Ohlédnutí za Tomáškovým 2. rokem + 24. měsíc | Moje těhotenství.cz

Ohlédnutí za Tomáškovým 2. rokem + 24. měsíc

Obrázek uživatele alenkas

další měsíc opět utekl jako voda a tak jsem zde s Tomáškovým deníčkem, ve kterém se ohlédnu nejen za uplynulým 24. měsícem, ale i za celým 2. rokem. Tomášek oslavil 10. května už 2 roky a to je myslím příležitost k většímu bilancování :-).

.
Jak nám Tomášek vyrostl:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.), délka 47 cm
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
Ve 12,5 měsících (23. 5.): 9400 g, délka 75 cm, OH 47 cm
V 18,5 měsících (24. 11.) - 10,37 kg, délka 80 cm, OH 48 cm
Ve 21 měsících (8. 2. 2012) - 10,7 kg, délka 81 cm
Ve 22 a 3/4 měsících (30. 3. 2012) - 10,85 kg, délka cca 82 cm
Ve 24 měsících (12. 5. 2012) - 11,1 kg, délka 83 cm
Celkově nám za 2. rok přibral a vyrostl o 1,7 kg a 8 cm.

.
Zdraví ve 24. měsíci:
Tento měsíc byl co se týká zdraví klidnější, čekalo nás jenom několik kontrol u doktorů.
17. dubna jsem byla na kontrole na neurologii v Orlickoústecké nemocnici. Dopadla jsem dobře, výsledky EEG i hladina lamotriginu byly v normě. Další EEG a kontrola mě tedy čeká za 3 měsíce.
Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/moje-kontrola-na-neurologii-v-nemocnici
Od čtvrta 26. dubna do úterý 1. 5. si kluci prodělali střevní virózu se zvracením a horečkami. Honzík měl jen zvýšenou teplotu a přidal se dráždivý kašel. Tomášek měl horečku přes 39 st., kašel a rýmu. Doktorka pak chtěla za 2 dny ještě kontrolu, ale naštěstí se z toho kluci rychle dostali.
V pátek 4. května jsme byli s Tomáškem na kontrole v dětském očním centru v Litomyšli. Naštěstí i tato kontrola dopadla dobře - výsledky zrakové ostrosti jsou v pořádku a brýle nejsou nutné Smile Pravděpodobně mu to v lednu zhoršilo vlčí zrno pod levým okem a teď už vidí Tomášek zase krásně. Další kontrola na očním nás čeká až za rok ve 3 letech.
http://www.mojetehotenstvi.cz/tomaskova-kontrola-na-ocnim-4-5-2012
Pak už byl naštěstí až do Tomáškových 2. narozenin s nemocemi klid.

.
Zdraví v uplynulém 2. roce
Loňský rok byl ve znamení běžných nemocí i několika úrazů.
V květnu 2011 jsem prodělala velký epi záchvat, po kterém mi v nemocnici nasadili antiepileptika. Od té doby jezdím každé 3 měsíce na kontroly, před kterými podstupuju odběry krve a EEG vyšetření. Naštěstí jsou výsledky v normě. Občas se mi vrací aury déja-vu, ale slabší než před rokem.
Od července jsem začala užívat antikoncepci, která mi spustila silné migrény každý měsíc před MS. Na neurologii předepsána Sumigra a doporučeno změnit nebo vysadit antikoncepci. I po změně antikoncepce migrény neustávaly, tak jsem ji po půl roce užívání vysadila a od té doby se počet migrén snížil.

V červnu 2011 jsme si prodělali s Honzíkem angínu, přeléčeno ATB.
http://www.mojetehotenstvi.cz/obihani-po-doktorech-nekonci

Koncem července jsme byli s Tomáškem na prvním očním vyšetření v Litomyšli - dopadlo dobře, šilhání ani dioptrie se nepotvrdily, kontrola za půl roku
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-ocni-vy-etreni-toma-ka

Od srpna přes celý podzim Tomáška potrápilo vlčí zrno pod pravým okem a od prosince pod levým okem. Hrozila mu operace v plné narkóze, kdy se mělo zrno odstranit, ale naštěstí se postupně vstřebalo.

V srpnu 16. 8. byl Tomášek naočkovaný 1. dávkou Priorixu, na kterou měl dost špatnou reakci - dvakrát horečky přes 39,5 st., 12. den osypání vyrážkou
http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-kova-reakce-na-ockovani-priorixem

20. 9. – kontrola na neurologii v 16 měsících - Pohybově v pořádku, řeč chudší. Podezření na hyperaktivitu, uvidí se časem. Další kontrola za půl roku. Více zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/kontrola-na-neurologii-s-toma-kem-v-16-mes...

Od konce září 2011 – občasné zakoukávání Tomáška, nereagování na zavolání ani mávání před očima. Délka asi 10 sekund, pak probrání a pokračování ve hře. Opakovalo se to 1x až 2x týdně.

25.10. očkování 4. dávkou hexavakcíny v 17,5 měsících – doktorka nás objednala na EEG vyšetření na 3. 11.
3. 11. 11 – EEG vyšetření – dopadlo bez patologického nálezu, nicméně musíme Tomáška sledovat i nadále a podávat vitamín B6 Pyridoxin.. Koncem ledna přijet na kontrolu.
http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-kovo-eeg-vy-etreni-na-neurologii

13. 11. Tomášek se opařill krupičnou kaší na hrudníčku a trochu na krku. Druhý den jsme šli na chirurgii. Šlo o opařeninu 2. stupně s několika puchýři, ale neměly by zůstat následky. http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-ek-se-oparil-ka-i

Úterý 6. prosince 2011 – Tomášek vypadl z kočárku hlavičkou na beton. V noci 5x zvracel, ráno se občas zamotal a spadnul na zadek. Nevěděla jsem, zda je to následek pádu anebo střevní viróza. Následovala hospitalizace v nemocnici na dětské JIPce, provedeno CT a neurologické vyšetření – naštěstí bez vážnějšího nálezu. Podávány infúze s minerály na doplnění tekutin. Po 2 dnech přemístění na pokoj na oddělení. Tomášek přestal pít, proto dostával od pátku do pondělí znovu infúze. V pondělí 12. 12. nás pak konečně pustili domů s diagnózou kontuze hlavy (podkožní hematom o velikosti 4x3 cm), povrchní poranění jiných částí hlavy, enteroviróza a snížení objemu plazmy nebo tekutiny. Více zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/tomaskuv-pad-z-kocarku-zvraceni-pobyt-v-ne...

12. 12. – kontrola s Honzíkem na alergologii, provedeny odběry krve a spirometrie. Výsledky krve po novém roce – imunita stále hodně slabá, od února proto nasazena půlroční léčba léky na posílení imunity Bronchovaxom. V říjnu kontrola.

24. 12. 2011 - Honzík se opařil horkým mlékem, ale naštěstí to u něho nebylo tak vážné a tak jsme to zvládli doma.
http://www.mojetehotenstvi.cz/nas-stedry-vecer-kdy-jsme-malem-skoncili-n...

16. l. 2012 – Kontrola s Tomáškem na na očním. Doktorka navrhla chirurgické odstranění vlčího zrna na 4. 4. Naštěstí se operace nekonala, zrno se postupně vstřebalo samo.
http://www.mojetehotenstvi.cz/dnesni-kontrola-s-tomaskem-na-ocnim

20. 1. kontrola s Tomáškem na dětské neurologii – zakoukávání přestalo, ale i nadále ho máme sledovat. Má ještě plochou nohu, máme dávat kvalitní boty (což děláme). Chudší rozvoj řeči. Kontrola za půl roku.
http://www.mojetehotenstvi.cz/kontrola-na-neurologii-s-tomaskem-ve-20-me...

2. února 2012 – osypávání neštovicemi u Honzíka – naštěstí lehčí průběh, celkem asi 40 pupínků, bez teplot.
V neděli 19. 2. – 17 dnů po Honzíkovi se osypal Tomášek. Horší průběh – vysoká horečka 4 dny, naměřeno až 40,6 st.
http://www.mojetehotenstvi.cz/tomaskovy-nestovice

15. 3. – Akutní laryngitida u Tomáška – ve čtvrtek večer náhle dusivý kašel, nemohl se nadechnout a téměř se dusil. Naštěstí to netrvalo dlouho.Když pak Tomášek po delší době usnul, tak to v něm hrozně chrčelo. Druhý den návštěva doktorky, diagnóza akutní laryngitida. Léčeno bez ATB.

10. dubna – ošklivý pád Tomáška z otočné židle na kolečkách – veliká modřina přes půl obličeje od tváře po čelo. Naštěstí se Tomášek choval normálně, nezvracel nemotal se. Bohudík nenastaly žádné komplikace.

.
Nové dovednosti:
Během 2. roku dělal Tomášek taky velké pokroky.
Ve 12,5 měsících se Tomášek naučil dělat pápá ručičkama
Ve 12 a 3/4 měsících 30. 5. začal Tomášek obcházet nábytek
Ve 13 a 1/4 měsících – Tomášek vydržel stát chviličku sám v prostoru bez držení
Ve 13 a 3/4 měsících 2. 7.– Tomášek dokázal stát sám v prostoru bez držení už delší dobu
Ve 14 měsících 11. 7. udělal Tomášek své PRVNÍ samostatné krůčky Smile
Ve 14,5 měsíců – Tomášek už dokázal přejít celou místnost, dokázal si ze stoje dřepnout a zase se postavit, aniž by se něčeho držel a uměl po nás napodobovat foukání pusinkou
Ve 14,5 měsících – Tomášek poprvé vylezl na bednu s hračkami a postavil se na ní - od té doby začalo jeho kaskadérské období Koulení očima
V 15 měsících 10. 8. si Tomášek vykračoval už suverénně jak doma, tak i venku v botičkách.
V 15 a 1/4 měsících 19. 8. Tomášek poprvé vylezl sám na postel - slézat ještě neuměl, to se vrhal hned hlavou dolů
V 16 a 3/4 měsících 1. 9. se naučil konečně slézat z postele nožičkama napřed
V 16 měsících - začal si trošku "povídat" a používat určité slabiky v různých situacích
V 17 a 1/4 měsících 20. 10. se naučil vylézat na vše, co má po ruce - na židle, odpadkové koše, WC, lezl na stůl a stoupal
V 18 měsících: Tomášek krásně všemu rozuměl, i když toho moc nenapovídal. A začal se snažit lézt do schodů.
V 19,5 měsících se Tomášek naučil lézt do schodů, na požádání ukázal kde má hlavičku, uši, pusinku, bříško, nožičky, pindíka Smile
Od 2. ledna v 19 a 3/4 měsících si už občas sednul na nočník a občas se do něho vyčural
Ve 21,5 měsících se začal pokoušet chodit do schodů v domě, které jsou dost příkré a vysoké
Ve 22 měsících používal nová slůvka - bo (bota) a ato (auto), sám si sednul na nočník a vyčural se.
Od 23 měsíců si Tomášek sám sedá na nočník a průběžně do něho učurává Smile
Ve 24 měsících říká stále to samé - máma, táta, bába, děda, ham, dej, vak (vlak) a tata (tam). Vystačí si pak s ukazováním a zvuky, kterými dává najevo, že něco chce, nebo že se mu něco nelíbí. Slovní zásoba tedy stále nic moc.
Ve 24 měsících umí Tomášek couvat pozpátku.

.
Zoubky:
Ve 2 letech má Tomášek 16 zoubků. V 1 roce měl jenom 4 zoubky, takže teď jich má už plnou pusinku. Ještě 4 zoubky a bude konec bezesným nocím :-).

.
A co Honzík?
Honzík oslavil 2. května už 4 roky. Váží teď 16 kg a měří 101 cm.
Během posledního roku se trošku zklidnil ve vztekání, i když umí dělat pořádné scény i teď. Ale už je s ním občas i docela rozumná řeč. Je to velký mudrlant, pořád dumá nad nejrůznějšími věcmi a vyptává se - "co je to?" a hlavně: "proč?"
V září 2011 začal chodit do školky, ale od alergologa měl povolenou docházku jenom 5 dnů v měsíci kvůli jeho problémům s imunitou a astmatem. Zvykání na školku probíhalo dost dlouho, protože byl během podzimu Honzík každou chvíli nastydlý a tak tam nechodil moc často. Po novém roce se to ale naštěstí zlomilo a už jsme s ním nemuseli ráno bojovat, aby se obléknul a šel se mnou do školky. Ve školce se postupně taky přestal vztekat a brečet a zvyknul si. Teď v posledních pár týdnech ho tam dáváme už 2x týdně (samozřejmě podle jeho zdraví) a je to čím dál lepší. Učitelky si ho chválí, že udělal veliké pokroky a začíná se hezky zapojovat v kolektivu :-). Tak kéž by to tak bylo i nadále.
S Tomáškem si už umí hezky hrát, ale taky se už oba umí i poprat. Honzík se dost nerad dělí o hračky, nechce je půjčovat a tak u nás probíhají mezi ním a Tomáškem často všelijaké tahanice, při kterých se bráškové i kousají. Ale to je asi všude stejné. Tomášek se už začíná bránit, nenechá si vše líbit a tak je u nás občas pěkně veselo :-).
Tak doufám, že i to zdravíčko obou kluků se postupně zlepší a nebude už je to tak trápit.

To je snad jako ohlédnutí za uplynulým rokem vše. Pokusím se přiložit ještě fotky z 24. měsíce a výběr za uplynulý rok.
Zvlášť přiložím odkaz na fotky z oslavy narozenin 6. 5.
http://www.mojetehotenstvi.cz/oslava-narozenin-honzika-tomaska-65-2012

Ještě sem vložím dva odkazy na prezentace fotek z uplynulého roku:
12 - 18 měsíců: http://www.youtube.com/watch?v=dwfosq83Ik4
18 - 24 měsíců: http://www.youtube.com/watch?v=L-kmMVIKLoQ
Mějte se krásně, pa Pápá

Komentáře

Obrázek uživatele Zdenda3

Alí krásná oslava,takových dortu,páni :€p€: , to jste jedli týden,ne? Kluci jsou užasný,na tý foce kde je Tomášek s červeným míčem je hrozně podobný Honzíkovi. Srdce Koukám že rivalita je,už se perou,už se perou :s: A slovní zásobu máme podobnou,neboj,však se rozkecají :s: Pápá

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju Zdeni Smile - chtěli jsme, aby měli kluci každý svůj dort, ale netušili jsme, že ty dorty budou tak velké :-). Teď už víme, že jeden by bohatě stačil, ale takhle jsme jimi aspoň mohli podarovat příbuzenstvo :-). Výborné byly oba dva a Honzík se už těší na příští narozeniny, až bude mít další dort.
Jo jo, už se perou :s: a přijde mi, že čím dál častěji. Tomášek se už začíná bránit a nenechá si všechno líbit jako dřív, tak to bude u nás ještě veselo :-). Pápá

Obrázek uživatele Zdenda3

já mám ty 2 starší holky 5 a 6.2 a taky slavily najednou ale s jedním dortíkem,nevím kdo by to u nás jedl :s: tak to si ještě užijete Sad ty naše holky se sice neperou ale štěkají po sobě fest Koulení očima hysterky

Obrázek uživatele alenkas

Příště už bude taky jeden dort, už jsme se poučili :-). Manžel je naštěstí hodně na sladké, tak byl u nás téměř jediný, kdo to jedl. Pořád si předtím stěžoval, že už dlouho neměl žádný dort, tak si to teď bohatě vynahradil :-). Kus jsme nechali našim, mému bráchovi a pak třičtvrtě klauna i druhému bráchovi s rodinou, takže jsme se nakonec o to podělili, aby se to nezkazilo :-).
Jé, ani si neumím představit, jestli je lepší mít dvě holky nebo dva kluky. Kluci se podle mě hašteří víc ručně, zatímco holky si asi víc ubližují slovy Koulení očima . No uvidíme, třeba se ještě někdy za pár let rozhodneme zkusit do třetice tu holčičku, abych věděla, jaké to je mít princeznu, ale třeba taky ne. Zatím mám těch našich dvou lumpíků až až. Pápá

Hledáme přímou adopci

Dobrý den,

touto cestou hledáme paní která čeká miminko a nemůže si ho nechat a je pevně rozhodnutá k přímé adopci. Ze...

Přímá adopce

Dobrý den,

Jsme mladý zajištěny manželský pár a touto cestou hledáme těhotnou ženu, která se z jakéhokoliv důvodu nemůže nebo...

Přímá adopce

Dobrý den, jmenuji se Lenka a toužím po miminku, kterému bychom mohli dát teplo domova a srdce plné lásky. Bohužel nám štěstí nepřálo,...

Přímá adopce

Dobrý den, hledáme maminku, která si z nějakého důvodu nemůže ponechat své mimiko bílého etnika a chtěla by jej cestou přímé adopce...

Přímá adopce

Dobrý den, hledáme maminku, která si z nějakého důvodu nemůže ponechat své mimiko bílého etnika a chtěla by jej cestou přímé adopce...

holky ahoj všem..je to horší a horší..jsem dva měsíce po operaci, hcg mi po tom methotrexátu kleslo na nulu asi před 14 dny..a mě je hůř a hůř..pořád si říkám v kolikátým už bych byla týdnu a co by to bylo..navíc jsme s přítelem celou tu situaci nějak nezvládli a odstěhovala jsem se od něj..jsme spolu sice pořád,ale zatím bydlíme zase každý ve svým, než se nějak srovnáme..bojím se uplně všeho

Ahoj holky. Pápá Potřeboval bych poradit.Mám 10tt miminko a už 2 týdny má zelenou stolici,hodně řídkou.

Ahoj spolutěhulky, tak já už nevím Sad V pátek jsem byla u svého Dr. na první kontrole dnes jsem 7+ 5 (předali mě k němu z IVF centra) Byl jako dost nepříjemnej, což je u něj nezvyklé.

Ahoj kočky, už jsem zoufalá a vyřízená. Můj malej miláček, jsou mu teď 4,5měsíce přestává v noci spát. Předtím jsme nakojili v 7 a pak mi spinkal až do 3 ráno a pak jsme papali až v 6, takže pohoda.

Ahoj maminky! V kolika měsících řeklo Vaše dítko 1.slovo a jaké to bylo? Mojí holčině bylo před týdnem 6 měsíců a v ten den řekla táta a včera přidala "jája",ale to ještě nevím,co znamená. Jmenuje se Janí,tak možná je to něco takového :///: Tak napište a mějte krásný den Pápá

Prosim co na kasel u dvoumesicnatka? Dekuju

Ahojky holky vy co mate doma dvoulete chlapecky,co je bavi jaka hracka je ,,dostala,,?Mame lego duplo mame milion auticek masinku tomase,naradi,ale nic maleho nebavi predstavuji si neco vlastne nevim co co by ho bavilo videla jsem pro holcicky kuchynky,panenky co se daji koupat ve vanickach,ruzne behajici krecky v kleci a takove veci,ale co pro kluky?Diky za typ:)

Tak a je to tu. Třetího jsem dostala injekci, devátýho začala špinit a dneska už krvácím jako řezník. Nevím, jestli zavolat doktorce, ale asi by s tim nic neudělala, když kojím. Asi taky nic, kdybych nekojila. Asi budu muset počkat ty tři měsíce a pak si nechat napsat něco normálního.

holky vubec to sem nepatri, ale je tu nekdo kdo se rano vzbudi a bez vyčíštěných zubů snída??

Holky chci se zeptat, co papají vaše roční dítka, nebo spíš co už jim dáte. Třeba dneska vařím pórkovou polívku, tu už ji dát můžu, ne??!! A co jim jinak vaříte? Jo a jakou zeleninku třeba dáváte do ruky? My máme jenom dva zoubky, takže toho moc neukouše, ale snaží se.. díky