Ohlédnutí za Tomáškovým 14. měsícem + fotky | Moje těhotenství.cz

Ohlédnutí za Tomáškovým 14. měsícem + fotky

Obrázek uživatele alenkas

Ahoj květinky,
další měsíc utekl jako voda, Tomášek oslavil 10. 7. už 14 měsíců a tak jsem tu opět s Tomáškovým deníčkem. Co se tento měsíc u nás stalo nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
Ve 3 měsících: 5380 g, 58 cm, obvod hlavičky 42 cm
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
V 9 měsících (17. 2.): 8960 g, délka 70,5 cm, OH 46 cm
Ve 12,5 měsících (23. 5.): 9400 g, délka 76 cm, OH 47 cm
Ve 14 měsících (12. 7.): 9810 g, délka 76 cm, OH 47 cm

Zdraví:
Tento měsíc jsme měli docela nabitý návštěvami lékařů.
Začalo to v pátek 10. června, kdy mě a Honzíka skolila angína, která nás přes víkend pěkně potrápila vysokými 40ti stupňovými horečkami a Honzík i dost těžce dýchal, tak jsem měla strach, aby mu ta zadní rýma, kterou měl, nesedla zase na průdušky. Honzík nám ani neřekl, že by ho bolelo v krku, ale měl ty vysoké horečky a rýmu, takže jsem s ním hned v pondělí spěchala k doktorce. Ta si ho pečlivě poslechla (naštěstí byl na poslech čistý) a při pohledu do krku jí bylo hned vše jasné – angína jako hrom. Předepsala mu tedy ATB Ospen po 8 hodinách a v pátek 17. 6. nás čekala ještě kontrola.
Já jsem ten stejný den 13. 6. byla hned ráno taky u doktora, který měl diagnózu taky jasnou při pohledu do krku. Navíc jsem měla i dost nateklé a bolavé uzliny, takže mi napsal na rozjetou angínu ATB Duomox 500 po 8 hodinách a za týden mě čekala kontrola. Tomášek nějakým zázrakem vydržel a jako jediný angínu nechytnul.
Od pátka 17. 6. nás pak čekal týden nabitý kontrolami u doktorů – 17. 6. kontrola s Honzíkem (dopadl dobře), v pondělí 20. 6. jsem byla na kontrole u obvoďáka já, v úterý 21. 6. jsem šla s Honzíkem na prevenci k zubařce (naštěstí i tam jsme dopadli dobře, nenašla mu žádný kaz).
Ve čtvrtek 23. 6. jsem jela do Ústí do nemocnice na neurologii na odběry krve na zjištění hladiny lamotriginu v krvi (lék proti epilepsii) a o den později jsem jela opět tam na EEG vyšetření. Výsledky odběrů i EEG jsem se dozvěděla dnes 13. 7. na kontrole v neurologické ambulanci v Ústecké nemocnici u pana primáře.
Ten pátek 24. 6. mě čekala ještě jedna návštěva doktora a to gynekologa, ke kterému jsem šla na prevenci po roce a taky kvůli předepsání antikoncepce. Nakonec mi napsal trošku silnější prášky kvůli tomu, že beru ta antiepileptika, která by mohla snižovat účinek antikoncepce. A naopak antikoncepce může snižovat účinek lamotriginu v krvi až o polovinu, tak uvidíme, co to se mnou udělá.
Antikoncepci jsem začala brát první den MS, kterou jsem dostala 2. 7. a mám takové tušení, že to asi nebude dělat s těmi prášky moc dobrotu. Tento týden jsem totiž už dvakrát zažila takové podivné stavy, které jsem mívala v obdobích před těmi velkými epileptickými záchvaty v prosinci a v květnu. Teď ve čtvrtek a dnes jsem se zase na chvíli zakoukala do prázdna, před očima se mi vybavil jakýsi výjev, který mi připomínal dejavu (měla jsem pocit něčeho opakovaně prožitého), přičemž se mi začal zvedat žaludek a jen tak tak jsem polykala žaludeční šťávy :-(. Mám obavy, jestli nejde zase o tzv. malé epileptické záchvaty, které se můžou projevovat i chvilkovým výpadkem pozornosti, zahleděním a právě i těmi stavy dejavu, příp. halucinacemi, při kterých se může dělat nevolno. No řekla jsem o tom dnes na kontrole primářovi a neminou mě začátkem října další odběry, aby zjistili, jak ta antikoncepce ovlivňuje účinek antiepileptik. A taky mi navýšil dávkování Lamotriginu ze 100 mg na 200 mg denně. Více o dnešní kontrole píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-kontrola-na-neurologii-v-nemocnici
Více o obíhání po doktorech jsem psala v samostatném článku, který budu postupně aktualizovat po kontrolách a jak budu znát výsledky:
http://www.mojetehotenstvi.cz/obihani-po-doktorech-nekonci
Jo a to hlavní – včera 12. 7. jsem byla s Tomáškem na kontrole u Dr. ve 14 měsících (chtěla nás teď vidět proto, že minule málo přibral – za 2 měsíce přibral jen 100 g, tak proto ho chtěla teď převážit).
A tentokrát jí udělal Tomášek radost – od kontroly ve 12 měsících přibral 0,5 kg, takže už má 9810 g a na délku měří 76 cm. Doktorka si pak ty údaje zanesla do růstového grafu a už byla spokojenější – minule ta křivka šla prý trošku dolů, ale teď se to zase začalo zvyšovat. Stejně si nás ale pozvala na převážení ještě za měsíc.
Očkování 4. hexavakcínou a Synflorixem nás čeká až v září v 16 měsících – Tomášek to má celé posunuté díky odloženému očkování prvních 3 dávek kvůli neurologickým problémům v 1. roce.
V ordinaci ještě Tomášek ukázal, jak umí vstávat u opory a obcházet kolem nábytku i jak rychle umí lézt.

