Ohlédnutí za Tomáškovým 11. měsícem + fotky | Moje těhotenství.cz

Ohlédnutí za Tomáškovým 11. měsícem + fotky

Obrázek uživatele alenkas

Ahoj květinky,
tak měsíc opět utekl jako voda, Tomášek včera oslavil už 11 měsíců a jsem tu zase s jeho deníčkem, abych se ohlédla za uplynulým měsícem. Tak co se u nás stalo nového?

Jak nám Tomášek roste:
Porodní váha: 2780 g (37+3 tt.)
Váha a délka ve 4 dnech: 2640 g, 47 cm, obvod hlavičky 34 cm
Ve 4 týdnech: 3530 g, 50 cm, obvod hlavičky 37 cm
Ve 2 měsících: 4500 g, 55 cm, obvod hlavičky 40 cm
Ve 3 měsících: 5380 g, 58 cm, obvod hlavičky 42 cm
Ve 4 měsících: 6130 g, 63 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 5 měsících: 6790 g, délka 65 cm, obvod hlavičky 44 cm
V 6 měsících: 7400 g, délka 67 cm, obvod hlavičky 45 cm
V 7 měsících (16. 12.): 7950 g, délka 68 cm
V 8 měsících (20. 1.): 8460 g, délka 71 cm, obvod hlavičky 46 cm
V 9 měsících (17. 2.): 8960 g, délka 70,5 cm, OH 47 cm
V 10,5 měsících (22. 3.): 9180 g, délka 74 cm, OH 48 cm
http://www.mojetehotenstvi.cz/porovnani-toma-ku-ve-fotkach

Zdraví:
Tento měsíc byl stejně jako ten minulý co se týká zdraví kupodivu klidnější, což jsem moc ráda :-).
Honzík ani Tomášek nebyli nemocní, takže mohl být Tomášek 22. 3.. konečně naočkovaný i 3. dávkou hexavakcíny a Synflorixu. O desetiměsíční poradně jsem psala víc v samostatném článku zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/dne-ni-poradna-s-toma-kem-v-10-mesicich
29. 3. jsem byla s Tomáškem na odběrech krve na krevní obraz, protože se paní doktorce zdál moc bledý a tak se chtěla ujistit, zda není chudokrevný. Doktorka mu to nakonec musela chudáčkovi odebírat z hlavičky, br :-(. Výsledky dopadly sice hraničně, ale ještě v normě, tak aspoň, že tak.
Tak snad jsem na nic důležitého nezapomněla.

Nové dovednosti:
Za tento měsíc udělal Tomášek několik důležitých pokroků ve svém vývoji, které se zde pokusím shrnout:
- V 10 měsících a 4 dnech 14. 3. už se Tomášek dokázal posadit krásně rovně a vydržel už sedět jako hříbeček Smile - první posazení našikmo proběhlo už 1. 3.
- Ve 46 týdnech 30. 3. začal Tomášek konečně LÉZT PO ČTYŘECH! - na kolínkách péroval už od 31. 1., takže celé 2 měsíce trvalo, než se odhodlal rozlézt. Po bříšku se začal plazit už 24. 1. v 8,5 měsících :-).
- A bez 2 dnů v 11 měsících 8. 4. si Tomášek poprvé KLEKNUL NA KOLÍNKA u opory Smile - teď si začíná klekat čím dál častěji, ale musí se vždy o něco opírat nebo se něčeho držet, jinak radši zůstane na čtyřech :-).
- Jinak krásně žvatlá ta-ta-ta, ba-ba, da-da, ma-mam, a-ta, a pak si povídá takovou svou řečí, které sice nerozumím, ale moc ho začalo poslední dobou bavit vydávat ze sebe všelijaké zvuky, výskání apod.
- Bohužel ještě neumí udělat paci, paci, pápá ani jak je veliký, ale snad se to do toho roka naučí.
- Tento měsíc nám žádný zoubek nevyrostl, takže zatím má Tomášek jenom dva dolní zoubky (ale pěkně ostré) Smile
- Taky u Tomáška už asi měsíc probíhá separační úzkost, kdy mu nesmím zmizet z dohledu, protože se jinak strašně rozkřičí. Kamkoliv se pohnu, tak Tomášek musí hned za mnou, abych se mu neztratila :-).

