnech: 3530 g, 50 cm, obvod hlavičky 37 cm
Ve 2 měsících: 4500 g, 55 cm, obvod hlavičky 40 cm
V 11 týdnech : 5110 g , 58 cm, obvod hlavičky 40 cm
Ve 3 měsících: 5380 g, 58 cm, obvod hlavičky 42 cm
Celkový přírustek na váze za 3. měsíc: 880 g

Zdraví:
Tomášek má stále pupeční kýlu, ale když je v klidu, tak už je o trošku menší než byla ještě před měsícem. Tak aspoň malý pokrok je tu.
Pravé očičko nám hnisalo celých 12 týdnů a já už byla smířená s tím, že budeme muset ve 3 měsících na průplach slzných kanálků. A pak se stal asi zázrak a ze dne na den se mu očičko zlepšilo natolik, že už vůbec nehnisalo. Zatím se to tak drží, tak doufám, že už se nám to nezhorší.
Tento měsíc už nás tolik netrápilo bolení bříška – to jenom občas se nám Tomášek večer kroutil, ale teď už si umí hezky zaprdět a hlavně na bříšku už tráví víc času a to mu taky v prdících pomáhá.
Už asi měsíc nás trápí jedna věc – vzadu na krčku, na místě, kde většinu doby leží, se mu udělalo takové červené loupající se místečko, velké asi 2 cm. Doktorka nám říkala, že je to z toho, jak se potí a že to mám mazat mastičkou na opruzeniny. Tak jsem to mazala Weledou, kterou používám na zadeček, ale nijak se to nezlepšilo. Tak nám doktorka v 11 týdnech poradila Sudocrem a mažu to tedy touto mastičkou. Stejně jsem si ale nevšimla nějakého výraznějšího zlepšení.
Na čtvrteční kontrole 12. 8. ve 3 měsících doktorka usoudila, že jde nejspíš o nějaký ekzém a předepsala nám na to kortikoidovou mastičku. Tak snad to už pomůže.
Bohužel musíme na neurologii kvůli preferování levé strany a kvůli tomu, že nemá Tomášek ještě dostatečně zpevněné zádové a krční svaly a při pasení koníčků nedokáže dát sám ručičky pod sebe, musím mu je tam dávat sama a přidržovat mu zadeček, aby lépe zvedal hlavičku.
Kontrola s nožičkami na ortopedii nás čeká až 18. 8., tak sem potom dopíšu, jak jsme dopadli. Ale doufám, že bude vše v pořádku, už po šestinedělí jsme mohli přestat dávat široké balení.
Tady je odkaz na kontrolu u doktorky ve 3 měsících:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-kontrola-s-toma-kem-ve-3-mesicich-d...

Typický den:
Den nám začíná okolo 7. hodiny ráno, kdy Tomáška nakojím. Pak se snažím věnovat na střídačku jemu i Honzíkovi anebo oběma najednou. Po obědě se snažím ukládat ke spánku Honzíka i Tomáška, abych měla taky trochu klidu.
Během dne už Tomášek tolik nekřičí, ale musíme mu věnovat čím dál víc pozornosti. Když si ho nevšímáme, tak to umí dát pěkně hlasitě najevo, že se mu to nelíbí.
Začala jsem ho dávat do houpacího lehátka a na zem rozkládám hrací dečku s brázdičkou. Musím ale přitom dávat velký pozor na Honzíka, který s brázdičkou divoce lomcuje a nejradši by si celou dečku zabral pro sebe a Tomáška by z ní vystrnadil. Stejně tak i s lehátkem. Když je v něm Tomášek, tak do něho chce i Honzík.
Když se vrací v podvečer domů taťka, tak se hned věnuje Honzíkovi a já mám víc času na Tomáška. Manžel pak s Honzíkem večeří, vykoupe ho a někdy i ukládá do postýlky, zatímco mezitím koupu a kojím Tomáška.

Nové dovednosti:
Během tohoto měsíce se Tomášek naučil tyto dovednosti:
- v 10 týdnech (19. 7.) začal broukat a výskat při úsměvech
- v 10 týdnech pásl koníčky na mém hrudníku – opíral se o lokty a zvedal hlavičku. Na rovné podložce se mu ale ještě pást nechtělo.
- V 10,5 týdnech (23. 7.) si začal Tomášek cumlat ručičky a začalo ho to moc bavit
- Ve 12 týdnech (1. 8.) jsem se konečně dočkala pasení koníčků i na rovné podložce Smile
- Směje se na nás čím dál častěji a vydává u toho spoustu různých zvuků jako je „gr, ge“ apod.