Nové dovednosti:
21. 6. 2011 – 58 týdnů – Tomášek vydrží stát chviličku sám v prostoru bez držení Smile
26. 6. 11 – 13,5 měsíců – Tomášek po nás začíná napodobovat různé zvuky – mlaskání pusinkou, kdy nám posílá pusinky, napodobuje po nás prskání atd.
2. 7. 11 – 13 a ¾ měsíců – Tomášek dokáže stát sám v prostoru bez držení už delší dobu
11. 7. 11 – 14 měsíců – čerstvá novinka! – Tomášek dnes udělal první samostatné krůčky bez držení :€p€: – normálně si vykročil od židličky ke stolu a udělal 3 krůčky s napřaženýma ručičkami Smile - takže už i Tomášek začíná patřit mezi chodce – sice zatím hodně nejistě, zatím si to jen tak opatrně zkouší sem tam popojít a většinou musí mít po ruce nějakou oporu, ale určitě brzy na to přijde a rozejde se přes celou místnost. Obcházet nábytek začal ve 12 a 3/4 měsících 1. 6.
- Ve 14 měsících už stojí krásně sám dlouhou dobu a ručičkami ukazuje jak je veliký, aniž by spadnul nebo papá vestoje a nemusí se ničeho přidržovat
Z nových slůvek se naučil tento měsíc:
• bác – když něco spadne nebo když něco shodí na zem
• baba – používá na spoustu situací (třeba když vidí pejska, nebo když jede vlak atd.)
• vrr - když slyší vrčet nějaký domácí přístroj nebo auto či vlak
• bů – napodobuje kravičku
• z těch starších slůvek nejčastěji používá „ham“ (vždycky když vidí jídlo), „bů“ (kravička), mama, tata, dada atd.

Co se Tomáškovi líbí a nelíbí:
- moc ho baví ukazovat, jak je veliký, pápá a paci paci
- taky ho baví posílat nás pusinky a prskat
- baví ho krámovat v šuplících, vyhazovat ven jejich obsah
- baví ho házet stále dokola vše na zem
- jakmile vidí Tomík vodu, nemůže se udržet a chce se v ní ráchat ručičkami – a nemusí jít jen o vodu, několikrát už využil chvilkové nepozornosti a ráchal se v nočníku s Honzíkovým čuráním
- moc se mu líbí koupání ve veliké vaně
- baví ho bourat mi komíny z kostek, kelímků apod.
- strašně rád tancuje – jak slyší hudbu, tak se třeba u postele nebo u židle začne hned pohupovat v kolínkách, což je tak roztomile legrační
- a taky mezi nejoblíbenější Tomáškovy činnosti patří bušení do klávesnice a do všeho, co mu přijde pod ruku.
- Tomáškovou velmi oblíbenou čínností je jídlo – pořád má pusinku dokořán a jakmile vidí někoho klapnout pusou, už u něho stojí a loudí
- naopak vůbec se mu nelíbí jakékoliv omezování pohybu Ne – při přebalování, oblékání anebo stříhání nehtů s ním musím doslova bojovat
- nelíbí se mu, když mu zakážu lézt někam, kam si zamane – to se začne strašně vztekat a nechápe, proč mu to zakazujeme anebo proč se nemůže přehrabovat v kočkolitu jako v písečku anebo když mu vezmu nějakou věc, která do jeho ručiček nepatří.