Papání:
I tento měsíc baštil Tomášek podobně jako ten minulý - tedy dopoledne si dá přesnídávku (125 g) nebo mu nastrouhám banán + kojeneckou vodu, v poledne masozeleninový příkrm + kojení, odpoledne bílý jogurt + kojení, večer mu dělám mléčnou kaši (cca 150 ml) a před spaním opět kojení. V noci se budí jak kdy - někdy po 2 hodinách, někdy spinká lépe a vydrží 3 až 4 hodiny, ale to je spíš vyjímečně. Takže za noc průměrně 3x, někdy i častěji, když špatně spinká.
Taky mu moc šmakuje rohlík, na kterém si brousí zoubky.
Co mě ale trošku zaráží je to, že už tak týden mi po každém jídle docela hodně ublinkává :-(. Není to sice obloukem, ale je to průběžně celý den každou chvilku. I večer ještě kolikrát ublinkává oběd, takže máme teď všechno od mrkve. Ublinkává si ale i po kojení, po přesnídávce, po jogurtu, po kaši, prostě pořád :-(. Ublinkávání ho provází v podstatě od narození, ale už nějakou dobu to bylo lepší, zatímco teď se to zase zhoršilo. Je to v tomto věku ještě normální anebo se mám o tom zmínit doktorce, až tam půjdeme? Myslela jsem, že by v tomto věku už reflux neměl být, že by ta záklopka v jícnu už měla být uzavřená, ale nevím.

Stravovací a spánkový režim:
Náš režim vypadá v 11 měsících přibližně takto: ráno se budí Tomášek mezi 7. a 7:30, vyjímečně spí i do 8 hodin. Okolo 8:30 dostává přesnídávku + kojeneckou vodu. V 10 ho dávám spát do kočárku, kde spí tak půl hodiny do půl jedenácté. Obědvá kolem 12. hodiny masozeleninový příkrm (200 g) a pak ho ještě dokojím. Okolo 13:30 ho dávám spát opět do kočárku, kde spí přibližně 2 hodiny do půl čtvrté, max. do 16 hodin.
Pak mu dám bílý jogurt, po 18. hodině dostává kaši a okolo 19:30 ho před spaním ještě nakojím.
V noci se pak budí Tomášek většinou po 2 až 3 hodinách hodinách - okolo 23. hodiny, ve 2, o půl páté a okolo sedmé ráno. Minulý týden se mi asi dvakrát stalo, že vydržel spinkat i 4 hodiny v kuse a po kojení o půlnoci se vzbudil až ve 4 hodiny ráno, což byla nádhera :-). Ale moc dlouho to nevydrželo, dnes byl v noci opět hodně neklidný, budil se po hodině a půl a nechtěl spát. Tak možná mu porostou horní zoubky, nevím.

A co Honzík?
S Honzíkem jsme byli 30. března na alergologii kvůli výsledkům odběrů krve na buněčnou imunitu a nedopadlo to zrovna nejlépe, i když k malinkému zlepšení přece jen od minula došlo. Takže po zhodnocení výsledků došel pan doktor k závěru, že Honzík trpí průduškovým astmatem, který mu způsobují virové infekce. V důsledku snížené obranyschopnosti a sníženému počtu protilátek proti infekcím mu tak sedne každá rýma hned na průdušky, které se stáhnou a špatně se mu dýchá. Nicméně nás pan doktor vzápětí uklidnil, že toto astma má spousta dětí a velká většina z nich z toho časem vyroste, jak postupně dozrává imunitní systém. Většinou jde prý jen o přechodné snížení hladiny protilátek pod hranici normy a s rostoucím věkem by se to mělo upravit. Tak jsme mu teď začali dávat léky na podporu imunity Bronchovaxom (vždy 10 dnů v měsíci po dobu půl roku) a pak ještě jednou týdně homeopatika Citomix. Tak musíme doufat, že to zabere a že se díky tomu vyhneme dlouhodobé léčbě inhalacemi kortikoidů. Ty máme nasadit jen v případě, že by se o Honzíka začalo pokoušet nachlazení a pokud by byl opět dušný, tak přidat ještě inhalace Ecosalem.
Více o této kontrole na alergologii a o Tomáškových výsledcích krve píšu zde:
http://www.mojetehotenstvi.cz/par-novinek-od-nas-vysledky-krve-kluku-tom...