Stravovací a spánkový režim ve 3 měsících:
Přes den se Tomášek budí na kojení po 2 až 3 hodinách – od 12 týdnů si začal procházet asi růstovým spurtíkem a začal vyžadovat kojení i častěji, třeba po 1,5 hodině. V noci se budí na kojení po 4 hodinách, výjimečně vydrží spát i 5 až 6 hodin, ale to bylo zatím asi dvakrát. V noci ho tedy kojím dvakrát – okolo půlnoci a pak okolo 4. hodiny ráno.
Tomášek se ráno budí okolo 7. hodiny. Po 2 hodinách bdění si dá během dopoledne jeden půlhodinový spánek a po obědě usíná tak na 2 až 3 hodiny. Od 15. do 17. hodiny bývá vzhůru a pak si ještě na půl hodinky zdřímne. Pak bývá většinou vzhůru od 18 hodin až do doby, než jde okolo 20. hodiny spinkat. Od 20 hodin spinká tak 4 až 5 hodin, pak ho nakojím a spinká další 4 hodiny. Od 5 do 7 hodin ráno ještě usne a pak už se definitivně probouzí.

A co Honzík?
Honzík už je velký kluk – 2. srpna oslavil už 27 měsíců, tedy 2 a čtvrt roku :-).
Vztah k Tomáškovi začíná mít Honzík občas i pěkný – mívá chvilky, kdy se s ním chce mazlit, pohladí ho, rád mu strká do pusinky dudlík a podává mi plínky. Taky se mu líbí, když může tlačit kočárek s miminkem. Tyto chvilky mě naplňují nadějí, že začíná mít brášku rád a že až trošku povyroste, že si spolu budou kluci rozumět a vyhrají si spolu.
Samozřejmě má stále žárlící chvíle – a těch je ještě hodně, takže ho musím pořád hlídat. Moc se mu nelíbí, když si chci Tomáška déle pochovat, to se na mě hned věší a chce, abych malého položila do postýlky a věnovala se jemu.
Dělá mi radost, že už krásně čurá i kaká do nočníku a přes den je v podstatě bez plínky. Po obědě mu už většinou plínku nedávám a on vydrží tento odpolední spánek bez počurání. Občas se to samozřejmě ještě stane, to když za ním hned po probuzení nepřijdu a neposadím ho na nočník, ale i tak je to šikulka. Na noc anebo když jdeme nakupovat mu plínku ještě dávám. Ale je to šikulka, už si i sám říká, že potřebuje čurat nebo kakat.
Taky už začíná krásně povídat – zopakuje po nás kdejaké slovíčko, umí si přesně vyžádat, co chce a co ne a moc dobře rozumí o čem se bavíme.
Jinak teď trošku bojuji s tím jeho obdobím vzdoru, což mi poslední dny hodně brnká na nervy. Více jsem se o mých problémech rozepisovala v samostatném článku, tak to tady nebudu už opakovat. Snad jen shrnu, že jsem prostě teď psychicky na dně, už mě totálně vyčerpávají Honzíkovy záchvaty vzteku a umanutosti, takže teď často brečím. K tomu mi dodala slova mé mamky, že nezvládám Honzíkovu výchovu, protože je hodně živý. To mě tedy dost zamrzelo a dost jsem to obrečela. Později jsme si to ale s mamkou vyříkaly a když viděla u nás ty boje při večerním ukládání do postýlky, které začaly díky taťkově odjezdu na ryby a Honzíka jeho nepřítomnost dost rozhodila, tak ta slova vzala zpátky a sama uznala, že to mám teď těžké. Tak s námi zůstala na dvě noci u nás, než přijel taťka z ryb a spala s Honzíčkem v ložnici, aby se tam necítil tak sám. Tím mi moc pomohla, navíc jsem si o víkendu mohla přes den víc odpočinout a cítila jsem se už trošku líp.