Stravovací a spánkový režim:
Tomášek papá podobná jídla, jako minulý měsíc - tedy jak masozeleninové příkrmy ve skleničkách, tak mnou uvařená jídla, která jsem mu začala dávat až tento měsíc.
Ze zeleniny mu chutná salátová okurka, kedlubna a ředkvičky. Taky mu moc chutná vařená brokolice, květák, mrkev atd. I veškeré ovoce, které ochutnal, mu moc chutná – tedy jahody, třešně, meruňky, nektarinky, banány, hroznové víno, meloun. Ale i nadále dostává ovocné přesnídávky.
Mezi nová jídla, která tento měsíc ochutnal, patří tato:
• rýžový nákyp s broskvemi – po tom se mohl utlouct :a\|:
• květákový mozeček s brambory
• zeleninové rizoto
Pomalu začínám Tomáškovi tedy dávat i to, co jíme my, akorát jemu to oddělávám před konečným dochucením solí a kořením. K večeři mu dávám stále mléčné kaše, které mu moc chutnají a nahrazují mu tak jednu denní dávku mléka. Nutrilon mu tedy dávám jenom jednou denně, okolo půl páté ráno (cca 180 ml) a o zbylých 320 ml se postarají jak mléčné kaše, tak jogurty a kefíry.
Se spinkáním je to podobné jako minulý měsíc. Přes den dávám Tomáška spát už jenom po obědě, kdy většinou spinká 2 hodiny. Večer usíná okolo 20. hodiny s několika probuzeními v noci na cucnutí vody a okolo 5. hodiny na Nutrilon spinká tak do 7 hodin. V noci vydrží spinkat i 4 hodiny v kuse (hlavně večer), což je oproti dřívějšímu vstávání každou 1,5 až 2 hodiny už nádhera.

Zoubky:
Tento měsíc Tomáškovi vyrostly hned tři zoubky:
21. 6. v 58 týdnech se mu proříznul 5. zoubek – dvojka dole vlevo.
26. 6. ve 13,5 měsících se mu vyklubal 6. zoubek – dvojka nahoře vpravo
2. 7. ve 13 a ¾ měsících se proříznul 7. zoubek – dvojka nahoře vlevo.
Tak už začíná být Tomášek krásně zubatý :-).