Tak to je snad vše podstatné, co se u nás za tento měsíc událo. Omlouvám se za román, ale nějak mi to nejde psát kratší. Pokusím se přiložit ještě výběr fotek z tohoto měsíce. Příští měsíc se přihlásíme z dvojité oslavy narozenin - Honzík má 2. 5. už 3 roky a Tomášek má 10. 5. 1 rok :-).
Mějte se krásně, pa Pápá

Komentáře

Obrázek uživatele svetla82

Ahoj Alenko, promiň, že píši až teď, jsem ostuda :$$: takže především gratuluji k 11ti měsícům :\x: super, jaký udělal Tomík pokroky a hlavně, že už se vám nemoci vyhýbají Jednička s tou separační úzkostí jsme to měli taky, když se naučil Štěpka lézt, určitě ho brzy přejde. Nic si z toho nedělej, že nedělá paci, paci ,.. Luky mi to taky nedělal, holt každé dítko baví něco jiného Smile Snad se vám brzy zlepší i ublinkávání, s tím neporadím, nemám zkušenost, ale pokud přibírá tak si myslím, že to nevadí. Krásný fotečky pa pa Pápá

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc za gratulaci i za pochvalu Smile - mějte se krásně, pa Pápá

Obrázek uživatele kesja

Ali moc krásný fotos jako vždycky Jednička Tomík děůá jen radost,jen tak dál Wink Pápá

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Oli Smile Pápá

Obrázek uživatele Aimy

Ahoj Alenko, Tomášek ti dělá velké pokroky. Je to šikulka.A super že už máte za sebou třetí dávku hexi. Gratuluji.
tomášek vedle brášky vypadá jako jeho dvojče. Jsou si hodně podobný. Máš moc hezké fotečky.

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Smile Pápá

Obrázek uživatele Lidussinka

Ahoj Alenko,Tomášek už je velký šikula Jednička Je hezký jak to tu klukům všechno zaznamenáváš Smile Přeji hlavně zdravíčko a at ti kluci dělají pořád jen samou radost Pápá

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Smile - i vám přeju hodně zdravíčka a radosti Smile Pápá

Obrázek uživatele Kačule

Teda takovych veci za jeden mesic,-)kluci jsou fesaci, Tomasek je sikulka a do roka se vsechno douci.A kdyz ne, tak pozdeji, stejne se s tim nic nenadela, az na to bude cas, tak to prijde samo, uvidis...nas Lukasek treba nechce vubec delat ,,Jak jsi velikej,, , ,,Paci, paci,, jen obcas...zkratka jak se mu chce.S tim kojenim v noci ti popravde vubec nezavidim, snad se to brzy zlepsi a uz se konecne vyspis.ja z toho byla uz nestastna, ale od ty doby, co davame na noc Sunar, tak spinka krasne.Delam mu ho hustejsi a 200ml mi vypije jak nic.Ja uz teda pres mesic nekojim, ale Sunar jsem zacala davat uz pri kojeni.$To ublinkavani bych rozhodne u doktorky zminila, ale snad bude vse v poradku.Tak se mejte krasne.

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Smile - já jsem už taky zkoušela dávat Tomáškovi na noc UM, asi 2 měsíce bumbal Nutrilon good night, po kterém by měl údajně lépe spinkat a i když vypil cca 220 ml jako nic, tak stejně se budil pořád stejně často :-(.
Tak jsem mu začala dávat radši mléčnou kaši a před spaním ho pak ještě dokojím a to už přece jen občas vydrží spát i 3 až 4 hodiny v kuse, ale bohužel to je opravdu jen občas. Ale pořád lepší, než když se budil každou noc po 1,5 až 2 hodinách Koulení očima . Teď bych řekla, že je po večerech zase víc neklidný kvůli zoubkům - sice ještě není nic vidět, ale myslím, že mu co nevidět porostou horní jedničky, kvůli kterým se i v noci zase častěji budí. No uvidíme.
Doktorce se o tom ublinkávání zmíním, ale snad to není nic nenormálního. Doufám.
Mějte se krásně, pa Pápá

Obrázek uživatele Jolajka

jsem moc ráda že se máte dobře,nemoci už konečně dali pokoj (však už bylo na čase) a trochu si odpočiněš.
Tomášek je šikulínek,tolik věcí zvládnul,klečí a za chvilku poleze a bude běhat - a bude po klidu.
Fotky máš krásné,oba kluci jsou úžasní.
Tak hlevně to zdraví,ať jste v pořádku!!!!! Ahoj Pápá

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Smile - snad teď bude klidnější období co se týká zdraví, aspoň doufám.
Tomášek mi dělá velkou radost Smile - lézt po čtyřech začal už 30. 3., teď už leze takovou rychlostí, že se jenom otočím a už ho mám za zadkem :-). Spíš mi přijde, že se za chvilku bude snažit stavět na nožičky, když už si dokáže kleknout - ale on i z toho kleku ještě často ztrácí rovnováhu, kácí se dozadu a padá na zem jako hruška, tak to už vidím, jak se začne stavět, že to bude padat ještě daleko víc. Co si pamatuju u Honzíka, tak ten padal docela šikovně na zadeček, ale to ještě Tomášek nenatrénoval a padá dozadu na záda. Tak snad na to taky časem přijde.
Taky vám přeju hodně zdravíčka, pa Pápá