Honzíkova nemoc - začínající zápal plic:
Včera Honzík zase neuvěřitelně zlobil při ukládání do postýlky po obědě a já už z toho byla zase dost vyřízená. Myslela jsem si, že si zase něco vynucuje a vzteká se ze vzdoru, ale to byl omyl. Večer jsme mu naměřili horečku 39,2 stupňů a mě teprve došlo, že to jeho chování nejspíš způsobuje prořezávající se poslední zoubek – horní stolička pětka. Bohužel ale jeho horečka během noci neustále stoupala i po podání Nurofenu a o půl třetí ráno mě manžel vzbudil celý zoufalý, že Honzík hoří. Teploměr ukázal 40,2 stupňů, tak jsme dali další Nurofen a manžel si vzal Honzíka k sobě do postele, aby lépe usnul. Ráno (asi 5 hodin po podání Nurofenu) teploměr ukazoval 39,8 stupňů a Honzík už nechtěl ani jíst. To se mi nezdálo, že by to bylo k zoubku a tak jsem se snažila dovolat naší dětské doktorce, zda k ní máme zajít. Telefon nikdo nebral, tak pak za námi přišla moje mamka, Honzíka posadili do golfek, Tomáška dali do kočáru a vydali jsme se aspoň do lékárny pro paralenové čípky, které mi už docházely. Cestou jsme šly kolem střediska, kde jsem se dočetla, že naše doktorka neordinuje od 9.8. do 11.8. Tak jsme se vydali za zastupující dětskou doktorkou, kterou je moje bývalá doktorka, ke které jsem chodila já celé dětství.
V čekárně nebylo před námi ani moc dětí a tak jsme šli za chvíli na řadu. Když jsem jí řekla, že má Honzík od včerejška vysoké teploty, tak rovnou vyloučila, že by to bylo k zoubkům, že to tak vysoké horečky nebývají. Tak si ho poslechla, podívala se mu do krku a pak mě šokovala tím, že má nejen chycený celý krk, který má celý rudý, ale že podle poslechu to vypadá na začínající zápal plic, protože má dost hodně chycené průdušky! :jawdrop: Prý má v sobě nějakou ošklivou bakterii, která tohle způsobuje. A to přitom Honzík nemá kašel ani rýmu, jenom ze spánku tak trochu chrčí a rychle dýchá, jak mi popisoval manžel. Normálně by nás asi poslala do nemocnice, ale když jsem jí řekla, že máme doma tříměsíční miminko, tak to prý tedy zkusíme léčit doma s tím, že Honzíka nemám pokud možno k miminku vůbec pouštět, aby to od něj nechytnulo. Ale pokud by se Honzíkův stav zhoršil, špatně se mu dýchalo, přidalo se zvracení apod., tak nemáme na nic čekat a jet rovnou do nemocnice. Jinak na kontrolu ke své doktorce máme jít nejpozději v pátek.
Tak jsme dostali antibiotika Klacid po 12 hodinách, pak dvakrát denně sirup Spiropent na rozšíření dýchacích cest, jednou denně na noc Aerius na zklidnění sliznice a na zmírnění horečky máme dávat Nurofen na střídačku s Panadolem po 6 hodinách.
Tak jsem z toho celá vedle :€\€: - vůbec mě nenapadlo, že by mohl být Honzík tak hodně nemocný, i když ta horečka se mi tedy vůbec nelíbila a je štěstí, že jsme k té doktorce šli hned dnes a nesnažili se to přelíčit sami jenom Nurofenem.
Co je ale problém, tak Honzíkovi vůbec nechutnají ta antibiotika, která jsou sice taky rozpuštěná v takovém bílém sirupu, ale po spolknutí jsou tedy pěkně hořká a tak se pěkně brání, když mu to chci dát stříkačkou do pusinky. Aspoň že ten Nurofen mu chutná.
Ach jo, chudáček malý, když jsme přišli po 11. hodině domů, tak už zase hicoval, měl 40 stupňů a to předtím u doktorky o půl desáté měl 38,6, ale to ještě působil ten paralenový čípek, který jsme mu ráno dali.
Tak moc doufám, že mu léky brzy zaberou a že nebudeme muset do nemocnice. To si ani neumím představit, jak bychom to udělali, když plně kojím Tomáška a přitom bych chtěla být u Honzíka. V Ústí naštěstí může být rodič spolu s dítětem na pokoji po celou dobu pobytu v nemocnici. Ale doufám, že to nebude třeba a že to vyléčíme doma. Tak hlavně aby to ještě od něho nechytnul Tomášek.
Ach jo, to je zase trápeníčko :-(. Tak snad se to brzy zlepší.
Omlouvám se za ten dlouhý román, musela jsem se zase vypsat.
Tak se mějte pěkně, pa

