Nemocenská - Mateřská

14.01.2009

Ahoj Holky,
mám takový dotaz. Teď jsem na nemocenské a termín porodu máme 5.Dubna. Zajímá mě, kdy bych měla přejít na Mateřskou dovolenou a jak se to vlastně dělá? U gyn.doktora nebo u obvodní doktorky?? a co lístky na peníze? to už asi na mateřské není že? prosím, vy které s tím už máte zkušenosti napište mi. Budu moc vděčná. Díky Zuzik

Kliknutím vložíte smajlíky:

ahoja tak ja nastupuju na materfskou z pracovni neschopnosti a to 6tt dala mi vybrat ten kdo ti napsal neschopenku ti ji ukonci treba tvuj gynekolog pokud to byl a dak ti da hned papir s datem pro nastup na PPM a ten neses na socialku potom a na materske zadne listky nejsou to uz pak vyplnis jak to posilat napr.postovni poukazkou a nebo na ucet...

Ahoj, záleží, jestli marodíš nebo pořád pracuješ. POkud jsi na neschopence, tak nastupuješ MD 8 týdnů před termínem porodu. Pokud pracuješ můžeš až 6 týdnů před TP. Tvá gynekoložka ti vypíše formulář pro sociálku, který předáš zaměstnavateli a on tam dovyplní některé věci - jako výši mateřské, dobu atd. a předá to sociálce. Ta ti pak po zpracování formuláře bude měsíčně vyplácet mateřskou. Po jejím uplynutí si můžeš vybrat ještě dovolenou, na kterou máš za rok 2009 nárok a pak nastupuješ na rodičovskou buď 2 roky (pokud splňuješ daná kritéria), 3 nebo 4 roky.

In reply to by laValleta

Ahojky, co vím, tak se z neschopenky nastupuje 8 týdnů před, pokud to od ledna taky nezměnili, ale neměli by. Určitě to odnes do práce co nejdřív, ale stejně záleží na úřednicích, kdy to zpracují ony. Prý mají nový počítačový systém, který se teprve testuje, tak se dá předpokládat v prvním placení prodleva.

In reply to by Radouš

Nezměnili, protože nikde nebylo stanovené, že to tak musí být, je to, že mateřskou můžeš nastoupit nedříve 8 a nejpozději 6 týdnů před plánovaným datem porodu... já byla celé těhu na neschopence a šla jsem 6 týdnů před... je to jen na domluvě s doktorkou...

In reply to by Radouš

tak to mi ani neříkej,že se to teprve testuje!!nevim setra na gyndě mi radila at nastoupím poslední termín na MD takže 27.1...myslíš,že v tom nebudou mít bordel,když nebudu mít ještě ukončenou neschopenku,ale nástup na MD už jim tam dám?Tak já to asi zítra vedoucí pošlu,vyplní si to ona,vid?Já ji to jen podepíšu a konec neschopenky,ji tam budu muset odvest,když hned od druhého dne nastupuju MD.A prej to snad musim hlásit ještě na pojištovně?A jak je vám?už dobře,když jste doma,vid?

In reply to by laValleta

Já opravdu nevím - třeba překvapí a všechno zvládnou levou zadní. Ale fakt je, že od zaměstnavatele jsem dostávala výplatu přesně k 5., s čímž teda na sociálce nepočítám, takže budu muset změnit veškeré příkazy k úhradě :-( U mě je to zase tak, že nastupuju MD k 19.1., takže budu ještě pobírat nějaký plat a zbytek bude doplácet sociálka - prý mám spíš počítat s březnem než únorem, tak uvidíme. Na pojišťovně nic nehlásím. Až se narodí prcek, tak pak ho přihlásím a kopii rodného listu musím poslat zaměstnavateli. Nezapomeň si v práci udělat roční zúčtování daní, ať to máš z krku. Jinak je mi dobře. Krev vyšla v pořádku, ze stěrů hrdla už nic nezjistili, takže ještě do pátku antibiotika a snad to bude ok. Funguju už skoro jako dřív, akorát mě to víc unavuje, tak se snažím dělat pauzy. Zítra jdu ke gynekologovi, kam jsem se přeřadila z Prahy, tak uvidíme, co mi řekne.

mateřská se započítává do odpracované doby, z které ti plyne i nárok na dovolenou. Tu po mateřské čerpáš a až pak nastupuješ na rodičák. do vyčerpání dovolené jsi stále v evidenci u zaměstnavatele jako zaměstnanec až pak tě vyřadí.

na ma mateřskou se přechází 8 až 6 týdnů před porodem. doktorka ti pro mzdovou dá potvrzení s datem porodu a to ti to spočítá na den chceš-li jít co nejdřív. K tomu datu, co ti mzdová řekne si ukončíš nemocenskou. Mateřská se pokud jdeš z nemocenský nevypočítává z toho vyměřovacího základu, co jsi měla před nástupem na nemocenskou, ale ze základu který máš uvedený ve smlouvě. to opět přepočítá mzdová. což je docela blbý pokud jsi měla vyšší mzdu jen díky prémiím. Já jsem naštěstí v klidu protože u nás prémie dělaly jen cca 10 procent. A ten limit pro 16500 pro možnost jít na rodičák na dva roky naštěstí jako základ mám. Protože chceme stejně, co nejdřív druhý nejlíp po těch 2 letech.
to s tou mzdovou ale platí jen v případě, že jsi dělala ve firmě s více než 25-ti zaměstnanci, jinak to je složitější. A to ti bude muset poradit někdo jiný.

Ahojky,já jsem na nemocenské od října a každou kontrolu na gyndě jsem dostala ke konci měsíce lístek na peníze a ten jsem odnesla do práce..Od prosince si mě převzala obvodní lékařka zase kvůli tlaku a tak..Nastupuji na mateřskou od 27.1.,takže mi neschopenku ukončí k 26.1...abych toho 27.1.byla schopna práce a mohla nastoupit mateřskou.To ti dají takový papír na gyndě a ten dáš taky do práce a pak ti každý měsíc budou chodit peníze na konto nebo složenku,jak si určíš...Po dobu půl roku.A pak už je zase rodičovský příspěvek..Vysvětlila jsem ti to dobře?:-)

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Zajímavé odkazy

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko
Holka nebo kluk

Ovulační kalkulačka