Obrázek uživatele mimilinko

Ahoj Ali, foto máš jako vždy krásné, Tomášek je nádherný :h:!
Je to šikula, kolik toho zvládnul, musíš na něho být určitě moc pyšná !!!
Foto z pouti je úžasné, taky jsme byli s Denisem na labutích, Tomáška jste nesvezli :///:?
V pátek jedeme na Matějskou, tak se těším :///:!
Papa

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Peti Smile - to víš, že jsem moc ráda, že začal dělat takové pokroky :-).
Tomáška jsem na labutě nevzala, nějak jsem si to ještě nerisknula, ale příště už ho taky svezeme :-).
Tak si to na Matějské hezky užijte Smile - i když mně osobně se zvedá žaludek už jen při pohledu na obyčejné kolotoče, natož na ty hrůzy, co jsem viděla ze záběrů v televizi, natož kdybych na to měla vlézt Koulení očima . To už jsou atrakce opravdu pro otrlé žaludky, ale snad si to i tak užijete :-).
Pápá

Obrázek uživatele siska333

je,ani nevis jak jsem rada,ze se vam tednemoci vyhly,potvory jedny Jednička Nas ted klati vsechno Sad Tomise kje velkej sikulka a umi toho u strasne moc Jednička S tim paci paci a jak je velikej to prijde case,casu dost.Luky zase na otazku jak se mas odpovida pestickama,ze vselijak a na otazku jak je veliky taktez odpovida,ze vslijak :c: S tim casovym spadnim pres den to mame uplne stejny a Luky spis ve stejny cas jako Tomi,ale akorat vzdy po hodince a Tomi si da odpo pises,ze i 2,ale ono to stejne utce jako voda,ja vim Koulení očima Ftecky mate nadherny a ta poust a to jak Honzicke jede na kolotoce,tka to je paradni,ze se vubec nebal Jednička S tim pruduskovym astmatem u Honzicka to je pech,ale snad to bude jednou vse dobry jak rika dr.Misovi kazda ryma zase leze do usi a dr.rikal,ze kazdej to ma jinak a nas prdoch je zas citlivej na usi a HOnzickek bobisek zase na prudusky. Koulení očima Uz at se ta imunita vytvori a tohle nemusime resit,kez by Smile To me mrzi,ze se Tomi zase po nocic budi.Bala jsem se,e to brzy napises a je to tady,chjo.Tolik bych ti prala,aby se to u vas spravilo.Nicmene jsme na tom ted zrovna podobne a Luky se budi taky co zhruba 3 hodiny a pokud jen na caj,tak jeste supr drupr,al ta nase potvurka uz vstava denne v 6.30 a nikdy ne pozdeji,ale drive klidne a se spankem konci Smile Koulení očima Tomi i Honzicke maji uzasne vyrazne nadherne modre oci Srdce Jednička Pohlad za nas oba milacky a s tim zdravym at to vydrzi :k: Pápá

Obrázek uživatele Leushka

ahoj Alenko!!to je dobře,žese vás nemoci už nedrží,my se z toho nemůžeme vyhrabat Sad koukám jaký je Tomulík velký šikula,co všechno už umí Jednička máš krásné fotečky,já si taky zajdu na kolotoče az tu budou :s:

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Smile - já se normálně kolotočům dost vyhýbám, protože se mi dělá na všem špatně, ale ty labutě ještě snesu, tak aspoň něco :-). Zato Honzíkovi nedělala nic ani jízda na řetízáku, zatímco mně se zvedal žaludek jenom když jsem se na to dívala :€z€: .
Tak to vám držím palečky, ať se brzy uzdravíte. Pa Pápá

Obrázek uživatele Michaela

Je moc fajn, že už je Tomášek očkovaný a že už jsou oba kluci zdraví. Věřím, že i Honzík už bude na tom lépe, teď když už je před náma jaro a léto, tak do zimy se snad dá trošku víc dohromady, akorát nevím pak jak ve školce, ale co si vzpomínám, tak už jsi tu psala, že vám doktor nedoporučil ho dávat hned od tří let. Ale s tím ublinkáváním u Tomáška ti Ali vůbec neporadim, nevím jak to ty dětičky mají s tou záklopkou v tomto věku. Podle toho co píšeš jak papá, nezdá se mi, že by se přejídal, blinká i v noci po kojení?Snad poradí doktorka. Jinak na fotce v kočárku má Tomášek krásnou bundičku Jednička