12. 8.
S Honzíkem jsem byla ve středu 11. 8. znovu u doktorky kvůli těm antibiotikům, které jsme do něho nemohli dostat, protože je zvracel. Tak nám předepsala penicilín v tabletkách a to už je přece jen o něco lepší. Tabletku vždycky rozmačkám najemno, dám na lžičku, kápnu tam trošku sirupu a s pomocí druhé osoby, která mu otvírá pusinku, mu tam tu lžičku s lékem šoupnu a hned dám zapít vodou. Zatím jsme to do něho dostali vždycky, i když se samozřejmě brání. Navíc ty tabletky se berou jen 1 x za 24 hodin, tak se to dá jednou denně zvládnout.
Ve středu i dnes už měl jen zvýšenou teplotu, ale dnes večer začal zase pálit a naměřili jsme mu 38,3. Tak doufám, že mu to zase nepoleze moc nahoru.
Zítra jdeme na kontrolu k naší Dr., tak snad to bude aspoň o trošku lepší.
Honzíkovi se už vrátila chuť k jídlu - nejvíc má chuť na melouna, jogurtové nápoje, kefír apod., což jsem moc ráda, protože to obsahuje probiotika, o která kvůli antibiotikům přichází.

Náhradní matka

Nabízím se jako náhradní matka pro páry který nemohou otehotnet

Tehotna maminka

Dobry den. Jsem tehotna a mam hroznou rymu. Vadi miminku polykani hlenu?

Těhotenství

Dobrý den,chtela jsem se zeptat, mám takovy menší problém dostala jsem od pana doktora gynprodyl na udržení...

Přímá adopce

Dobrý den, jsme manželský pár, kterému osud nedopřál mít vlastní mimko. Proto hledáme maminku, která by cestou přímé adopce chtěla...

Přímá adopce- hledáme miminko

Jsme mladý zajištěný pár, pracující ve zdravotnictví, nicméně vlastní rodina není ze zdravotních důvodů možná. Rádi přijmeme miminko do...

ahojky, tak jsem se vrátila z gyndy a ptala se dr., jak je to s vysazením provery - jako aby se tělo vyčistilo nebo tak.

ahojky, tak jsem se vrátila z gyndy a ptala se dr., jak je to s vysazením provery - jako aby se tělo vyčistilo nebo tak.

No je to mazec, obvoďák dovolenou, kožař dovolenou, tak jsem šla do nemocnice na pohotovost a poslali mě na internu. Tam mi udělali kompletní vyšetření a ve čtvrtek budou první výsledky a za měsím znova na testy pač se ty potvory bromelie někdy neukážou hned. Myslím ale, že to borelioza nebude mám to napuchlé jak blázen, jak po vose, a svědí to, spíš to vypadá na pořádnou alergickou reakci.

Tak Sabinka má 11.týdnů,váha 5,05kg,59cm a máme už náušničky!!

Ahoj holky chci se na něco zeptat na MMB jsem našla paní co dělá šaty na svatbu,ale i jiné příležitosti no to je jedno.Psala mi že to trvá 6-8týdnů pošle mi tabulku podle které se změřím a pošlu ji to a za 8 týdnů mii přijdou šaty bez zkoušky.Mám z toho strach,ale paní říkala že nemusím že to vždy sedělo když přišlo podle hodnocení jak čtu tak jo prý to vše pořádně měří a kdybych to náhodou pot

Holky, poraďte..Mám doma cestovní a dřevěnou postýlku a nevim, kterou kam dát.. Jestli do ložnice, kde bude spát miminko víc hodin denně tu dřevěnou nebo cestovní, ale myslím, že by si v ní ničilo zádíčka..Tu cestovní jsem původně kupovala s tím, že jí dáme do obýváku a mimi tam bude spinkat jen občas..

ahoj holky jsem tu nova muzte mi prosim nekdo napsat jestli mate zkusenosti s utrogestanem? ja ho beru uz pul roku a mesicky jsem po nem mela pravidelne presne na den beru ho na upraveni menstruace a taky chceme s pritelem mimi...

Denísek je moooc hodný, krásně spinká, směje se a všichni jsme z něho úplně mimo :c: !

Ahoj holčiny Smile Prosím o radu,jak zmenšit fotky na Mimibazaru?stáhla jsem si nějaky program,ale vubec tomu nerozumím! :€\€: děkuji za pomoc

Ahoj těhulky, dlouho jsem tu nic nepsala, v podstatě ani nebylo co. Ale dneska mám problém, už jsem z toho celá nesvá. Všude čtu, jak je miminko v tomhle stádiu těhotenství aktivní, ale mě se vůbec nezdá. Ještě před 3 dny kopalo vždy ráno a večer, občas i přes den, vím, že to bylo málo, ale byla jsem v klidu.