A co Honzík?
O jeho nemoci jsem psala už výše, tak už se o tom tady nebudu zmiňovat.
Honzík je náš veliký vztekloun – stále se ho i ve 38 měsících drží jako klíště období vzdoru a nechce se ho pustit – stále nás zkouší jak jen může a testuje si tak naše hranice a trpělivost. Jeho záchvaty vzteku jsou opravdu hodně náročné na psychiku, ale už jsme aspoň trošku našli způsob, jak ho zklidnit – když je opravdu v amoku, tak ho strčíme pod studenou vodu a to ho většinou tak překvapí, že za chvilku už je po řvaní. A když to pak zase na nás začne zkoušet, tak mu stačí pohrozit studenou vodou a většinou se zase zklidní. Jinak i nadále na jeho záchvaty platí zavřít ho do ložnice a nechat ho vyvztekat – když nemá diváky, tak ho to brzy přejde a pak už se s ním dá i mluvit.
Ale pokud je dobře naladěný, tak je to naše hodné zlatíčko, obzvlášť třeba večer před spaním, když mu čtu pohádku anebo si vyprávíme, co jsme ten den zažili a ležíme s hlavami u sebe :-).
Co se týká mluvení, tak je Honzík šikulka – povídá krásně, srozumitelně, bez šišlání, téměř nekomolí slova.
Napodobuje i naši řeč a různá upozornění a tak bráškovi tak důležitě říká: „Tomášku, nestrkej tam ručičky, to nesmíš“ atd.
Při čtení pohádky (např. O červené Karkulace) ho necháváme doplňovat slova ve větách, krásně si tak pamatuje text pohádky.
Strašně rychle se bohužel naučil klít – jakmile někde zaslechne, že někomu ujede ne moc slušné zaklení, tak si to hned zapamatuje a baví ho to používat tím víc, čím víc se mu to snažíme rozmlouvat, že se to neříká – např. vykřikuje: „do prdele, hergot fix, sakra práce, kruci“ atd. Ví, že tím upoutá na sebe pozornost a strašně rád nás tím „vytáčí“.
Ze slůvek, která poslední dobou používá (38 měsíců), vyberu namátkově tato:
• Brášek = bráška (tak říká bráškovi už od 2,5 let)
• Pomeranč = říká tak mandarince
• Mandarinka = říká tak broskvi
• Pojedeme na gungung – to taky nevíme, co znamená, je to někde venku
• Artuš! – vykřikuje to venku třeba na hřišti na prolézačce nebo když se rozjede rychle na odrážedle
• Neutekni = neuteč – přivolává si nás tak při ukládání ke spánku nebo když někdo někam odchází …

Komentáře

Obrázek uživatele Lidussinka

Jako dvojčata Wink oba krásně okatý Jednička a moc šikovný Alenko Kiss 2

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Lidu Smile Pápá

Obrázek uživatele Michaela

Ahoj Alenko, teda kluci na té první fotce jsou si podobní neskutečně, no to že jsou to bráškové jim nikdo neodpáře Smile
Tomášek je moc šikovný, že se pouští, Pavlínka taky, čekám kdy začne ťapkat sama Smile

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Míšo Smile - začínají si být kluci opravdu podobní, to je fakt :-). Pavlínka se určitě taky brzy pustí a udělá první krůčky, uvidíš Smile Pápá

Obrázek uživatele mimilinko

Ali, nemám slov, jaký je Tomášek šikulka :€p€: :€p€: :€p€: ! Za chvíli už bude chodit jako profík, uvidíš! Půjde to teď vše strašně rychle!
Líbí se mi, jak jsou teď s Honzíkem jedna ruka, je to vidět i z fotek, že budou super bráchové :h:!!!
A moc krásné foto, jsou to zlatíčka :h:!!!

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Peti Smile Pápá

Obrázek uživatele Aimy

Ahoj Alenko kluci jsou šikulkové a moc vám to sluší. Teda Honzík byl pěkně baculatej.
Přeji vám hodně zdravíčka at se vše umoudří a je jenom lépe a lépe.

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Aimy Smile - jo jo, Honzík byl opravdu baculka oproti Tomáškovi :-). V půlroce měl Honzík 9,46 kg (z plného kojení) a v roce 11,23 kg - zatímco Tomášek měl v půlroce 7400 g a v roce 9290 g.
Snad už se to zdravíčko umoudří a bude lépe, děkuju. Pa Pápá

Obrázek uživatele afrika111

Krásný zápisek! A kluci jsou jak přes kopírák - neskutečné Smile

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Smile Pápá

Obrázek uživatele asiris

Krásní jste všici a pěkně rostou čumáčci malinkatí:) Ten náš 14 měsíční uličník je na tom stejně a je vidět, že je baví stejné věci:)Budu se těšit na další pokroky těch našich pokladů:)

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Smile - taky se těším na další pokroky, je to teď krásné období Smile Pápá

Obrázek uživatele žabičkax

alenko to je roman take bych mela k nam zas enco napsat sikulka co vic dodat a moc krasny fotecky vsem am to moc a moooooc slusi.o)

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Jani Smile Pápá

Přímá adopce

Dobrý den,

Jsme mladý zajištěny manželský pár a touto cestou hledáme těhotnou ženu, která se z jakéhokoliv důvodu nemůže nebo...

Přímá adopce

Dobrý den, jmenuji se Lenka a toužím po miminku, kterému bychom mohli dát teplo domova a srdce plné lásky. Bohužel nám štěstí nepřálo,...