Obrázek uživatele alenkas

Děkuju moc Smile - doktor nám rozhodně nedoporučuje dát Honzíka na plnou školkovou docházku, ale na těch 5 dnů v měsíci by možná mohl (samozřejmě mimo chřipkové období). Tak se zkusím ještě dohodnout s naší doktorkou, zda nám potvrdí přihlášku do školky aspoň na těch 5 dnů v měsíci. Ale je dost možné, že Honzíka ani do školky nevezmou, protože je silný populační ročník (2008) a míst ve školkách je málo a přednost se prý dává dětem, jejichž maminky už musí nastoupit do práce, zatímco ty, co mají doma ještě mladšího sourozence, často nevezmou. No uvidíme.
Tomášek si ublinkává hlavně přes den, když neleží, ale i teď večer po kojení to z něho šlo zase trochu ven, tak nevím. No uvidíme, co z toho bude. Poslední 2 dny je večer dost nevrlý, nemůže usnout, jakoby ho něco bolelo - možná zoubky, nevím. Na dásničkách zatím nic nového cítit není.
Děkuju za pochvalu bundičky :-). Mějte se pěkně, pa Pápá

Přímá adopce

Dobrý den,

Jsme mladý zajištěny manželský pár a touto cestou hledáme těhotnou ženu, která se z jakéhokoliv důvodu nemůže nebo...

Přímá adopce

Dobrý den, jmenuji se Lenka a toužím po miminku, kterému bychom mohli dát teplo domova a srdce plné lásky. Bohužel nám štěstí nepřálo,...

Přímá adopce

Dobrý den, hledáme maminku, která si z nějakého důvodu nemůže ponechat své mimiko bílého etnika a chtěla by jej cestou přímé adopce...

Přímá adopce

Dobrý den, hledáme maminku, která si z nějakého důvodu nemůže ponechat své mimiko bílého etnika a chtěla by jej cestou přímé adopce...

Nechtěné těhotenství

Ahoj,čekám 5 miminko,a bohužel si ho nemůžu a nechci nechat.vim že bych to nezvládla.jak psychicky tak finančně.chtela sem se zeptat zda...

Milé tety a všichni naši kamarádi Smile Zatímco většina z vás už narozeniny dávno oslavila, my teprve před chvilkou. Ani nevím, co mám za toho našeho mrňouska napsat - bylo by to na román, na fotkách je celý náš příběh jenom ve zkratce...

Vrtá mi to hlavou už od porodu. Líbí se mi látkové plenky, ale nikdo v okolí nepoužívá.
Jinak používám pampers premium care. A 100% spokojenost. Přebaluju asi 4-5x denně, v noci vůbec.

holky jak to probýhá u zápisu do školky?my jdeme ve středu k zápisu tak abych věděla

Máme za sebou rekord v samostatné chůzy!Včera Sofi přešla bez držení celý obývák,tam i zpět.Snad se brzo rozchodí a pak začnou závody Smile

Ahojky, jdu si pro radu a i se trošku vypovídat.
Adam má přes 10m, separační úzkost v plném proudu a jde o to, že moje mamka "vyhrožuje", že si ho příští pátek vezme k sobě s tím, že je zvědavá, co bude dělat.

Ahojky Pápá ,jmenuji se Lenka a je mi 19.let,ráda bych se k Vám přidala a sdílela své těhulkování,pokud mě přijmete Smile Začátkem srpna se mi narodí prvorozený synáček Míša

Zdravím těhulky,Chci se zeptat ohledně bříška kdy ste začali nosit těhu oblečení?

Ahojky holky 25.4 nam bude rok tak by me zajimalo co uz vsechno davate prckum ?co vsechno basti?jak treba vypada vas denni jidelnicek?muzu dam malemu uz lilek /jak dlouho ho mam varit?/ ? a co jahody ?cervene ovoce?tropi ovoce ? salatove okurky ? paprika ? testoviny /popr.jake/ ??? delate omacky a jake? solite ? sladite ?

Pro ty co mají doma kamna, krb apod.

Jak jste naučili své děti, že nemají lézt ke kamnům? Doma máme krbovky, malej začal před týdnem lézt, řeším, jestli ho mám nechat lézt ke kamnům, když netopíme. Samozřejmě ho zajímají nejvíc ze všech věcích, tak to abych ho odtahovala co půl minuty ... ://: