mateřská a rodičák,mám v tom hokej,prosím vysvětlete mi to :-)

12.12.2012

ahoj holky,prosím co je co. Mateřská je po dobu těch 6.měsíců a rodičák je po tom ty tři roky? řekli mi na pracáku,že nemám nárok na mateřskou,leda žádat na sociálce,to znamená že nemám nárok jako na co? na těch 7.600,potom snad jo ne? Já jsem z toho úplně zoufalá,nemůžu zůstat bez příjmu....a kdy se žádá o ten rodičák?

Kliknutím vložíte smajlíky:

Ty jsi teď na rodičovské nebo nezaměstnaná? Mateřská (PPM) je dávka z nemocenského pojištění. Nárok na tuto dávku vzniká tehdy, jsi-li alespoň 270 dní v předchozích dvou letech účastna nemocenského pojištění (zaměstnavatel za zaměstnance ho platí automaticky, OSVČ si ho platí pouze dobrovolně). Na mateřskou se nastupuje 6-8 týdnů před porodem a pobírá se po dobu 28 týdnů, pak se pobírá rodičovský příspěvek.
Jestliže nesplňuješ podmínku 270 dní účasti na nemocenském pojištění (nezaměstnaná, na rodičáku - ale bez platné pracovní smlouvy, popř. zaměstnaná, ale pouze krátce), pak ode dne porodu budeš pobírat rodičovský příspěvek. Od ledna 2012 nemusíš rovnou spadnout do čtyřleté varianty - za toho předpokladu, že otec dítěte splňuje tu podmínku 270 dní nemocenského pojištění. Pak on doloží své příjmy na ÚP, napíše se tam, že tím, kdo pobírá rodičák budeš Ty a sami si určíte výšku rodičáku (máte k dispozici 220 tisíc Kč, a tu si rozdělíte podle počtu měsíců, po které budeš rodičák pobírat. To můžeš každé tři měsíce měnit. Je tam ale omezení - max. může být rodičák 11500,- měsíčně a pouze při určité výšce příjmu.).
Jestliže jsi zaměstnaná, ale jen krátce, tak před porodem můžeš nastoupit na nemocenskou a po porodu začít pobírat rodičák (anebo až do porodu můžeš samozřejmě makat - záleží na Tobě). :-)

v místě trvalého bydliště že? Bydlím s přítelem,ale trvalko mám u rodičů 150km....už se vidím jak tam po porodu pojedu.

Když nemáš nárok na mateřskou, tak si hned po porodu zažádáš o rodičovský příspěvek - žádá se na ÚP (dávky státní sociální podpory). Pokud je otec dítěte Tvůj manžel nebo je zapsán v RL dítěte, můžete na základě jeho příjmu (pokud má nárok na PPM on) zvolit i délku a tím i výši toho rodičáku. Pokud tomu tak není, pak budeš dostávat do 9. měsíce dítěte 7600 a od 10.měsíce do čtyř let 3 800 Kč.

Na mateřskou se nastupuje 8 týdnů před plánovaným termínem porodu a pobírá se myslím 28 týdnů..pokud na ní nemáš nárok, půjdeš až po porodu žádat rovnou o rodičovský příspěvek. Za mě bylo, že pokud nemáš nárok na mateřskou, spadáš rovnou na 4.letou variantu rodičáku, což je 9 měsíců 7600,- a pak 3800,- až do konce. Dnes po úpravě cen to bude jiné...

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce
Duch na testu?
Čekáme páté miminko

Ovulační kalkulačka