Ohlédnutí za Tomáškovým 16. měsícem + fotky

10.09.2011

Ahoj květinky,
další měsíc utekl jako voda, Tomášek má dnes už 16 měsíců a tak jsem tu opět s jeho deníčkem. Co se tento měsíc u nás stalo nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
Ve 12,5 měsících (23. 5.): 9400 g, délka 75 cm, OH 47 cm
Ve 14 měsících (12. 7.): 9810 g, délka 76 cm, OH 47 cm
V 15 měsících (16. 8.): 9630 g, délka cca 76 cm
V 16,5 měsících (27. 9.): údaje doplním až po poradně 27. 9.

Zdraví:
Srpen nás potrápil trošku víc než předchozí měsíc a to hlavně díky očkování Priorixem 16. 8.
Už v pátek 12. 8. jsem byla s Tomáškem u doktorky kvůli tomu zarudlému očičku, pod kterým se mu udělala taková červená tvrdá boulička a z očička mu po ránu vytékal hnis. Doktorka usoudila, že jde o ječné zrno a napsala nám na to Opthalmo-framykoin. Ten naštěstí za pár dnů hodně pomohl.
V úterý 16. 8. jsem byla s Tomáškem na 15ti měsíční poradně, kde si ho nejdřív sestřička zvážila a když váha ukázala 9630 g, tak se doktorka zarazila, že za měsíc zhubnul o 180 g. Ale pak usoudila, že je to zřejmě kvůli většímu pohybu, jak začal Tomášek chodit. Stejně si nás ale radši pozvala na další převážení koncem září.
Kromě vážení a prohlídky pak Tomáška doktorka naočkovala Priorixem proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Více o této poradně píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-poradna-s-toma-kem-v-15-mesicich
Hned po 2 dnech dostal vysoké horečky okolo 39,5 stupňů, které trvaly 2 dny a pak ze dne na den skončily. Tak jsem si myslela, že šlo o reakci na očkování, i když většinou prý bývá reakce mezi 7. až 10. dnem.
Pak byl pár dnů Tomášek v pořádku, takže na srazu ho naštěstí horečky ani jiné problémy netrápily.
Hned den po návratu 25. 8. však dostal znovu horečku přes 39,5 stupňů, která trvala 3 dny. V neděli 28. 8. se začal osypávat červenou vyrážkou, která ale vypadala jinak než ta, která bývá při šesté nemoci. Podle příznaků jsem si myslela, že jde o spalničky a doktorka mi to druhý den potvrdila. Do pondělí se Tomáškovi ta vyrážka hodně zvětšila a rozšířila, tak jsem s ním radši zašla k doktorce. Doktorce stačil jediný pohled na Tomáška a už byla doma. Spalničková vyrážka, nateklé zarudlé oči, předchozí horečka ...
Byly to opravdu spalničky, ale naštěstí ne infekční, spíš jako reakce na to očkování 16. 8. Tři dny jsem mu tedy dávala 1x denně Aerius 2,5 ml a brzy mu začala vyrážka blednout až nebyla po pár dnech už skoro ani vidět. Tak se mi ulevilo, že už to má za sebou. Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/toma-kova-reakce-na-ockovani-priorixem
Tak jsem si myslela, že si to už Tomášek tento měsíc vybral, ale kdepak. V noci z úterý na středu 7. 9. se Tomáškovi spustila taková rýma, že většinu noci probrečel a nemohl vůbec spinkat. Chytnul to bohužel od Honzíka, který prskal už od pondělí, ale teď už má tu rýmu Honzík o hodně lepší. Zato Tomáška se to pořád dost drží, neustále mu odsávám velikánské táhlé hleny :-(. V noci Tomášek chrápe, je slyšet jak je zahleněný a hůř se mu dýchá. Taky začíná kašlat, ale to bude určitě proto, že mu ty hleny stékají do krku. Tak mu kapu do nosu Libenar, odsávám a pravidělně měřím teplotu. Naštěstí se to zatím drží max. do 38,5 bez odečtu.
Trošku mám obavy, jestli se mu k tomu nepřidá ještě průjem, protože teď dva dny po sobě mívá docela řídké kakání vsáklé do plínky asi 2x až 3x denně. Pokud se mu ta rýma a kašel i to kakání do pondělí nezlepší, tak s ním radši zajdu k doktorce, abych něco nepodcenila.
Honzík se zatím drží, ráno a večer mu dáváme fouknout Ecobec jako prevenci, aby mu ta rýma hned nesedla na průdušky a nedostal astmatický záchvat. Do školky ho samozřejmě teď nedávám, dokud se z toho úplně nedostane.
Co se týká mě, tak jsem tady před pár dny psala o té alergické reakci na vosí píchnutí do malíčku u nohy. V úterý jsem s tím byla u doktora, protože jsem měla místo nártu oteklou rudou bačkoru a ten mi na to napsala antibiotika, protože ta mrcha vosa byla infikovaná. Včera jsem byla na kontrole a noha už je o 100 % lepší, prášky fakt zabraly. Jsou letos ty potvory pěkně přemnožený a hlavně jedovatý :-(. Ale jsem ráda, že podobnou reakci neměl Tomášek při jeho prvním píchnutí vosou na srazu. Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/alergicka-reakce-na-vosu-az-druhy-den
Ještě jsem zde řešila začátkem září jeden problém týkající se mně, ale poslední dny už to není tak hrozné, tak snad to bylo jen nějaké přechodné kolísání cukru či co. Týkalo se to mé neustálé únavy, chuti na sladké a nevolností, když se delší dobu nenajím. Naštěstí těhotenský test mi vyšel negativní, takže mi asi kolísá hladina cukru v krvi. Počkám si už do 4. 10. na kompletní odběry krve na neurologii, ze kterých se dozvím, jak na tom jsem. Více jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/unava-hlad-nevolnost
Tak a teď už je to snad opravdu vše, co se týká našeho zdraví.

Nové dovednosti:
Tento měsíc jsem nezaznamenala tolik pokroků jako minulý měsíc, spíš se teď Tomášek zaměřil na zdokonalování a zrychlování chůze, naučil se vylézat a slézat z postele a pořádně se vztekat.
19. 8. - Tomášek poprvé vylezl sám na postel - slézat ještě neuměl, to se vrhal hned hlavou dolů
1. 9. - naučil se konečně slézat z postele nožičkama napřed
Nová slůvka taky žádná nepřibyla, takže zatím zůstáváme u oblíbeného "ham", baba a vava (vava používá úplně na vše). VE 14 měsících říkal přece jen víc slůvek, aspoň to tata, mama, vrr apod., ale tato slůvka teď nahradil jenom VAVA.
Přitom je na něm vidět, že rozumí, co se mu říká. Když mu řeknu, že půjdeme papat, tak si už přinese bryndák, podává mi ho a otevírá šuplík, aby si našel lžičku. Anebo když mu řeknu, že půjdeme ven, tak už mi hned nese botičku :-). Ale všechno je prostě vava :-).
Oproti Honzíkovi v jeho věku tedy mluví o hodně méně, ale nechci je srovnávat. Každý je jiný a nikde není řečeno, že během dalšího měsíce se Tomášek trošku nerozmluví.

Stravovací a spánkový režim:
Už od 14 měsíců začínám Tomáškovi dávat i to, co jíme my, akorát jemu to oddělávám před konečným dochucením solí a kořením. Ale stále to střídám skleničkami, zvlášť když jsme dopoledne ve městě a není pak čas na vaření. K večeři mu dávám stále mléčné kaše od Hami, které mu moc chutnají a nahrazují mu tak jednu denní dávku mléka. Nutrilon mu tedy dávám jenom jednou denně, okolo půl páté ráno (cca 180 ml) a o zbylých 320 ml se postarají jak mléčné kaše, tak jogurty a kefíry.
Se spinkáním je to podobné jako minulý měsíc. Přes den dávám Tomáška spát jen po obědě okolo 12:30, kdy většinou spinká 2 až 2,5 hodiny. Večer usíná okolo 20. hodiny s několika probuzeními v noci na cucnutí vody a okolo 4:30 ráno dostává Nutrilon a spinká pak do 7 hodin. V noci vydrží spinkat i 4 hodiny v kuse (hlavně večer), což je oproti dřívějšímu vstávání každou 1,5 až 2 hodiny už nádhera.
Poslední dny mi akorát trochu zlobí při večerním usínání a trvá mu delší dobu, než odpadne a zabere. Ale to je asi způsobené tím, že nemá na usínání potřebný klid. Spinká v místnosti, kde máme TV a počítač, takže ho pořád něco ruší. Když už pak usne, tak mu už nic nevadí, ale na to usínání by už potřeboval tmu a klid.

Zoubky:
15. 8. 11 - konečně se Tomáškovi proříznul 8. zoubek - dolní dvojka vpravo :-).

A co Honzík?
Z Honzíka se stal předškoláček a šel 1. září poprvé do školky. První dva dny jsme ho tam nechali na zvykání jen 3 hodiny a po 11. hodině jsem si ho vyzvedávala.
První den prý po mém odchodu docela brečel a vztekal se, ale nakonec se učitelkám podařilo ho zabavit a odvézt pozornost, takže když jsem pak pro něj přišla, tak byl tak zabraný do hry, že ani nechtěl jít domů.
Druhý den se mu už do školky moc nechtělo, ale když jsem mu řekla, že si určitě půjdou hrát ven na zahradu, tak tam šel docela ochotně.
Když jsem si pro něj 2. den přišla, byly ještě děti na zahradě. Paní učitelka mi pak řekla, jak to druhé dopoledne probíhalo. Prý už ani nebrečel, když jsem odešla, ale vztekal se jim u svačiny, kterou odmítal a nechtěl jíst ani za nic. Potom prý chtěly učitelky s dětmi tancovat na Travička zelená a to si učitelka všimla, že tam Honzík není. Nakonec ho našla v umývárně, kde si "hrál" u umyvadla. Voda puštěná naplno, že přetíkala přes umyvadlo, Honzík celý mokrý, ale nadšený, že se může ráchat ve vodě a učitelka z toho asi musela být na mrtvici :00: . Když mi to učitelka popisovala, tak jsem se chytala za hlavu a zároveń se i smála, protože to musela být fakt situace, kdy bych nevěděla, jak hned reagovat.
Honzík je prostě dost velký individualista a spoustu věcí si dělá radši sám, takže když se mu do něčeho nechce, tak se jde zabavit po svém :-).
Ale učitelka mě uklidnila, že to s ním není žádná tragédie, je prostě jen živější a zkouší to na ně, stejně tak jako na nás. Až pozná, že i ve školce se musí dodržovat určitá pravidla a hranice, tak se zklidní a bude to v pohodě. Stejně tak i doma - jakmile ví, co smí a co ne, tak je daleko hodnější, než když se mu nechá volnost - to je hned tak divoký, že se nedá zvládnout.
Jinak docházku má Honzík omezenou jen na 5 dnů v měsíci kvůli jeho zdraví. Tak jsem se s hospodářkou domluvila, že ho tam budu dávat každé úterý, kdy mívám nejčastěji různé doktory a poradny s Tomáškem.
Jenže to úterý 6. 9., kdy tam měl Honzík poprvé i obědvat, jsem ho do školky už dát nemohla, protože od pondělí začal strašně prskat a spustila se mu rýma. Byla by to ode mě dost nezodpovědnost ho dávat v takovém stavu do školky a tak je teď s námi doma, dokud se z toho nedostane.
Tak uvidíme, jak to bude probíhat dál, jak si tam zvykne, když tam bude chodit spíš jako na návštěvu. Více o jeho prvních dnech ve školce jsem psala zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/honzikuv-prvni-den-ve-kolce

Jo a ještě dva odkazy týkající se srazu:
http://www.mojetehotenstvi.cz/moje-dojmy-fotky-ze-srazu-kvetinek-2010-v… - fotky
http://www.youtube.com/watch?v=TfzBwFUANMk - video

Tak a to už je opravdu vše. Chtěla jsem jen shrnout vše podstatné za poslední měsíc, tak se omlouvám, že je toho zase moc.
Mějte se krásně, pa :a:

Ohlédnutí za Tomáškovým 16. měsícem + fotky
Ohlédnutí za Tomáškovým 16. měsícem + fotky
Ohlédnutí za Tomáškovým 16. měsícem + fotky
Ohlédnutí za Tomáškovým 16. měsícem + fotky
Ohlédnutí za Tomáškovým 16. měsícem + fotky
Ohlédnutí za Tomáškovým 16. měsícem + fotky
Ohlédnutí za Tomáškovým 16. měsícem + fotky
Ohlédnutí za Tomáškovým 16. měsícem + fotky
Ohlédnutí za Tomáškovým 16. měsícem + fotky
Ohlédnutí za Tomáškovým 16. měsícem + fotky

In reply to by anonymous_stub (neověřeno)

Děkuju Míšo :-) - ono je to možná někdy lepší být trošku svůj a nedělat vše s davem jen proto, že někdo rozhodne, že zrovna teď se bude dělat to a to :-). Sice to ty okolní lidi stojí víc nervů, ale jsem i trošku ráda, že má Honzík svou hlavu a nenechá se jen tak obalamutit. Třeba se mu ta vlastnost bude v životě jednou hodit. Anebo taky ne, těžko říct ... Ale doufám, že i tak se najdou ve školce činnosti, ke kterým se rád připojí a budou ho bavit.
Když jsme u těch činností, tak trošku odbočím - včera jsem viděla u nás na plakátě leták, že od 19. září začíná ve Třebové kurz Fit Latinodance pro ženy, na který se chci přihlásit. Má to 12 lekcí, stojí to sice skoro 1400 Kč, ale prý to slouží i k tvarování a zpevnění postavy, což by se mi hodilo a hlavně tancování mě vždycky děsně bavilo, takže se na to už moc těším :-). V 16 a v 17 letech jsem chodila dvakrát do tanečních, pak jsem byla i v tanečních pro pokročilé a je škoda, že jsem v té době neměla tanečního partnera taky tak nadšeného jako jsem byla já a že jsem se tomu nevěnovala i nadále. Asi by mě to dost bavilo učit se další tance, prohlubovat si je a zdokonalovat a možná je i někde předvádět :-).
Tak proto jsem teď moc ráda, že se po delší době budu moct k tancování vrátit, i když nemám moc představu, co to bude obnášet. Můžeme to právě tancovat samy bez partnera a prý se zachová stejný ráz a kroky latinskoamerických tanců, tak už jsem fakt zvědavá :-). Jsem ráda, že konečně budu moci jednou týdně vypadnout na hodinku z toho kolotoče doma a přijít na jiné myšlenky při něčem, co mě tak baví :-).
:a:

In reply to by alenkas

Ahoj Ali, tak ty latinoamerické tance by mě lákaly taky :-) Hronzně se mi líbí, když to někdo tančí, je to nádhera a určitě ten člověk z toho má velké potěšení :-) Určitě si takové zpestření zasloužíš ;)

Ahoj Ali, supeeeeer fotos :k:, jako vždy!
Tomík je fešák :h:, moc se mi líbí to body s opičkama, odkud ho máte :s:?
Posíláme pusiny šikulkovi, papa!

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Zajímavé odkazy

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko
Holka nebo kluk

Ovulační kalkulačka