krásný článek o amnio...

19.06.2008

Amniocentéza je lékařská vyšetřovací metoda, která spočívá v odběru plodové vody a určení "karyotypu" plodu za účelem nalézání plodů postižených genetickou poruchou - hlavně tzv. Downovýcm syndromem (vše záhy blíže vysvětlím). Amniocentéza odhalí tuto vadu na "99,9%", takže když "to dopadne dobře", můžou být rodiče oravdu v klidu - toto postižení jejich dítko s obrovskou pravděpodobností nemá.

Jak tedy vytypovat matky se zvýšeným rizikem porození takto postiženého dítěte?
1/ Jak je všeobecně známo, riziko narození dítěte s Downovým syndromem stoupá s věkem matky - amniocentéza se tedy standartně doporučuje těhotným ženám nad 35 let věku.
2/ "Genetika" - vyšetření zvané slangově mezi těhulkami "genetika" vlastně vůbec není vyšetření genetické, ale v podstatě biochemické - jde o to, že se v 16. týdnu těhotenství odebere budoucí mamince žilní krev a v ní se určuje hladina několika látek normálně přítmných v krvi těhotných žen - jedná se o alfa -fetoprotein: http://www.tehotenstvi.cz/alfa-fetoprotein (AFP), beta-choriogonadotropin (beta-hcg - tím se i úplně na začátku určuje těhotenství), dále tzv. volný estriol a v poslední době i tzv. specifický těhotenský protein (SP1) - každý má svou optimální hladinu v jednotlivých fázích těhotenství a když je některého málo a jiného moc, tak to může signalizovat nějakou abnormalitu plodu. Výsledek prvních 3 z nich se potom dosazuje do dosti složitého vzorce, kde se počítá i s věkem matky, váhou, týdnem těhotenství, počtem plodů... a nakonec z toho vyjde míra rizika narození dítěte s Downovým syndromem, (popř. jednou další vadou, která, ačkoli není geneticky podmíněná, se dá také takto dobře vystopovat - je to rozštěp páteře a míchy - ten se poté ale upřesňuje ultrazvukem)... protože se ve vzorci používají výsledky 3 biochemických látek, říká se tomuto testu tzv. "triple test"... (někdy jste to mohly slyšet v poradně i jinde...), pokud vám riziko Downova syndromu vyjde větší než vaše "normální riziko" vzhledem k věku, je doporučena amniocentéza. (mě třeba vyšlo vzhledm k věku 1:500, z "genetiky" 1:230 - a šupajdila jsem:-)...)
3/ Amniocentéza je doporučována vždy tam, kde je rodinná zátěž nějakou genetickou poruchou - postižené dítě, příbuzný apod. (amniocentézou se mohou zjistit vlastně všechny genetické choroby, které jsou způsobeny změnou počtu nebo struktury chromozomů, ale právě jen Down se "dá vyčíst" i z toho krevního vyšetření matky, na jiné genetické vady se z amniocentézy může přjít vlastně "náhodou", ale jsou to spíše vzácnější případy...)
4/ Amniocentézu pravděpodobně doporučí tam, kde najdou "něco na ultrazvuku" - jsou tím myšleny určité znaky, které se vyskytují u plodů takto postižených - třeba zvětšené ledvinné pánvičky, kratší stehenní kost(ička), v poslední době velký objev - tzv. "šíjový edém" (tloušťka měkké tkáně vzadu na krku - překračuje-li normu, je to podezřelé... (na ultrazvuku jsou samozřejmě vidět i jiné vývojové vady včetně toho rozštěpu páteře apod. - vždyť víte, co všechno vašemu prckovi porodníci ultrazvukem kontrolovali...)
5/ Z plodové vody se dají vyčíst i jiné věci než genetické poruchy - to je ale na další článek...

To by snad stačilo, teď k vlastní amniocentéze: Princip je jednoduchý - plod, plodové obaly, placenta, plodová voda - to všechno vniklo z jednoho vajíčka oplodněného spermií - čiliž všechny buňky těchto tkání mají stejnou genetickou výbavu (onen "karyotyp"). v plodové vodě plave sem tam nějaká ta odloupnutá buňka, dále je v ní rozpuštěno povícero chemických látek, popř. nějaké mikoorganismy (viz bod 5/)... no a když se omezíme na Downův syndrom, stačí tyto buňky z plodové vody získat, protože jich zas tak moc není, tak namnožit (proto se na výsledky čeká 2-3 týdny - je třeba provést tzv. kultivaci buněk a to chvíli trvá) a pak už jen mikroskopicky spočítat a zkontrolovat chromozomy - v případě Downova syndromu se pátrá po 1 nadbytečném chromozomu - o tom možná taky někdy příště:-)) - pokud je vše o.k., je výsledná podoba vašeho dítka 46 XX pro holku nebo 46 XY pro kluka (určení pohlaví je vedlejší informace - také jistá na 99,9% - ty vyjímky, to jsou fakt veliké vzácnosti a lékařské "špeky".-)).

Nyní něco k provedení amniocentézy: provádí se nejčastěji v 16.-18.týdnu - lze i dříve, ale tam je lehce větší riziko komplikací (jinak u standartního výkonu se dnes udává riziko 0,5-1%) myslím, že horní hranice je 20. týden těhotenství.
Výkon můž být proveden ambulantně nebo při krátké hospitalizaci (u mě byl ambulantní) - provádí se v místním znecitlivění - po desinfekci se kůže pod pupíkem injekčně znecitliví (jako u zubaře:-)) a tenkou jehličkou se odebere pod kontrolou ultrazvuku (aby nenapíchli mimino) cca 20 ml plodové vody (není cítit téměř nic - u zubaře je to horší - fakt:-)), na vpich se nalepí náplast (u mě to celé trvalo cca 5 minut), mamča spolkne tabletu magnézia (snižuje dráždivost dělohy) a je nějaku dobu v klidu (já jsem seděla asi 2 hod v pohodlném "těhotenském křesle" a četla si knihu), potom následuje kontrolní ultrazvuk a když je vše v pořádku, může jít domů (s doprovodem). Cca 14 dní je doporučován klidový režim (nemýt okna, nesmýkat těžké věci apod...taky neprovozovat sex:-)... já jsem jako správný doktor už asi 3. den přetahovala při nákupu kartony minerálek z auta, do auta...).
Nejčastější komplikací je tzv. "leak" - dírka v plodovém obalu, který "vystýlá" dutinu děložní, se úplně neslepí, stěna dělohy ovšem ano, proto plodová voda v minimálním množství protéká mezi plodovým obalem a vnitřní stěnou dělohy dolů k čípku a může vytékat ven...v naprosté většině vystačí několikadenní klid na lůžku za hospitalizace.

Tak - to jsou opravdu základní informace o amniocentéze, anžto o dalších možnostech genetického vyšetření plodu, o dalších věcech, které lze z plodové vody vyčíst, o dalších genetických chorobách by se daly napsat romány...závěrem bych ovšem chtěla zdůrazit 3 věci:
1/ Amniocentézu vám lékaři mohou doporučit, ale ne nařídit - pokud ji odmítnete, budete dále sledovány v těhotenské poradně, asi častěji kontrolovány ultrazvukem a při porodu máte právo na stejnou péči jako každá jiná mamča, stejně tak vaše novorozeně ať bude jaké bude!
2/ Když amniocentézu podstoupíte a nedejbože vám vyjde "pozitivita trisomie 21" neboli Downův syndrom (či jiná genetická anomálie), neznamená to, že musíte podstoupit interrupci, je to jen a jen na vás, jak se rozhodnete, budete dále sledovány...viz bod 1/
(můj názor k bodu 2/: odmítáte-li např. z náboženských důvodů a priori interrupci s tím, že dítě vychováte ať bude eventuelně jakkoli postižené, je možná přesto dobré podstoupit amniocentézu - alespoň budete vědět na čem jste, můžete připravit příbuzné, načíst o tomto problému nějakou literaturu apod.)...vizbod 2/
3/ Doporučení amniocentézy v žáném případě neznamená, že se vám narodí postižené dítě - pravděpodobnost je velmi malá, je to zkrátka vyšetření založené na tom, že lépe vyšetřit "zbytečně" stovky zdravých plodů, než prošvihout 1 závažnou genetickou poruchu - i když pozor - ani tato metoda není 100 - ale jenom "99,9"ní...

Mým hrubým odhadem cca 70% mých kamarádek a známých v těhotenství toto vyšetření podstoupily (včetně mě), některé dokonce u všech svých 2-3 dětí a vždy všechno dobře dopadlo, máme kupu zdravých dětiček a všechny teď říkáme, že "amniocentéza - to nic není...",takže nebojte se, nezoufejte, pokud bude doporučena, přestůjte ji bez bázně a hany a věřte - určitě to dobře dopadne!!!

konečně laikům srozumitelné vysvětlení :s: ... ze své zkušenosti taky můžu potvrdit, že odběr plodovky tělo vůbec nebolí, ten zubař je fakt mnohem mnohem horší :s: ... jenže podle informací, které mi říkali na genetice, když mi dělali ty krevní testy, podle kterých pak určují, kdo by na plodovku jít měl a kdo nemusí, je odběr plodovky spojený s 1% rizikem potratu ... no a já už potratila dvakrát (teda ani v jednom případě to s odběrem plodovky nesouviselo, odebírali mi ji až potom, aby jí mohli otestovat a třeba i zjistit příčinu potratu), tak to 1% riziko mě poněkud straší :n: ... já vím, že to je malinkaté číslo ... kdyby byla 1% šance, že vyhraju milión ve sportce, tak bych ve výhru fakt nevěřila ... jenže starost, jestli někdy budu nebo nebudu mít milión je úplně zanedbatelná ve srovnání s obavou jestli jednou budu nebo nebudu mít :cc):

Ahoj Handulko, přečetla jsem si tvůj článek, je opravdu bezvadně napsaný, hledám všude nějaké informace o genetice, minulý týden mi přišly výsledky a pátrám, kde se dá, jaké máme s manželem možnosti. Plánujem miminko a můj karyotyp my vyšel 45x,/ 47xxx,/ 46xx, takže je to opravdu dost špatné. Už 2x jsem měla zamlklý potrat, tak nevím, jak dlouho to máme zkoušet, chceme zdravé miminko a nevím, zda třeba umělé oplodnění by bylo lepší než pořád čekat jestli se nám podaří oplodnit to zdravé vajíčko, tak uvidíme, jak to dopadne, jinak móóóóóóóóóc gratuluji k Dominičkovi a přeji vám všem hodně zdravíčka a štěstíčka, papá

Těhotenská kalkulačka

Lunární kalendář pro určení pohlaví dítěte

Uživatelky s nejvíce příspěvky

Vaše fotografie

nevim
Můžu to brát jako pozitivní?
Adopce

Ovulační kalkulačka