Přímá adopce

Dobrý den, hledáme maminku, která si z nějakého důvodu nemůže ponechat své mimiko bílého etnika a chtěla by jej cestou přímé adopce...

Přímá adopce

Dobrý den, hledáme maminku, která si z nějakého důvodu nemůže ponechat své mimiko bílého etnika a chtěla by jej cestou přímé adopce...

Nechtěné těhotenství

Ahoj,čekám 5 miminko,a bohužel si ho nemůžu a nechci nechat.vim že bych to nezvládla.jak psychicky tak finančně.chtela sem se zeptat zda...

Mám ted rozpor sama v sobě :? .Máme s manželem už dvouletou dcerku,původní plán byl,že se budeme snažit o mimi.Jenže mažel se strašně změnil za 9měsíců je někdo jiný ,snaží se chovat normálně ale pak přijde nějaký problém kolem peněz nebo návštěva tchýně,něco zapomene a je zle.

ahoj holky mám doaz tedka jsem v 18.týdnu příští středu jdu na kontrolu to budu v 19.týdnu myslítě že by už doktorka mohla vidět pohlaví miminka?..sem strasne nedockavá Biggrin

Ahojka holky, bohužel se musím s váma na chvilku rozloučit :-(, protože jedna dotyčná ,, PANÍ" od nás z města stále a neustále chodí na mé blogy, čte si je a hlavně není ani zaregistrovaná a může si číst co si tu píšeme, tak jsem nucena tento profil DAPPA zrušit a později se přihlásit pod jinou přezdívkou kterou nebude už znát.

Chtěla bych se zeptat od kdy může spát miminko na bříšku,mě se pořád otáčí na bříško a chce spinkat tak,ale já mám strach,tak jí zase dávám na zádíčka.Děkuji za odpovědi

Už nekrvácím ani nešpiním ... je to přesně 8 dní od opakované revize. Chtěla bych jít dneska s malou na koupaliště, když bude takové horko, ale nevím co se mnou? Díky za odpovědi

Ahoj holky, vím, že tato otázka je tu pomalu 10x denně, ale neubráním se tomu. Jsem z P5 a vždy mi chodil max. 11. Jen jednou se stalo, že přišel 12., ale je 13., na účtě mám 35 Kč, v peněžence 50 Kč a rodičák nikde. Nevěřím tomu, že by se to zpozdilo kvůli svátkům, přijde mi to jako dlouhá doba. Máte to některá taky tak? Mám zavolat sociální pracovnici pod kterou spadám?

Ahoj spolutěhulky,

CHTĚLA JSEM JÍT PRYČ ON MI VZAL KLÍČE.CHTĚLA JSEM ZAVOLAT POLICII A OPN MI VZAL TELEFON.POTOM MĚ ODMÍTAL PUSTIT NA ZÁCHOD,PROTOŽE MĚL STRACH ŽE SE TAM ZAMKNU....HROZNĚ JSEM JEČELA A PRALA SE S NÍM O KLÍČE,KOUSALA HO.JÁ HO NENÁVIDIM,JEČELA JSEM JAKO O ŽIVOT(SOUSEDI TO MUSELI 100% SLYŠET).ON BYL KLIDNÝ-ZASE BUDU ZA HISTERKU JEN JÁ:-(.TEĎ UŽ MĚ SOUSEDI NEBUDOU TUOLEM ZDRAVIT...

Ahoj holky, dnes mi má dorazit mrcha, tak jsem sama zvědavá. V noci mě bolely prsa, že jsem se probouzela a to se mi nikdy nestalo a přes den mě docela pobolíval pravý vaječník. Nafouklá jsem pořád, ale příznaky jako u toho prvního nevydařeného určo nemám, tak si tak půl na půl myslím, že mrcha dorazí.

Ahoj holky, dnes mi má dorazit mrcha, tak jsem sama zvědavá. V noci mě bolely prsa, že jsem se probouzela a to se mi nikdy nestalo a přes den mě docela pobolíval pravý vaječník. Nafouklá jsem pořád, ale příznaky jako u toho prvního nevydařeného určo nemám, tak si tak půl na půl myslím, že mrcha dorazí.